Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Vom avea o societate civilă când?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#37
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,946
  • Înscris: 12.07.2008

 vio69a, on 22 iunie 2017 - 09:37, said:


Schimbare de mentalitate profunda..
Ori asta o reuseste numai sectorul particular real, unde este initiativa, risc, organizare, previziune.
Asta e inceptul.


Mă îndoiesc sincer de asta ! Nu cred că aspirațiile personale de mai bine au vreo tangență cu societatea civilă prosperă ! Conștiință civică înseamnă să pui mai presus interesul colectiv al semenilor intereselor personale.
Poate nu am înțeles bine ce ai vrut să spui, dar din ce-ai scris ...

Părerea mea!

#38
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,886
  • Înscris: 21.04.2011
Tu ce intelegi prin societate civila?

#39
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,946
  • Înscris: 12.07.2008

 catalina1, on 22 iunie 2017 - 10:28, said:

Tu ce intelegi prin societate civila?

Binele public, altruism... Cam astea, pe scurt.

#40
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 vio69a, on 22 iunie 2017 - 09:37, said:

Eu inteleg spirit civic real si constructiv.
Civil nu civic!

#41
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

 catalina1, on 22 iunie 2017 - 09:00, said:

Voi ce intelegeti exact prin societate civila?
Societatea in care cetatenii se intereseaza  de ce au in comun, cum e administrata proprietatea comuna, in ce masura le sunt aparate drepturiile si interesele.
Cei care sunt interesati de aspectele de mai sus sunt cetateni, ceilalti egoisti pe care-i intereseaza doar proprietatea lor si a familiei sunt doar locuitori.

Edited by Moftangiu, 22 June 2017 - 17:15.


#42
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,946
  • Înscris: 12.07.2008

 catalina1, on 22 iunie 2017 - 09:00, said:

Voi ce intelegeti exact prin societate civila?

 catalina1, on 22 iunie 2017 - 10:28, said:

Tu ce intelegi prin societate civila?


După ce termini sondajul, să ne spui și nouă părerea ta despre societatea civilă.

#43
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006

 Moftangiu, on 22 iunie 2017 - 17:14, said:

Societatea in care cetatenii se intereseaza  de ce au in comun, cum e administrata proprietatea comuna, in ce masura le sunt aparate drepturiile si interesele.
Cei care sunt interesati de aspectele de mai sus sunt cetateni, ceilalti egoisti pe care-i intereseaza doar proprietatea lor si a familiei sunt doar locuitori.

Adica un soi de kibutz ?

Parerea mea este ca societatea este genial construita prin diversitatea ei.

Edited by hobbysat, 22 June 2017 - 18:52.


#44
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Civil - adica cetateni care nu apartin de armata si Biserica.

#45
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,513
  • Înscris: 18.10.2011

 catalina1, on 22 iunie 2017 - 06:59, said:

Mie îmi strânge stomacul termenul de societate civila. Ca știu ca va gândiți la ONG - uri, sindicate, patronate...
Unde e CETĂȚEANUL? Ce e aia societate civila și de ce nu vorbim de cetățean în loc sa folosim termenul asta dubios?
Cetateanul este exact precum punctul material sau gazul ideal. Nu exista. Tu vorbesti de un cetatean idealizat, corect absolut. Real cetateanul care tipa ca este furat de stat (RATB, medic, profesor) devine si el hot, in alte circumstante. De ce? pentru ca poate. pentru ca asa se scoate. Cetateanul ala nu e tocmai onest atunci cand iese in strada si tipa in gura mare ca lupta pentru democratie. Din gura pot multi sa lupte.

Remember ce a spus zoso:
https://www.zoso.ro/...va-pasi-simpli/

Quote

Nu mai fura. Nu-i mai dușmăni pe ceilalți. Nu-i mai invidia. Ajută un ONG. Ajută două ONG-uri. Ajută trei ONG-uri. Nu mai fura. Nu mai arunca gunoaie pe stradă. Dă zăpada. Repară-ți gardul. Strânge rahații câinelui tău. Nu mai fura. Lasă lumea să iasă din autobuz/metrou, nu mai da iama. Nu mai lăsa mașina pe avarii. Stai pe dreapta pe scări la metrou. Cere-ți scuze. Nu mai fura. Sterilizează-ți animalul. Adoptă unul, nu cumpăra unul de la magazin. Renovează-ți casa. Reciclează. Nu mai sta peste program. Nu mai fura. Nu mai claxona ca apucatul. Nu te mai enerva degeaba. Nu te mai plânge. Nu te mai resemna. Nu te mai împinge la coadă în ceafa altuia. Nu mai fura.

Aproape toti vor sa nu fie furati. Dar ei sa fie printre ultimii care se lasa de acest obicei. Mda...

 ramurel, on 22 iunie 2017 - 08:04, said:

Societate civilă înseamnă conștiință civică, ceea ce presupune un oarecare nivel de cultură, ceea ce presupune la rândul ei educație, deci învățământ, școală! Fără educație și cultură nu există nici o bază la care sa te raportezi să îți ridice nivelul de conștiință civică.
Incep sa se contureze cercurile vicioase.Posted Image

Fara societate civila, nu exista presiune pt reforma in domenii cheie, deci nici in invatamant. Deci nema educatie, nema oameni cu constiinta civica. Si deci, uite asa, nu exista societate civila.

 fansat, on 22 iunie 2017 - 08:19, said:

   Eu, unul, n-am vazut niciodata in metroul bucurestean tipi beti sau cu priviri ravasite, de drogati. Un lucru imbucurator e ca nici pe strazi n-am mai vazut betivii aia clasici din timpul lui Ceasca. Aia care mergeau balabanindu-se pe strada cu sticla in buzunarul hainei si la un moment dat cazand lati in mijlocul strazii. Asa ceva eu unul n-am mai vazut de foarte, foarte multi ani. Si in comportamentul cetatenilor am vazut schimbari in bine in ultimii ani. Eu cred ca la aceste schimbari in bine a contribuit si deschiderea granitelor Romaniei dupa decembrie '89.

Felicitari, ti-a scapat esentialul.

Daca nu mai sunt betivii aia, oamenii aia amarati etc etc, nu inseamna ca exista societate civila. ba chiar dimpotriva, inseamna ca, cel mai probabil exista multi oportunisti, ghiftuiti, aranjati pe locuri caldute si pusi pe consumerism. Societatea civila e formata din oameni care lupsa contra curentului, or, ce descrii tu sunt doar niste aranjati, capatuiti, oportunisti etc. sau niste comozi, care traiesc pe ce trimit rudele plecate in occident si, pe fond, nefacand nimic.

 ramurel, on 22 iunie 2017 - 10:31, said:

Binele public, altruism... Cam astea, pe scurt.
Intr-o societate in care se moare pe starda, se face foamea, exista bataie pe resurse, cam greu sa ai altruism (Piramida lui Maslow). binele public e o abstractie, cel mai adesea binele meu punctual reprezinta raul tau.

Uitati-va la filmuletul asta (& related) - unde lucrurile sunt spuse pe nume (nu ca ar fi mare lucru):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9-4V3HR696k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum  se vede efectul perfid al deschideriui granitelor: oamenii aia care erau obligati sa stea si sa lupte cu situatia, aleg calea mai usoara si mai naturala: aceea de a pleca.

Edited by aaaa4567, 22 June 2017 - 23:14.


#46
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Vom avea o societate civila cand vom fi mai altruisti si deci cu mai putina durere-n cur fata de casa noastra comuna numita Romania.
E ca si cum ai intreba cand Romania va avea o familie unita.

Partea proasta e ca avem deja in ADN, implantata din epoca de aur, gena egoista.
Gena prin care percepem statul si semenii ca pe niste dusmani, ca pe niste concurenti in goana supravietuirii, in dansul disperat al datului din coate, a competitiei acerbe pentru un loc in fata cozilor lungi.
Iar supravietuirea se face musai prin orice mijloace. Mijloace care persista, chiar daca scopul supravieturii este demult depasit, datorita unei maladive inertiii.
Inertie care explica si hotia generalizata, care, desigur, nu se mai manifesta spre a gira doar supravietuirea ci mai degraba indestularea, ghiftuirea, lacomia ancestrala si reflexul proviziilor (si provizioanelor, spagilor, ciubucurilor) de dragul proviziilor, la fel cum animalele ingroapa hrana in pamant, desi cele mai multe uita ulterior unde au ingropat-o.

Am fost mutilati ca popor, am fost modificati in rarunchi (desi cred ca aveam deja predilectia in acest sens, noi, ca natie) si personal cred ca cei mai multi dintre noi vor fi deja oale si ulcele atunci cand Romania va avea o societate civila solida, autentica.

Edited by Bean, 22 June 2017 - 23:38.


#47
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 Memeito, on 22 iunie 2017 - 19:11, said:

Civil - adica cetateni care nu apartin de armata si Biserica.
Sau de servicii...

#48
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

 neur0, on 21 iunie 2017 - 23:57, said:

Societatea civilă nu este o organizaţie, nu e un grup pe facebook, ţine de conştiinţa colectivă şi de idealurile colective.

Societatea civilă e o iluzie ! Spun şi de ce.

Putem observa că "societatea civilă" se manifestă vizibil în Occidentul industrializat, şi mai deloc în Orientul european subdezvoltat, sau oriunde există subdezvoltare. Care o fi motivul ?

Motivul e iluzia. Când marile şi numeroasele corporaţii dintr-o ţară, nu acceptă politica unor conducători, scot oamenii în stradă. Acesta e motivul pentru care "societatea civilă" există acolo unde există şi industrializare puternică. E cam ca şi cu apariţia şi dezvoltarea sportului de masă numit...fotbal. De ce a apărut şi s-a dezvoltat în Anglia secolului al 19-lea ? Pentru că era cea mai industrializată naţiune în acel moment, şi deci avea cel mai mare număr de muncitori, care...trebuiau să-şi cheltuie banii şi mai ales energia pe ceva, şi să nu facă greve.

Deci: vom avea societate civilă, atunci când România va fi o putere industrială, în care companiile să scoată mulţimea în stradă, dându-i iluzia că ea a hotărât să facă asta, şi că ea poate întoarce lumea cu susul în jos. Însă cum lumea industrializată trece în era post-industrială, noi românii iar am pierdut trenul.

Edited by lupini, 23 June 2017 - 23:15.


#49
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,946
  • Înscris: 12.07.2008
Interesantă ideea !
Nu știu de ce, dar eu mereu am avut impresia că o societate civilă, o conștiință civică, e mereu mai fertilă când o populație e asuprită. Cel puțin mental pare să se întâmple așa.

#50
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,290
  • Înscris: 31.08.2006

 aaaa4567, on 22 iunie 2017 - 23:10, said:


Daca nu mai sunt betivii aia, oamenii aia amarati etc etc, nu inseamna ca exista societate civila. ba chiar dimpotriva, inseamna ca, cel mai probabil exista multi oportunisti, ghiftuiti, aranjati pe locuri caldute si pusi pe consumerism. Societatea civila e formata din oameni care lupsa contra curentului, or, ce descrii tu sunt doar niste aranjati, capatuiti, oportunisti etc. sau niste comozi, care traiesc pe ce trimit rudele plecate in occident si, pe fond, nefacand nimic.


    Felicitari, ca sa te citez, dar ti-a scapat fix parerea mea legata de societatea civila. Referirea la ce ai citat tu din interventia mea nu avea legatura cu societatea civila, sau avea prea putin. Era doar un punct de vedere cu privire la ce scrisese un coleg.

#51
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,024
  • Înscris: 03.02.2014
Fie ca esti sau nu deacord cu cei care au iesit in strada impotriva ordonantei 13, acolo era o forma de societate civila. Au fost oameni care nu au iesit pentru bani, nu au protestat pentru taieri/mariri de salarii, au iesit din proprie convingere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate