Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Program de 12 ore pe zi. Merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Luam 2 persoane (2 cazuri) mai putin normale sa zicem asa.

Fiecare au in comun ca lucreaza 12 ore pe zi (posibil 14). Mai pe romaneste aterizeaza direct in pat.

Persoanele lucreaza in Romania.

Merita regimul asta de viata? Ati mai avut asemenea apropiati?

Castigul salarial este pe la 2000+ EURO net de persoana, venit stabil (cu posibilitati usoare de crestere).

Concret: e vorba de un doctor si de un programator.

Ideea e ca persoanele respective nu au chef de altceva (nu isi doresc altceva).

Edited by aaaa4567, 05 July 2017 - 00:32.


#2
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
Depinde daca le si place. Faptul ca nu-si doresc altceva nu inseamna automat ca le place ceea ce fac.

2000+ E e o suma frumusica in Romania, dar salariul n-ar trebui sa fie singurul considerent.

Si mai e un aspect: programatorul e programator, cam stim cu ce se ocupa, chiar daca limbajele de programare sunt diverse. In schimb "doctor" e cam generic spus, una e sa fii chirurg, alta e sa fie neurolog, alta e sa fii cardiolog, alta e sa fii legist, alta e sa fii dentist. In functie de ce e, poate merita, poate nu.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
12/36
sau 12 zilnic, 5 zile saptamana ?
Undeva se opune codul muncii

pe termen scurt da,
pe termen lung, evident nu,
acum doctorul care presupun ca studiat medicina este constient de impactul asupra sanatatii.

Edited by MarianG, 05 July 2017 - 00:42.


#4
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Chestia asta e enigma misterelor sau o traducere facuta de un pc klingonian ?

#5
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Este foarte simplu de fapt, ambele meserii au mare cautare in alte tari, pe un program uman, si un castig mai mult decat ok. Prin urmare, se va incerca o discutie cu superiorii privind acest program inuman, in cazul in care nu se rezolva, sau nu se vrea a fi rezolvata aceasta problema, se poate lua calea emigrarii.

Edited by Yukoto, 05 July 2017 - 01:26.


#6
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Ca si chirurg nu merita pentru banii aia. Oricum, neurochirurgii si generalii cam atat muncesc... 10-12 ore pe zi,- unde mai pui ca trebuie sa isi viziteze pacientii si sambata ca sa nu-si piarda clientela.

Medicul meu de familie munceste 5 ore pe zi, 4 zile pe saptamana si are un salariu de 2500 de euro.

#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postiliketoforkmyself, on 05 iulie 2017 - 02:03, said:



Medicul meu de familie munceste 5 ore pe zi, 4 zile pe saptamana si are un salariu de 2500 de euro.

Exagerat de mult pt nimic.

Doctorii de familie nu fac nimic, a completează o hârtie, mai îți ia tensiunea tâmpenii din astea.



#8
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostYukoto, on 05 iulie 2017 - 01:25, said:

Este foarte simplu de fapt, ambele meserii au mare cautare in alte tari, pe un program uman, si un castig mai mult decat ok. Prin urmare, se va incerca o discutie cu superiorii privind acest program inuman, in cazul in care nu se rezolva, sau nu se vrea a fi rezolvata aceasta problema, se poate lua calea emigrarii.
mai, nu stiu ce sa spun.......majoritatea romanilor pe care-i stiu si care muncesc in vest baga la greu, un program de 12 ore fiind ceva relativ normal (multi lucreaza in doua parti)...... iar banii se invart tot pe aici (2000-3000).

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View Postaaaa4567, on 05 iulie 2017 - 00:30, said:

..........Merita regimul asta de viata? .....

cum definesti daca ceva "merita" sau nu?

#10
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
La un program de munca de 12 ore inseamna ca nu mai ai viata personala. Oricat ar fi de bun banul acesta si tine cald in portofel, mai bine sa ai viata personala decat sa fii sluga "muncii". In UE, Canada si SUA deja se ia in calcul (la mai multe companii) programul de 6 ore si desfiintarea celui de 8 ore, pentru ca acela este facut aiurea si distruge in timp metabolismul corpului uman. Programele de 8-12-14 ore/zi sunt cele mai "cretinoide" planuri de munca, fac transferul aiurea intre starile corpului uman din timpul unei zile si incet da' sigur te diistrug pe tine ca om dpdv al sanatatii.... de ajungi la varsta pensionarii sa vorbesti de unul singur sau sa-ti vezi neamurile moarte ca se plimba pe langa tine... ca ai luat-o razna dpdv mental
Cand este vorba de sanatatea ta in timp ai de ales intre a mirosi a prost de la 10 metrii ca n-ai bani da' ai o sanatate forte.... sau sa ai buzunarul cald cu o viata de rahat si sluga la angajator cu norma de zilier (ca asta inseamna program de 12 ore ..zilier)

Edited by bogdan181180, 05 July 2017 - 07:07.


#11
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Eu am lucrat cativa ani buni 12 ore pe zi, de fapt uneori erau 14.si pentru toti banii din lume nu as mai face asa ceva, timpul trece, si nu se mai intoarce......

#12
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View PostPlaton, on 05 iulie 2017 - 06:44, said:

Eu am lucrat cativa ani buni 12 ore pe zi, de fapt uneori erau 14.si pentru toti banii din lume nu as mai face asa ceva, timpul trece, si nu se mai intoarce......
Este in joc sanatatea ta ca om, degeaba  muncesti de dimineata pana seara, esti plin de bani daca esti bolnav, banii aia ii dai pe medicamente sau tratamente si te lasi tratat ca om drept sluga la patron(angajator). Peste ani de zile cred ca numai in Romania, prin tarile din orientul indepartat si tarile bananiere o sa mai fie program peste 6 ore, in tarile civilizate se intra la greu cu programul de 6 ore, pentru ca s-a constatat ca programul de peste 8 ore distruge sanatatea omului si viata de familie a acestuia de ajungi in situatia sa-ti spuna copilu pe nume ca nu te-a vazut ca parinte, cu anii, ziua pe acasa

Edited by bogdan181180, 05 July 2017 - 06:51.


#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postbogdan181180, on 05 iulie 2017 - 06:46, said:

Este in joc sanatatea ta ca om, degeaba  muncesti de dimineata pana seara, esti plin de bani daca esti bolnav, banii aia ii dai pe medicamente sau tratamente si te lasi tratat ca om drept sluga la patron. Peste ani de zile cred ca numai in Romania, prin tarile din orientul indepartat si tarile bananiere o sa mai fie program peste 6 ore, in tarile civilizate se intra la greu cu programul de 6 ore, pentru ca s-a constatat ca programul de peste 8 ore distruge sanatatea omului si viata de familie a acestuia de ajungi in situatia sa-ti spuna copilu pe nume ca nu te-a vazut ca parinte, cu anii, ziua pe acasa


Lucrurile astea cu sanatatea le constati cand treci de 40, dupa cifra aia ceva magic se intampla, dar cine crede ca o sa ajunga la 40 atat de repede ?

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostPlaton, on 05 iulie 2017 - 06:52, said:

Lucrurile astea cu sanatatea le constati cand treci de 40
De fapt, mai nou e 30-maxim 35. In special daca locul de munca presupune efort fizic sustinut in frig sau multe ore la birou in fata PC-ului.

#15
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Zicea cineva pe undeva, ca in tinerete ne pierdem sănătatea sa castigam bani, iar mai tarziu ne cheltuim/pierdem banii sa ne castigam/recâștigăm sănătatea, dar nu mai reusim.
Tragem concluzia ca iesim in pierdere in acest fel.
Ar trebui sa ne ingrijim mai mult, banii sunt relativi....

#16
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013

View Postzzhunt, on 05 iulie 2017 - 03:40, said:

Exagerat de mult pt nimic.

Doctorii de familie nu fac nimic, a completează o hârtie, mai îți ia tensiunea tâmpenii din astea.

din aia 2500 Euro o parte ii revin si asistentei

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postaaaa4567, on 05 iulie 2017 - 00:30, said:

Ideea e ca persoanele respective nu au chef de altceva (nu isi doresc altceva).
Atunci merita.

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai eu cand am inceput activitatea independenta lucram de la 8 dimineata la 8-10 seara. Dupa 2 ani mi-a trecut si mi-am format un program care il pot suporta, aproximativ de la 10 la 18. Nu imi spune nimeni cand sa incep si cand sa termin dar foarte rar depasesc 8 ore/zi. Motivul? Am realizat ca nu prea merita banii aia in plus pentru efortul depus si sanatatea subrezita. Am inteles dupa o vreme ca nu traiesc pentru a munci, muncesc pentru a trai. Asa ca orice zi incepe cu siesta de diminieata, relaxat, si se termina cu siesta de seara tot relaxat.  Si asta e si motivul pentru care nu cred ca as mai accepta un job. Am ajuns la un stil de munca si de viata linistit si tihnit. Nu ma ajuta cu nimic sa ma imbogatesc, prefer sa traiesc decat sa fac bani multi :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate