Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre Facultatea de Administrare a Afacerilor + altele

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
rusaradu

rusaradu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.06.2017
Salut! Sunt clasa a XII-a si as fi interesat de niste pareri despre facultate de Administrarea Afacerilor cu predare in limba engleza de la Iasi sau chiar si din alte orase tot in acelasi domeniu! Care sunt posibilitatile de angajare dupa terminarea facultatii? Ce pot face cu ea? Mi-ar fi de mare folos daca as primi niste raspunsuri de la niste persoane care chiar au terminat si profeseaza in domeniul acesta!

Totusi astept si alte sfaturi de facultati pe care mi le puteti tinand cont de faptul ca am terminat Stiinte Sociale!

Multumesc!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu te angajeaza nimeni dupa absolvire. Asta-i o facultate pe care o faci pentru tine cand ai o afacere si vrei sa vezi cum ar insemna treaba asta din perspectiva de manual. Sau ocupi o pozitie de conducere pe undeva si vrei sa pleci la o companie mai mare unde ai nevoie de studiile in cauza la dosar.
Ori chiar devii un geniu in domeniu si dupa absolvire convingi pe cineva sa-ti dea un astfel de job!

Edited by neagu_laurentiu, 17 June 2017 - 12:04.


#3
rusaradu

rusaradu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.06.2017

 neagu_laurentiu, on 17 iunie 2017 - 11:57, said:

Nu te angajeaza nimeni dupa absolvire. Asta-i o facultate pe care o faci pentru tine cand ai o afacere si vrei sa vezi cum ar insemna treaba asta din perspectiva de manual. Sau ocupi o pozitie de conducere pe undeva si vrei sa pleci la o companie mai mare unde ai nevoie de studiile in cauza la dosar.
Ori chiar devii un geniu in domeniu si dupa absolvire convingi pe cineva sa-ti dea un astfel de job!
Si ce facultate mi-ai putea recomanda? Tinand cont de profilul pe care l-am terminat?

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 rusaradu, on 17 iunie 2017 - 11:50, said:

Salut! Sunt clasa a XII-a si as fi interesat de niste pareri despre facultate de Administrarea Afacerilor cu predare in limba engleza de la Iasi sau chiar si din alte orase tot in acelasi domeniu! Care sunt posibilitatile de angajare dupa terminarea facultatii?

Posibilitatile de angajare sunt la fel de egale cu zero ca si in cazul celorlalte facultati, dar ai totusi o diploma de economist si poti sa incepi de undeva, o contabilitate, o gestiune, poti sa aplici la joburi publice (locuri caldutze pe la stat) etc. Fara o diploma de licenta esti tratat ca un sclav in Romania.

Edited by rosix, 17 June 2017 - 12:11.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu faci facultatea cutare ca ti-o recomand eu sau altu'! Faci in functie de ce-ti place sa profesezi o viata. Si chiar daca nu stii acum o materie, te apuci sa o inveti ca sa-ti atingi telul. In plus, a sta acasa un an sa studiezi si apoi sa intri cu brio acolo unde ti-ai dori, nu-i o tragedie, ba din contra, o virtute (dai un an pentru o viata?). Asa ca multe sunt necunoscutele, altfel as pute insira ceva doar de dragul scrisului.

 rosix, on 17 iunie 2017 - 12:10, said:

dar ai totusi o diploma de economist si poti sa incepi de undeva, o contabilitate, o gestiune
Slabe sanse sa egaleze pe cei de la profilele specializate. Dar da, in teorie, poate.

#6
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
De ce vrei sa intri  anul acesta neaparat la facultate? Mai ales ca te simti nepregatit...Cum a spus si colegul de mai sus, nu e o problema daca stai un an pe bara si te pregatesti pentru a intra unde iti doresti. Asa sa faci o facultate doar pentru diploma, poate merge doar la stat sa te angajezi undeva pe un salariu mediocru intr-un domeniu care nu are nicio treaba cu diploma de licenta.

Si eu dau bacul anu acesta, iar in caz ca nu voi intra unde imi doresc eu ( sper sa nu se intample asta, dar iau in calcul orice ), prefer sa stau un an pe bara si sa ma pregatesc mai bine decat sa-mi pierd 3/4 ani din viata degeaba, cu o facultate inutila.

Edited by Robiacs, 17 June 2017 - 12:30.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Inainte de '89 si cativa ani dupa, a intra la facultate era ceva extraordinar. Si dadeau unii examen si 5 ani la rand pana intrau. Si azi sunt meseriasi in domeniilor, nu a contat ca pe geam faceau semne doua babe intre ele despre "nereusita" aluia (pe moment).

Edited by neagu_laurentiu, 17 June 2017 - 12:35.


#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,885
  • Înscris: 20.10.2015

 rusaradu, on 17 iunie 2017 - 12:09, said:

Si ce facultate mi-ai putea recomanda? Tinand cont de profilul pe care l-am terminat?

Psihologie

#9
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

 Robiacs, on 17 iunie 2017 - 12:29, said:

Si eu dau bacul anu acesta, iar in caz ca nu voi intra unde imi doresc eu ( sper sa nu se intample asta, dar iau in calcul orice ), prefer sa stau un an pe bara si sa ma pregatesc mai bine decat sa-mi pierd 3/4 ani din viata degeaba, cu o facultate inutila.
Corect. Dupa 2-3 ani realizezi ca nu e buna de nimic, ai si pierdut ani din viata cam degeaba si i-ai imbogatit pe aia.



Stai pe bara atata timp cat crezi tu. Gaseste facultatea potrivita, sa-ti iasa ceva pe mai tarziu din treaba asta. Si eu m-am grabit ca fata mare acum cativa ani, vezi, sa intru la ingineria cocului meu, dupa cateva saptamani adios, fiindca nu era de mine. Abia dupa 2 ani am gasit ceva ce cred eu ca pe viitor merita, si ma si pricep.

Edited by Claudiu998, 17 June 2017 - 13:19.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,885
  • Înscris: 20.10.2015

 Claudiu998, on 17 iunie 2017 - 13:18, said:

Abia dupa 2 ani am gasit ceva ce cred eu ca pe viitor merita, si ma si pricep.

.... care e calea aia?

"Fireblade"?

"Ducati"?

#11
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Niciodata italienesti...japonezele sunt bazaPosted Image
Sunt doar un hobby pentru mine...te mai ajuta sa scapi de stresul pe care il emana altii

#12
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
postacprofesionist?
Posted Image Posted Image

Edited by Nytro84, 17 June 2017 - 13:53.


#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,885
  • Înscris: 20.10.2015

 Claudiu998, on 17 iunie 2017 - 13:38, said:

Niciodata italienesti...japonezele sunt bazaPosted Image
Sunt doar un hobby pentru mine...te mai ajuta sa scapi de stresul pe care il emana altii

Am vazut 998 in porecla ta.
Aia e Ducati, o fiara...

929, alta fiara japoneza de data asta...

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Abordezi problema gresit , tinere . Nu faci facultate ca sa iti garanteze cineva vreun loc de munca dupa absolvire. Facultate faci pentru altceva. Pe langa un nivel destul de subtire al cunostintelor in domeniul pe care il alegi , facultatea iti va oferi niste oportunitati de socializare si relationare cu factori de decizie...care in final ar putea sa aiba un cuvant de spus in angajarea ta. Facultatea este rampa ta de lansare catre ceva ...ceva ce vei alege pana la urma sa urmezi si care te va invata sa cauti informatie , sa lucrezi cu aceasta informatie, si sa scoti ceva productiv de la aceasta informatie . Iti va oferi posibltati multiple de voluntariat ( adica muncit fara bani ) in domeniul pe care il alegi si asta va avea o valoare infinit mai mare decat materiile predate . Informatia predata la o facultate este fix-pix ca sa ma exprim elegant. O gasest pe net ...toate suporturile de curs la orce facultate sunt accesibile . Daca le iei si le listezi ...si le mai si inveti ....nu inseamna nimic . Nu inseamna ca ai absolvit o facultate. Inseamna doar ca ai citit mult si ca ai consumat niste hartie de imprimanta .
Facultatea este mai mult decat atat ...dar trebuie sa intelegi asta si sa obtii maximul de la relationarea cu profesorii , colegii , oamenii din bransa . Aprecierea lor personala iti va aduce un servici , nicidecum hartia care atesta ca ai absolvit facultatea .

Edited by JurasikMan, 17 June 2017 - 19:18.


#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,885
  • Înscris: 20.10.2015

 JurasikMan, on 17 iunie 2017 - 19:16, said:

Abordezi problema gresit , tinere . Nu faci facultate ca sa iti garanteze cineva vreun loc de munca dupa absolvire. Facultate faci pentru altceva. Pe langa un nivel destul de subtire al cunostintelor in domeniul pe care il alegi , facultatea iti va oferi niste oportunitati de socializare si relationare cu factori de decizie...care in final ar putea sa aiba un cuvant de spus in angajarea ta. Facultatea este rampa ta de lansare catre ceva ...ceva ce vei alege pana la urma sa urmezi si care te va invata sa cauti informatie , sa lucrezi cu aceasta informatie, si sa scoti ceva productiv de la aceasta informatie . Iti va oferi posibltati multiple de voluntariat ( adica muncit fara bani ) in domeniul pe care il alegi si asta va avea o valoare infinit mai mare decat materiile predate . Informatia predata la o facultate este fix-pix ca sa ma exprim elegant. O gasest pe net ...toate suporturile de curs la orce facultate sunt accesibile . Daca le iei si le listezi ...si le mai si inveti ....nu inseamna nimic . Nu inseamna ca ai absolvit o facultate. Inseamna doar ca ai citit mult si ca ai consumat niste hartie de imprimanta .
Facultatea este mai mult decat atat ...dar trebuie sa intelegi asta si sa obtii maximul de la relationarea cu profesorii , colegii , oamenii din bransa . Aprecierea lor personala iti va aduce un servici , nicidecum hartia care atesta ca ai absolvit facultatea .

Ce-ti zisesi si tu?
Ce invidie am pe el ca nu am gandit si atunci cum gandesc acum, este?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate