Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Setari optime din BIOS pentru AMD FX 8350

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Va salut ! As dori ceva recomandari pentru a seta optim un FX 8350 din BIOS . Sistemul meu se compune din :

- AMD FX 8350 ( 4 GHZ ) cooler WRAITH
- ASUS M5A97 R 2.0 ( placa de baza )
- PALIT SUPER JETSTREAM GTX 1060 ( placa video )
- KINGSTON FURY 1333 MHZ RAM ( 16 GB )
- SEAGATE 1 TB SSHD
- SUPERFLOWER AMAZON 450 W ( sursa )
- WINDOWS 7 X64 ( OS )


    In special pentru jocuri : seria Battlefield ( 4, 1, 3, Hardline ), Battlefront, Dying light...etc. Va multumesc anticipat ! Stima !

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Nu am de unde sa stiu ce ai tu in BIOS, sau cum se comparta componentele la diferite setari. Nu poate NIMENI sa iti faca tie "setari optime" prin Softpedia.

#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Daca esti nemultumit de cum iti ruleaza jocurile procesorul este primul vinovat, si foarte putin sistemul de operare.

Deci setarile de BIOS n-au nicio treaba cu gamingul tau.

#4
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Nu exista setari optime, procesorul ala este "impotent" pentru ce jocuri ai enumerat tu.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,380
  • Înscris: 08.02.2011
NU are treaba biosul, poate doar daca dezactivezi din numarul de nuclee sau faci downclocking ( fortezi procesorul la o frecvanta mica ). In general nu mi-as bate capul cu biosul prea mult decat in cazul in care vrei sa faci overclock  (  dar aici deja incepe distractia ). Lasa setarile pe default ca e cel mai bine ( deocamdata ).

Si apoi cu atitudinea asta a ta nu prea ajungi nicaieri.  Trebuia sa intrebi aici inainte de a cumpara rabla aia de procesor, ti-as fi recomandat i7 sau AMD Ryzen.

Edited by modoran, 13 June 2017 - 14:29.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postemperor79, on 13 iunie 2017 - 14:17, said:

Credeam ca mai are cineva ( sau a avut ) acest tip de procesor si poate sa ma sfatuiasca ce si cum . Setari optime se pot recomanda prin orice site daca exista bunavointa si cunoastere . E vorba de o piesa de tehnologie care se comporta mai bine daca e setata mai bine . Si setarile din BIOS  au o foarte mare legatura cu gaming-ul si cu buna functionare a calculatorului . Probabil trebuia sa adaug : ,, Rog comentarii la obiect daca se poate " . Nu am spus nimic despre sistemul de operare ca ar fi vinovat... doar am adaugat la specs . EDIT : va rog comentati numai daca stiti ceva despre acest subiect . Sfaturi pe langa subiect pot asculta si de la cel care imi ridica gunoiul...sau de la postas....Stima !
Nu te supara, dar nu ai dreptate. Atat timp cat nu ti se blocheaza sistemul din senin sau nu iti da BSOD avand ca sursa procesorul, nu ai nicio problema de setari si nici nu e nevoie sa intervii.
In BIOS intervii numai cand ai o memorie ram cu frecventa mai mare sau care nu se impaca cu voltajul implicit setat de placa de baza, cand datorita setarilor de de power saving sau balansul incarcarii pe fiecare nucleu dau gres, ori atunci cand vrei sa aplici un overclock.

Instaleaza MSI Afterburner, seteaza sa-ti arate pe OSD incarcarea pe procesor si placa video.
Daca vezi ca incarcarea procesorului atinge frecvent 100% si sta asa mult timp, iar placa video sta sub 70-80% atunci ai motive sa intervii.

View Postnotrust, on 13 iunie 2017 - 14:27, said:

Nu exista setari optime, procesorul ala este "impotent" pentru ce jocuri ai enumerat tu.
S-ar putea sa nu fie chiar asa. Nu e un procesor ultra-stralucit, dar nici nu cred ca face bottleneck cu 1060-ul.

Edited by Hider141, 13 June 2017 - 14:39.


#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@emperor79, ai doua posibilitati !
1] intri in BIOS in modul Easy Mode si selectezi Performance;
2] intri in BIOS in modul Advanced, te duci la meniul Ai Tweaker, apoi la submeniul Ai Overclock Tuner si dai pe manual sa faci OC procesorului.

Asta e singurul raspuns la intrebarea ta Posted Image
Acuma ca procesorul AMD FX 8350 nu ofera performante in jocuri precum seria Battlefield ( 4, 1, 3, Hardline ), Battlefront, Dying light...etc., tine de caracteristicile acestuia.

Insa cineva mai sus zice ca nu e de la procesor !

#8
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Despre asta vorbeam, super8 si Hider 141 . Sfaturi competente . Cat despre atitudine, modoran....reactionez asa cum sunt tratat . Stiu si eu ca I7 si Ryzen e mai bun dar oare am spus eu ca sunt dispus sa schimb absolut TOT in computer pentru asta ?! Acest procesor se descurca bine in jocurile mentionate mai sus exceptand niste mici frame drop - uri in BF 1 si BF 4 ( oricum mai bine decat predecesorul sau - FX 6300 ) . Fiind novice in treburile astea am cerut un sfat ( stiind ca din bios se pot seta anumite chestii...frecventa RAM, dezactivare TURBO CORE ....si altele ) . problema e ca nu stiam ce sa activez si ce sa dezactivez. Intentia mea nu era sa supar pe cineva, ci doar sa primesc niste sfaturi. Stima !

Edited by emperor79, 13 June 2017 - 14:56.


#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postnotrust, on 13 iunie 2017 - 13:57, said:

Daca esti nemultumit de cum iti ruleaza jocurile procesorul este primul vinovat, si foarte putin sistemul de operare.

Deci setarile de BIOS n-au nicio treaba cu gamingul tau.

View Postnotrust, on 13 iunie 2017 - 14:27, said:

Nu exista setari optime, procesorul ala este "impotent" pentru ce jocuri ai enumerat tu.
Tu mai vorbesti mult aiurea ? Nu procesorul e problema la jocuri ci placa video. Dar oricum , vad ca initiatorul are RAM la 1333 Mhz. Trebuie neaparat placi de RAM la frecvente de cel putin 1600Mhz.

Edited by pacopaco1967, 13 June 2017 - 15:27.


#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Mare diferenta nu este intre 1333Mhz si 1600Mhz.

#11
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postpacopaco1967, on 13 iunie 2017 - 15:27, said:

Tu mai vorbesti mult aiurea ? Nu procesorul e problema la jocuri ci placa video. Dar oricum , vad ca initiatorul are RAM la 1333 Mhz. Trebuie neaparat placi de RAM la frecvente de cel putin 1600Mhz.
Ai postat ca sa nu taci.
Procesorul ala in jocul Battlefield 1 se comporta mai prost ca un i3 skylake.
E cam la limita cu placa aia video.

#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postjegmihai, on 13 iunie 2017 - 15:31, said:

Mare diferenta nu este intre 1333Mhz si 1600Mhz.
Am spus "cel putin" . Daca depaseste 2 Ghz e si mai bine.

View Postnotrust, on 13 iunie 2017 - 15:33, said:

Ai postat ca sa nu taci.
Procesorul ala in jocul Battlefield 1 se comporta mai prost ca un i3 skylake.
E cam la limita cu placa aia video.
Procesorul e octa-core, problema e ca jocurile nu sunt optimizate pentru pocesoare cu multe nuclee. Oricum, si cu un Celeron poti obtine performante in jocuri daca ai o placa video decenta. Deci ideea ta cu procesor "impotent" e falsa.  Doar ca nu sunt facute doar pentru jocuri ci pentru oameni care fac si alceva decat se joaca pe calculator.

#13
Termic

Termic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.06.2017
Placa e desteapta si poate. Chiar daca are VRM 4+2, e unul de calitate si mai are si radiator pe mosfeti.
Te sfatuiesc in felul urmator:
1. Pierdere inutila de curent si contributie majora la incalzirea planetei cu overclocking 4.2-4.3 GHz pe toate nucleele.
2. O mult mai buna scalabilitate in jocuri, fara consum inutil de curent, cu OC la 4.4GHz pe 6 nuclee. Te asigur ca varianta 2 e mult mai indicata in jocuri.

Intri in BIOS
F7 (Advanced Mode)
Ai Tweaker
Urmezi pasii de mai jos:
Attached File  Clipboard01.jpg   57.13K   23 downloads
Am pus valoarea 21 pentru ca asa il duci la 4.2 GHz (21 x 200). Pentru alte frecvente ai la dispozitie pasi de 0.5 (adica maresti asau scazi frecventa in pasi de 100Mhz)
Dezactivezi boost-ul.

Tot acolo, mai jos, ai locul de joaca cu voltajele (vezi poza)
Attached File  Clipboard02.jpg   56.49K   20 downloads
Comuti pe manual mode si ... vezi poza. Am pus 1.350V pentru ca sunt aproape sigur ca e stabil cu acest voltaj la 4,2Ghz. Aici mai depinde si de procesor, ca fiecare in parte are personalitatea lui. Daca nu e stabil, ii maresti voltajul.

Pentru a-l transforma in hexacore, vezi printul de mai jos.
Attached File  Clipboard03.jpg   48.97K   18 downloads


Spor!

Edited by Dany_Darke, 13 June 2017 - 20:25.


#14
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postpacopaco1967, on 13 iunie 2017 - 18:04, said:

Procesorul e octa-core, problema e ca jocurile nu sunt optimizate pentru pocesoare cu multe nuclee. Oricum, si cu un Celeron poti obtine performante in jocuri daca ai o placa video decenta. Deci ideea ta cu procesor "impotent" e falsa.  Doar ca nu sunt facute doar pentru jocuri ci pentru oameni care fac si alceva decat se joaca pe calculator.
Ala e un fals octacore. Ia bataie de la un quad core (i5 ivy sau haswell).

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
La ce a scris colegul @Termic, as mai adauga faptul ca trebuie monitorizata temperatura atinsa de procesor (atat pastila CPU, cat si fiecare nucleu in parte). Daca sta in jocuri la peste 60 de grade si coolerul e turat la maxim atunci trebuie sa investesti si intr-un cooler aftermarket.

Edited by Hider141, 14 June 2017 - 07:44.


#16
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Multumesc mult , Termic si Hider141 . Astazi trec la treaba si ( daca nu intervine ceva ) o sa postez maine rezultatele ( daca intereseaza pe cineva ). O zi buna tuturor ! Stima !

#17
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Va salut ! Procesorul se comporta admirabil pe servere cu 64 jucatori in BF1. Valorile la care am ramas pana la urma sunt : voltaj 1.350 / frecventa 4.1GHz / la nuclee am lasat pe auto din bios ( core on/off function ) / turbo core off / restul in mare parte pe auto in bios ( aproape totul ) . Am incercat si alte combinatii de frecventa + voltaj dar dupa cateva blue screen -uri m-am lasat pagubas. A mers totusi si la 4.2 GHz cu 1.350V dar aceleasi rezultate ca la 4.1GHz ( 60 FPS destul de stabil fara intreruperi majore la 1920x1080 totul la ultra pe servere cu 64 jucatori ) si am decis sa il las la 4.1 GHz pana la urma . Temperatura 40 grade fara fluctuatii majore ( poate 1 sau 2 grade ) in timpul jocului cu coolerul din dotare ( WRAITH ) - masurata cu MSI Afterburner . Mentionez ca mai am 3 coolere pe carcasa ( 1x80mm si 2x120mm ) . Carcasa este una destul de veche ( Raidmax Ninja 918 ) dar care isi face treaba bine inca. In timpul jocului procesorul sta ocupat 60-70% ( cu unele momente de 100% cand se incarca harta ). Multumesc tuturor pentru interesul acordat dar mai ales lui Termic si Hider141. Sa auzim de bine ! Stima !

#18
Termic

Termic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.06.2017
MSI Afterburner masoara temperatura pe core si la FX-uri nu e deloc precisa - cu cat temperatura procesorului e mai mica, cu atat valoarea indicata este mai mica, dar exponential. Asa se ajunge in anumite cazuri sa vezi 17 grade pe nucleu in conditiile in care ai 20+ ambiental.
Foloseste HWInfo si urmareste temperatura CPU, nu pe core. Eu zic ca procul tau sta in 55-60 grade, deci nu e critic. Critic este cand depaseste 65 grade pentru ca 71 e maximum recomandat de producator.

Edited by Termic, 16 June 2017 - 15:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate