Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

recomandare DSLR ( sau Mirrorless )

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Sunt nou in domeniu, am citit si despre DSLR si despre Mirrorless, nu-mi dau seama spre ce sa ma orientez
Am facut poze doar cu telefonul mobil ( Samsung Note 4 / Samsung S6 Edge, Xperia Z2, Z3, etc ) dar as vrea o calitate mai buna a fotografiilor, chiar daca nu-s profesionist
Nu ma intereseaza sa vad detaliile de pe frunza unui copac, sau chestii de genul...
Doar o calitate mai buna a pozelor, in general.
Bugetul este de aproximativ 1000 euro
Multumesc anticipat, orice detalii / informatii, sunt binevenite

LE : am gasit asa ceva, la 960 euro
Canon EOS 70D + obiectiv EF-S 18-135mm 3.5-5.6 IS STM
Apropos, se poate cumpara obiectiv de la alta marca, pt un Canon ??

Edited by eduard_w, 24 June 2017 - 12:45.


#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Canon sau Nikon. Nikon D3300 kit cu 18-55 VR de la F64 1849 lei si mai cumperi obiective si consumabile de restul, sau un Canon EOS 750D-760D kit cu 18-55 f/3.5-5.6 la 2973 respectiv 3469 lei, si daca nu vrei atat de sus, un Canon EOS 700D kit la fel ca 750D/760D dar la 2299 lei.

Daca vrei mirrorless, atunci Sony Alpha A6000 cu 16-50 f/3.5-5.6 la 2498 lei, toate preturile de pe F64.

Da, atata timp cat are acelasi mount ca body-ul. Adica EF sau EF-S

Edited by Al3xandru35, 24 June 2017 - 12:50.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007
INTAI mai vine te joci cu unul de fiecare fel, sa vezi diferenta de marime. un dslr e masiv, nu prea iti arde de al plimba cu tine, poate ai ocazia de o fotografie.

#4
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Probabil ca cei pasionati de vor amuza de intrebarea mea de mai jos :)
Se observa diferente majore intre pozele facute cu un telefon mobil ( cu o camera buna ) si intre un ... sa zicem Canon EOS750D + 18-55 f/3.5-5.6 ?

#5
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Posteduard_w, on 24 iunie 2017 - 12:34, said:

Sunt nou in domeniu, am citit si despre DSLR si despre Mirrorless, nu-mi dau seama spre ce sa ma orientez
Am facut poze doar cu telefonul mobil ( Samsung Note 4 / Samsung S6 Edge, Xperia Z2, Z3, etc ) dar as vrea o calitate mai buna a fotografiilor, chiar daca nu-s profesionist
Nu ma intereseaza sa vad detaliile de pe frunza unui copac, sau chestii de genul...
Doar o calitate mai buna a pozelor, in general.
Bugetul este de aproximativ 1000 euro
Multumesc anticipat, orice detalii / informatii, sunt binevenite
Daca iti doresti fotografie profesionala sau semiprofesionala, poti opta pentru un DSLR. Trebuie pasiune si bani pentru investit in obiective care nu sunt deloc ieftine ! O geanta cu obiective, camera +accesorii, te vor duce la cheltuieli foarte mari ! De ceva timp mi-am cumparat un mirrorless Sony A5000, de care sunt foarte multumit !

Edited by Fjell, 24 June 2017 - 12:51.


#6
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009

View Postslai, on 24 iunie 2017 - 12:49, said:

INTAI mai vine te joci cu unul de fiecare fel, sa vezi diferenta de marime. un dslr e masiv, nu prea iti arde de al plimba cu tine, poate ai ocazia de o fotografie.
Daca un DSLR e masiv, care anume sunt mai mici, cu o calitate destul de buna a pozelor ?
Cum ziceam mai sus, ma pierd in detalii. Nu ma pricep deloc.
Multumesc

#7
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Posteduard_w, on 24 iunie 2017 - 12:51, said:

Mirrorless daca te sperie marimea DSLR-urilor.

#8
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009

View PostFjell, on 24 iunie 2017 - 12:50, said:

Daca iti doresti fotografie profesionala sau semiprofesionala, poti opta pentru un DSLR. Trebuie pasiune si bani pentru investit in obiective care nu sunt deloc ieftine ! O geanta cu obiective, camera +accesorii, te vor duce la cheltuieli foarte mari ! De ceva timp mi-am cumparat un mirrorless Sony A5000, de care sunt foarte multumit !
pt un mirrorless n-ai nevoie de obiectiv ??
Cum e calitatea, la DSLR vs mirrorless  ?

Edited by eduard_w, 24 June 2017 - 12:53.


#9
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Posteduard_w, on 24 iunie 2017 - 12:53, said:

Exista kit-uri cu obiectiv.

#10
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Posteduard_w, on 24 iunie 2017 - 12:53, said:

pt un mirrorless n-ai nevoie de obiectiv ??
Vine cu obiectivul de la camera, dar de iti doresti alte obiective, le poti cumpara de la magazinele de specialitate.

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 28.12.2006

View PostFjell, on 24 iunie 2017 - 12:50, said:

Daca iti doresti fotografie profesionala sau semiprofesionala,
Ce inseamna fotografie profesionala sau semiprofesionala?

#12
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Nu sunt nici pe departe profesionist :)
Semiprofesionist habar n-am ce inseamna.  Amator ?

#13
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
Dacă ți-a plăcut să te joci cu telefonul ia un mirrorless, modul de lucru e asemănător (Samsung chiar are interfață Android) dar calitatea imaginilor e mai bună și ai flexibilitatea dată de posibilitatea de a schimba obiectivele. Ai și avantajul portabilității față de un DSRL.

#14
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Da, tocmai ma uitam la cateva modele mirrorless
Din cauza ca nu ma pricep la specificatii, nici nu pot sa-mi dau seama ce are unul in plus ( calitativ, vorbind ) fata de celalalt
Exemple :
http://www.f64.ro/fu...m-argintiu.html
http://www.f64.ro/fu...u-graphite.html
Asta pare al naibii de scump

http://www.f64.ro/ca...5mm-is-stm.html
sau
http://www.f64.ro/so...-fi-si-nfc.html

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
ia-ti mai bine un bridge la un pret omenos ;) da-l pe manual si "joaca-te" cu el. pentru nevoile unui neprofesionist ar fi mai mult decit de ajuns.
daca vrei musai dslr sau mirrorless, doar pentru ca asa da bine... ia-ti-l pe oricare iti face cu ochiul, la ce nivel s-a ajuns, diferentele sunt aproape insesizabile pentru un ochi neprofesionist.

#16
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
daca esti din bucuresti du-te la showroomul f64, sa vezi cum arata dslr/mirrorless-urile, iar oamenii d-acolo iti vor raspunde la toate intrebarile.
eu iti recomand sony a6000. doar daca vrei sa-ti mai iei alte obiective mai curand sa mergi pe 'Micro Four Thirds' (sunt obiective de la cel putin 2 firme), Olympus E-PL7 (pare mai ieftin decat panasonic). de exemplu daca-ti place sa 'faci zoom' inseamna ca trebuie sa cumperi si un alt obiectiv...
ti-am atasat o imagine care arata diferenta majora intre aparatele foto, dimensiunea senzorului. dar sunt si alte lucruri - sistemul de focalizare, cat de corect e modul auto (tu ca incepator o sa mergi pe auto la inceput si unele modele nu prind bine white balance, etc), cate poze pe secunda, chestii care le face intern, gen panorama/hdr, algoritmul de procesare a noise-ului la iso mari, etc...

Attached Files



#17
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Cred ca am sa aleg Sony A6000 + E PZ 16-50 mm F3,5-5,6 OSS, sper sa fie o alegere decenta, pt un incepator
Si mai sper ( Posted Image ) de asemenea, sa se observe diferente majore intre pozele care le-am facut cu telefoane mobile vs pozele care le voi face cu Sony A6000 + E PZ 16-50 mm F3,5-5,6 OSS
Am sa dau comanda chiar azi, si voi reveni cu amanunte.
Inca o ultima intrebare : daca as vrea, de exemplu, candva in viitor, sa iau un obiectiv mai bun, nu foarte mare / greu / ar fi posibil ?
De exemplu asa ceva : SONY E PZ 18 - 105mm F4 G OSS SELP18105G
Multumesc mult pt sfaturi si informatii

LE : cand plec undeva, am mereu cu mine ( in rucksack ) o baterie externa, pt a reincarca tel. mobil, bateria are 20.000 mAh
Se poate folosi si pt Sony A6000 ?

Edited by eduard_w, 24 June 2017 - 15:20.


#18
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Da, si la obiectiv si la powerpack.

Edited by vladdy99, 24 June 2017 - 16:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate