Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

recomandare DSLR ( sau Mirrorless )

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Sony A6000 este un aparat bun. Daca ai si obiectiv bun este excelent. Obiectiv de kit e slab chiar in comparatie cu alte obiective de kit.
Sa-l stapanesti sanatos. Fata de plasticul de la un smartfon obiectivul de la Sony este un Opel fata de un Lastun.
La mirroless ai camerele un pic mai mici insa obiectivele sunt la fel de mari sau mai mari decat la dSLR. La Sony o sa te uimeasca raportul mare pret/calitate al obiectivelor. Dar mai sunt si exceptii.

#20
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009

View Postbaloo2009, on 24 iunie 2017 - 16:52, said:

Obiectiv de kit e slab chiar in comparatie cu alte obiective de kit.

Nu inteleg la ce te referi.
Adica, asta ar fi cam slab ?
E PZ 16–50 mm F3.5–5.6 OSS

#21
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postbaloo2009, on 24 iunie 2017 - 16:52, said:

La mirroless ai camerele un pic mai mici insa obiectivele sunt la fel de mari sau mai mari decat la dSLR.
Citat din putul gandirii ?

View Posteduard_w, on 24 iunie 2017 - 17:06, said:

Nu inteleg la ce te referi.
Adica, asta ar fi cam slab ?
E PZ 16–50 mm F3.5–5.6 OSS
Pe scurt, pt a pastra o dimensiune cat mai compacta, obiectivele 16–50 mm sunt mai scurte decat clasicele 18-55mm. Diferenta pt un utilizator casnic e neglijabila! Insa de gabarit e uluitoare!

Alpha 6000 + 16-50 este alegerea ideala pt un incepator. Cand simti nevoia de mai mult poti oricand sa ii schimbi obiectivul. De retinut sa fie E PZ.

Attached Files


Edited by vladdy99, 24 June 2017 - 17:30.


#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Posteduard_w, on 24 iunie 2017 - 12:50, said:

Se observa diferente majore intre pozele facute cu un telefon mobil ( cu o camera buna ) si intre un ... sa zicem Canon EOS750D + 18-55 f/3.5-5.6 ?

In cazul pozelor de zi cu zi, si la rezolutie de facebook, sunt sanse mari ca raspunsul sa fie nu.

#23
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
de obicei orice obiectiv de kit e un pic mai slab decat alte obiective similare ale producatorului. dar acele obiective sunt f scumpe, dai mult prea mult pentru o focala de 2.8 si o sticla o idee mai buna. personal as veni cu ideea ca doar teleobiectivele mai slabe iti pot strica poza, la zoom maxim se vede calitatea sticlei (+ alea bune au si focala de 2.8, in timp ce astea normale ~6).
majoritatea dslr-urilor, inclusiv sony a6000, au senzor aps-c, iar din dimensiunea senzorului rezulta cumva si dimensiunea obiectivului. adica mirrorless-ul (cu aps-c) are un body mai mic decat un dslr, dar obiectivele sunt similare ca dimensiuni. aparatele micro thirds au senzor mai mic si implicit unele obiective sunt mai mici (comparand cu senzor aps-c).

#24
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
dani.user, definește, te rog, poze de zi cu zi

Edited by eduard_w, 24 June 2017 - 18:42.


#25
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
@ Baloo & nlcian

Obiectivele pentru mirrorless-uri sînt mai mici pentru că, lipsind oglinda, se poate micșora distanța față de senzor permițînd astfel un ansamblu optic mai mic. Nu mai vorbim de faptul că sînt făcute special pentru senzorul mic al mirrorlessului (APSC sau 4/3), la DSLR Canon nu prea vezi obiective bune pe crop, L-urile se fac exclusiv pentru FF chiar dacă în practică le pui pe APS-C sau APS-H.
Poți face comparații la dimensiuni de camere și obiective aici http://camerasize.co...93,214.262,ha,t

#26
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Posteduard_w, on 24 iunie 2017 - 18:39, said:

dani.user, definește, te rog, poze de zi cu zi

Poze de duzina ce vezi pe facebook, facute de useri obisnuiti (nu fotografi).

#27
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Ok, nu vreau sa ma contrazic cu nimeni vis a vis de calitatea pozelor facute cu telefoane mobile vs Sony A6000, doar dupa ce imi vine aparatul, imi voi da cu parerea

#28
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Asteptam poze comparative. Pot fi de ajutor altora ce au aceeasi dilema.

#29
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Sper ca nu am comandat un aparat ( foto ) de 350-400 g, si intr-un final sa ajung la concluzia ca exact aceasi calitate as putea s-o obtin cu un Note 4, S6, Z2 sau mai stiu eu ce telefon mobil
Sincer sa fiu, as fi dezamagit sa se intample asta. Poze de Facebook nu fac, pt ca nu folosesc Facebook :D
Imi " pierd " timpul altcumva.

Edited by eduard_w, 25 June 2017 - 01:46.


#30
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007
LG G3 vs Sony A6000 cu obiectivul stock. Ti se pare o diferenta semnificativa intre calitatea celor 2 poze?

Attached Files



#31
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Poza din dreapta parca se vede mai clar, mai detaliat
Dar e prea intunecat, e foarte greu sa observ diferente, indiferent cu ce telefon sau aparat foto sunt facute pozele
Aici sunt cateva fotografii facute cu Sony A6000 cu PZ 16-50 mm
http://www.kenrockwe.../16-50mm-pz.htm
Nu stiu daca e doar vrajeala de marketing sau nu, dar unele par foarte foarte clare, detaliate
Am avut si Xperia Z3, cu 20,7 MP camera, sau S6 edge, Note 4 si multe altele, am o gramada de poze facute cu telefoanele, am incercat sa compar putin, cu cele din linkul de mai sus
Cum spuneam, cele facute cu aparatul foto se vad mai detaliate, mai clare.
Poate e doar " Placebo " ......

Edited by eduard_w, 25 June 2017 - 03:13.


#32
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Vezi că pozele prezentate au trecut printr-o prelucrare masivă (autorul chiar specifică folosirea plug-in-ului Perfectly Clear din PhotoShop și +3 la saturație plus ce-o mai fi pe acolo :) ) așa că nu poți face o comparație corectă și în nici un caz la dimensiuni de web. Senzorul mai mare și obiectivele interschimbabile au niște avantaje specifice de care trebuie să fii conștient cînd faci achiziția. Chestia cu "poze mai clare" e ceva superficial și se poate obține în multe feluri chiar cu senzorii mici de pe telefoane sau compacte.

#33
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Diferenta intre foto cu telefonul si foto cu A6000 e ca in prima situatie telefonul face poza, in a doua situatie tu faci poza.

View Posteduard_w, on 25 iunie 2017 - 01:45, said:

Sper ca nu am comandat un aparat ( foto ) de 350-400 g, si intr-un final sa ajung la concluzia ca exact aceasi calitate as putea s-o obtin cu un Note 4, S6, Z2 sau mai stiu eu ce telefon mobil
Sincer sa fiu, as fi dezamagit sa se intample asta.

Depinde doar de tine, nu de aparat. Daca il lasi pe auto s-ar putea sa fi dezamagit.

Altfel, incepe cu manualul si citeste-l de 2 ori butonand aparatul pana stii ce face fiecare buton pus acolo (sunt puse sa te ajute, foloseste-le).

Incearca sa intelegi ce sunt, ce fac, cum influenteaza imaginea cativa parametri esentiali: diafragma, timpul de expunere, ISO, focala, WB eventual. Apoi cum masoara aparatul expunerea in cele 3 moduri: spot, central-evaluativ, matriceal. Histograma e tot timpul folositoare.

Citeste despre incadrare si mai ales priveste multe foto bune si incearca sa iti explici de ce iti place aceea foto.

Cateva mici ajustari intr-un programel de editare (nimic complicat - crop, luminozitate, contrast etc)  te vor ajuta sa obtii mai mult dintr-o poza.

Trebuie sa ai rabdare si sa incerci mult, cunostiintele despre aparatul tau si despre fotografie in general se aduna incet, in timp.

Edited by NewFolder, 25 June 2017 - 10:41.


#34
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008

View Posteduard_w, on 24 iunie 2017 - 15:10, said:

Cred ca am sa aleg Sony A6000 + E PZ 16-50 mm F3,5-5,6 OSS, sper sa fie o alegere decenta, pt un incepator
Si mai sper ( Posted Image ) de asemenea, sa se observe diferente majore intre pozele care le-am facut cu telefoane mobile vs pozele care le voi face cu Sony A6000 + E PZ 16-50 mm F3,5-5,6 OSS
Am sa dau comanda chiar azi, si voi reveni cu amanunte.
Inca o ultima intrebare : daca as vrea, de exemplu, candva in viitor, sa iau un obiectiv mai bun, nu foarte mare / greu / ar fi posibil ?
De exemplu asa ceva : SONY E PZ 18 - 105mm F4 G OSS SELP18105G
Multumesc mult pt sfaturi si informatii

LE : cand plec undeva, am mereu cu mine ( in rucksack ) o baterie externa, pt a reincarca tel. mobil, bateria are 20.000 mAh
Se poate folosi si pt Sony A6000 ?
Sa pregatesti niste bani pentru macar un "fix", asta daca te prinde microbul. Posted Image

#35
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007
O carte foarte bună despre Sony A6000. Găsești mai multe informații despre aparat decât în manualul Sony.Attached File  IMG_20170625_172200.jpg   84.48K   21 downloads

#36
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Posteduard_w, on 24 iunie 2017 - 17:06, said:

Nu inteleg la ce te referi.
Adica, asta ar fi cam slab ?
E PZ 16–50 mm F3.5–5.6 OSS
Uite aici:
http://www.photozone...ony1650f3556oss

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate