Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Smartphone cu camera foto buna

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Dupa ce am tot cautat, vazut teste de camere si nu numai, tot mai cer o parere. In 2017 diferentele sunt din ce in ce mai mici intre flagship-uri, dar preturile sunt mari.

Vreau un smartphone performant, cu ecran intre 5.2-5.7" - cu exceptia S8 care are cam aceiasi marime cu altele clasice cu ecran mai mic, deci s-ar incadra.
Baterie buna, OS cat mai nou si cu update-uri, camera foto cat se poate de buna. Si sa functioneze rapid, de preferat o vreme buna - 2-3 ani, teoretic.

S8+ mi se pare cam cel mai ok, dar mi se pare cam scump la 4000lei si nu prea imi place ca e vizibil mai lent comparativ cu altele precum HTC U11, OnePlus5, etc.
S7 Edge e bun la camera, baterie ok, acum are un pret bun.
Huawei P10 nu prea ma atrage, dar are camera OK pe foto si se misca bine.
LG G6 mi se pare genial cu camera wide, in rest nu prea imi place UI-ul, parca e de jucarie.
Mate 9 Pro pare ok in mare, dar ca si P10, parca nu ma atrage la fel de mult. Dar ca specificatii e bun.
HTC U11 are camera bunicica, se misca excelent, nu-mi place designul ala de pe spate f. ondulat si lucios.
Oh well, iPhone 7 ... E rapid, camera buna. N-am detinut personal pana acum iPhone, dar din teste e clar ca isi face treaba. Nu stiu daca m-as obisnui permanent cu OS-ul.

Ce pareri aveti? :)

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu as alege unul din huawei-uri, mai exact p10.

am prieteni cu p9, eu am p10l, iar in momentul de fata cred ca este cam cel mai mult telefon care il poti primi in gamele astea de pret la ce specificatii au.

#3
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 13.01.2007
P10. Am din aprilie si face niste poze...

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S7? Pe emag vad ca este 2200 lei.

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
DxOMark zice ca U11 are cea mai buna camera.

P.S. Nu trebuia sa-ti iei oneplus 5?

Edited by YourFan, 25 June 2017 - 09:42.


#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Camera Leica de pe Huawei e o vrăjeală de marketing. Defapt le face altcineva, şi tot aşa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LIxuNOHF_oc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În test nu e S8+, ci S7 însă nu cred că există diferențe foarte mari.

Google Pixel primeşte foarte des update-uri Android şi are cea mai bună cameră.
S8+ e pachetul complet.

#7
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 red46, on 25 iunie 2017 - 09:42, said:

Camera Leica de pe Huawei e o vrăjeală de marketing. Defapt le face altcineva, şi tot aşa.
Da vrajeala maxima, imprumuta doar cativa algoritmi de la leica.

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@d4m4g3
Unul dintre motivele principale pentru care mi-am cumparat Microsoft Lumia 950 XL a fost camera. L-am prins la un pret foarte bun.
Urmatoarea alegere ar fi fost iPhone-ul. Dar..., http://allaboutwindo...o_head_Lumi.php
Acum depinde si ce vrei de la un telefon...

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
@Dany_Darke @Estel @_R_A_D_U - Pretul e cel care ma atrage la P10 si S7. Care sunt bune oricum. Nu or fi la fel de complete ca S8, dar pretul e mult mai accesibil.
Calitatea pozelor e buna si la P10. Nu si in lumina slaba, ce-i drept, si nici bateria cica nu-i asa stralucita. P10 Plus-ul e mai bun la capitolul asta si vine cu doua cadouri interesante (Huawei FIT si baterie externa), la eMAG.

@YourFan - Voiam OP5. L-am asteptat, dar camera foto fara OIS, video neutilizabil in opinia mea, dezamageste mult. Asadar ii zic pas acum.
@red46 - Pixel nu ma atrage. Are camera buna, stabilizare buna chiar si fara OIS spre deosebire de OP5, dar e prea scump si "exotic".

@_-_ - Nu sunt fan Windows Phone, chiar de o fi ok telefonul in sine.

Acum am un Note 3. E tot mare, camera ziua e buna, dar pe lumina slaba foarte proasta. Abia face si autofocus. Bateria e slaba, deci sunt multe motive de upgrade.
Ideea e ca fac frecvent poze normale, HDR, panorame, mai si filmez - si apreciez pana si bunotul de filmare direct pe acelasi ecran cu cel foto, cum are Samsung.
Nu pot sa zic ca as alege doar pentru un buton foto, dar e apreciat.

#10
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Eu as alege fara ezitari varianta pe care am mers in urma cu 10 luni si anume iPhone 7.
Am avut multe reticente inainte sa il iau avand in vedere ca am folosit doar Samsung si HTC pana atunci, dar nu regret; vreo 5 ani sunt asigurat de telefon. Posted Image Mai ales ca ei nu renunta la updateuri dupa un anumit timp, daca am inteles bine (inca invat, explorez chestii noi legate de telefonul asta).

Obiectiv nu stiu cum ar trebui evaluata camera unui telefon (MP, senzos, pana mea), dar pot sa-ti zic ca m-am descurcat cu el peste tot unde am avut nevoie sa fac poze (excursii etc); de la un timp nici nu mai ma deranjez sa car Canonul dupa mine (desi e clar diferenta intre poze, dar pentru un profan care vrea doar poze de vacanta e de ajuns).

Avand in vedere modul cum il folosesc eu (mai mult pentru internet, pierdere de vreme cu jocuri si creat/schimbat/citit documente) nu pot spune ca am intalnit vreo limitare intre ios si android. Mi-a luat totusi 2-3 saptamani pana sa ma obisnuiesc bine cu el. Posted Image

Un minus din punctul meu de vedere este ca nu poti modifica momentan comenzile din control center, dar asta se rezolva cu ios 11.

Ca baterie: il incarc seara la 100%, plec dimineata cu 100% si seara ajung la 20-30% cu utilizare ca telefon, jocuri online (astea mananca mult, am doua de care sunt dependent), facebook si ce am zis mai sus.

A doua varianta pentru mine dupa i7 ar fi S7, dar simplu, nu edge. Posted Image

Edited by Corupt, 25 June 2017 - 10:14.


#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Samsung S7 (nu edge).
De departe cel mai bun ecran (tehnologie amoled), pana si Apple a dat comanda de 70 mil ecrane la Samsung pt. Iphone 8.
Rezista la apa IP68.

Edited by Kroghy, 25 June 2017 - 10:18.


#12
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
@Corupt - Asa ma gandeam si eu, ar fi primul iOS detinut. Nu obisnuiesc nici la Android sa fac root, bag teme si cine stie ce, dar imi place si sunt obisnuit.
La iPhone s-ar incadra 7 Plus-ul de 32GB. Foto, video e bun. Dar parca n-as risca sa-mi cumpar ca device principal un iOS, nefiind complet sigur ca m-as obisnui.

@Kroghy - Daca raman la un Samsung mai ieftin, ar fi 7 Edge-ul pentru baterie. Chiar de nu sunt fan ecran curbat. Tine si S7 o zi, dar asa tinea si Note 3. Daca se poate mai bine, as alege autonomia mai mare.

#13
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
canon , nikon ....d`astea ...da` nu prea au calitate la convorbirile telefonice

#14
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Te obisnuiesti cu iOS. Asa am gandit si eu inainte sa-mi iau primul iPhone.

Ai garantia ca o sa mearga foarte bine si peste 2 ani + suport de care Samsung S7/S8 nu are parte decat o data la cateva luni.

#15
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 quantico2708, on 25 iunie 2017 - 10:25, said:

canon , nikon ....d`astea ...da` nu prea au calitate la convorbirile telefonice
E aria de telefonie, observi? Am DSLR. Dar nu-mi incape in buzunar cand ies din casa.

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Dany_Darke, on 25 iunie 2017 - 09:33, said:

eu as alege unul din huawei-uri, mai exact p10.

am prieteni cu p9, eu am p10l, iar in momentul de fata cred ca este cam cel mai mult telefon care il poti primi in gamele astea de pret la ce specificatii au.

In gama sa de pret p10l e ok, insa deja cand discutam despre telefoane ce trec de 2-3000lei nu mai conteaza "cel mai mult telefon".

PS: S7 edge pare cea mai echilibrata alegere in acest moment (raportat la pret).

#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Eu zic ca acum S7 edge are un raport calitate pret foarte bun. Asta daca nu vrei sa dai ceva mai multi bani pe un S8/+

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 d4m4g3, on 25 iunie 2017 - 09:53, said:

Acum am un Note 3. E tot mare, camera ziua e buna, dar pe lumina slaba foarte proasta. Abia face si autofocus. Bateria e slaba, deci sunt multe motive de upgrade.
Ideea e ca fac frecvent poze normale, HDR, panorame, mai si filmez - si apreciez pana si bunotul de filmare direct pe acelasi ecran cu cel foto, cum are Samsung.
Nu pot sa zic ca as alege doar pentru un buton foto, dar e apreciat.

E slaba acuma bateria, insa la inceput avea autonomie calumea. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate