Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

recomandare DSLR ( sau Mirrorless )

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
...pe cand carteaa..dai un ban dar stii ca-l dai.

#56
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Dacă ai luat Sony a6000 ( nu am urmărit subiectul în detaliu ), pun mai jos un filmulet util pentru persoane care sunt la primul aparat foto mai serios. :)

Tutorial ( pe tapatalk este posibil să nu se vadă linkul ): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OQ1-lTg6AoQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexx20alexx, 01 July 2017 - 09:23.


#57
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Mersi mult, Alex
Off-topic  : care credeți că e mai bun,  pt RAW / JPEG : Gimp sau Lightroom 5?

#58
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
LR5 daca are suport pentru A6000... LR5 este cam vechi.
Gimp este bun pentru alte chestii. Nu e cel mai usor de folosit si eficient  pentru RAW.
Ai incercat varianta gratis de Capture One Expres pt Sony? Pana te dumiresti ce vrei incearca asa.

#59
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012
LR 5 are suport pt A6000. Daca folosesti si varianta (free) pt mobil, atunci mergi pe LR (aceleasi functii). Altfel sunt multe soft-uri pe care le poti folosi (Capture One, RawTherapy si GIMP am folosit si sunt OK) - incearca si vezi cu care te impaci mai bine. Oricum vei observa diferente intre A6000 chiar si cu obiectivul de kit (de care eu am fost f multumit) si un telefon mobil.

#60
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Bine, am să încerc pentru început, Capture One
Singura problema ar fi display ul pe care îl folosesc pe post de monitor, anume un Samsung 4k TV ( gaming - flight sim )  cu display VA,  nu cred că e prea recomandat pentru prelucrări foto
Pt jocuri e excelent
M-ar tenta să iau un al doilea monitor,  IPS musai,  am să mă mai gândesc.
Eventual unul 5k de 27 inch, si as putea folosi OSX ( hackintosh)   în paralel cu Windows 10



#61
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Merge VA, mai ales dacă e PVA, chiar dacă e mai slab față de IPS la redarea culorilor. Încearcă o calibrare ochiometrică, știu că TV-urile au așa ceva în meniu (cel puțin al meu are). Ideea e ca o imagine să se vadă cât mai apropiat atunci când o vizualizezi pe LCD-ul camerei vs. ecranul TV, dpdv al culorilor.

Altfel, un IPS 4K e ideal și deja nu mai sunt așa scumpe.

#62
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Da,  am să încerc sa îl calibrez după ochi,  in cel mai rău caz o să iau un monitor IPS,  4k sau 5k
Crezi că merită OSX vs Windows, pt ce aș vrea eu?
Mulțumesc

#63
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Încearcă cu asta: http://www.lagom.nl/lcd-test/

;)

Edited by alexx20alexx, 03 July 2017 - 09:01.


#64
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Nu am lucrat niciodată pe OSX. Deci nu știu. Bănuiesc că e OK, sunt o grămadă care fac PP foto pe OSX.

WIN10 este ok, cu câteva observații referitoare la dimensiunea textului din meniuri:
  • Unele programe necesită scalarea textelor în Control Panel. La programele Adobe nu ține asta.
  • La programele Adobe:
    • Versiunile mai noi au setări pentru dimensiunea textelor pe ecrane de rezoluție mare (+4K)
    • Versiunile mai vechi nu au asemenea setări și te poți trezi că trebuie să citești textul din meniuri cu lupa.
    • Posibil ca la versiunile foarte noi (pe care eu nu le am) Adobe să fi rezolvat problema și dimensiunea textelor să se regleze automat.


#65
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Am instalat Capture One, va trebui să mă joc puțin cu setările, opțiunile, etc
Ce aș vrea să vă mai întreb  : dacă, de exemplu, merg undeva și fac 300 de poze ( automat sau manual) toate să le modific cu Capture One?


#66
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Posteduard_w, on 11 iulie 2017 - 10:45, said:

Ce aș vrea să vă mai întreb  : dacă, de exemplu, merg undeva și fac 300 de poze ( automat sau manual) toate să le modific cu Capture One?
Nu prea inteleg logica intrebarii, mai exact la ce te referi?

#67
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Nici eu nu prea pricep.
Daca tragi numai RAW atunci ca sa ai JPEG-uri  trebuie sa faci conversia lor si deci, da, o sa folosesti C1.

In schimb dacat tragi in camera jpeg C1 e optional. Poti sa le lasi asa, daca iti plac sau sa le bagi in C1 sau alte editoare si sa te joci cat vrei, cu care vrei si in ce fel vrei.

Edited by idaho333, 11 July 2017 - 11:35.


#68
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Cred ca omul se refera la batch editing ;)

#69
Comy

Comy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 21.12.2001

View Posteduard_w, on 11 iulie 2017 - 10:45, said:

Am instalat Capture One, va trebui să mă joc puțin cu setările, opțiunile, etc
Ce aș vrea să vă mai întreb  : dacă, de exemplu, merg undeva și fac 300 de poze ( automat sau manual) toate să le modific cu Capture One?

Merge... In ideea in care sunt facute in aceleasi conditii, poti edita o singura poza din calul apoi poti da "copy adjustments" , selectezi ce vrei sa aplici pe restul pozelor, apoi selectezi pozele de aplicat si "paste adjustments"
De asemenea ai reglare automata (pentru pozele selectate) la nivel de expunere, balans de alb, gama dinamica si levels.
Abia apoi faci exportul in jpg daca ai tras raw

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate