Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13270 replies to this topic

#4969
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Nici acest topic nu il urmaresti? https://forum.softpe...0#entry22037197

View Postadrloc, on 07 decembrie 2017 - 09:57, said:

Și la mine a apărut la sigla rcs rds
Poate ne explici si noua legatura cu VoLTE.

#4970
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
@deathnite am uitat de asta! Ai dreptate! Unde este, este...
Mai uita omul ce vrei... Nu o sa stau sa memorez toate postarile din 277 de pagini!

#4971
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
null

Edited by bloodhand, 07 December 2017 - 12:09.


#4972
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
null

Edited by bloodhand, 07 December 2017 - 12:09.


#4973
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
null

Edited by bloodhand, 07 December 2017 - 12:09.


#4974
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
null

Edited by bloodhand, 07 December 2017 - 12:09.


#4975
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006

View PostSethNY, on 30 noiembrie 2017 - 16:47, said:

ca sa treaca mai repede din 3g in 4G  incearca sa ii inchizi datele, poate e mai bine. APNul default trebuie sa fie internet nu ims.
Am primit provizionare cu IMEI de S8, dar nu merge Volt. O sa incerc alt ROM, poate poate. Am pus IMEIul original la loc. Mega multumiri

P. S. Scuze pt multipost, netul Digi Mobil e de vina.

Edited by bloodhand, 07 December 2017 - 12:11.


#4976
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Nu mai postati fratilor treaba asta cu imei-ul (cu schimbarea de imei) deoarece nu este tocmai legala si na...
Oricum decizia va apartine eu am vrut doar sa va anunt! Daca totusi vreti sa faceti asta discutati in privat macar...

#4977
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View Postbloodhand, on 07 decembrie 2017 - 12:08, said:

Am primit provizionare cu IMEI de S8, dar nu merge Volt. O sa incerc alt ROM, poate poate. Am pus IMEIul original la loc. Mega multumiri

P. S. Scuze pt multipost, netul Digi Mobil e de vina.

Bravo, ma bucur ca 2 colegi au reusit asta cu schimbarea de IMEI. Confirma ipotezele initiale. Si eu il schimbasem la inceput insa nu stiam ca nu se activeaza VoLTE instant, nu am mai avut rabdare si in final l-am activat intr-un S8.

Tu ai Lenovo K6 Note cu custom ROM Resurrection Remix 5.8.5 .... ehe ... tre' sa te chinui ca cei cu OnePlus, vezi linkul asta de pe XDA (singurul pe care il stiu mai rasarit) https://forum.xda-de...oland-t3595940/ , intreaba-i si pe aia sau poate gasesti tu altundeva informatii mai bune.

#4978
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Au reactualizat pagina:

http://www.rcs-rds.ro/volte-vowifi

  • *Software disponibil din ianuarie 2018
  • **Software disponibil din februarie 2018
  • ***Software disponibil din martie 2018


EDIT: Digi, pune un tooltip cu "info" in dreptul telefoanelor ;)

Edited by Gotyc, 07 December 2017 - 16:32.


#4979
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Pagina aia e o rusine, defapt sunt 3 telefoane mari si late care suporta VoLTE oficial, cand te uiti acolo, ca neinitiat, zici ca l-ai prins pe Dumnezeu de un picior. P7Lite si P9Life nici macar nu sunt in magazine.

@luxury54 a facut A5 sa mearga in cateva ore si se comporta ok, lor le trebuie inca 4 luni ptr testare de ii pun soft final in Martie 2018 ? O testare deobicei dureaza cateva zile si daca nu sunt probleme: verde! Sau poate sta la coada ... dupa cele chinezesti confidentiale.

Edited by SethNY, 07 December 2017 - 16:44.


#4980
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009

View PostSethNY, on 07 decembrie 2017 - 16:44, said:

Pagina aia e o rusine, defapt sunt 3 telefoane mari si late care suporta VoLTE oficial, cand te uiti acolo, ca neinitiat, zici ca l-ai prins pe Dumnezeu de un picior. P7Lite si P9Life nici macar nu sunt in magazine.

@luxury54 a facut A5 sa mearga in cateva ore si se comporta ok, lor le trebuie inca 4 luni ptr testare de ii pun soft final in Martie 2018 ? O testare deobicei dureaza cateva zile si daca nu sunt probleme: verde! Sau poate sta la coada ... dupa cele chinezesti confidentiale.

Merg multe modele doar daca vor sa faca ceva fac , in rest doar praf in ochi Posted Image


Faza cu update-ul e de la Samsung , ca si asa dau tarziu drumul la update-uri, in ultimile doua luni ce au dat drumul la multe update-uri ...

Edited by Gotyc, 07 December 2017 - 17:00.


#4981
luxury54

luxury54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 25.10.2004
m-am mai jucat un pic cu volte-ul (ca de obiciei il tin inchis pt. economisirea bateriei) si primesc un apel de pe un nr. fix de rds; ce sa vezi ? icoana HD in dreptul apelului; plus ca, calitatea net mai buna decat in cazul volte-volte (mobil) din aceeasi retea;
@SethNY, o fi in cazul telef. fixe alte protocoale, alta latime de banda, alte codecuri alocate?

#4982
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Astia de la RDS nu stiu ce folosesc ptr telefonie fixa, ceva sistem mai vechi, inca nu au trecut pe IMS. Habar nu am ce codecuri au, oricum fac transcodare de la ce au ei la AMR-WB (ca tu ai vazut acolo HD). Ca ai auzit mai bine decat la VoLTE VoLTE, felicitari, totusi eu cred ca e treaba de perceptie sau in cazul apelului VoLTE VoLTE erai in banda 1, aia buclucasa unde calitatea nu e extraordinara.

Incerc sa explic cu un exemplu:
E ca si cum ti-au lua TV 4K, aia din show room iti baga un stick misto cu un film 4K, ajungi acasa si dai pe HBO si ramai dezamagit ca aia nu transmit 4K si TV ul tau face si el ce poate, scaleaza imaginea. In cazul lu Digi, scalarea asta se face la ei in servere. In mod normal nu ar fi trebuit sa iti dea codec HD, ci unul non HD : AMR-NB. Pentru moment Digi e f inconsistent, cateodata in da codec HD cateodata nu, nici tu nu mai stii ce e acolo, dar in orice caz nu poate oferi calidate HD decat la un apel VoLTE VoLTE sau cand suni roboti. In rest , cum ziceam ... chestiune de perceptie, de calitate de semnal radio ...

LE: la Digi VoLTE exista 2 codecuri mari si late, fiecare cu vreo 8 variante : AMR-NB (non HD) si AMR-WB (HD)

Edited by SethNY, 07 December 2017 - 17:37.


#4983
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View PostSethNY, on 07 decembrie 2017 - 16:44, said:

Pagina aia e o rusine, defapt sunt 3 telefoane mari si late care suporta VoLTE oficial, cand te uiti acolo, ca neinitiat, zici ca l-ai prins pe Dumnezeu de un picior. P7Lite si P9Life nici macar nu sunt in magazine.

@luxury54 a facut A5 sa mearga in cateva ore si se comporta ok, lor le trebuie inca 4 luni ptr testare de ii pun soft final in Martie 2018 ? O testare deobicei dureaza cateva zile si daca nu sunt probleme: verde! Sau poate sta la coada ... dupa cele chinezesti confidentiale.
Dar nici nu a fost dificil (cel putin pe partea de volte) pana am vazut ce si unde este "treaba" ....
Mai greu a fost cu vowifi-ul ... In rest la samsung cel putin din cate am vazut la colegul @luxury54 la mine si din cate stiu si la tine treaba sta in csc si imsservice ....
Deci pentru volte mai mult dureaza root-area decat "adaugarea" in sine'. Official nu cred ca le trebuie mai mult de cateva zile ..

Edited by porcusoru, 07 December 2017 - 18:19.


#4984
dachinflorin1973

dachinflorin1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.08.2014
Și a actualizat softul astăzi P4 pro dar nu funcționează volte!

#4985
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Sa revenim on topic! Legat de postarea mea de aseara cu huawei-ul p10 plus si faptul ca merge volte pe el de la digi...
Din cate se pare setarile sunt "cele / la fel" din reteaua tim italia! Eu am pus soft-ul branduid de catre cei de la tim si asa imi merge volte de la digi ...
Nu stiu de ce nu afiseaza iconita de volte (probabil au eliminat-o cei de la tim)
Deci clar si la obiect! Cine nu mai are rabdare si doreste volte de la digi pe p10 plus asta este treaba! Sau mai bine zis "some magic"... Posted Image
Din cate am inteles aceasi chestie se aplica si pentru p10 .

P.S Tin sa precizez ca trebuie sa aveti volte activat pe sim (sa apara in digicare) altfel nu o sa mearga!

@Gotyc da, am facut spam toti cei implicati in discutie" dar am simtit nevoia sa lamuresc anumite aspecte ...
Nu am vrut sa se ajunga aici dar nu mi-au placut toate atacurile astea gratuite si aici am incheiat cu acest subiect!

Edited by porcusoru, 07 December 2017 - 21:30.


#4986
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

View Postdachinflorin1973, on 07 decembrie 2017 - 21:07, said:

Și a actualizat softul astăzi P4 pro dar nu funcționează volte!
Ce scrie in logul de la update ?

Pe ZTE Blade A320 de exemplu primul update de soft a fost pentru a avea 4G pe SIM 1 si 3G pe SIM 2 (telefon dual SIM Full Active), iar al doilea update de soft a adus si VoLTE. Vezi daca nu iti apar in setari posibilitatea sa selectezi Apel vocal VoLTE (Utilizati apeluri 4G HD cand sunt acceptate de reteaua operatorului).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate