Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Restaurare usi lemn vechi sau achizitionare noi mdf

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
Urmeaza sa renovez un apartament si trebuie sa ma hotarasc in privinta usilor de interior.

Cele care le am in prezent au fost lucrate/montate de catre un tamplar direct la fata locului acum aprox 20 ani si pot sa spun ca dupa atatia ani inca se prezinta in stare aproape excelenta si mi-ar parea extrem de rau daca le-as schimba cu unele noi din mdf care din cate am citit ar fi foarte sensibile la zgarieturi etc. Nu m-as intinde nici cu bugetul la altele din lemn, daca le-as da jos as pune altceva.

Ele au prag si asta e unul din motivele de care as dori sa le schimb, daca le tai pragul sub usi ramane prea mult gol, ar trebui sa dau usile jos, sa distrug tocul existent si sa chem alt tamplar sa monteze altele noi iar usa va fi cu vreo 5-10cm mai jos, sau dau tocul existent jos dar nu stiu daca reusesc fara sa-l stric. Pe marginile usilor sunt cateva zgarieturi dar s-ar duce repede cu un slefuitor + un strat de lac + o schimbare model yale si le dau alt aspect.

Ce parere aveti? 3 usi noi mdf (fara bucatarie) care mi-au placut m-ar costa 1500lei total, reconditionarea la cele care le am ar fi mai ieftina zic eu, mai multa bataie de cap dar vor avea o viata mai lunga.

Ele arata asa: http://imgur.com/a/ac6is , pe mijloc au oglinda fata/spate, ca design va par demodate?

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Dar la formaldehida pe care o respiri nu o iei in calcul.
Eu as face orice sa pastrez lemnul cit mai natural.

#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Sa schimbi lemnul cu MDF e cum te muti din BMV in Dacie ...

Io cred ca mai bine chemi un tamplar sa discuti cu el ce exact vrei sa faci acolo si care-i problema.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
5-10cm?? dar ce fel de toc ai bre acolo? 10cm este prea inalt, parca zici ca ai facut stavilar in fata usii. de 5 as mai zice. ca idee, in functie de distanta exacta, cred ca poti face ceva finut cu o perie de usa. adica acele perii care se pun sub usa, gen acelea de termopan in magazine.

nu arata rau, astupa golul si nici nu mai faci mizerie in casa si nu distrugi lucrul bun care il ai acum.

alegi de care vrei dupa bunul plac. si sunt de interior, ca sa nu crezi ca se folosesc doar la exterior.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca usile-s montate la drept si nu-s corfite, n-au luft, eu as chema un meserias, as scoate geamul ala si as pune-n locul lui tot lemn, Apoi, i-as trage un lac si, 20 de ani, te doare la basca.
Prostia de vrei tu s-o faci acum, am facut-o eu acu' 10 ani. Am scos usile de lemn si am pus de carton presat. M-au convins "argumentele": sunt usoare, au cheder de cauciu (de parca la ale de lemn nu se  poate pune), la interior rezista "o viata". Eeee...

Edited by _R_A_D_U, 08 July 2017 - 16:19.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
acum am observat si eu ca are geam clar pana si la baie daca nu ma insel. totusi, acele geamuri ar trebui sa fie cel putin mate sau cu un model ce nu permite sa se vada decat ceva umbre de pe partea opusa usii, nicidecum sticla clara.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
In locul sticlei transparente poti pune o sticla mata . Lemn natur arat mult mai bine decat orice mdf / pal ...  parerea mea .

#8
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Pastreaza usile de lemn! Pe sticla transparenta poti aplica autocolant gen vitraliu iar spatiul marit din desfintarea pragurilor acopera-l cu o perie asa cum ti-a sugerat @Dany_Darke! Eu asa as proceda!

#9
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Renunti la lemn si il inlocuiesti cu rumegus presat?
Nu cred ca e o idee buna.

#10
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
Am reverificat inaltimea pragului si e 4-6cm depinde de camera, de exemplu dormitorul e cu un 1cm mai jos decat holul si apare o diferenta de dimensiuni.

Pe mijlocul usilor nu e geam oamenilor... este oglinda, pe ambele fete ale usilor, am scris asta in primul post. cat despre ele as da si oglinda jos si as pune tot ceva sticla netransparenta sau ceva asemanator, cert e ca nu se mai doreste oglinda. daca pun lemn nu va mai fi la aceeasi culoare cu restul usii cred.

Usa de la intrare arata asemanator cu celelalte usi dar bineinteles fara partea cu oglinda, iar partea din interior este imbracata cu un burete si piele. si de ea imi pare rau dar n-am ce face aici, trebuie una metalica.

Singurul avantaj la cele mdf e designul, adica o schimbare. Pe cine am mai intrebat care are mdf n-au avut probleme si le au de 10 ani..dar zic ca in prezent calitatea s-a mai schimbat, doar pe forumuri ce am vazut ca lumea se plange de ele. Zic de usile din magazinele de bricolaj gen dedeman nu usi mdf facute la comanda.

Sa vad ce tamplari gasesc, daca dau de un dorel si mai mult ma enervez si face mai rau...

Usile trebuie sa se si asorteze cumva cu apartamentul dupa renovare, e si asta de luat in calcul.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Eu am usi comuniste cu furnir, erau vai de ele, am pus slaiful pe ele si 3 randuri groase de lac, au iesit o nebunie de nu-mi sa cred cat de bine pot sa arate niste usi de 30ani.

#12
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
Asa ceva luasem in calcul pt inlocuire http://imgur.com/a/BTaFU

Din descriere zice structura de lemn de brad placata cu placi din mdf, acoperita cu folie termocolanta din epc, 630lei de caciula. cele care le am acum cred ca sunt din brad.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
iar sub ele un pfl amarat, dar bun in astfel de situatii

initiator - sfatul meu e sa nu-ti bati joc de ceea ce ai acum. ori daca musai vrei sa le schimbi si sa iei mdf, mai bine dai acele usi cuiva care are nevoie si care ii place cum arata. pacat de lemnul ala sa-l arunci asa. iar daca gasesti un dorel ... batjocura de bani si de usile facute pe vremea cand inca mai existau meseriasi.

sa mergi acum sa faci niste usi la tamplar, plangi in pumni dupa ceva timp cand vezi ca se lasa usa cu totul sau se crapa, se onduleaza, inconvoaie si alte minuni frumoase.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

Nu si daca are lemnul lui uscat corect in ani de zile.

#15
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
nici ale mele nu au fost uscate complet cand au fost montate, acum dupa atatia ani pe langa oglinda se observa cum s-a mai retras si e o dunga nelacuita de 0,5cm dar dupa lacuire nu se va mai observa. usa cred ca e compusa din 2 scanduri de lemn ca sa ii dea forma. din cauza asta nu stiu daca se va mai trage si mai mult si daca merita pastrate

in caz ca nu gasesc tamplar bun si cumpar mdf, din descrierea celor mai sus sunt ceva de capul lor sau sunt aceleasi ca in dedeman? ca design am vazut ceva asemanator dar nu stiu daca sunt aceleasi.

Edited by cezar0707, 08 July 2017 - 17:52.


#16
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
Daca erau niste usi elegante, cu tablii mari, bine proportionate, facute prin anii 40, merita efortul sa le redai stralucirea de odinioara.

Modelul asta de usa imi aduce aminte de blocurile anilor 70, cand orice om inlocuia usa de la intrare din PFL celular cu una de lemn, exact modelul asta, facute din scanduri, cu indemanare dar cu scule improvizate, de meserias, dupa orele de program, sa scoata si el un ban in plus.
Nu sunt niste opere de arta, sunt usi trainice dar desuete si, parerea mea, este ca investesti aiurea bani in ele.
Exista pe piata o gramada de modele, elegante, fiabile, moderne.
Chiar si ce ai aratat tu in poze sunt modele ok. Controleaza-le feroneria, balamalele sa fie solide, sa permita reglaje si broastele la fel si schimba-le.
Alege-ti usile in functie de mobilierul avut in vedere sau existent, modernizeaza-ti casa, creeaza-ti confortul maxim, ca n-o sa traiesti 1000 de ani :)

Fara suparare, langa usile astea imaginatia imi aseaza un televizor alb/negru, cu mileu si peste de sticla pe el. Nu-mi dau seama cum ar cadra o plasma smart TV langa ele :)
Eu am renovat apartamentul acum 15 ani, am usi din MDF si se comporta la fel ca-n prima zi, inclusiv cea de la baie.

Bafta !

#17
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
http://imgur.com/a/aQmA2

au fost lucrate de un tamplar de meserie cu atelier si tot si nu dupa program. dupa cum am spus au aproape 20 ani, moda era altfel atunci, adevarat ele au fost montate pentru a inlocui cele ordinare cu care a venit blocul comunist dar pentru ca n-au crapat atata timp nici nu le-am mai inlocuit.

eram hotarat la inceput sa le dau jos dar vizitand magazinele de bricolaje la prima vedere nu pareau mai calitative fata de ce am, dar erau mai atractive.

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 08 iulie 2017 - 17:21, said:

Eu am usi comuniste cu furnir, erau vai de ele, am pus slaiful pe ele si 3 randuri groase de lac, au iesit o nebunie de nu-mi sa cred cat de bine pot sa arate niste usi de 30ani.
Baga niste poze te rog , m-ai facut curios cat de bine pot sa arate usile de furnir lacuite .

P.S. Ce stii , poate ii plac si intiatorului si-i vin ceva idei ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate