Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Vom avea o societate civilă când?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#19
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Pai de ce nu va constituiti in parte civila ca sa fiti reprezentati si voi?

#20
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postneur0, on 21 iunie 2017 - 23:57, said:

Mă întreb cum ne putem păstra interesul, civismul şi cum le putem dezvolta?

Societatea civilă nu este o organizaţie, nu e un grup pe facebook, ţine de conştiinţa colectivă şi de idealurile colective.
"Fără societate civilă nu există democraţie" (Ernst Gellner).
"Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rău, ci de aceia care îi privesc şi refuză să intervina." (Albert Einstein)
"Un popor de oi naste un guvern de lupi". – (Edward R. Morrow)

La noi totul este simulat, si democratia si societatea civila.
Prioritatile ONG-urilor sunt paralele cu ale cetatenilor.
Ele se ocupa de animale in loc sa se intereseze de batrani si de persoane cu probleme.
Sunt interesati de drepturile LGBT nu de drepturile cetatenilor.

Edited by Moftangiu, 22 June 2017 - 07:36.


#21
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Cred că un prim pas în direcția societății civile ar fi ca fiecare să gândească singur,cu capul lui.
Să analizeze cât mai bine lumea în care trăiește,și să tragă singur concluziile.
Fără a fi influențat de "sloganurile" Băsescu e de vină/Iliescu e de vină.
Apoi să vadă ce e de făcut.
Apoi să treacă la acțiune.
Dar să gândească de 1000000 de ori înainte de a trece la fapte,pentru a fi sigur că nu schimbă pe unii cu alții(de exemplu actualii corupți,cu alți corupți încă neștiuți-că sunt corupți).

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cunosc un ONG care initial a avut initiativa, proiecte, tineri angajati sa puna in aplicare proiectele, etc.... In prezent, au ramas numai familiile sefilor si neamurile lor. ONG-ul lucreaza un singur proiect pe an, unde face mediatizare si tambalau maxime (poze, Facebook, etc), apoi toata lumea linistita, tot restul anului, pe salarii caldutze.   Cam asta inseamna ONG in Romania - un pic de gargara, sa dea bine la presa, apoi "trai nenica".

#23
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postcatalina1, on 22 iunie 2017 - 06:59, said:

Mie îmi strânge stomacul termenul de societate civila. Ca știu ca va gândiți la ONG - uri, sindicate, patronate...
Unde e CETĂȚEANUL? Ce e aia societate civila și de ce nu vorbim de cetățean în loc sa folosim termenul asta dubios?
La noi nici ONG-urile nu sunt ca in occident si nici partidele politice.
Nu degeaba se vorbeste de originalitate.
Am altoit democratia pe feudalism.

#24
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Cand o sa ne unim si o sa intelegem ca divide et impera functioneaza de mii de ani

#25
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postrosix, on 22 iunie 2017 - 07:37, said:

Cunosc un ONG care initial a avut initiativa, proiecte, tineri angajati sa puna in aplicare proiectele, etc.... In prezent, au ramas numai familiile sefilor si neamurile lor. ONG-ul lucreaza un singur proiect pe an, unde face mediatizare si tambalau maxime (poze, Facebook, etc), apoi toata lumea linistita, tot restul anului, pe salarii caldutze.   Cam asta inseamna ONG in Romania - un pic de gargara, sa dea bine la presa, apoi "trai nenica".
ONG-urile functineaza ca partidele, trambulina pentru sefi.
Nu au dezbateri interne si nici forumuri de discutii cu cetatenii.
Si daca te duci sa te inscri si propui activitati esti privit cu suspicune.

Edited by Moftangiu, 22 June 2017 - 07:42.


#26
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Vom avea o societate civilă când?

Atunci când cetățenii care vor să fie liberi o să depășească dpdv numeric pe cei care doresc stat, securiști, servicii, funcționari care să le rezolve niște probleme   etc
Un stat civil e un stat fără securiști băgați în tot.   E un stat în care cetățenii, civilii, dețin puterea și își impun agenda.

Societatea civilă este opusul societății militarizate.
Statul civil este acel stat în care militarii, de orice fel ar fi aceștia, se supun cetățenilor și muncesc pentru apărarea drepturilor civile ale acestora.

#27
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
Societate civilă înseamnă conștiință civică, ceea ce presupune un oarecare nivel de cultură, ceea ce presupune la rândul ei educație, deci învățământ, școală! Fără educație și cultură nu există nici o bază la care sa te raportezi să îți ridice nivelul de conștiință civică.

#28
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006

View Postneur0, on 22 iunie 2017 - 00:51, said:

În metroul din Bucuresti nu vezi oameni care beau sau care fumează diverse. În metroul din Berlin da.


   Eu, unul, n-am vazut niciodata in metroul bucurestean tipi beti sau cu priviri ravasite, de drogati. Un lucru imbucurator e ca nici pe strazi n-am mai vazut betivii aia clasici din timpul lui Ceasca. Aia care mergeau balabanindu-se pe strada cu sticla in buzunarul hainei si la un moment dat cazand lati in mijlocul strazii. Asa ceva eu unul n-am mai vazut de foarte, foarte multi ani. Si in comportamentul cetatenilor am vazut schimbari in bine in ultimii ani. Eu cred ca la aceste schimbari in bine a contribuit si deschiderea granitelor Romaniei dupa decembrie '89. Oamenii au luat partile bune ale civilizatiei vest-europene si le-au implementat, ca sa zic asa, in Romania. Observ o schimbare in bine si a generatiilor de batrani de la noi. Parca nu mai sunt batranii aia cu fete scofalcite, chinuite de boli si de munca din timpul lui Ceasca. Doamnele in varsta de la mine din oras incep sa arate ca doamnele in varsta din occident. Sunt mai ingrijite si au o tinuta. Nu mai sunt mamaiele alea cu basmale, aduse de spate si cu gumari in picioare de dinainte de '90. Multi dintre cei batrani cred ca au calatorit pe la copiii lor, pe afara, si au vazut ce inseamna civilizatie. In fine, per ansamblu, eu zic ca e o schimbare in bine, nu numai cu batranii, ci cu toti oamenii de toate varstele in general.
  In ceea ce priveste societatea civila, aceasta a existat prin aniii '90. Pe urma, influenta societatii civile in viata sociala a inceput sa se estompeze. Probabil  ca la aceasta "reusita" un aport substantial si-au adus si serviciile impanzite de fosti securisti care fiind inca activi, ca doar trecusera doar cativa ani de la caderea comunismului, trebuiau sa faca si ei ceva. Si cum o munca cinstita probabil ca erau jurati sa nu faca, s-au apucat de facut marsaviile clasice invatate in scoala de securitate: s-au infiltrat in partide, distrugandu-le pe unele, s-au infiltrat in organizatiile societatii civile, distrugand si o parte dintre astea, s-au infiltrat in sindicate, reducandu-le la tacere etc. astfel incat la un moment dat praful si pulberea s-a ales de societatea civila. Sunt aceste ONG-uri despre care prea putin se cunoaste si in care prea putina lume are incredere. Unele probabil ca sunt facute cu scopul de a ajuta oamenii, altele din contra. Cine mai stie adevarul ? Si de fapt ce inseamna acest ADEVAR intr-o lume plina de miniciuni, diversiune si banuiala ? Nimeni nu are incredere in nimeni, sau ma rog, sunt foarte putini oameni care ar putea coagula in jurul lor societatea civila. In Romania de azi, din cauza generatiilor de politicieni care de care mai ticalosi si mai puscariabili, neincrederea in partide si in parlament a atins cote maxime. Mult mai multi oameni sunt cei care nu voteaza, decat cei care voteaza. Eu sunt convins ca unii oameni au dorit sa se implice pentru binele concetatenilor, insa au fost repede redusi la tacere prin metode specifice, astfel incat unii ori au abandonat lupta, ori s-au dedulcit la ciolanul puterii. Hotarat lucru, nu avem figuri de eroi nici printre politicieni (nici nu cred ca vom avea vreodata la ce hahalere bantuie prin politica romaneasca), nici in societatea civila. Oamenii sunt scarbiti de politica sau de implicare civica. Cand vad cam cum se ajunge in parlamentul rusinii, cam cat costa un loc de parlamentar si cine ajunge acolo prin pile, relatii, cunostinte, mai ceva decat in comunism, li se face lehamite. Este revoltator sa vezi ca de 20 si ceva de ani aceiasi oameni se invart in politica, care de care mai corupti si doldora de dosare penale. Nici de la oamenii politici tineri nu putem avea mari sperante. Cand vezi in parlament fiul lui..., nepotul lui.., finul lui.., gagica lui..., normal ca te apuca sila. In fine, sunt multe de spus, dar cert e ca societatea civila e la pamant, si singura voce a poporului care se mai face auzita e strada, desi si strada se mobilizeaza cu mare greutate si numai in situatii critice. Pai, la ce marsavii fac politicienii, ar trebui aproape in fiecare zi sa se iasa in strada.

#29
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Vom avea o societate civila cand o sa cada conceptia "sa ni se dea"
Si cand sectorul particular, mic-particular va avea pondere mai mare decat bugetarii.
Si cand servilismul si frica in fata functiei sau a gradului vor dispare, iar cei eliberati din chingile astea vor putea sa aspire la conducere.


Sunt cateva proverbe si ziceri  nefaste ce trebuiesc uitate. ca sa avem o societate civila reala si activa

Edited by vio69a, 22 June 2017 - 08:23.


#30
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View PostMemeito, on 22 iunie 2017 - 07:32, said:

Pai de ce nu va constituiti in parte civila ca sa fiti reprezentati si voi?

Sa ne constituit parte civilă... unde? Si cu ce ocazie?

#31
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postneur0, on 21 iunie 2017 - 23:57, said:

Cert este că vom putea spune că avem o societate civilă abia când vom ieşi măcar a 5-a oară să protestăm împotriva a ce nu ne convene şi să încercăm să punem lucrurile pe o traiectorie normală.
nu
într-un imperiu, societatea civilă este un nonsens! iar societăţile civile ale asupriţilor...că dispărînd asupriţii...şi imperiul dispare...nu se vor uni niciodată
cine mai crede că-n rumînia noi avem ceva de spus sau  de făcut... visează.

Edited by sarac.lipit, 22 June 2017 - 09:01.


#32
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011
Voi ce intelegeti exact prin societate civila?

#33
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postcatalina1, on 22 iunie 2017 - 06:59, said:

Mie îmi strânge stomacul termenul de societate civila. Ca știu ca va gândiți la ONG - uri, sindicate, patronate...
Unde e CETĂȚEANUL? Ce e aia societate civila și de ce nu vorbim de cetățean în loc sa folosim termenul asta dubios?

Catalino ( carele esti isteata ) ...asa cum politicul inseamna disiparea responsablitatii ( pana la diluare ) pentru actul de guvernare , legiferare  , etc ....societatea civila este eticheta care niveleaza si disipeaza eventuala raspundere a cetateanului . Nimeni nu vrea sa fie tras la raspundere pentru actiunile si alegerile  neinspirate si de aceea inventeaza entitati fara substanta care se fac vinovate de toate relele ....pentru ca oameni sunt ipocriti . Cum ar fi sa avem cetatenii trasi la raspundere pentru ca au ales politicieni corupti , penali , condamnati , etc ? Pentru ca nu este posibil asa ceva , s-a inventat aceasta "societate civila " care face niste bule  de sapun de cate ori are ocazia , care bule se sparg si dispar ducand cu ele si grijle si raspunderile tuturor .

Edited by JurasikMan, 22 June 2017 - 09:13.


#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Când ne va păsa, atunci o vom avea. Nu ne pasă, răii se simt liberi să facă ce vor de capul lor!
Am putea începe prin a le face observaţie celor care aruncă gunoiul pe unde le vine lor cheful.

Edited by djl, 22 June 2017 - 09:16.


#35
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostAfrikaner76, on 22 iunie 2017 - 08:35, said:


Sa ne constituit parte civilă... unde? Si cu ce ocazie?
Pai se plangea initiatorul ca nu se simte reprezentat de ONG-uri sau alte persoane care pretind ca reprezinta societatea civila. Nu il opreste nimeni sa se asocieze cu altii si sa devina civili.

#36
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postcatalina1, on 22 iunie 2017 - 09:00, said:

Voi ce intelegeti exact prin societate civila?


Eu inteleg spirit civic real si constructiv.

Nu partide, nu organizatii, nu conspiratii.
Schimbare de mentalitate profunda..
Ori asta o reuseste numai sectorul particular real, unde este initiativa, risc, organizare, previziune.
Asta e inceptul.
Si asa au inceput tarile dezvoltate si real democrate care au azi o "societate civila" activa

Edited by vio69a, 22 June 2017 - 09:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate