Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Cel mai mic laptop cu Windows 10 din lume

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
io_kent

io_kent

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.10.2015
O companie din China a lansat un laptop, numit GPD Pocket, cu dimensiunile unei cărți care rulează o versiune completă de Windows 10.

Cu un design îngrijit, micul computer include procesor Intel Atom, 8 GB memorie RAM, capacitate de stocare internă de 128 GB și baterie de 7.000 de miliamperi.
[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/2/84/34406/16244099/5/gpd-win.png?width=640&height=425 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ecranul are diagonală de 7 inchi și oferă rezoluție Full HD (1.080p).

Proiectul a fost finanțat cu succes pe platforma de crowdfunding Indiegogo, iar primele unități vor fi livrate către clienți în luna iunie. Un astfel de laptop cântărește mai puțin de o jumătate de kilogram și costă, la promoție, 499 de dolari.

#2
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
O poza, un link ?

#3
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Am si eu o tableta cu windows 10 full., la 85 euro., cu tastatura si husa.

http://www.teknoloji...yari-40871.html


S-a inchis campania, nici un stift fabricat. Se poate inchide.

Edited by 5w30, 14 June 2017 - 22:23.


#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015
https://www.indiegog...-os-laptop--2#/

Sa il pastreze pentru ei...

#5
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Interesant... totusi nu e cam gros?
Sunt curios cu autonomia/bateria cum sta.

Edited by samebo, 14 June 2017 - 22:10.


#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 06.03.2016
Bună glumă.

#7
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Cantareste un kg si un pic. O fi avand harddisk.

#8
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
ce idiotenie!
nu imi vine sa cred cate fonduri s-au strans! piesele din el nu fac 100 de euro.

#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 06.03.2016

View Post5w30, on 14 iunie 2017 - 22:23, said:

Cantareste un kg si un pic. O fi avand harddisk.
N-are HDD.

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,830
  • Înscris: 07.06.2014
dar nu ati vazut ce poze de prezentare aiurea? comparati poza 8 cu poza 12. in 8 tipul ala il tine in mana si ii incape bine chiar, mai indoaie si mana, in poza 12, aia il tine de un colt si e ditamai. lucru chinezesc, ce sa vb.

View Post5w30, on 14 iunie 2017 - 22:23, said:

Cantareste un kg si un pic. O fi avand harddisk.

citesti pe net sau in cartea de bucate? are 480 g

#11
BlackGuy

BlackGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 28.08.2010
Care e diferenta dintre asta si o tableta+tastatura?

#12
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Ce naiba mai este si pocnitoarea asta? Tableta cu butoane? Intr-un cuvant "un jaf"!

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mie ideea mi se pare interesanta.
Am purtat in geanta pentru o perioada tableta Windows cu diagonala de 8" (format 16:10) impreuna cu o tastatura si mouse BlueTooth + mousepad, dar toate acestea cantareau mai mult si ocupau mai mult spatiu decat un Ultrabook sau MacBook Pro de 13".
Singurul avantaj era ca puteam sa scot usor tableta din geanta fara sa mai am nevoie de celelalte accesorii, dar uneori chiar aveam nevoie si de tastatura fizica, deoarece oricat ma straduiam, nu puteam sa tastez un mesaj mai lung fara erori cu tastatura virtuala, plus ca devenea incomoda atunci cand tastatura virtuala acoperea anumite parti din ecran si trebuia sa o mut in alta parte sau chiar sa o ascund din cand in cand. Plus ca mouse-ul virtual care era necesar in anumite aplicatii pentru desktop neoptimizate pentru touchscreen sau stylusul tabletei (foloseam pentru aceasta aplicatia Touch Mouse Pointer in full screen) mai dadea rateuri. Toate acestea m-au convins ca o tastatura si touchpad, trackball etc. atasate fizic la tableta sunt extrem de utile pentru Windows (cel putin in cazul utilizarii anumitor aplicatii desktop sau a utilizarii anumitor aplicatii web).
Am mai folosit combinatia MacBook Pro + tableta Windows (deoarece nu oriunde este usor sa scoti Mac-ul si sa lucrezi pe el), dar pana la urma m-am multumit doar cu MacBook-ul si smartphone-ul. Tableta era prea enervanta datorita lipsei dispozitivelor fizice de intrare si a acelui port unic microUSB care era inaccesibil cand trebuia sa tin si tableta la incarcat (toate cablurile OTG cu functie de incarcare pe care le-am testat erau incompatibile cu tableta mea).
In concluzie, ideea producerii unui astfel de mini notebook mi se pare buna. Daca ar avea si functie de telefon (deoarece aplicatiile necesare deja exista pentru Windows 10), atunci ar fi un device ideal. Nu neaparat in aceasta forma, deoarece si mie mi se pare cam gros, ci intr-o forma mai plata si cu un procesor x86 mai puternic.

#14
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Trebuia touchpad si tastatura virtuala, fara touchpad e inutil. Au copiat tot de la mac in afara de cel mai bun lucru.
Bine macar ca au pus touchscreen

#15
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017

View PostDany_Darke, on 14 iunie 2017 - 23:09, said:

citesti pe net sau in cartea de bucate? are 480 g

Ihi.

Attached Files

  • Attached File  ihi.jpg   204.43K   58 downloads


#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,830
  • Înscris: 07.06.2014
esti sigur?

Attached Files

  • Attached File  gpd.JPG   44.56K   39 downloads
  • Attached File  gpd 2.JPG   142.64K   37 downloads


#17
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nici nu ar avea cum sa fie peste 1kg... pana si tabletele si netbookurile alea de 11+inch cu configuratie asemanatoare au si sub 1Kg si sunt duble ca marime.
A gresit dorel care scrie pe blogul ala, pare indian, nu ai cum sa ai mari asteptari de la ei Posted Image

Edited by samebo, 15 June 2017 - 08:23.


#18
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
Heh, ce draq inseamna Screen level: Retina display?
Daca mai castigam experienta se poate upgrada la levelul urmator? Cat trebuie pana la screen level: over 9000???

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate