Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Program de 12 ore pe zi. Merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 iliketoforkmyself, on 05 iulie 2017 - 02:03, said:

Ca si chirurg nu merita pentru banii aia. Oricum, neurochirurgii si generalii cam atat muncesc... 10-12 ore pe zi,- unde mai pui ca trebuie sa isi viziteze pacientii si sambata ca sa nu-si piarda clientela.

Medicul meu de familie munceste 5 ore pe zi, 4 zile pe saptamana si are un salariu de 2500 de euro.
de unde stii ce salariu are medicul tau de familie? E mult prea mare suma pe care o arunci tu aici
sau poate esti in alta tara, nu in ro

 Lenevo, on 05 iulie 2017 - 08:38, said:

Am prieteni in anglia care sterg la cur retardati
A devenit la moda jigniriea asistentilor care ingrijesc batrani sau copii cu dezabilitati, de ce oare?
Tu nu ai parinti? Nu crezi ca vei imbatrani?

Poti dezvolta un pic subiectul, sint curios cum gandesti, incercand sa inteleg atitudinea asta pe care o vad tot mai des.

Putem extinde si la doctorii proctologi, se uita in curu babelor si mosilor, doctorilor psihiatri din azilele de nebuni etc... toti sint niste idioti, tampiti?

 PoeOvidiu, on 05 iulie 2017 - 14:01, said:

cu toata familia
pai ai familie... deja esti bogat. cand lucrezi 12-14 ore pe zi evident nu te gandesti sa iti faci familie

#56
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 unbrutus, on 05 iulie 2017 - 16:21, said:

de unde stii ce salariu are medicul tau de familie? E mult prea mare suma pe care o arunci tu aici
sau poate esti in alta tara, nu in ro
Nu e mare, medicii de familie nu au salariu propriu zis, statul ii plateste la cap de vita aflat pe lista + cap de vita declarat ca fiind consultat.
Numai din tariful pe cap de vita aflat pe lista incaseaza 2500 euro, restul acopera alte cheltuieli :D

 unbrutus, on 05 iulie 2017 - 16:21, said:

A devenit la moda jigniriea asistentilor care ingrijesc batrani sau copii cu dezabilitati, de ce oare?
Tu nu ai parinti? Nu crezi ca vei imbatrani?
Vezi ca el jignea batranul/handicapatul ingrijit, nu ingrijitorul :D

#57
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Arlekhinn, on 05 iulie 2017 - 07:52, said:

Si statul pe scaun in fata monitorului este o munca. Se discuta despre salariul de 8800 lei bani in mana. Sanatatea nu se distruge muncind(vorbim strict de cele doua meserii date exemplu). Se distruge cu o alimentatie proasta, cu fumat, alcool...

Ba, pardon, se distruge si stand mult pe scaun. Sau medormind suficient.

 lucifer76, on 05 iulie 2017 - 08:02, said:

Codul muncii Posted Image . Cand marea majoritate a posturilor ce prevad 8 ore in contract devin 10-11-12, cui ii mai pasa de cod?
Doctorul de care spun e pontat la 7 ore, desi lucreaza constant peste 10 (chirurgie).

#58
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,867
  • Înscris: 26.01.2010

 aaaa4567, on 05 iulie 2017 - 00:30, said:

Luam 2 persoane (2 cazuri) mai putin normale sa zicem asa.

Fiecare au in comun ca lucreaza 12 ore pe zi (posibil 14). Mai pe romaneste aterizeaza direct in pat.

Persoanele lucreaza in Romania.

Merita regimul asta de viata? Ati mai avut asemenea apropiati?

Castigul salarial este pe la 2000+ EURO net de persoana, venit stabil (cu posibilitati usoare de crestere).

Concret: e vorba de un doctor si de un programator.

Ideea e ca persoanele respective nu au chef de altceva (nu isi doresc altceva).

Persoanele in cauza nu au chef de altceva as in un program mai scurt, un job diferit sau altceva as in venit acasa si facut planuri de mers la piscina/pescuit/plimbat pentru ca is prea obositi ?

#59
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 aaaa4567, on 05 iulie 2017 - 00:30, said:

Luam 2 persoane (2 cazuri) mai putin normale sa zicem asa.

Fiecare au in comun ca lucreaza 12 ore pe zi (posibil 14). Mai pe romaneste aterizeaza direct in pat.

Persoanele lucreaza in Romania.

Merita regimul asta de viata? Ati mai avut asemenea apropiati?

Castigul salarial este pe la 2000+ EURO net de persoana, venit stabil (cu posibilitati usoare de crestere).

Concret: e vorba de un doctor si de un programator.

Ideea e ca persoanele respective nu au chef de altceva (nu isi doresc altceva).
Pe ei i-ai întrebat? Ce ți-au zis?

#60
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu merita. Singurul caz in care merita sa te spetesti este daca e propria afacere. Poti cistiga 2000 de euro si lucrind normal, nu tre sa transformi in sclavete...

#61
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,527
  • Înscris: 30.10.2003
Mai sunt aia care lucreaza si 24 ore (glumesc), dar le place, e ca un hobby. Stiu mecanic auto, care dupa lucru, are si atelier acasa, baga la greu.

#62
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

 Mosotti, on 06 iulie 2017 - 08:19, said:

Poti cistiga 2000 de euro si lucrind normal, nu tre sa transformi in sclavete...

In Ro nu prea...
Nu e imposibil dar nu e nici accesibil.

Edited by AlexEn, 06 July 2017 - 14:01.


#63
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

 gushpi, on 05 iulie 2017 - 13:37, said:

strict valoric zici ca merita... DAAAR:
-ai 2000 euro venit, 2000 euro cheltui
-ai 2000 lei venit, 2000 lei cheltui

Definitia prostului...

#64
Jerichoo

Jerichoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.07.2017

 aaaa4567, on 05 iulie 2017 - 00:30, said:


Castigul salarial este pe la 2000+ EURO net de persoana, venit stabil (cu posibilitati usoare de crestere).

Concret: e vorba de un doctor si de un programator.



un medic castiga in Romania 2000E? Cum? Din spaga?

#65
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008


 PoeOvidiu, on 05 iulie 2017 - 14:01, said:

  dar imi permit un concediu pe an cu toata familia chiar daca nu prin Tenerife, merge si la bulgari si la Navodari doar cu cazare.
Si daca mi se pune pata lucrez si eu 3 luni 12 ore si merg si in Tenerife :)

He, he, dacă ai ști că eu am fost în Tenerife cu doar 400 euro/persoana acum vreo doi ani si merg anul asta din nou șase zile cu aceeași sumă în Gran Canaria.. Si am pus si transportul de la Bacău cu avionul și cazarea și mâncarea acolo. S-ar putea să dai mai mult la Năvodari sau bulgari :))



 Jerichoo, on 06 iulie 2017 - 19:12, said:


un medic castiga in Romania 2000E? Cum? Din spaga?
Și eu am rămas oarecum contrariat când am aflat că medicii din spitalele de stat nu sunt chiar așa rupți în cur cum se declară. Bine, nu se compară cu ăia de afară dar ar trebui să fie ceva mai decenți când se dau de ceasul morții. Poți verifica pe google salariile din spitale, chiar pe site-urile lor. Un asistent de spital județean are net vreo 2000 de lei (aici să nu uităm atențiile, cunosc asistent care duce zilnic în jur de 150 de lei acasă, fa tu calculul pe lună) iar un medic în funcție de specializare, vechime și grad intre 3000 și 8000-9000 net. Și asta fără șpăgi care pot fi încă pe-atâta sau consultări și intervenții la cabinete proprii cum au mulți din ei.

ON. Nu merită trasul pe rupte pentru bani. Părerea mea.

#66
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
E bine să ai bani dar e  mult mai boieri să ai și timp sa 2 îi cheltui

#67
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 aaaa4567, on 05 iulie 2017 - 00:30, said:

Program de 12 ore pe zi. Merita?
Vor plati cu varf si indesat.
Orice exces se plateste cu varsta, ba se plateste orice greseala cat de mica, asta insa o afli... cu varsta si mai ales daca se subtiaza buzunarul si ajungi vrei nu vrei, de stanga.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate