Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Setari optime din BIOS pentru AMD FX 8350

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
emperor79, sursa aia de 450W e cam mica pentru ce ai tu in calculator. Acele  "mici frame drop" ar putea fi din cauza sursei, dar depinde si de rezolutia la care joci si de GTX 1060 daca e varinata cu 3 sau cu 6GB RAM.

#20
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Amd Overdrive arata o temperatura de 45-55 grade in joc . Sursa e Superflower Amazon 450 W ( cred ca e o firma buna  ). O sa iau in considerare un upgrade la sursa de 600 W cel putin totusi - multumesc pentru idee . Am GTX 1060 Palit Superjetstream 6 GB. Rezolutia este 1920x1080 la 60HZ pe un monitor Philips Gioco de 27 inch ( varianta fara 3D ).

Edited by emperor79, 17 June 2017 - 19:45.


#21
Termic

Termic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.06.2017
Amd Overdrive indica tot temperatura pe nuclee. Nu ai cum sa ai temperatura aceea la un FX octocore @4.1 GHz decat daca iti ingheata cafeaua in cana. :D

#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 emperor79, on 17 iunie 2017 - 19:41, said:

Amd Overdrive arata o temperatura de 45-55 grade in joc . Sursa e Superflower Amazon 450 W ( cred ca e o firma buna  ). O sa iau in considerare un upgrade la sursa de 600 W cel putin totusi - multumesc pentru idee . Am GTX 1060 Palit Superjetstream 6 GB. Rezolutia este 1920x1080 la 60HZ pe un monitor Philips Gioco de 27 inch ( varianta fara 3D ).
SuperFlower sunt producatori de surse, si din cate stiu chiar si unele surse EVGA sunt sau erau produse de catre ei.
Nu stiu exact cat consuma AMD 8350, dar placa ta video consuma maxim 139W in full load (de asta are nevoie doar de un conector PciEx 6x, iar restul de curent si-l ia din slotul PciExpress de pe placa de baza). Oricum, in full load nu cred ca treci de 300-350W pentru intregul sistem.
Nici macar GTX 1080 nu prea trece de 200W in full load (strict placa video, masurat prin busul PciExpress plus conectorii PciExpress de la sursa).

Eu as spune ca nu trebuie upgrade la PSU, ci duce fara probleme sistemul tau.

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 Hider141, on 17 iunie 2017 - 21:08, said:

Nici macar GTX 1080 nu prea trece de 200W in full load
Ei, cu overclock se duce si in 350+ Posted Image

Attached File  Capture.JPG   167.3K   8 downloads

Edited by ro_explorer, 17 June 2017 - 22:44.


#24
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Ai dreptate @ro_explorer. M-am uitat la Asus GTX 1080 Strix, si asta e mai puțin gurmanda decât variantele MSI, Gigabyte, etc.

#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Toate gtx-urile de un anume fel consuma la fel in aceleasi conditii (frecventa si voltaj). Chestia e ca unii producatori au modele selectate special pentru overclocking si alea se duc sus de tot mai ales daca s-a umblat la voltaj.
In testele alea era un founder edition dus sus, la 2100MHs in boost mode (si daca ai racire ca lumea sta acolo sus fara ca coboare). Coincidenta sau nu, placa mea tot in 2100 ajunge stabil (am incercat si mai sus dar crapa) asa ca am fost curios de puterile consumate. Media oricum, e pe la 200-250 in OC parca dar sursa trebuie sa suporte varfurile, nu media ...

#26
Termic

Termic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.06.2017

 Termic, on 17 iunie 2017 - 20:40, said:

Amd Overdrive indica tot temperatura pe nuclee. Nu ai cum sa ai temperatura aceea la un FX octocore @4.1 GHz decat daca iti ingheata cafeaua in cana. Posted Image
Update.
Attached File  Clipboard01.jpg   217.95K   13 downloads

Valoarea indicata de AMD Overdrive (Thermal Margin) este rezerva pe care o mai are procesorul pana atinge temperatura maxima. Suma dintre aceasta si cea indicata de programele de monitorizare pe core trebuie sa fie 71. La mine este 70 pentru ca cele doua programe isi fac update desincronizat.
La instalarea HWInfo, temperatura CPU este vazuta ca NorthBridge. Este o meteahna a versiunilor mai noi, dar acea temperatura este a procesorului. Aceasta trebuie urmarita!
Poti face o verificare simpla in stres cu Prime95 si apoi sa urmaresti care dintre acele temperaturi urca cel mai rapid.

Din ce vad, un 55 grade in jocuri nu e chiar imposibil, dar eu folosesc o porcarie "cu lichid". Nu e ea prea stralucita -mai ales ca i-am schimbat turboeoliana cu o elice mai silentiasa cu 1300RPM- dar. zic io, e totusi mai buna ca orice cooler stock setat pe speriat vecinii.
Senzorul montat pe fundul carcasei indica 28 grade.

Sistemul trage de la priza 202W in stres cu prime95, la aceleasi frecvente si voltaje alese de tine. Stiu ca in jocuri wattmetrul oscila intre 215-245W (in functie de joc si setarile grafice) cu un GTX960 cu oc din fabrica. Sursa este un "bronze" de 450W, iar eu vad un maxim 200W trasi din sursa. GTX-ul tau e mai puternic si pune procesorul la munca, insa tot nu cred ca trage mai mult de 250W din sursa.

Edited by Termic, 18 June 2017 - 13:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate