Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Audi A3 vs Mazda 3

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Redreed

Redreed

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.06.2017
Salut all,

Doresc sa achizitionez o masina sh. Buget: 17000 e, automata, din 2012/2013 navigatie, senzori macar spate sa fie cat mai usor de condus
Ce recomandati intre cele 2 mai sus mentionate?

Personal imi place Mazda dar multe lume imi tot recomanda Audi A3 pe motiv ca e marca nemteasca net superioara. Ce parere aveti?

#2
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Pai ai bani de masina noua cu dotarile dorite.
Ce inseamna marca nemteasca net superioara? Din ce punct de vedere?
A3 din perioada aia are numai motoare de cacao. Singurul ok e 2.0 benzina la a3.


#3
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Bugetul tau este foarte incapator asa incat sa-ti permiti oricare dintre masini si bine echipata. Ai condus ambele masini, te-ai urcat in ele, le-ai comparat?

Edited by Mr. Incredible, 15 June 2017 - 21:41.


#4
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
cu 17.000 de euro, dacă ai răbdare și cauți bine poți să-ți iei 2015-2016 și garanție.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La bugetul tau m-as uita la ceva de la 2014-2015 in sus. Gasesti si a4 b8 facelift, a5 daca mai scazi din an, sau Mazda 6 care e super ca design.

#6
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Am mers acu o saptamana cateva ore cu A3 2.0 TDI 2016 Sport-Line. Eu unul am Seat Leon FR 2016, 1.8 TSI.

Am ramas cu urmatoarele impresii despre acel A3:

1) Este zgomotos. Poate de unde nu am mai mers cu diesel de vreo 2 luni, dar mi s-a parut mai zgomotos si mai deranjant decat Seatul (la care se aude zgomotul rotilor dar nu al motorului).
2) Aceleasi scaune ca in Seat doar ca tapitate mai bine.
3) Aceleasi fete de usi si aceleasi plastice pe usi.
4) Aceeasi piele pe volan si schimbator.
5) Bordul ceva mai fain ca design (gurile de ventilatie cu grilaje mai bine facute, o bara de metal (??) argintie, controalele de climatizare care se rotesc cu un  "click" satisfacator, dar mai mici decat la Leon).
6) Parca mai inghesuit la interior decat Seat-ul.
7) Parbrizul parca prea mic, vizibilitate proasta in general.
8) Navigatie nasoala rau (as prefera un Android Auto in orice zi).

Acum, cand mi-am luat Seat-ul, Mazda 3 era pe lista scurta. Si as zice ca Mazda 3 e cam la acelasi nivel cu Seat Leon FR. Face unele lucruri mai bine, altele mai putin bine. Asa ca, din ce imi aduc aminte despre Mazda 3 de acu 2 ani, as zice Mazda 3 Revolution 2.0 120/165 > Audi-ul A3 Sport Line cu care am mers eu.

Ca o mica nota insa:
Cred ca 17000 de euro sunt bani de Mazda 3 2015. Sau mai pui ~3000 si iti iei noua Posted Image.

Edited by StefanSC, 15 June 2017 - 22:14.


#7
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 02.11.2009

 StefanSC, on 15 iunie 2017 - 22:13, said:

Am mers acu o saptamana cateva ore cu A3 2.0 TDI 2016 Sport-Line. Eu unul am Seat Leon FR 2016, 1.8 TSI.

Am ramas cu urmatoarele impresii despre acel A3:

1) Este zgomotos. Poate de unde nu am mai mers cu diesel de vreo 2 luni, dar mi s-a parut mai zgomotos si mai deranjant decat Seatul (la care se aude zgomotul rotilor dar nu al motorului).
2) Aceleasi scaune ca in Seat doar ca tapitate mai bine.
3) Aceleasi fete de usi si aceleasi plastice pe usi.
4) Aceeasi piele pe volan si schimbator.
5) Bordul ceva mai fain ca design (gurile de ventilatie cu grilaje mai bine facute, o bara de metal (??) argintie, controalele de climatizare care se rotesc cu un  "click" satisfacator, dar mai mici decat la Leon).
6) Parca mai inghesuit la interior decat Seat-ul.
7) Parbrizul parca prea mic, vizibilitate proasta in general.
8) Navigatie nasoala rau (as prefera un Android Auto in orice zi).

Acum, cand mi-am luat Seat-ul, Mazda 3 era pe lista scurta. Si as zice ca Mazda 3 e cam la acelasi nivel cu Seat Leon FR. Face unele lucruri mai bine, altele mai putin bine. Asa ca, din ce imi aduc aminte despre Mazda 3 de acu 2 ani, as zice Mazda 3 Revolution 2.0 120/165 > Audi-ul A3 Sport Line cu care am mers eu.

Ca o mica nota insa:
Cred ca 17000 de euro sunt bani de Mazda 3 2015. Sau mai pui ~3000 si iti iei noua Posted Image.


Este mai zgomotos ptr. ca diesel-ul e mai galagios decat benzinarul.

In rest de acord, frecvent platesti brand-ul si cam atat cand poti lua cam aceeasi masina mai ieftin dar si cu intretinere mult mai ieftina.

Si da, intre a3 si mazda3, clar japoneza.

Edited by asda, 15 June 2017 - 23:16.


#8
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
sau cam ce lasă de înțeles colegul. între Mazda 3 și Audi a3 clar leon, mai ales că vine cu faruri led

#9
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
alege-o cu inima,condu-le pe amandoua si care te face sa zambesti,aia e aleasa...caci mari diferente nu cred ca sunt in materie de fiabilitate si intretinere

#10
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
A3 este o masina premium, este facut pe aceeasi platforma (MQB) ca Golf, Leon, Octavia. Are materiale bune (in functie de nivelul de echipare), calitatea fabricatiei este buna, este bine insonorizata, are geamuri atermice, etc. Mazda3  are un design frumos si placut, nu este premium, pe drumuri cu denivelari (gropi) suspensia este mai zgomotoasa iar insonorizarea este sub A3. Trebuie sa faci test drive cu fiecare ca sa poti vedea diferentele si sa vezi care se apropie cel mai bine de stilul/modul tau personal de condus la volan.

#11
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Ce e asa de premium la A3 ?  Sunt curios daca iei 1 afon complet in ale mașinilor
, il pui la volan în masini fără sigle , daca el ghicește care e premium si care nu .
Am mers cu A3 , nu are nici cel mai mic premium , e doar un golf dar de la Audi .

#12
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
SIgla e premium. Pentru fanii marcii e suficient.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 Redreed, on 15 iunie 2017 - 21:29, said:

Salut all,

Doresc sa achizitionez o masina sh. Buget: 17000 e, automata, din 2012/2013 navigatie, senzori macar spate sa fie cat mai usor de condus
Ce recomandati intre cele 2 mai sus mentionate?

Personal imi place Mazda dar multe lume imi tot recomanda Audi A3 pe motiv ca e marca nemteasca net superioara. Ce parere aveti?

Daca esti istet si ai si noroc,cu 17000 de euro iti cumperi si Audi si Mazda pe care le doresti.

#14
Redreed

Redreed

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.06.2017
Sunt tare curioasa ce inseamna asta :). Elaboreaza te rog
Ps: nu vreau leasing-uri sau credite daca la asta te referi

#15
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 uhu10uhu, on 15 iunie 2017 - 21:40, said:

Pai ai bani de masina noua cu dotarile dorite.
Ce inseamna marca nemteasca net superioara? Din ce punct de vedere?
A3 din perioada aia are numai motoare de cacao. Singurul ok e 2.0 benzina la a3.

Explica putin despre motoarele de cacao din perioada aia.

17 mii sunt intr-adevar bani de 2015 chiar 2016 daca stii unde sa cauti.  Poti sa cauti si un BMW seria 1, mie mi se pare peste a3 ca si feeling si dinamica. La interior, sa fim seriosi, un Audi bine echipat are interior de calitate, asta este punctul foarte la toate modelele audi chiar in comparatie cu bmw si Mercedes.  Este clar ca in bugetul asta, ori iei o Mazda 3 aproape noua, ori iei Audi sau Bmw cu ceva mai multi km si poate 1 an mai vechi.
Sfatul meu este sa conduci inainte pe fiecare, nu sa asculti ce zice forumul, intrucat e vorba de mult subiectivism cand alegi o masina, ceea ce e si normal.  Unui poate sa i se para mazda excelenta, in timp ce altul are alte repere.
De la audi pot sa iti recomand 2.0 dieselul de 177 de cai, un motor excelent, insa este suficient si cel de 150 de cai.
La bmw, ori 120 d, care este aproape hot hatch cu consum infim, sau daca preferi benzina, 120i, care are iar un excelent 2.0 benzina turbo, un motor deja consacrat la bmw.

#16
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016
Daca tot ai comparatie asta intre ele , eu iti recomand sa te uiti la un Kia cee'd , la banii aia iei una nou nouta cu dotari foarte bune .

#17
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Sa nu punem Ceed in comparatie cu A3 zic.

#18
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 Mr. Incredible, on 16 iunie 2017 - 09:08, said:

Sa nu punem Ceed in comparatie cu A3 zic.
parcă nici cu Mazda....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate