Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Cine este vinovat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
89 replies to this topic

#37
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postbaliosss, on 15 iunie 2017 - 22:14, said:

N-are logica!
Daca venea de pe contrasens cum te-a lovit in spate?
Tu daca virezi brusc pe contrasens imediat dupa ce te intersectezi cu masina de pe contrasens nu il lovesti in spate stanga si tu o botesti pe a ta in fata stanga cum a spus initiatorul? Adauga aici ca initiatorul era in reverse si vezi ce concluzie tragi.
Sau cum circuli tu, cumva pe strazile din UK?

#38
Alice777

Alice777

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2017
Cred ca a fost destul de explicita postarea mea.e nevoie de un desen sau doar asa sa facem dialog?

#39
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postsamebo, on 15 iunie 2017 - 22:18, said:

Contesta, poate ai noroc sa dai peste unul mai destept.
...

Caută și în sentințe și vei vedea că slabe șanse.

În altă ordine de idei, contul tău e nou, nu cumva ești conjudeteanul cu care am mai discutat pe PM?!

#40
Alice777

Alice777

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2017
Pt ca cel putin pactic nu  comsider ca e vina mea.este o consecinta a faptului ca ea a taiat linia continua

#41
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostAlice777, on 15 iunie 2017 - 22:20, said:

Cred ca a fost destul de explicita postarea mea.e nevoie de un desen sau doar asa sa facem dialog?

Ți se pare că ai fost explicită, nu au fost foarte clară în exprimare de unde și speculațiile de până acum. Până nu ai lămurit că nu era vorba de parcare laterală, nu se putea imagina exact cum s-a întâmplat, abia acum e clar, fiind vorba de garare cu spatele în timp ce mașina de pe contranses a făcut virajul ca să intre cu fața.

#42
Alice777

Alice777

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2017
Normal ca este nou contul,azi a avut loc accidentul si azi am avut nevoie de pareri mai "avizate" .din ce observ unele destul de rautacioase.nu cred ca esee nevoie de o explocatie dc am contul nou.multumesc mult pt raspunsuri celor care chiar s au straduit sa ajute.intentionez sa contest oricum decizia luata la sectia de politie

#43
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostAlice777, on 15 iunie 2017 - 22:24, said:

Pt ca cel putin pactic nu  comsider ca e vina mea.este o consecinta a faptului ca ea a taiat linia continua

Ești obligată să te asiguri și să nu stanjenesti circulația celorlalte vehicule (indiferent dacă respectă regulile sau nu). Citește și ce spune polițistul în link-ul dat de mine.

Iar dacă citești și despre alte accidente vei vedea că legea e de partea ghertoiului care depășește pe linia continuă, în intersecție și având peste viteza legală în cazul în care accident cu o mașină ce face viraj la stânga... vinovatul moral nu e totdeauna același cu vinovatul după lege.

De curiozitate, ce vârstă ai și de cât timp ai permis?

LE: referirea la cont și întrebarea nu-ți erau adresate ție ci celui pe care l-am citat.

Edited by Bogdansv1, 15 June 2017 - 22:31.


#44
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Fa putin pe detectivul sa vezi daca partea adversa e ruda sau prietena cu politia sau apartine de vreun cartel local de coruptie si trafic de influenta.
Iti spun ca sunt patit cu ei cu o decizie halucinanta care de acolo s-a tras.

#45
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
In astfel de cazuri politia aplica alta regula
Vinovat este cel care se afla in miscare si a produs accidentul
Deci cel care a intrat de pe contrasens nu putea sa te loveasca pe tine cu lateralul masinii
Masina ta se afla in miscare deci tu esti vinovata de accident

Edited by Nytro84, 15 June 2017 - 22:36.


#46
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Exact gandirea asta de idioti o au, ei nu pot concepe ca ambele erau in miscare in acelasi timp si una din ele a facut manevra brusca.

Edited by samebo, 15 June 2017 - 22:37.


#47
Alice777

Alice777

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2017
Am permis de 12 ani. Stiu cum e legea im astfel de cazuri, dar credeam ca poate  in instanta se castiga

#48
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
A patit o cunostinta cu un pieton, care a sprintat pe o trecere brusc si a intrat in partea din spate laterala a masinii... politistii l-au scos vinovat in prima faza dupa aceeasi gandire idioata, noroc ca era intersectia filmata cu multe camera, unele din ele apartinand de Primarie si s-a vazut clar pe filmare incidentul si a scapat de beleaua provocata de idiotii de politisti. Astia sunt capabili sa te bage si in puscarie doar ca sa bifeze ei ca fiind dosar finalizat.

Edited by samebo, 15 June 2017 - 22:41.


#49
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View PostAlice777, on 15 iunie 2017 - 20:52, said:

eu far spate stanga ..ea aripa fata stanga

asta spune multe...volanul era spre bancheta sau spre bord? ca sa stim in ce directie erai cu fata, spre volan, spre bord...sau cautai ceva prin portbagaj

#50
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Ambii conducatori au fost sanctionati unul pt depasirea liniei continue celalalt pt ca nu s-a asigurat la efectuarea manevrei de mers inapoi.
Moral celalalt sofer este vinovat de accident dar practiv tu esti vinovata de accident
@samebo hahaha si eu aveam ganduri din astea intr-o vreme cand trece unul aiurea strada sa opresc brusc si sa se izbeasca de masina mea
El era in miscare deci el era vinovat

Edited by Nytro84, 15 June 2017 - 22:45.


#51
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostAlice777, on 15 iunie 2017 - 22:38, said:

Am permis de 12 ani. Stiu cum e legea im astfel de cazuri, dar credeam ca poate  in instanta se castiga

În cazurile de accident, doar unul poate fi vinovat de producerea accidentului (dpdv legal), celălalt (ceilalți)  poate (pot) fi sancționati pentru regulile de circulație încălcate. La asigurator (amiabilă) se poate da culpă comună, ceea ce înseamnă că fiecare primește 50% din reparații de pe asigurarea celuilalt.

În cazurile de genul tău, dacă nu ai martori sau filmare, slabe șanse de reușită, se prezumeaza că polițistul știe mai bine întrucât asta e meseria lui și are experiență.

#52
Alice777

Alice777

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2017

View Postxcit, on 15 iunie 2017 - 22:42, said:



asta spune multe...volanul era spre bancheta sau spre bord? ca sa stim in ce directie erai cu fata, spre volan, spre bord...sau cautai ceva prin portbagaj



Serios????


#53
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
troll?

Edited by YourFan, 15 June 2017 - 23:10.


#54
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
da mai Alice, foarte serios, farurile sunt in fata masinii, trebuia sa stii asta in cei 12 ani de cand zici ca ai permisul.....nu te mai da intepata ca n-ai de ce

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate