Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Synology DS216+II vs. QNQP TS-251+

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007
Salutare, sint pe cale sa cumpar un NAS (de folosit acasa) si dupa ceva cautari m-am oprit la cele doua modele din titlu. Intentionez sa instalez 2 HDD x 2 Tb (RAID1). Ar urma sa fie folosit ca backup pentru fisiere personale , server media, etc.. nimic special.
Uitindu-ma pe specificatii, QNAP pare o idee mai sus (procesor, port HDMI, trei porturi USB 3.0, doua porturi LAN).  
Daca ma puteti ajuta cu o recomandare va multumesc anticipat. Cred ca nu mai este nevoie sa mentionez ca sint la prima achizitie Posted Image

Edited by predoiu, 27 June 2017 - 10:03.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
https://www.synology...s/DS216 II#spec

Intel Celeron N3060
Dual Core 1.6 burst up to 2.48 GHz
Hardware Transcoding Engine H.264 (AVC), H.265 (HEVC), MPEG-2 and VC-1; maximum resolution: 4K (4096 x 2160); maximum frame rate per second (FPS): 30

1 GB DDR3

Pret cca 1600 lei

=====

https://www.qnap.com...odel.php?II=195

Quad-Core Intel® Celeron® 2.0GHz (burst up to 2.42GHz)
System memory:
TS-251+-2G: 2GB DDR3L RAM (1 x 2GB)
TS-251+-8G: 8GB DDR3L RAM (2 x 4GB)
Total memory slots: 2 SODIMM
Expandable up to: 8 GB

Pret cca 1300 lei
=====

Raw power as merge pe Qnap.
Decodingul HW de la Synology are extrem de multe stelute, iar procesorul e mai prost.

===

In continuare mult prea multi bani vs Hp Microserver Gen8 + Xpenology

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Cît de dificil e de instalat și configurat XPenology relativ la un NAS dedicat, presupunînd o persoană care lucreaza cu PC dar nu e din zona IT?

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Destul de usor, daca citeste tutorialele.
Oricum, nici instalarea OS-ului pe Synology nu e chiar floare la ureche, daca nu stii la ce sa te astepti.

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Pe Synology vine gata instalat. Trebuie configurat. Oricum ideea era că trebuie pusă în balanță economia financiară contra consumului de timp și eventual nervi pină la punerea în funcțiune.

Edited by radunic, 27 June 2017 - 12:06.


#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Cum adica vine instalat ? Unde sa fie in RAM ? HDD pe care se instaleaza il pui tu si bineinteles ca si instalarea o faci tot tu doar ca mai simplu decat cu XPenology.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Putea sa il aibe numai in flash, ca NAS-urile mai prostute. Nu mi-a venit sa cred ca poti sa-ti faci nefolosibil tot sistemul numai bagind un disc de la alt Synology in el.

#8
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007
Inteleg ca dintre Synology si QNAP imi recomandati HP Microserver ? :)

#9
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Au vrut sa-ti aduca la cunostinta faptul ca HP Microserver bifeaza mai multe lurcruri, la bani mai putini.

#10
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

 Nordstorm, on 28 iunie 2017 - 09:50, said:

Au vrut sa-ti aduca la cunostinta faptul ca HP Microserver bifeaza mai multe lurcruri, la bani mai putini.


Desigur, apreciez asta.
Pentru ca vroiam sa aflu mai multe despre solutia propusa, nu am avut de lucru si am intrat pe chat cu un consultant HP. Dupa 20 de minute in care mi-a trimis vreo 3 linkuri am ramas la fel de nedumerit cum eram inainte. Probabil ca avea cel putin 10 ca mine simultan.
A inceput prin a-mi recomanda HP Microserver Gen10, apoi a trecut la Store Easy 1000.  Si mi-a dat linkuri catre niste documente de cel putin 70 de pagini... Nu a raspuns la intrebarile mele simple, de profan.
E mai greu decit credeam.

#11
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Intre Synology si Qnap, Synoloogy e mai intuitiv ca soft. Insa hardul costa mult, la ambele.
Solutia este HP sau alt calculator, in locul hardului Syno, si Xpenology, in locul softului Syno ( e identic, e ok, fiind Linux dpdv licente, etc).
Insa trebuie sa instalezi sau sa platesti instalarea softului, insa iesi mai irftin cu niste sute de lei.
Ultimele versiuni de Syno au sii hard mai puternic, cele de acum cativa ani erau foarte slabe.

Instalarea  Xpeno nu e foarte grea, sunt pasi de urmat dupa tutorial, insa poate fi mai usor sau mai greu.
Azi de exemplu, m-am chinuit mai bine de o ora cu un pc sa dezinstalez/instalez Acrobat Reader, ca nu mai voia sa deschida pdf-uri, de era gata sa instalez Windows-ul din nou.
Daca iei o configuratie hard pe care au instalat altii inainte, teoretic totul merge ok si usor.

#12
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007
Inca vreo doua intrebari si sper sa ma lamuresc. Pe saitul HP am gasit Gen10: https://www.hpe.com/...me=a00008701enw

Din cite inteleg eu, nu cred ca ii lipseste nimic fata de Synology sau Qnap, va rog sa ma corectati daca gresesc.

A doua intrebare: de unde se cumpara asa ceva in Romania?

Pe Ebay am gasit Gen9: http://www.ebay.de/i...C4AAOSwSypY94VZ

#13
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004
@predoiu: Ieri a fost lansarea oficiala Gen10 la HPE, deci vor trece cateva luni pana vor ajunge si la noi. Preturile sunt insa prohibitive la Gen10, vazusem la ei pe site ca incep la 400 Euro si tot urca. Gen8-ul incepea pe la 200 Euro si de-asta era mai avantajos ca Synology. La Gen10 si merge cu procesoare AMD pentru a oferi grafica mai buna, s-a renuntat la iLO (cost saving) insa mare lucru nu aduce in plus. Pentru backup de fisiere si server media eu as merge pe Gen8 + Xpenology.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 neobluenet, on 29 iunie 2017 - 07:17, said:

s-a renuntat la iLO (cost saving)

WTF?!
Credeam ca am postat deja dar probabil am visat: da, mai ales la 2-bay sint ridicol de multi bani pentru prea putin hardware la Syno. Cu Xpeno nu m-as complica decit de curiozitate sa vad cum arata si daca m-ar satisface inainte sa cumpar un Synology oficial. Acum depinde si ce vrei: sa configurezi un NAS sau sa inveti linux...

#15
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

 f300, on 29 iunie 2017 - 07:28, said:


WTF?!
Credeam ca am postat deja dar probabil am visat: da, mai ales la 2-bay sint ridicol de multi bani pentru prea putin hardware la Syno. Cu Xpeno nu m-as complica decit de curiozitate sa vad cum arata si daca m-ar satisface inainte sa cumpar un Synology oficial. Acum depinde si ce vrei: sa configurezi un NAS sau sa inveti linux...

Varianta 1: imi trebuie un NAS, si din vorba in vorba am ajuns la HP. Posted Image

#16
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007
Puteti sa imi recomandati o configuratie (foarte) buna pentru Microserver Gen8, si eventual un magazin online?

Multumesc!

#17
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Da-le un telefon: https://iponcomp.ro/...185_421/1249199

#18
s.p

s.p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.09.2007
Eu am luat de pe Amazon, 1060T cu 4 gb RAM, anul trecut in toamna cu 177,99 Euro. Acum il gasesti la 201,99.  Procesorul se poate upgrada ulterior, la fel si RAM-ul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate