Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Racire PC - Pozitionare ventilatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
xEpical

xEpical

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.12.2015
Buna ziua / salutare, as avea nevoie de cateva sfaturi in legatura cu sistemul de racire al PC-ului meu care contine 5 ventilatoare ca cel din poza de mai jos. Am o carcasa Polar Light Neagra de la Segotep.

Intrebarea mea este: cum ar trebuii sa pozitionez ventilatoarele pentru un airflow cat mai bun...

Momentan cele din fata baga aer, iar cele de sus impreuna cu cel din spate scot aerul.

Attached Files



#2
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.06.2009
Ideal ar fi sa bagi mai mult aer decat scoti ca sa nu intre praf mult in carcasa.

#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 djbiti1, on 07 iulie 2017 - 23:52, said:

Ideal ar fi sa bagi mai mult aer decat scoti ca sa nu intre praf mult in carcasa.
Posted Image

#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Sunt curios ce procesor și placă video ai de folosești atâta ventilație.

 djbiti1, on 07 iulie 2017 - 23:52, said:

Ideal ar fi sa bagi mai mult aer decat scoti ca sa nu intre praf mult in carcasa.

Logică de fier Posted Image
Părerea mea proprie și personală ar fi să ai fluxul de aer care intră, comparabil cu cel care iese.
Ca să nu intre mult praf în carcasă, poți să-l căptușești cu niște filtre cam pe unde ar trage aer ventilatoarele de intrare.

În rest, categoric cele din jurul procesorului este recomandat să scoată aerul cald care oricum este evacuat din coolerul procesorului, eventual are tendința să urce în partea de sus a carcasei.
Cel frontal nu mai rămâne decât să introducă aer în compensare pentru celelalte. Deja ai ales soluția corectă.
****
Nu știu de ce ai făcut flip orizontal la poză, ca să nu mai înțeleaga lumea care e susul și josul carcasei?

Edited by NelsonMandela, 08 July 2017 - 01:37.


#5
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
nr venturilor care baga aer sa fie egal cu cel care scot aerul afara. de pozitionat vad ca le-ai pozitionat bine.. oricum nu vad alt loc unde ai mai putea pune venturi.. in mare e ok

da un ochi si aici, e destul de informativ topicul facut de shmu referitor la temperatura si ventiloarele din carcasa https://forum.softpe...peratura-in-pc/

oricum nu te stresa prea tare.. segotepurile sunt niste conserve.. daca aveai ceva mai ok merita efortul.. ce ai facut este ok nu-ti fa griji!

#6
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Cea mai optima racire este sa cureti de praf cooler-ele de pe procesor, placa video si sursa in mod constant (1-2 ori pe an) si sa pui pasta termica noua pe procesor macar o data pe an. Ventilatoarele alea nu fac altceva decat sa accelereze bagarea prafului in sistem.... si eventual sa-ti traga curent aiurea din sursa. Cumpara un cooler mai bun pentru procesor ca din poza aia vad ca este cel standard

Edited by bogdan181180, 08 July 2017 - 06:40.


#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 bogdan181180, on 08 iulie 2017 - 06:29, said:

Cumpara un cooler mai bun pentru procesor ca din poza aia vad ca este cel standard
eventual un sistem cu heat pipe. eram sceptic pina si-a luat fi-miu. rezultatele sunt mai mult decit multumitoare.

#8
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 DaculScoril0, on 08 iulie 2017 - 00:36, said:

Posted Image

 NelsonMandela, on 08 iulie 2017 - 01:33, said:

Logică de fier Posted Image
Părerea mea proprie și personală ar fi să ai fluxul de aer care intră, comparabil cu cel care iese.
Ca să nu intre mult praf în carcasă, poți să-l căptușești cu niște filtre cam pe unde ar trage aer ventilatoarele de intrare.
Daca scoti mai mult aer decat bagi, o parte din aer iti intra in carcasa prin fiecare gaurica disponibila, deci nu trece tot prin filtru. Chiar daca reusesti sa egalizezi momentan debitele pe intrare si iesire, la ceva vreme dupa colmatarea partiala a filtrelor de pe intrare o sa ai acelasi efect.

Exista 2 situatii, sa ai presiune negativa in carcasa sau pozitiva, in functie de diferenta de debit intre aerul care intra si cel care iese din carcasa.
Avantajele presiunii pozitive ar fi:
-poti monta filtre pe ventilatoarele care baga aer in carcasa si tot aerul care iti intra in carcasa trece prin filtru. Nu o sa-ti traga aer nefiltrat prin toate gaurile laterale, pe langa toate mufele sau prin gaurile de evacuare a aerului de pe unele placi video.
-avand presiune pozitiva o parte din aerul filtreat din carcasa sufla pe langa mufe. Nu o sa mai gasesti praf, scame, alte mizerii in toate mufele libere din spate dupa cateva luni.
-daca filtrezi tot aerul care intra nu o sa ai atatea depuneri pe radiatoare, deci intervalul de curatare creste. Io de exemplu schimb filtrele odata pe luna si PC-ul (care merge 24/7 si mai si fumez langa el ca turcii) nu l-am curatat de aproape 2 ani. Pasta termoconductoare nu o schimb numa daca ii cazul, adica daca dau jos radiatorul(sau ce sistem de racire exista) sa il curat, da asta nu se intampla mai repede de 2-3 ani.

Industrial, in tablourile electrice care functioneaza in medii umede, corozive, cu mult praf, etc, se introduce aer comprimat filtrat si uscat, la un debit(reglabil) care sa asigure presiunea pozitiva. Chiar si unele tablouri electrice care folosesc pentru racire schimbatoare de caldura aer-aer sau agregate frigorifice exista optiune pentru stabilirea presiunii pozitive in ele.

Edited by gabyxm, 08 July 2017 - 08:32.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 xEpical, on 07 iulie 2017 - 23:20, said:

Buna ziua / salutare, as avea nevoie de cateva sfaturi in legatura cu sistemul de racire al PC-ului meu care contine 5 ventilatoare ca cel din poza de mai jos.
Ventilatie inutila, airflow suficient cu unul silentios bine amplasat. Componentele moderne nu mai produc atata caldura.

#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 gabyxm, on 08 iulie 2017 - 08:02, said:

Exista 2 situatii, sa ai presiune negativa in carcasa sau pozitiva, in functie de diferenta de debit intre aerul care intra si cel care iese din carcasa.
O fi avand un PC cu carcasa IP67 ? !!!

De unde va vin ideile astea ! Sau le bagati doar asa sa afle lumea cat de mult cunoasteti despre presiuni ?
O carcasa de PC este ca o sita . Are o gramada de gauri asa ca oricum o dai presiunea este 0 , adica nu are cum sa existe presiune pozitiva sau negativa  reportat la mediu .
Poate doar daca are carcasa waterproof .

#11
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
va complicati aiurea cu presiuni si balarii
carcasa aia e o conserva, gauri peste tot, macar daca avea o carcasa antifonata cat de cat se punea problema altfel
foloseste un cooler intel standard, ceea ce ma face sa cred ca procesorul este non-k si de mica putere (i3-i5) deci n-are nevoie de un cooler cu heatpipes sau mai stiu eu ce
in situatia de fata, este de ajuns sa aiba un ventilator pe tavanul carcasei care sa scoata aerul cald afara. tot ce este in plus este bonus dar din pacate ineficient din cauza si tipul carcasei.

Edited by mikaell, 08 July 2017 - 10:12.


#12
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 ndor, on 08 iulie 2017 - 09:45, said:

O fi avand un PC cu carcasa IP67 ? !!!

De unde va vin ideile astea ! Sau le bagati doar asa sa afle lumea cat de mult cunoasteti despre presiuni ?
O carcasa de PC este ca o sita . Are o gramada de gauri asa ca oricum o dai presiunea este 0 , adica nu are cum sa existe presiune pozitiva sau negativa  reportat la mediu .
Poate doar daca are carcasa waterproof .

Io am incercat sa explic, da daca tu nu intelegi nu-i vina mea!
Ii vorba de diferente de presiune de ordinul Pa(Pascal) sau zecilor de Pa intre interiorul carcasei si mediu. Ideea ii alta (daca intelegi), daca ventilatorul care baga aer in carcasa ii in stare sa asigure un debit mult mai mare decat ventilatorul care scoate aerul din carcasa, in carcasa o sa apara o presiune pozitiva care automat determina evacuarea aerului si prin fiecare gaura/fanta de pe carcasa.

Acuma daca tot te-ai aflat in treba sa-ti pui problema de IP67, cum te-ai gandit ca o carcasa cu ventilatoare care comunica direct cu interiorul si mediul poate fi IP67? Posted Image Trebe sa specific ca IP67 insemna carcasa etansa la praf si care poate fi imersata in apa pana la adancimea de 1m(tot legat de presiuni aici, ca sa vezi cat cunoastem)?

Edited by gabyxm, 08 July 2017 - 10:36.


#13
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
De unde se pleaca si unde se ajunge. O racheta, ceva, de trimis pe Luna se poate?

Lasa ventilatoarele asa cum sunt. Atat timp cat nu te deranjeaza zgomotul produs este perfect.
Daca se incinge ceva peste masura, procesorul in principal, stie singur sa opreasca sistemul. Abia atunci deschizi carcasa si incepi o curatare ca la carte. Sigur, nu astepti sa se intample asta, ci de doua ori pe an cureti, sufli, deprafuiesti vetilatoarele, radiatoarele, filtrele, tot.

Edited by addumi, 08 July 2017 - 11:03.


#14
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 gabyxm, on 08 iulie 2017 - 10:31, said:

Acuma daca tot te-ai aflat in treba sa-ti pui problema de IP67, cum te-ai gandit ca o carcasa cu ventilatoare care comunica direct cu interiorul si mediul poate fi IP67? Posted Image Trebe sa specific ca IP67 insemna carcasa etansa la praf si care poate fi imersata in apa pana la adancimea de 1m(tot legat de presiuni aici, ca sa vezi cat cunoastem)?
Asta te-am intrebat eu pe tine !!
Nu m-am intrebat eu cum poate fi ciurul ala de carcasa IP67 !!!     Era o intrebare retorica .
Stiu foarte bine ce inseamna si care sunt specificatiile IP-urilor . Cu astea lucrez . De aia am si facut referire la IP67 .  Dar se pare ca nu prea intelegi .

PS. - Imersata in apa la adancimea de 1m, timp de 30 min . Asa spune standardul .

#15
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 ndor, on 08 iulie 2017 - 11:00, said:

Asta te-am intrebat eu pe tine !!
Nu m-am intrebat eu cum poate fi ciurul ala de carcasa IP67 !!! Era o intrebare retorica .
Stiu foarte bine ce inseamna si care sunt specificatiile IP-urilor . Cu astea lucrez . De aia am si facut referire la IP67 .  Dar se pare ca nu prea intelegi .

PS. - Imersata in apa la adancimea de 1m, timp de 30 min . Asa spune standardul .

Pai daca stii despre ce ii vorba, dc tii neaparat sa vorbesti prostii? Posted Image Numa asa sa ne contrazicem aiurea?

#16
xEpical

xEpical

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.12.2015
Sa inteleg ca pozitionarea ventilatoarelor e buna pentru acea carcasa low-buget.

Nu toata lumea e in bani sa cumpere carcasa etansa la apa/praf, etc din pacate, multumesc enorm pentru ajutor.

O ultima intrebare ar fi...unde as putea sa gasesc un filtru de praf calumea pentru partea din fata a carcasei pe unde baga aer cele doua ventilatoare, am improvizat eu ceva dar nu cred ca este destul de eficient in comparatie cu un filtru de praf special. Daca aveti si metode de facut filtru de praf direct in casa fara sa-l cumpar...sunt binevenite.

#17
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
orice filtru/paravan/ornament pus in fatza unui ventilator nu face decit sa reduca debitul de aer pe care respectivul ventilator il misca.

#18
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004

 xEpical, on 08 iulie 2017 - 14:16, said:

Sa inteleg ca pozitionarea ventilatoarelor e buna pentru acea carcasa low-buget.

Nu toata lumea e in bani sa cumpere carcasa etansa la apa/praf, etc din pacate, multumesc enorm pentru ajutor.

O ultima intrebare ar fi...unde as putea sa gasesc un filtru de praf calumea pentru partea din fata a carcasei pe unde baga aer cele doua ventilatoare, am improvizat eu ceva dar nu cred ca este destul de eficient in comparatie cu un filtru de praf special. Daca aveti si metode de facut filtru de praf direct in casa fara sa-l cumpar...sunt binevenite.

Poti sa faci un filtru de praf din ce ai tu la indemana: burete subtire (1-2mm), filtru de hota, tifon (eventual pus in doua), plasa de tantari etc. Il tai cu foarfeca si vezi tu cum il fixezi, sa nu ajunga in ventilatoare.
Daca e ieftin il inlocuiesti dupa un timp, daca nu - il speli.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate