Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Constructie gard din teava amprentata

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Sa pui poze sa vedem si noi cum iese.

#38
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007
O sa pun dupa ce il vopsesc,sa se vada frumos

#39
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pe conturul porții faci un cadru din țeavă rectangulara groasă și prinzi rama de acel cadru cu câteva puncte de sudura. Dacă faci separat panouri și le bagi în poată atunci așezi platbanda de jos pe o rectangulara și o prinzi în 2-3 locuri ori cu puncte de sudura ori cu cleme C. O desfaci doar după ce ai sudat și a doua platbanda. Dacă nu ai rectangulara atunci prinzi pe o scândură mai groasa sau pe un riglu de lemn.
Atenție la alinierea partii de jos a barelor dacă faci panouri înainte și le montezi în poartă pe urma.
Poți sa o împarți în două poarta dar merge și neimpartita.

Edited by PoeOvidiu, 15 August 2017 - 07:26.


#40
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007
Material pentru a face inca un cadru pentru cadrul portii nu am,daca aveam faceam porta dintr-o data fara griji.Oricum sfaturile date de tine m-au ajutat mult,multumesc.Pentru plasele de gard mi-am facut o masa de lucru dintr-un cadru de pat de lemn pe care am batut 2 scanduri ,alte 2 leaturi:unul pe o laterala pt alinierea platbandelor iar altul pe marginea lunga pt alinnierea profilului patrat.Platbandurile le-am fixat  cu cate 3 randuri de cuie,de-o parte si cealalta  a fiecarui platband,Ma gandeam sa folosesc aceeasi masa pt plasele pt porti,doar sa mareasc putin distantele dintre platbanduri,ca intai fac toate placile pentru gard si apoi portile,apropos,mai am 5 placi de facut din 16.E nevoie  de multa forta si determinare pt a termina gardul. La demontat gardul vechi,sapat santul,fixat parii si turnat temelia am muncit 4 oameni in 4 zile,pe rupte.Acum,la sudura e mai lejer merge in 2.Sper pana lasfaritulsaptamanii sa termin si portile.

#41
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai folosești / adaptezi masa aia pentru panourile porții.
Când faci poarta sa nu uiți sa ții cont de înălțimea ansamblului șină +role ca sa nu îți iese poarta mai înaltă decât gardul.

Edited by PoeOvidiu, 15 August 2017 - 08:50.


#42
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am incercat fara succes ca sa sudez electric platbanda (60x50) de cadru din teava rectangulara. Poate merge cu argon. Eu am ales sa folosesc pop-nituri.

#43
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu pricep ce nu poți suda.

#44
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Daca sudez electric platbanda in locurile marcate cu portocaliu, atunci se trage in senstul indicat de sageti. Nu am gasit metoda sa o indrept, asa ca am renuntat la sudura.

Attached Files



#45
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Ai incercat sa sudezi prima oara la jumate apoi la capete?

#46
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Nu. Fasie din start.

#47
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cauta doua profile mai groase si le sudezi in 3-4 puncte de 1cm pe fiecare parte pe langa profilul marcat cu portocaliu de tine. Practic il dublezi cu un profil care nu ii da voie sa se deformeze. E suficient pe capete si mergi cu pladbandele din cap in cap astfel profilele intermediare nu se deformeaza deoarece pladbandele trag in sensuri opuse. Dupa finalizarea lucrarii desfaci profilele adaugate.
La cele din mijloc e destul cate un punct de sudura de 1cm de o parte si alta a profilului va vad ca nu e bagata pladbanda intre ele, asa ca nu o sa mai deformeze asa tare.
  Fix deformarile care te chinuie le evit eu cand pierd la fiecare poarta o zi sa ii fac un cadru.
Practic tie ti se incovoaie poarta de la sudura. Am patit si eu la prima poarta va a iesit curbata. Am intors-o pe celalta parte si am tras din 50 in 50 de cm cate un cordon de sudura pe profil ca sa o curbeze invers sa se indrepte iar pe urma le-am slefuit toate cordoanele cu un disc lamelar frontal.

Edited by PoeOvidiu, 17 August 2017 - 16:39.


#48
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007
Gard vopsit

Attached Files


Edited by nykusor, 19 August 2017 - 05:51.


#49
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
A ieșit bine. Aia care îți recomandau sa nu îl faci ci sa plătești pe cineva sa își muște limba :)
Cu putina atenție și îndemânare se poate face orice, chiar dacă nu ai făcut niciodată. Care zice ca nu poate ca nu a mai făcut îl întreb dacă are copil. Da? Și cine la făcut ca tu nu puteai ca nu ai făcut niciodată pana atunci.
Felicitări,  ai demonstra ca se poate,  voita sa fie.

#50
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostPoeOvidiu, on 08 iulie 2017 - 06:58, said:

Sudez barile pe pladbanda ajutat de un distantier facut din o bucata de lemn si un holsurub bagat in cap sa pot ajusta lungimea in asa fel incat daca nu sunt toate panourile la fel sa nu ma trezesc langa stalpi cu 6 cm si restul panoului cu 10, prefer sa merg cu 9.5 si sa ramana la fel si intre ultima , respectiv prima bara si stalp. Daca un panou e cu 10 cm intre bare si unul cu 9.5 nu se vede, dar daca intre bare e 10 cm si intre ultima bara si stalp sunt 6 iar la urmatorul panou 10 se vede urat.



  Acum am ajuns la calculator si am studiat mai bine pozele ca de pe telefon nu se vedea suficient de bine sa bag de vina Posted Image . De asta nu ai tinut cont si se vede la stalpi. Offf, cu nu ascutli tu de oamenii batrani Posted Image Ca doar ti-am zis din primele posturi Posted Image
In rest imi place cum ai lucrat, te angajez ucenic :)

Edited by PoeOvidiu, 19 August 2017 - 07:43.


#51
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007
Salut domnu'poeovidiu Multumesc pentru aprecieri.Special am pus poza cu diferenta de distanta ca sa nu ascund nimic, deci, e primul meu gard si are si greseli.Am folosit  sistemul de scandura cu holsuruburi,dar una e socoteala de acasasa si alta de la piata.Poate profilele  difera uneori la dimensiuni,cine stie,cert e ca uneori imi iesea cu diferente la final.O alta greseala a fost faptul ca nu am  avut rabdare sa punem stalpii la distanta exacta si de acolo au iesit iarasi alte inexactitati si a trebuit sa jonglez cu distantele dintre ei.Astazi am terminat poarta culisanta si o poarta mica.Atasez pozecu lucrarea si...batrana mea mama...

Attached Files


Edited by nykusor, 19 August 2017 - 17:34.


#52
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPoeOvidiu, on 19 august 2017 - 06:35, said:

A ieșit bine. Aia care îți recomandau sa nu îl faci ci sa plătești pe cineva sa își muște limba Posted Image
..........
Felicitări,  ai demonstra ca se poate,  voita sa fie.
Te-ai grabit cu presupunerile ...
Ultima poza arata o lipsa clara de viziune , sa nu spun ca solutia aleasa , arata ca dracu ! Din pacate !

#53
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007

View Post86-APP, on 19 august 2017 - 18:45, said:

Te-ai grabit cu presupunerile ...
Ultima poza arata o lipsa clara de viziune , sa nu spun ca solutia aleasa , arata ca dracu ! Din pacate
La ce faci referire,la bunica?

#54
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postnykusor, on 19 august 2017 - 19:25, said:

La ce faci referire,la bunica?
Normal ca nu , ca nu ea este subiectul !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate