Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Cine este vinovat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
89 replies to this topic

#19
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
ori nu stii sa explici, ori ascunzi adevarul. Cum poate cineva de pe contrasens sa te loveasca in spate in timp ce tu efactuezi o parcare laterala? Si apoi sa spui ca respectivul "vana" acel loc de parcare.

L.E. M-am prins. Individul a incercat ceva de genul asta? Altfel nu are cum sa te loveasca in spate din ce explici matale acolo.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7SFMLlJU4qY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dan1980_25, 15 June 2017 - 21:31.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAlice777, on 15 iunie 2017 - 20:52, said:

Se da un drum cu doua benzi de circulatie pe un sens si cu una pe celalat sens.intre sensuri linie continua.eu circulam pe una din cele doua benzi iar la un moment dat am vazut un loc de parcare ai am oprit sa parchez.

"La inceput era o intindere de ape, iar Duhul lui Dumnezeu se purta pe deasupra apelor"  Nu mai bine faci o schema din care sa reiasa pe ce parte a drumului era parcarea, cum dadeai tu cu spatele si cum a venit ala peste tine?

#21
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Cum sa nu poata, in timp ce el dadea cu spatele celalalt a virat stanga brusc pe contrasens unde a vazul locul disponibil.
Se intampla destul de des astfel de faze cu indivizi care vireaza brusc sa parcheze pe un loc disponibil pe contrasens.

#22
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017

View PostBogdansv1, on 15 iunie 2017 - 21:00, said:



LA manevra de mers înapoi, este obligatorie prin lege asigurarea și acordarea de prioritate (inclusiv și mașinilor ce încalcă alte reguli de circulație)

what?

Edited by R-Alex, 15 June 2017 - 21:31.


#23
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostAlice777, on 15 iunie 2017 - 20:52, said:

..ea aripa fata stanga) .cine este vinovat!?

cum arata?Posted Image

#24
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostR-Alex, on 15 iunie 2017 - 21:30, said:

what?
art 999 alin 99: Cand autovehiculul este manevrat catre inapoi, conducatorul ce efectueaza aceasta manevra se va asigura din toate directiile, dimensiunile si galaxiile pentru a acorda prioritate oricarui autovehicul sau obiect zburator neidentificat indiferent de directia sau traiectoria de deplasare a acestora.

#25
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostR-Alex, on 15 iunie 2017 - 21:30, said:



what?

Exact cum ai citit. În lege nu se spune că celălalt vehicul trebuie să respecte regulile de circulație ci doar că are prioritate. Manevrele de întoarcere sau mers înapoi te fac să pierzi prioritatea avută până atunci. Explicația e simplă, regulile de circulație pot fi încălcate de autovehicule cu regim prioritar (ambulanță, pompieri, poliție) și de aceea e obligatorie asigurarea indiferent de condiții.

LE

Art. 54. - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.
(2) Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe întreaga durata a manevrei.

Edited by Bogdansv1, 15 June 2017 - 21:54.


#26
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View PostBogdansv1, on 15 iunie 2017 - 21:46, said:

regulile de circulație pot fi încălcate de autovehicule cu regim prioritar (ambulanță, pompieri, poliție) și de aceea e obligatorie asigurarea indiferent de condiții.

Da, dar alea au nino-nino care te avertizeaza.

#27
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
De obicei nino-nino le activeaza dupa accident si se jura de mama si in scris in fals ca el circula cu ele si avea prioritate.

#28
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostAfrikaner76, on 15 iunie 2017 - 21:53, said:



Da, dar alea au nino-nino care te avertizeaza.

Citește articolul pus de mine după ce am editat și te lămurești.

#29
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Din articolul ala nu se intelege ce spui tu... si nici nu cred ca e vreun judecator atat de idiot sa interpreteze astfel, desi sunt destui idioti care judeca.

Edited by samebo, 15 June 2017 - 22:00.


#30
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Caută cazuistica de soluționare a accidentelor și vei vedea că am dreptate. Nu trebuie să cauți prea departe, e suficient să citești topice de pe această arie unde s-au pus și rezultatele de la Poliție sau asigurări.

Pentru opinia unui (fost) polițist, citește și aici:

http://m.adevarul.ro...3def/index.html

#31
Alice777

Alice777

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2017

View Postsamebo, on 15 iunie 2017 - 20:58, said:

Ala care a taiat linia continua.
Cum doreai sa parchezi? paralel cu bordura sau garare?

Garare.

#32
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu rezultate de la Politie sau asigurari, ca alea sunt nule, nu se bazeaza pe lege ci doar pe interpretari personale ale legii in functie de interes si nici nu sunt FINALE.
Nu ca alea alea judecatorilor nu se bazeaza tot strict pe interpretari personale sau in functie de cine face contestatia... dar macar sunt FINALE.

View PostBogdansv1, on 15 iunie 2017 - 22:05, said:

Nu trebuie să cauți prea departe, e suficient să citești topice de pe această arie unde s-au pus și rezultatele de la Poliție sau asigurări.


#33
Alice777

Alice777

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2017
Amandoi am luat amenda, ea pt depasirea liniei .eu ca vinovat pt accident

#34
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostAlice777, on 15 iunie 2017 - 20:52, said:

Se da un drum cu doua benzi de circulatie pe un sens si cu una pe celalat sens.intre sensuri linie continua.eu circulam pe una din cele doua benzi iar la un moment dat am vazut un loc de parcare ai am oprit sa parchez.in timp ce dadeam cu spatele sa pot intra in locul de parcare mentionat, o masina de pe celalat sens taie linia continua( banuiesc ca voia acelasi loc de parcare) si ne lovim( eu far spate stanga ..ea aripa fata stanga) .vine este vinovat!?
N-are logica!
Daca venea de pe contrasens cum te-a lovit in spate? :habarnam:

#35
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Contesta, poate ai noroc sa dai peste unul mai destept.

View PostAlice777, on 15 iunie 2017 - 22:13, said:

Amandoi am luat amenda, ea pt depasirea liniei .eu ca vinovat pt accident

Edited by samebo, 15 June 2017 - 22:19.


#36
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostAlice777, on 15 iunie 2017 - 22:13, said:

Amandoi am luat amenda, ea pt depasirea liniei .eu ca vinovat pt accident

View PostBogdansv1, on 15 iunie 2017 - 21:00, said:

...

LA manevra de mers înapoi, este obligatorie prin lege asigurarea și acordarea de prioritate (inclusiv și mașinilor ce încalcă alte reguli de circulație), dacă ajungeți la poliție vei ieși vinovată. Dar dacă ați făcut amiabilă, la asigurator cred că se va da culpă comună

De ce nu ați făcut amiabilă? Acum îți vei repara mașina pe banii tăi iar cealaltă șoferiță pe asigurarea ta ceea ce înseamnă că vei primi puncte malus adică vei plăti mai scump asigurarea. În plus, scăpați amândouă de amendă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate