Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Synology DS216+II vs. QNQP TS-251+

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007
Ma cam tem sa nu ma leg la cap fara sa ma doara cu HP...
Topicul dedicat instalarii si configurarii XPenology pe HP Microserver are 114 pagini, in crestere. Asta imi spune ceva. Ma intreb de cit timp (si citi nervi) o sa am eu nevoie pentru configurare, avind abilitati IT medii, sa zicem. Si tot nu sint lamurit ce obtin in plus fata de Qnap, despre care am citit ca e foarte usor de configurat.
M-ar incinta evident sa am un server care sa imi ofere maxim de facilitati, insa nici macar nu am inteles exact ce ofera HP in plus. Daca este vorba doar de diferenta de citeva sute de lei, fara alte beneficii, as zice pas.
Scuzati-mi ignoranta, daca ma puteti lamuri putin va multumesc anticipat.

#20
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
HP sau alt calculator , cu xpenology este echivalentul unei statiii Synology, la un pret mai mic. Cat de mare e diferenta, e functtiie de configuratie.
Depinde ce anumme vrei. Poti lua un NUC, insa poate avea un singur hard.
Daca vrei mai multe harduri, ai nevoie de PC sau de un miniserrver HP, sau de un NAS dedicat.
Cate sute  de lei e diferenta, trebuie sa calculezi, si apoi decizi ce iei.
.

#21
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

View Postlori_2001, on 04 iulie 2017 - 23:42, said:

HP sau alt calculator , cu xpenology este echivalentul unei statiii Synology, la un pret mai mic. Cat de mare e diferenta, e functtiie de configuratie.
Depinde ce anumme vrei. Poti lua un NUC, insa poate avea un singur hard.
Daca vrei mai multe harduri, ai nevoie de PC sau de un miniserrver HP, sau de un NAS dedicat.
Cate sute  de lei e diferenta, trebuie sa calculezi, si apoi decizi ce iei.
.

Recent am pierdut toate datele de pe un Hdd extern (nu este prima oara), asa ca am inceput sa caut solutii pentru stocare cu back-up. De aici a inceput totul.
Am plecat de la WD mycloud, am ajuns apoi la Synology si Qnap (pe baza review-urilor de pe net), si pe forumul asta mi s-a recomandat HP microserver. In punctual asta sint acum. Diferenta de citeva sute de lei nu este relevanta.

Rugamintea de a ma sfatui ramine in picioare.

#22
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Daca cateva sute de lei nu conteaza, atunci ia Synology.

#23
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

View Postlori_2001, on 05 iulie 2017 - 06:55, said:

Daca cateva sute de lei nu conteaza, atunci ia Synology.


Multumesc frumos!

#24
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Softul de NAS se dezvoltă continuu. Synology sunt în avantaj momentan la soft. Dar hardul chiar contează. Îți recomand Qnap 253A sau B,mașini bune si cu ultima generație de soft 4.3.3 în dezvoltare continuă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate