Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vreau sa ma despart de prietena.

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postbogdan181180, on 03 iulie 2017 - 08:24, said:

In viata ce rau faci de ala o sa ai parte. Te-ai saturat de fata cu care esti de 5 ani?.... ai sa gasesti una care o sa fii in limba dupa ea si o sa-ti dea aia papucii. Daca femeia nu te iubeste iti pierzi timpu' cu ea, mai devreme sau mai tarziu ai sa ramai cu.... ea in mana Posted Image . Poti sa te superi da' asta-i adevaru'... ce se intampla cu voi daca aveati un copil? ...il trimiteai si pe ala la plimbare cu maicasa si al ei catel? In clipa in care ati luat decizia sa stati impreuna trebuia sa va ganditi de 10 ori daca faceti pasu' asta in relatie. Ea ca femeie o sa-si refaca viata mai repede decat tine....este si o vorba batraneasca "barbatu cat poate, femeia pana la moarte"....Faptu' ca si-a luat un catel inseamna ca-si doreste un camin cu tine iar tu esti prea las ca sa aveti un copil. Ea ti-a dat semne ce vrea de la relatia voastra... tu in schimb.... te-ai plictisit... vezi sa nu adormi

nu esti un pic cam dur cu el?
omul si-a dat seama ca femeia aia nu e pt. el. poate la inceput a fost, poate s-a schimbat. oamenii se mai schimba, se mai ingrasa..
acuma ce sa faca, sa se spanzure? sa stea toata viata intr-o casatorie de obligatie cu o persoana pe care n-o iubeste si sa-i faca un copil aiurea? nici macar nu e casatorit, deci ce mare problema e sa spui gata

cel mai bine este sa taie pisica, nu e nici o tragedie mai ales la 26-27 de ani sunt inca tineri au timp destul sa cunoasca alte persoane

#38
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ca ce chestie cu prietenii?

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postramurel, on 03 iulie 2017 - 09:16, said:

.....
Sfatul meu, o discuţie cu cărţile pe faţă, împreună cu prieteni apropiaţi lor !
ce pisici cauta prietenii apropiati lor in relatia lor? de unde tampenia asta?

#40
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postdmusceat, on 02 iulie 2017 - 23:43, said:

Salut.
Am mutat topicul aici deoarece sper ca voi primi raspunsuri mai avizate.

Ma gandesc ca pe multi plictisesc posturile lungi despre problemele personale ale altora asa ca voi incerca sa fiu cat mai scurt.

Ca idee, ea are 26 ani si eu 27, suntem intr-o relatie de 5 ani, si problema este simpla: M-am plictisit. Nu mai sunt atras de ea, si nu ma mai pot bucura de momentele cu ea. Sex nu prea mai facem ca nu-mi mai place. Desi incearca, o fac mai mult din obligatie. De exemplu daca plecam intr-un concediu, eu ma bucur ca ma aflu eu acolo si ma simt bine pentru ca sunt in locul respectiv. Nu ma bucur ca as fi cu ea sau ca NE simtim bine.
Am incercat sa vorbesc cu ea, de vreo doua ori si i-am zis ca as vrea sa ne despartim, dar m-a tot facut sa mai continuam si sa mai incercam. Desi stiam foarte bine ca nu-mi vor reveni sentimentele. Eram prea slab sa fiu ferm asupra deciziei.

Acum problema principala care-ar fi este ca noi stam in apartamentul meu si ea are si un catel. Dupa o despartire ar trebui sa-si caute chirie unde sa fie acceptata cu catelul ceea ce nu va gasi foarte usor, apoi transport de bagaje, haine (care nu-s putine...) si asta ar implica sa mai stea cateva zile, poate o saptamana sau si mai mult. Iar in timpul asta dupa cum o cunosc va tot incerca sa ma faca sa ramanem impreuna.
Mi-a zis un amic ca ar trebui sa o las singura si sa plec pana se muta, dar nu-s dispus sa fac asta, sa ma duc sa dorm prin prieteni ca sa-si faca ea mendrele...

Stiu sunt slab la capitolul asta. Nici nu mi-a gresit cu ceva asa tare sa-si spun: Ia-ti bagajele si pleci, nu ma intereseaza ca ai unde sau nu... Fiindca mi-as bate joc de ea fara sa aibe vreo vina...
Aveti vre-un sfat si pentru astia mai prosti ca mine, asa?
Am senzatia ca nu ai fost complet sincer. Mai sunt si alte detalii, nu ?

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postsonnydellmarco, on 03 iulie 2017 - 09:36, said:

Am senzatia ca nu ai fost complet sincer. Mai sunt si alte detalii, nu ?
probabil sta si cu soacra....

#42
fireplane

fireplane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.06.2017
Cum arata tipa? E  frumoasa?

Edited by althea, 03 July 2017 - 09:47.
odata sters, nu-l repostezi - cu atat mai putin in topic deschis de altcineva.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu trebuie să citesc toate postările ca să-mi dau seama că iniţiatorului îi place să umble din floare-n floare şi că plictiseala a intervenit cu mult timp înainte de a deschide acest topic.
Căţelul reprezintă unul din argumentele ei de a păstra relaţia - sau, după cum ar spune iniţiatorul, de a rămâne prizonier.
Din păcate, albina nu are altă şansă decât să umble din floare-n floare; indiferent cât de parfumate şi de colorate sunt, mereu va găsi alta mai atrăgătoare.

#44
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008

View PostdaniMMM, on 03 iulie 2017 - 09:21, said:

Ca ce chestie cu prietenii?

View Postarg, on 03 iulie 2017 - 09:24, said:

ce pisici cauta prietenii apropiati lor in relatia lor? de unde tampenia asta?

Era o idee! Dacă ei doi nu fac față unei discuții... Pot fi mai de ajutor decât noi de pe Softpedia. Mai ales că fata are nevoie de cineva că să nu doarmă în stradă! Pentru ce sunt prietenii atunci?

Edited by ramurel, 03 July 2017 - 09:58.


#45
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016

View PostBogotta, on 03 iulie 2017 - 07:46, said:



Bine punctat Posted Image   Vorba unui prieten psiholog, deschizi o cutie a pandorei.  Nu stii ce gasesti in ea.  Daca (ipotetic) ii place, nu te mai poti gandi pe urma la familie, copii, etc. S-a dus dracu totul. Asta e o chestie buna de facut cu o amica, prietena, amanta, cu care nu ai planuri prea mari in viitor.
In cazul asta ii da viteza pe motiv ca e curva...Deci, tot s-a scos

#46
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postdmusceat, on 02 iulie 2017 - 23:43, said:

De exemplu daca plecam intr-un concediu, eu ma bucur ca ma aflu eu acolo si ma simt bine pentru ca sunt in locul respectiv. Nu ma bucur ca as fi cu ea sau ca NE simtim bine.
Afirmatia asta ma face sa cred ca tu ai probleme destul de mari.

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postramurel, on 03 iulie 2017 - 09:55, said:

Era o idee!....
e o idee prosta,
fiecare cu prietenii lui, iar fiecare "prieten/a" cu interesele lui/ei....

#48
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016

View Postfireplane, on 03 iulie 2017 - 09:38, said:

Cum arata tipa? E  frumoasa?
Fireplane, ai revenit ? Unde e topicul initiat de tine aseara ?
Incearca-ti norocu cu tipa asta. Pare sa fie de casa daca nu vrea sa plece asa usor. Clar e ce cauti tu. Daca mai arata si bine, te-ai scos, e a ta.
Pentru cei care nu stiu : Daaaaa, e cel cu link-ul invalid din paginile anterioare, cel care vrea o prietena frumoasa, inteligenta, de casa, nematerialista si care sa nu fie curva, proasta, siliconata, pitzi mai exact...

Edited by Magicwisewolf, 03 July 2017 - 10:09.


#49
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008

View Postarg, on 03 iulie 2017 - 10:02, said:

e o idee prosta,
fiecare cu prietenii lui, iar fiecare "prieten/a" cu interesele lui/ei....
Ok, deci sfatul tău care este ?

#50
fireplane

fireplane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.06.2017

View PostMagicwisewolf, on 03 iulie 2017 - 10:05, said:

Fireplane, ai revenit ? Unde e topicul initiat de tine aseara ?
Incearca-ti norocu cu tipa asta. Pare sa fie de casa daca nu vrea sa plece asa usor. Clar e ce cauti tu. Daca mai arata si bine, te-ai scos, e a ta.
Pentru cei care nu stiu : Daaaaa, e cel cu link-ul invalid din paginile anterioare, cel care vrea o prietena frumoasa, inteligenta, de casa, nematerialista si care sa nu fie curva, proasta, siliconata, pitzi mai exact...


In viata asta, femeile dragute  si frumoase ajung doar in bratele batausilor din curtea scolii sau in bratele celor barosani.   Femeile frumoase nu vor sa fie cu tocilarii sau cu fraierii societatii.

Deci oricat as vrea, nu o sa vrea sa fie cu mine.

Femeile ca prietena initiatorului vrea sa fie intretinuta, sa aiba un partener  chipes, puternic , cu job stabil si bine platit si cu scoala vietii,  care sa-i ofere locuinta, protectie materiala,   iar eu abia pot supravietui dintr-un job instabil cu contract temporar  cu salariul minim , locuind cu parintii...ca oricare tanar roman din generatia mea.



Ca sa fim realisti, mai de folos mi-ar fi sfaturile care sa ma ajute sa invat sa traiesc fara partenera, sfaturi care sa ma faca mai putin dependent de femei si de sex, sau mai bine spus de spiritul de turma.  

Iar userul Apple avea pe topicul ala niste sfaturi bune, dar au fost sterse. Posted Image

Edited by fireplane, 03 July 2017 - 10:54.


#51
dmusceat

dmusceat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.07.2017

View Postdorin_2k, on 03 iulie 2017 - 07:58, said:

Te crezi adimin? Ca poti tu muta?
Nu esti admin, esti troll.
Da, pot. :) Am editat fostul topic unde am sters tot textul si am anuntat ca doresc sa fie sters topicul, apoi am pus acelasi mesaj aici.

View Postsonnydellmarco, on 03 iulie 2017 - 10:00, said:

Afirmatia asta ma face sa cred ca tu ai probleme destul de mari.
De ce spui asta? Dezvolta.

View Postsonnydellmarco, on 03 iulie 2017 - 09:36, said:

Am senzatia ca nu ai fost complet sincer. Mai sunt si alte detalii, nu ?
Intr-o oarecare masura. Noi am mai avut unele probleme pentru care ne tot certam destul de des (nu chestii urate, inselat, sau altele de genul). In final problemele s-au rezolvat, insa luand in calcul ca au durat ceva, au fost multe si marunte, eu nu mi-am mai putut reveni sa fiu la fel ca la inceput. Am incercat sa fiu mai ok, dar simt ca nu-i ceea ce-mi doresc pe viitor. In primul rand pentru ca eu nu ma mai pot bucura de "noi" si in al doilea rand, e ca vreau un refresh complet deoarece simt ca altfel nu ajungem nicaieri.

Iar legat de cei ce m-au facut dobitoc... pana la urma daca am ajuns sa am o relatie de 5 ani nu sunt obligat sa fiu legat pe vecie. Cum s-a mai zis, nu suntem insurati, nu avem nici copil... daca aveam copil mai intelegeam afirmatia, dar asa, fiecare e liber sa faca ce doreste, nu? Clar, facand acest pas voi rani niste sentimente, dar pana la urma, este mai ok sa stau si sa ma stresez ca nu este ceea ce-mi doresc, toata viata? Aici deja intervine alegerea: La cine tin mai mult? La mine sau la ea? Iar la modul in care-mi sunt sentimentele mele in actuala relatie nu as putea spune ca-mi sacrific complet viitorul. Ea si-l poate reface.

#52
fireplane

fireplane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.06.2017

View Postdmusceat, on 03 iulie 2017 - 10:54, said:



Intr-o oarecare masura. Noi am mai avut unele probleme pentru care ne tot certam destul de des (nu chestii urate, inselat, sau altele de genul). In final problemele s-au rezolvat, insa luand in calcul ca au durat ceva, au fost multe si marunte, eu nu mi-am mai putut reveni sa fiu la fel ca la inceput. Am incercat sa fiu mai ok, dar simt ca nu-i ceea ce-mi doresc pe viitor. In primul rand pentru ca eu nu ma mai pot bucura de "noi" si in al doilea rand, e ca vreau un refresh complet deoarece simt ca altfel nu ajungem nicaieri.

Iar legat de cei ce m-au facut dobitoc... pana la urma daca am ajuns sa am o relatie de 5 ani nu sunt obligat sa fiu legat pe vecie. Cum s-a mai zis, nu suntem insurati, nu avem nici copil... daca aveam copil mai intelegeam afirmatia, dar asa, fiecare e liber sa faca ce doreste, nu? Clar, facand acest pas voi rani niste sentimente, dar pana la urma, este mai ok sa stau si sa ma stresez ca nu este ceea ce-mi doresc, toata viata? Aici deja intervine alegerea: La cine tin mai mult? La mine sau la ea? Iar la modul in care-mi sunt sentimentele mele in actuala relatie nu as putea spune ca-mi sacrific complet viitorul. Ea si-l poate reface.


As fi vrut sa am totusi norocu tau, sa te combini asa usor si tocmai cu o femeie care inca mai tine la tine chit ca tu nu o mai vrei.

Dar din ce inteleg aici, o relatie implica o restrangere a libertatii individuale.

Sa inteleg ca ar trebui sa ma bucur mai mult ca nu mi-am gasit partenera si sa ma pot bucura singur  mai bine de libertatea si viata individuala pe care o am, ca nu sunt nevoit sa impart viata si bucuriile cu cineva ?

Edited by fireplane, 03 July 2017 - 10:58.


#53
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Eu credeam ca vrei sa o trimiti la noi n chirie .........
Uite aici :

http://mioritice.lib....ro/banc/63184/


Lasand gluma .....
Tu trebuie sa faci ce crezi tu ca e bine nu ce zicem noi  (daca nu esti troll)
DAR eu m-am intalnit cu Karma de multe ori in viata , sa ai in vedere lucrul asta !

#54
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016

View Postfireplane, on 03 iulie 2017 - 10:57, said:

As fi vrut sa am totusi norocu tau, sa te combini asa usor si tocmai cu o femeie care inca mai tine la tine chit ca tu nu o mai vrei.

Dar din ce inteleg aici, o relatie implica o restrangere a libertatii individuale.

Sa inteleg ca ar trebui sa ma bucur mai mult ca nu mi-am gasit partenera si sa ma pot bucura singur  mai bine de libertatea si viata individuala pe care o am, ca nu sunt nevoit sa impart viata si bucuriile cu cineva ?
Da si nu. Depinde de ce doreste fiecare. Daca esti genul care face numai ce vrea el si care traieste numai pentru el, probabil ca o familie nu este potrivita pt tine. Probabil ca esti genul care vrea sa fie burlac toata viata. In cazul asta, cand nu vrei sa tii cont de nimeni, sa nu ai grija de nimeni, sa nu te intereseze de nimeni, sa nu iti dedici din timp cuiva, sa nu faci si altfel decat iti convine sau ce nu vrei tu (lucruri care se gasesc in relatii - compromisuri sa le numim), esti total opusul a ceea ce isi doreste o femeie si atunci, probabil, vei ramane tot asa, poate tot nefericit. E cam o contradictie ce vrei - nu vrei sa faci nimic din ce implica un cuplu, dar vrei sa faci parte dintr-un cuplu... Ma intelegi ?

Edited by Magicwisewolf, 03 July 2017 - 11:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate