Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Smartphone cu camera foto buna

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013
La alternativa de a cumpara un telefon sigilat de pe piata second nu te-ai gandit? Poti gasi S8+ la 3000 de lei daca te uiti bine pe pagini de acest gen. De asemenea, si Pixel XL poti prinde pana in 2800 de lei, asta cu garantie.

#38
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu m-am gandit. Daca luam vreun telefon de backup mai ieftin, poate m-as fi aruncat la un SH. Dar atatia bani pentru un produs in cine stie ce stare... Nu.
Dar poate o sa arunc un ochi, de curiozitate. :)

#39
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013
Vezi ca se poate gasi sigilat si cu factura chiar pe numele tau din cate vad, daca ai nevoie de un link te pot ajuta (acum ce dadui un search si eu).

#40
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmissionnad, on 25 iunie 2017 - 12:01, said:

Daca te intereseaza si partea de video(nu numai foto) iti recomand fara ezitare Iphone.
Cum filmeaza iphone-ul,nu filmeaza nici unu.Are acea naturalete ,stabilizare fara niciun pic de tremurat..Deci ai impresia ca filmezi cu o camera video.


Si lg-ul g3 al meu bate iphone-ul la filmare cu ois-ul si laserul in pereche, dapoi un flagship android 2017 :)))))))))))))

#41
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
3650lei S8+ la eMAG acum. Ma rog, cu un voucher "cadou". Hmm.

#42
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007

View Postr3my_cc, on 25 iunie 2017 - 16:07, said:

Camera de pe 950/950xl bate tot
La ce, marine sensor :P poate!

#43
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Mi-as lua un S8/Plus, tot spre astea tind. Dar nu stiu pe care sa-l aleg.
E mai usor de utilizat cu o mana, tinut in buzunar S8-ul, dar S8 plus-ul are baterie mai mare.

Aveti niste pareri ceva? :)

#44
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu ar strica sa-i intrebi pe posesori.

#45
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Am intrebat. Dar fiind topicul meu ( :D ) l-am updatat ca atare.

#46
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Pai si ce te au sfatuit?

#47
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Mai astept pareri. Sunt curios si autonomia cum e la S8. Ca marimea la S8+ o stiu. Sper sa ma hotarasc pana nu expira voucherul de 350lei reducere. :)

https://forum.softpe...8#entry21339654

#48
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ca sa nu mai fac un topic nou:
De unde imi dau seama daca un telefon face poze bune, mai ales noaptea ? Stiu ca f-ul ala trebuie sa fie cat mai mic.
Dar mai e ceva dimensiune la senzor, numarul mp, f-ul ala, etc.

De exemplu va dau 2 camere:

-13mp , f/1.9, 28mm
-16mp , f/2.2, 31mm

Care credeti ca se descurca mai bine noaptea ?

Edited by TruculMagic, 07 September 2017 - 19:25.


#49
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Depinde si de producator ,lentile soft etc

#50
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Dintre cele doua de mai sus, cea cu f 1.9 , este de pe j5 2016 si ar trebui ca noaptea sa faca poze mai bune, culmea ca cea de pe note 4 cu f 2.2 scoate poze mai bune. Dar nu stiu ce reprezinta mm aia. Specificatiile le-am luat de pe gsmarena.

In viitorul apropiat caut ceva cu, camera foto mai buna ca note 4 si samsung s6.

#51
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Vezi,aici e problema din pacate... caracteristicile tehnice de pe hartie nu garanteaza performanta.
Un alt aspect important pt mine e viteza de focalizare si realizare a fotografiei. Lucru care doar probat fizic il poti vedea.
Oricum pe gsmarena gasesti comparatie foto in lumina slaba iti poti face o idee.
Pt lumina slaba stabilizarea optica ajuta o idee.

#52
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Specificatiile au relevanta pana la un anumit punct, dar mai ales la smartphones unde procesarea este agresiva, e greu de spus fara poze in fata si ales dupa plac.
Per total, mai ales noaptea, conteaza si marimea senzorului, lentilele, stabilizarea optica, procesarea, autofocusul - multe telefoane ieftine abia focalizeaza pe lumina slaba, etc.

Raspunsul il stii dupa ce compari telefonul X cu Y efectiv, pe youtube gasesti de obicei poze/video cu mai orice model comun.

@TruculMagic - mm aia reprezinta distanta focala pe 35mm (film). E ceva standard, ca sa iti dai seama cam cat de wide este cadrul.

#53
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Mai bun noaptea ar fi ala cu 16mp, pentru ca are mai multi pixeli pe o imagine mai mica (obiectivul de 28mm cuprinde mai mult din scena decat cel de 31mm). Dar o mare importanta o are si procesarea...

Plus 90% comparati pozele de cum apar pe ecranul telefonului. Dar puse pe același monitor se schimba mult situatia. Culorile supraturate de pe unele amoleduri brusc palesc pe monitor si alea mai sterse de pe unele lcd-uri brusc prind viata. Ba descoperi ca la aceasi magnificare unul pare mai frumos dar au disparut in fapt toate detaliile fine, dispar trasaturile, la altele descoperi ca desi ai noise ai si fata delimitata etc.

La nivel de flagship mi se par ca toate astea noi sunt la egalitate. Fie ca e samsung, iphone, htc, sony,lg, Huawei.
In casa am p9, z5, iphone se (ultimele doua le utilizez eu zilnic),  am avut s5, z3, la servici am colegi cu s7,s8, xz premium si 950xl (cine a avut 950 xl a trecut la xzp si e foarte incatat, nu credea ca o sa ii placa asa mult telefonul dupa o luna. Bateria il tine 3 zile...).
Dupa ce le-am tot testat am descoperit ca diferentele is mici.

P10, s7 si lg g6 ar fi in prim plan pt pret vs performante. La 3000+ as lua oricare imi place mai mult la design...

Edited by t-balt, 08 September 2017 - 20:58.


#54
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Stie cineva unde gasesc un top cu telefoanele care scot poze bune cu zoom cat mai mare / maxim de preferat ? Adica ma intereseaza diferentele chiar si alea insesizabile. Sa caut ceva cu zoom optic x2 cum au cei de la Asus sau ?

UPDATE: Am gasit s4 zoom insa nu vreau o astfel de caramida. Iphone 7 plus e o varianta dar e prea scump deocamdata.

Edited by TruculMagic, 12 September 2017 - 07:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate