Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Racire PC - Pozitionare ventilatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 xEpical, on 08 iulie 2017 - 14:16, said:

Nu toata lumea e in bani sa cumpere carcasa etansa la apa/praf, etc din pacate, multumesc enorm pentru ajutor.
Nu-ti trebe carcasa "IP67", poti sa sari peste partea asta a discutiei. Posted Image

 xEpical, on 08 iulie 2017 - 14:16, said:

O ultima intrebare ar fi...unde as putea sa gasesc un filtru de praf calumea pentru partea din fata a carcasei pe unde baga aer cele doua ventilatoare, am improvizat eu ceva dar nu cred ca este destul de eficient in comparatie cu un filtru de praf special. Daca aveti si metode de facut filtru de praf direct in casa fara sa-l cumpar...sunt binevenite.
Si io folosesc filtru de hota. Cam taie din debitul de aer (comparativ cu ventialtorul lasat liber) asa ca o sa ai nevoie de ventilatoare cu caracteristica debit-presiune mai buna.
Ca sa reduci colmatarea inutila a filtrelor si zgomotul ii preferabil sa controlezi turatia ventilatoarele de pe carcasa in functie de o temperatura din interiorul ei. In idle nu ai nevoie de turatii mari ca ai putina caldura de evacuat (vreo 60-80W maxim) si nu are rost sa le tii la maxim. Io folosesc SpeedFan si turatia ventilatoarelor de pe carcasa le controlez proportional cu temperatura CPU si GPU.
Si io am carcasa antica, cu sursa pozitionata sus, da am avut "noroc" ca la Seasonic S12II-520 turatia ventilatorului ii controlata proportional cu puterea absorbita din sursa, asa ca nu ma incurca cu nimic.

Edited by gabyxm, 08 July 2017 - 18:57.


#20
xEpical

xEpical

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.12.2015
@gabyxm, am incercat SpeedFan, efectiv nu-mi apare nici un ventilator si nici motivul nu stiu sa ti-l spun.

#21
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Pe unele placi de baza/chipset-uri nu merge SpeedFan sau merge da cu limitari/erori. Ce placa de baza ai?
Pune un screenshot cu fereastra principala de la speedfan si eventual cu cele din Configure: Temperatures, Fans si Speeds.

#22
xEpical

xEpical

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.12.2015
Placa de baza e GA-B250M-DV2.

Attached Files



#23
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Găsești un tutorial pe iutube in care explica jayztwocents cum se poate folosi SpeedFan.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate