Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Loc de munca - problema cu concediul

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostSilviuFX, on 19 iunie 2017 - 09:45, said:

Multumesc pentru sfaturi . Patronii la care lucrez acum sunt niste ciprioti , sunt foarte zgarciti cand vine vorba de zile libere , zile de concediu etc . Eu acum lucrez 6 zile din 7 , minim 12 ore pe zi desi in mod normal programul ar trebuii sa inceapa de la 7 si sa se termine la 4 jum . In zilele urmatoare o sa ma duc sa le spun de concediu desi am mai facut-o odata si fara niciun rezultat , mi-au spus ca nu se poate si sa nu ma mai duc in concediu decat atunci cand imi dau ei . De aici si decizia de a imi baga direct demisia fara sa mai stau la tocmeala cu ei pt 2 saptamani pe care zic eu, le merit dupa atatea ore de munca zilnic . Iar cu viitori angajatorii probabil o sa fac cum m-ati sfatuit si voi , o sa le spun ca sunt disponibil de la 1 august , daca vor bine daca nu mai caut ..

nope, nu asa se procedeaza.
te duci cu cererea de concediu gata completata (nu stiu cum e la tine la firma, daca au un formular sau faci o simpla cerere "de mana"), iei numar de inregistrare de la secretariat/personal/contabilitate, si daca nu ti se aproba, repeti procedura, de data aceasta cu formularul prin care ceri incetarea contractului de munca prin demisie, incepand cu data X.
ai grija sa-ti lasi treburile si lucrurile in ordine, sa nu te trezesti ca nu ti se elibereaza nota de lichidare sau adeverintele (De vechime si stagiu de cotizare), pe motiv ca nu ai predat cine stie ce inainte sa pleci. daca ai gestiune, asigura-te ca o predai in regula, in scris, pe semnatura si pastrezi un exemplar din documentul respectiv.

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,510
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSilviuFX, on 19 iunie 2017 - 07:48, said:

Eu am crezut ca pt concediul fara plata trebuie sa ai o anumita perioada lucrata .

Adica tu ai cerut fara plata sau concediul legal??

Sfat.
Firmei care te va chema la interviu, nu ii povesti ce-ai scris aici. Eu nu te cred. Gaseste alt motiv pentru care "vrei sa pleci".
Nu-mi trebuie justificari. Gandeste-te ca daca eu nu te cred, or mai fi si altii

Sfat.
NU trebnuie sa-ti dai demisia TU, asta se interpreteaza
Faci cerere de concediu in care anexezi biletul de concediu si in care amintesti cand i-ai anuntat prima data.
O trimiti prin posta la sediul firmei, recomandata cu semnatura

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTsunnnami, on 19 iunie 2017 - 12:09, said:

O trimiti prin posta la sediul firmei, recomandata cu semnatura
sau direct la secretara in dublu exemplar sa-ti dea numar de intrare pe exemplarul tau.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,510
  • Înscris: 20.10.2015

View Postarg, on 19 iunie 2017 - 12:12, said:

sau direct la secretara in dublu exemplar sa-ti dea numar de intrare pe exemplarul tau.

Posibil sa nu-ti dea nici un numar.
Tie iti trebuie O DOVADA ca aia au primit cererea.
Eu n-as tulbura apele.
Cum am spus nici pe el nu-l cred ca e mielusel.

Referitor la vacanta fara slujba, tot respectul ca unii poit asa ceva.
Imi aduc aminte ca in decembrie 2013 am fost in Anglia sa-mi caut de lucru si am anulat in februarie 2014 o vacanta la Bansko la ski vs o excursie de o saptamana in Canada la care am fost la 3 interviuri si mandra la 2, asta in conditiile in care din Septembrie 2014 nu mai aveam de lucru, dar o gramada de cash de la "plecare"
Nu imi prieste concediul daca nu stiu ce va fi cu viitorul meu.
Ma rog, nu mai sunt nici tanar si nici roman

#23
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015
eu nu inteleg de ce oamenii tolereaza program de 8h oficial si 12h+ neoficial , voi nu vedeti ca "patronul" va baga in mormant de tineri? De ce nu ii reclamati ?

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Cine a zis de tolerat ?
Una e la interviu si alta e cand incepi sa lucrezi....

Edited by arg, 19 June 2017 - 16:50.


#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,510
  • Înscris: 20.10.2015

View Postadrian919, on 19 iunie 2017 - 16:43, said:

eu nu inteleg de ce oamenii tolereaza program de 8h oficial si 12h+ neoficial , voi nu vedeti ca "patronul" va baga in mormant de tineri? De ce nu ii reclamati ?

Eu nu tolerez, dar vreau sa ajut afacerea. Trebuie sa cred in afacere sa lucrez acolo.
Am lucrat si eu la harapi.
Incepeam pe la 6:30
La 12 imi lasa masina vreo 3 ore, liber, pe motorina lui.
De la 3 mai lucram 2 ore, maxim 3.
In fiecare zi imi da bani din incasari, maruntisuri, bomboane, dracu, ce vindea si el.

Da, as putea spune pe forum ca plecam de acasa la 6 si ma intorceam la 7 seara, da bine...

#26
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Poti sa-ti cauti alt loc de munca daca treaba e asa cum ai descris-o.

Pentru concediu ai mai multe variante:
- gasesti de munca altundeva si demisionezi cu o zi inainte de concediu. Va urma preavizul - perioada in care angajatorul va prefera sa-ti acorde zilele de concediu, decat sa te tina la munca cu bani si sa-ti plateasca si zilele de concediu.
- iti dai demisia si discuti cu noul angajator problema vacantei deja achizitionate. In principiu, daca esti omul potrivit - nu obiecteaza.
- anunti noul angajator ca poti incepe munca din data de (dupa concediu)

#27
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View PostPoeOvidiu, on 19 iunie 2017 - 07:04, said:

Pai oricum o dai nu da bune. La plecare tu trebuie sa dai un preaviz angajatorului, parca 15 zile. Deci daca vrei sa pleci in 15 iulie trebuie sa ii zici cel putin de la1.
...

Greșit, așa era odată. Acum, pentru funcțiile de execuție, preavizul este de 20 de zile lucrătoare adică aproape o lună... asta dacă nu apar alte libere legale și care pot duce și pește o lună calendaristica (cum e sfârșitul lui noiembrie și decembrie unde sunt vreo 5 libere legale care dacă pică de L-V mai prelungesc calendaristic preavizul). Am uitat cât e la funcțiile de conducere, am impresia că e dublu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate