Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

recomandare DSLR ( sau Mirrorless )

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Sunt nou in domeniu, am citit si despre DSLR si despre Mirrorless, nu-mi dau seama spre ce sa ma orientez
Am facut poze doar cu telefonul mobil ( Samsung Note 4 / Samsung S6 Edge, Xperia Z2, Z3, etc ) dar as vrea o calitate mai buna a fotografiilor, chiar daca nu-s profesionist
Nu ma intereseaza sa vad detaliile de pe frunza unui copac, sau chestii de genul...
Doar o calitate mai buna a pozelor, in general.
Bugetul este de aproximativ 1000 euro
Multumesc anticipat, orice detalii / informatii, sunt binevenite

LE : am gasit asa ceva, la 960 euro
Canon EOS 70D + obiectiv EF-S 18-135mm 3.5-5.6 IS STM
Apropos, se poate cumpara obiectiv de la alta marca, pt un Canon ??

Edited by eduard_w, 24 June 2017 - 12:45.


#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Canon sau Nikon. Nikon D3300 kit cu 18-55 VR de la F64 1849 lei si mai cumperi obiective si consumabile de restul, sau un Canon EOS 750D-760D kit cu 18-55 f/3.5-5.6 la 2973 respectiv 3469 lei, si daca nu vrei atat de sus, un Canon EOS 700D kit la fel ca 750D/760D dar la 2299 lei.

Daca vrei mirrorless, atunci Sony Alpha A6000 cu 16-50 f/3.5-5.6 la 2498 lei, toate preturile de pe F64.

Da, atata timp cat are acelasi mount ca body-ul. Adica EF sau EF-S

Edited by Al3xandru35, 24 June 2017 - 12:50.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
INTAI mai vine te joci cu unul de fiecare fel, sa vezi diferenta de marime. un dslr e masiv, nu prea iti arde de al plimba cu tine, poate ai ocazia de o fotografie.

#4
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Probabil ca cei pasionati de vor amuza de intrebarea mea de mai jos :)
Se observa diferente majore intre pozele facute cu un telefon mobil ( cu o camera buna ) si intre un ... sa zicem Canon EOS750D + 18-55 f/3.5-5.6 ?

#5
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Posteduard_w, on 24 iunie 2017 - 12:34, said:

Sunt nou in domeniu, am citit si despre DSLR si despre Mirrorless, nu-mi dau seama spre ce sa ma orientez
Am facut poze doar cu telefonul mobil ( Samsung Note 4 / Samsung S6 Edge, Xperia Z2, Z3, etc ) dar as vrea o calitate mai buna a fotografiilor, chiar daca nu-s profesionist
Nu ma intereseaza sa vad detaliile de pe frunza unui copac, sau chestii de genul...
Doar o calitate mai buna a pozelor, in general.
Bugetul este de aproximativ 1000 euro
Multumesc anticipat, orice detalii / informatii, sunt binevenite
Daca iti doresti fotografie profesionala sau semiprofesionala, poti opta pentru un DSLR. Trebuie pasiune si bani pentru investit in obiective care nu sunt deloc ieftine ! O geanta cu obiective, camera +accesorii, te vor duce la cheltuieli foarte mari ! De ceva timp mi-am cumparat un mirrorless Sony A5000, de care sunt foarte multumit !

Edited by Fjell, 24 June 2017 - 12:51.


#6
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009

View Postslai, on 24 iunie 2017 - 12:49, said:

INTAI mai vine te joci cu unul de fiecare fel, sa vezi diferenta de marime. un dslr e masiv, nu prea iti arde de al plimba cu tine, poate ai ocazia de o fotografie.
Daca un DSLR e masiv, care anume sunt mai mici, cu o calitate destul de buna a pozelor ?
Cum ziceam mai sus, ma pierd in detalii. Nu ma pricep deloc.
Multumesc

#7
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Posteduard_w, on 24 iunie 2017 - 12:51, said:

Mirrorless daca te sperie marimea DSLR-urilor.

#8
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009

View PostFjell, on 24 iunie 2017 - 12:50, said:

Daca iti doresti fotografie profesionala sau semiprofesionala, poti opta pentru un DSLR. Trebuie pasiune si bani pentru investit in obiective care nu sunt deloc ieftine ! O geanta cu obiective, camera +accesorii, te vor duce la cheltuieli foarte mari ! De ceva timp mi-am cumparat un mirrorless Sony A5000, de care sunt foarte multumit !
pt un mirrorless n-ai nevoie de obiectiv ??
Cum e calitatea, la DSLR vs mirrorless  ?

Edited by eduard_w, 24 June 2017 - 12:53.


#9
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Posteduard_w, on 24 iunie 2017 - 12:53, said:

Exista kit-uri cu obiectiv.

#10
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Posteduard_w, on 24 iunie 2017 - 12:53, said:

pt un mirrorless n-ai nevoie de obiectiv ??
Vine cu obiectivul de la camera, dar de iti doresti alte obiective, le poti cumpara de la magazinele de specialitate.

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostFjell, on 24 iunie 2017 - 12:50, said:

Daca iti doresti fotografie profesionala sau semiprofesionala,
Ce inseamna fotografie profesionala sau semiprofesionala?

#12
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Nu sunt nici pe departe profesionist :)
Semiprofesionist habar n-am ce inseamna.  Amator ?

#13
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Dacă ți-a plăcut să te joci cu telefonul ia un mirrorless, modul de lucru e asemănător (Samsung chiar are interfață Android) dar calitatea imaginilor e mai bună și ai flexibilitatea dată de posibilitatea de a schimba obiectivele. Ai și avantajul portabilității față de un DSRL.

#14
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Da, tocmai ma uitam la cateva modele mirrorless
Din cauza ca nu ma pricep la specificatii, nici nu pot sa-mi dau seama ce are unul in plus ( calitativ, vorbind ) fata de celalalt
Exemple :
http://www.f64.ro/fu...m-argintiu.html
http://www.f64.ro/fu...u-graphite.html
Asta pare al naibii de scump

http://www.f64.ro/ca...5mm-is-stm.html
sau
http://www.f64.ro/so...-fi-si-nfc.html

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
ia-ti mai bine un bridge la un pret omenos ;) da-l pe manual si "joaca-te" cu el. pentru nevoile unui neprofesionist ar fi mai mult decit de ajuns.
daca vrei musai dslr sau mirrorless, doar pentru ca asa da bine... ia-ti-l pe oricare iti face cu ochiul, la ce nivel s-a ajuns, diferentele sunt aproape insesizabile pentru un ochi neprofesionist.

#16
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
daca esti din bucuresti du-te la showroomul f64, sa vezi cum arata dslr/mirrorless-urile, iar oamenii d-acolo iti vor raspunde la toate intrebarile.
eu iti recomand sony a6000. doar daca vrei sa-ti mai iei alte obiective mai curand sa mergi pe 'Micro Four Thirds' (sunt obiective de la cel putin 2 firme), Olympus E-PL7 (pare mai ieftin decat panasonic). de exemplu daca-ti place sa 'faci zoom' inseamna ca trebuie sa cumperi si un alt obiectiv...
ti-am atasat o imagine care arata diferenta majora intre aparatele foto, dimensiunea senzorului. dar sunt si alte lucruri - sistemul de focalizare, cat de corect e modul auto (tu ca incepator o sa mergi pe auto la inceput si unele modele nu prind bine white balance, etc), cate poze pe secunda, chestii care le face intern, gen panorama/hdr, algoritmul de procesare a noise-ului la iso mari, etc...

Attached Files



#17
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Cred ca am sa aleg Sony A6000 + E PZ 16-50 mm F3,5-5,6 OSS, sper sa fie o alegere decenta, pt un incepator
Si mai sper ( Posted Image ) de asemenea, sa se observe diferente majore intre pozele care le-am facut cu telefoane mobile vs pozele care le voi face cu Sony A6000 + E PZ 16-50 mm F3,5-5,6 OSS
Am sa dau comanda chiar azi, si voi reveni cu amanunte.
Inca o ultima intrebare : daca as vrea, de exemplu, candva in viitor, sa iau un obiectiv mai bun, nu foarte mare / greu / ar fi posibil ?
De exemplu asa ceva : SONY E PZ 18 - 105mm F4 G OSS SELP18105G
Multumesc mult pt sfaturi si informatii

LE : cand plec undeva, am mereu cu mine ( in rucksack ) o baterie externa, pt a reincarca tel. mobil, bateria are 20.000 mAh
Se poate folosi si pt Sony A6000 ?

Edited by eduard_w, 24 June 2017 - 15:20.


#18
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Da, si la obiectiv si la powerpack.

Edited by vladdy99, 24 June 2017 - 16:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate