Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Loc de munca - problema cu concediul

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
SilviuFX

SilviuFX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.06.2015
Salutare . In ultima perioada tot incerc sa imi schimb locul de munca pt ca locul actual e destul de obositor ca si program iar banii foarte putini . Am fost chemat la vreo 2-3 interviuri dar am o problema si anume ca in perioada 15-30 iulie mi-am programat concediul , adica am deja cumparate biletele + cazarea (undeva la 50 de mil total) si chiar nu am cum sa renunt . Locul actual de munca nu imi ofera posibilitatea de a avea acest concediu decat daca imi dau eu demisia de la ei si asta voi face doar ca nu as vrea sa raman asa fara job si as fi dorit sa gasesc altceva inainte sa plec si eventual sa ma bage intr-un concediu fara plata si cand revin din concediu sa imi reincep activitatea . Credeti ca e posibil ?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
orice e posibil, desi inca nu am auzit de angajat care sa inceapa lucrul printr-un concediu. dar asta nu inseamna ca o firma nu ar putea accepta.

#3
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

 slai, on 18 iunie 2017 - 22:45, said:

orice e posibil, desi inca nu am auzit de angajat care sa inceapa lucrul printr-un concediu. dar asta nu inseamna ca o firma nu ar putea accepta.
Ba eu am fost intr-o situatie similara. Am luat eraly booking prin Martie si in Mai "am prins" disponibilizari..  In iulie m-am angajat si le-am zis din start ca peste 3 saptamani am deja programat concediul. Am mers la noul servici cele 3 saptamani si apoi am plecat in concediu.

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
La o firma serioasa nu ar trebui sa fie probleme.Oricum, daca te angajezi acum, pan la sfarsitul anului ai dreptul la concediu, deci practic e concediu  in avans.

#5
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
Cat despre dilema ta, faci cumva ca sa termini cu job-ul actual in 14 iulie (sau 30 daca poti include concediul in preaviz) si iti gasesti un loc de munca care sa inceapa de la 1 august. Acum, asta e teoria, in practica nu se stie daca gasesti ceva exact de la 1 august, vezi tu.

Edited by althea, 19 June 2017 - 07:47.
eliminare offtopic


#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Dacă tot dai o sumă frumușică pentru un concediu fă-ți damblaua. Rezolva orice problemă la momentul ei, nu mai gândi în perspectivă pentru că vei rata frumusețea prezentului. Altfel nici de concediul ăsta nu te vei bucura prea tare. După el vezi tu ce-i de făcut. Carpe diem!

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
Da, se poate.
Le spui ca ai concediu si poti incepe dupa, FARA sa le dai amanunte ca "decat" daca-ti dai demisia de la locul asta de munca.
Milogelile nu dau bine la interviu.

Edited by althea, 19 June 2017 - 07:46.
eliminare offtopic


#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai oricum o dai nu da bune. La plecare tu trebuie sa dai un preaviz angajatorului, parca 15 zile. Deci daca vrei sa pleci in 15 iulie trebuie sa ii zici cel putin de la1.
La noul loc de munca spui ca esti disponibil cu 1 august, nu e nici o problema, daca le place de tine si te vor ca angajat te vor angaja cu data de 1 august. Nu trebuie sa le dai explicatii. La interviu doar atragi atentia ca nu poti incepe munca mai repede de 1 august. Posted Image
  Cat despre "bani putini" eu cred ca nu sunt putini, eventual sunt bani putini pentru munca pe care o prestezi. Bani putini sunt la aia care nu isi permit deloc concediu. Eu cand aveam bani putini am mers cu 3 copii la mare cu 1500 cu cazare, masa si drum cu tot. Ca a fost cum a fost, important e ca au fost picii la mare :)

Edited by PoeOvidiu, 19 June 2017 - 07:07.


#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 SilviuFX, on 18 iunie 2017 - 22:41, said:

Locul actual de munca nu imi ofera posibilitatea de a avea acest concediu decat daca imi dau eu demisia de la ei

La orice loc de munca ai dreptul legal la concediu !!  Scrie negru pe alb in codul muncii. Nu e ceva ce se poate negocia pe genunchi in birou la sefu'.  Atat timp cat tu l-ai programat, nu ar trebui sa existe nici o problema.

Nu stiu cum a aparut ideea demisiei in ecuatia asta. Ce are una cu alta ? Te duci in concediu, te intorci, si apoi continui cautarile pentru a schimba locul de munca. Punct

#10
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Lasati omul in pace ...ce atatea discutii pentru un concediu de 5000 ron.....poate omul a strans tot anul bani ca sa se simta bine 10 zile /an sau poate a facut credit....nu trebuie sa va intereseze ce face omul cu banii lui  atata timp cat isi plateste darile catre stat.....Sau poate ca are salariul lunar de 5000 ron dar considera ca munca lui pretuieste mai mult.....la urma urmei munca e un produs ...depinde de fiecare cum stie sa-l vanda.....

Edited by Clovis, 19 June 2017 - 07:40.


#11
SilviuFX

SilviuFX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.06.2015
Concediul a costat 5000 RON (asta pt colegu de mai sus care imi vorbeste despre reforma monetara si faptul ca nu pun virgule) pt 2 persoane din care am platit si eu si prietena mea . Amandoi avem salariile adunate de 3000RON . Dat fiind faptul ca inca nu stam impreuna si nu cheltuim banii pe nimic in modk special ne-am permis concediul asta . Daca aveam chiar si minim pe economie tot strangeam banii astia .. am observat ca toti a-ti sarit cu gura ca imi permit concedii de milioane de euro . Nu cred ca e tocmai ok treaba daca voi considerati banii astia "o gramada" , faptul ca unii lucreaza pe minim pe economie sunt de acord cu asta si se complac asa consider ca sunt niste oameni pierduti sau o fac din nevoie . Salariul meu actual e de 1500 net , dar sunt alte firme care imi ofera cel putin 1800-1900 net si de aceea vreau sa renunt la locul asta de munca . Oricum multumesc pt. raspunsuri tuturor . Eu am crezut ca pt concediul fara plata trebuie sa ai o anumita perioada lucrata .

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu mai analizați userul dpdv financiar că nu de-asta a deschis topicul.


#13
harald

harald

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.10.2014
Mergi in concediu linistit. Eu, de exemplu in anul 2009 aveam un serviciu super. Bani suficienti. Cumpar bilet la mare pentru toata familia - 7 zile all inclusiv. Concediu? Canci! Angajatorul zicea ca e mai bine sa merg in luna noiembrie ca atunci e mai putin de lucru. Am anuntat cu doua luni inainte ca vreau concediu. Dupa indelungi parlamentari a gasit pe cineva sa ma inlocuiasca pe perioada concediului. Am stat linistit in concediu si la intoarcere mi-am depus demisia. Daca nu gasea cu cine sa ma inlocuiasca faceam la fel. Curaj, de munca se gaseste.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
silviu, ar trebui sa incerci sa obtii aprobarea pentru concediul de odihna. daca angajatorul nu ti-l aproba, iti anunti demisia.
apoi, dupa ce revii din concediu, iti cauti linistit alt job.
si chiar daca vreunul dintre angajatorii la care ai dat interviu te anunta ca te angajeaza, ii spui din start ca ai avut sejurul cumparat din ianuarie si nu poti incepe munca decat de la 1 august, pentru ca nu mai poti anula rezervarile si nici nu mai poti modifica perioada sejurului fara sa-ti pierzi toti banii platiti.
eu ca angajator n-as vedea cu ochi buni un nou angajat care cere concediu inainte sa i se usuce cerneala pe contractul de munca, as aprecia mai degraba sinceritatea, explicarea situatiei si inceperea contractului de munca de la 1 august.
pentru perioada lipsa in continuitatea vechimii, de aproximativ o luna, nu se face gaura in cer.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@SilviuFX
ceri concediul, nu ti-l acorda bagi demisia (socotesti tu zizele cu preaviz/fara, acordul partilor etc), lasi 1-2zile inainte si dupa vacanta,
la noul loc de munca zici ca vi de la de la data de 2 si asta e.

#16
SilviuFX

SilviuFX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.06.2015
Multumesc pentru sfaturi . Patronii la care lucrez acum sunt niste ciprioti , sunt foarte zgarciti cand vine vorba de zile libere , zile de concediu etc . Eu acum lucrez 6 zile din 7 , minim 12 ore pe zi desi in mod normal programul ar trebuii sa inceapa de la 7 si sa se termine la 4 jum . In zilele urmatoare o sa ma duc sa le spun de concediu desi am mai facut-o odata si fara niciun rezultat , mi-au spus ca nu se poate si sa nu ma mai duc in concediu decat atunci cand imi dau ei . De aici si decizia de a imi baga direct demisia fara sa mai stau la tocmeala cu ei pt 2 saptamani pe care zic eu, le merit dupa atatea ore de munca zilnic . Iar cu viitori angajatorii probabil o sa fac cum m-ati sfatuit si voi , o sa le spun ca sunt disponibil de la 1 august , daca vor bine daca nu mai caut ..

Edited by SilviuFX, 19 June 2017 - 09:47.


#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
aia nu-s patroni ci stapani de sclavi...

am avut si eu un sef de genul asta, cand ii cerem un co parca ii ceream un rinichi si juma de ficat.
ziua de munca avea pe hartie 8ore si in relitate 12+ore, iar bonusul era 50lei la sfarsitul lunii.
+stres si magarii, asa ca cu prima ocazie mi-am luat zborul....

Edited by arg, 19 June 2017 - 09:58.


#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 SilviuFX, on 19 iunie 2017 - 09:45, said:

Multumesc pentru sfaturi . Patronii la care lucrez acum sunt niste ciprioti , sunt foarte zgarciti cand vine vorba de zile libere , zile de concediu etc . Eu acum lucrez 6 zile din 7 , minim 12 ore pe zi desi in mod normal programul ar trebuii sa inceapa de la 7 si sa se termine la 4 jum . In zilele urmatoare o sa ma duc sa le spun de concediu desi am mai facut-o odata si fara niciun rezultat , mi-au spus ca nu se poate si sa nu ma mai duc in concediu decat atunci cand imi dau ei . De aici si decizia de a imi baga direct demisia fara sa mai stau la tocmeala cu ei pt 2 saptamani pe care zic eu, le merit dupa atatea ore de munca zilnic . Iar cu viitori angajatorii probabil o sa fac cum m-ati sfatuit si voi , o sa le spun ca sunt disponibil de la 1 august , daca vor bine daca nu mai caut ..
Sincer iti spun ca nu are rost sa te chinuiesti cu asemenea mizerii de oameni. Din pacate stiu 2 cazuri cand au patit ca tine, si una dintre persoane a ajuns sa sufere de insomnii pe care cu greu si mult timp/efort a ajuns sa le tina sub control, iar cealalta persoana inca se lupta cu depresia severa.
Chiar nu merita sa-ti risti sanatatea si chiar viata pentru niste gunoaie de oameni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate