Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Merita cumparat cardul CI+ (digi)?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 rohen17, on 12 iunie 2017 - 07:54, said:

Eu am asteptat mai mult de 2 luni pana a venit cardul CI+ de la RDS, deci ia in calcul si asta.
Ma crezi ca in Braila, la agentia de pe Mihai Eminescu, vinerea trecuta, cand am fost sa platesc abonamentele la ei.... aveau carduri dinalea cate vrei? si pe Irdetto si pe Nagra. Am vazut de multe ori chestia asta... clientul asteapta "mult timp"... incep sa cred ca nu-i problema pe partea de stocuri...ci pe partea de angajati...birocratie

 Clovis, on 12 iunie 2017 - 08:38, said:

Inafara de 3-4 posturi TV toate celelalte se prind fara cartela.....La ce bun sa dai bani aiurea.....Posturile TV de cultura gen Antena 1, A2, Prima, Acasa se vad fara card....
Pana o sa le vina ideea sa cripteze mare parte din grila digitala... sa bage protvul si antenele la codat si sa vezi cati or sa treaca de la analogic la digital

Edited by bogdan181180, 12 June 2017 - 09:04.


#20
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 iZet, on 11 iunie 2017 - 21:17, said:

Tv-ul iti retine ordinea, insa conteaza cum selectezi in cazul scanarii. Daca selectezi Digi, la operator, vei avea ordinea stabilita de RDS. Daca la scanarea initiala selectezi "Altii" la operatori, ordonezi cum vrei si nu se modifica. Cardul CI+ e pentru posturile codate, daca ai grila extinsa, nu e pentru ordonarea posturilor.
Eu, la scanare am optiunle: UPC si Alte, asadar DIGI e inclus la altii si imi sorteaza canalele in ordine alfabetica. Ulterior pot sa ordonez cum vreau canalele, insa deja m-am saturat de chestia asta, le memorez eu ordinea(in cap :D ).

 cammelia08, on 11 iunie 2017 - 21:08, said:

Buna.
...Dat fiind faptul ca nu retine canalele digitale (dupa 2-3 zile trebuie sa ii dau din nou scanare) sunt nevoita sa iau un astfel de card. ...

Am un tv LG care a avut o problema similara.
Am rezolvat schimband cablul pentru semnalul tv din pod pana in camera televizorului.

Probabil si tv-ul tau cere un cablu de o calitate mai buna, desi tv-urile precedente functionau fara probleme.

#21
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 master_oz, on 12 iunie 2017 - 09:11, said:

Ulterior pot sa ordonez cum vreau canalele...
Încearcă  Chansort de la Samsung: https://sourceforge....jects/chansort/

#22
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 bogdan181180, on 12 iunie 2017 - 09:03, said:

Pana o sa le vina ideea sa cripteze mare parte din grila digitala... sa bage protvul si antenele la codat si sa vezi cati or sa treaca de la analogic la digital
Nu ai inteles.....grila digitala se vede fara card , inclusiv HD-urile.....fara vreo 3-4 posturi....De codat nu au de ce sa le codeze pentru ca oricum platesti la fel digitalul chiar daca ai sau nu card.....

Edited by Clovis, 12 June 2017 - 09:32.


#23
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 Clovis, on 12 iunie 2017 - 09:31, said:

Nu ai inteles.....grila digitala se vede fara card , inclusiv HD-urile.....fara vreo 3-4 posturi....
Tu nu ai inteles.... ideea era.... ce te-ai face daca peste noapte mare parte din aceste posturi, inclusiv antenele si cele din trustul protv s-ar CRIPTA?. ...sa-ti bage la codate si eurosporturile, cele de documentare...etc... sa te vad atunci cat la suta din grila de programe digitale ai sa o mai vezi la... "liber"
.... sau sa-ti codeze peste noapte toate posturile HD ... sa vezi atunci buluc la sedii sa-si ia lumea cartele sau decodoare...si fie vorba intre noi
.... daca as fi vreun boss pe la digi... as lua decizia asta.... mi-ar creste incasarile pe parte de chirii cartele si decodoare
.... umbla vorba prin targ ca daca ai o "pila" la digi... iti dau pe custodie/chirie un decodor de la reconditionate cu care poti sa vezi ..de exemplu... maxpackul.. fara sa platesti.... ca-n urma cu vreo 9 luni cand am fost la ei sa ridic un stb humax hd2, la vreo 2 zile m-a sunat o duduie din call-center sa vin sa-mi inlocuiasca cartela din decodor pe motiv ca apare in baza de date ca fiind a altui "coleg de al lor de la tehnic"... si trebuie predata aluia care i-a imperecheat cartela pe sestache cu decodorul unui "prietenash"
.... si daca te duci la ei.... se plang ca nu au decodoare si cartele.... nici macar din generatiile mai vechi (reconditionate).... asta in timp ce au grila umpluta cu peste 60 de analogice si nu spun clientilor sa treaca pe digital ca sa-si extinda grila cu noi pachete de programe

 Clovis, on 12 iunie 2017 - 09:31, said:

ca oricum platesti la fel digitalul chiar daca ai sau nu card.....
...este o diferenta de vreo 4 lei intre digital si analogic.... si ar putea in banii aia sa codeze TOATE posturile HD... ca sa-si atraga clientii sa intre pe grila digitala ..cu "plata"

Edited by bogdan181180, 12 June 2017 - 09:50.


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
politica rcs e sa atraga clineti nu sa-i goneasca cu codari inutile....
rcs-ul a eliminat tampenia cu ttl la internet (pe care o foloseau toti provideri) de nu se putea ruta nimic, acum toata lumea are un router si mai multe dispozitive legate la net pe acelasi abonament...

tot rcs-ul da pana la 5 decodoare/carduri pe un abonament (doar primul gratis restul in chirie sau cumparate).

Edited by arg, 12 June 2017 - 09:45.


#25
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 arg, on 12 iunie 2017 - 09:41, said:

politica rcs e sa atraga clineti nu sa-i goneasca cu codari inutile....
..politica rcs-ului MOMENTAN ..cum au declarat intr-un comunicat de presa (dat in uma cu vreo 2 ani) ..... este  ca 2-3 ani sa-si dezvolte serviciile de telefonie mobila... pe urma... asteapta-te la "surprize" din partea lor pe partea de cablu tv... in sensul ca vor crea noi pachete de programe..posturi care acum sunt la liber..se vor coda... si in felu acesta isi vor creste veniturile si pe partEa de cablu tv... mai ales ca vine "scadenta" imprumuturilor luate acum vreo 3-4 ani de zile si care ei le ramburseaza "aproape" integral cu banul jos fara sa se complice cu ratele... bani pe care-i au din campaniile imense de atragere a noilor abonati/cartele in reteaua lor digimobil

 arg, on 12 iunie 2017 - 09:41, said:

tot rcs-ul da pana la 5 decodoare/carduri pe un abonament (doar primul gratis restul in chirie sau cumparate).
..asta stiu.... am un 3 stburi si 2 cartele pe o adresa si pe alta adresa am 4 cartele.. si platesc... numai pentru alea cu aproximatie 2x5+2x3+3x3= 25 lei/luna

Edited by bogdan181180, 12 June 2017 - 09:59.


#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
vor sa bage fibra si media convertoare... au alte planuri.....

daca cer 50-60lei pe tv, renunt si trec pe netflix +youtube.... acum tv-ul merge in mod tv cca 10-20% din timp iar restul e pe youtube si netflix....

 bogdan181180, on 12 iunie 2017 - 09:54, said:

..asta stiu.... am un 3 stburi si 2 cartele pe o adresa si pe alta adresa am 4 cartele.. si platesc... numai pentru alea cu aproximatie 2x5+2x3+3x3= 25 lei/luna
si cum ar fi sa platesti
3*23.04 + 6*27.83 = 236.1lei
in loc de 25+23.04+27.83 = 75.87lei

Edited by arg, 12 June 2017 - 10:07.


#27
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 arg, on 12 iunie 2017 - 09:57, said:

vor sa bage fibra si media convertoare... au alte planuri.....

daca cer 50-60lei pe tv, renunt si trec pe netflix +youtube....
zic sa te abonezi de pe acum la alea doua... deja platesti aproximativ 43 de lei pe baza digital special + maxpack... in situatia in care mare parte din grila trebuie "renegociata" cu proprietarii posturilor
referitor la fibra optica....  deja exista in toate locatiile de case si incep sa se extinda si cu fibra optica pe zona de blocuri pe partea de internet. daca la media convertoare te referi la noile stburi humax hd4 cu functia pompoasa de "catchup" pe BAZA un procesor intern el echipamentului echivalentul unui pentium3 si cu vreo 20-30 mb de memorie ram.... abia sunt la inceput... merg ca dracu si se mai si blocheaza cand iti este lumea de draga

 arg, on 12 iunie 2017 - 09:57, said:

3*23.04 + 6*27.83 = 236.1lei
in loc de 25+23.04+27.83 = 75.87lei
..ce ai calculat acolo de ti-a iesit suma aiam de 236.1 lei? sau 75.87 lei?

Edited by bogdan181180, 12 June 2017 - 10:09.


#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 bogdan181180, on 12 iunie 2017 - 10:09, said:

..ce ai calculat acolo de ti-a iesit suma aiam de 236.1 lei?
cum era la inceput cand plateai un abonament pentru fiecare tv.

uita-te si la netflix iti dau acces pe 4 dispozitive in acelasi timp, ca de inregistrat poti inregistra mai multe.... politica este sa fie mai permisivi si sa te faca sa platesti...

Edited by arg, 12 June 2017 - 10:11.


#29
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 arg, on 12 iunie 2017 - 10:10, said:

cum era la inceput cand plateai un abonament pentru fiecare tv.
nu te inteleg.. la inceput cand? si mai ales ce are abonamentul cu chiria cartelelor si a decodoarelor? eu calculam chiria... nu cat plateam abonamentul lunar

Edited by bogdan181180, 12 June 2017 - 10:12.


#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
prin '90 cand a inceput sa se extinda rcs-ul asa era, teoretic veneau prin casa sa se uite cate tv-uri erau,
pana nu de mult pentru antena de satelit tot asa era, un decodor un abonament... acum poti avea mai multe decodoare pe acelasi abonament...

 bogdan181180, on 12 iunie 2017 - 10:09, said:

deja platesti aproximativ 43 de lei pe baza digital special + maxpack...
nu am maxpack....

#31
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 arg, on 12 iunie 2017 - 10:17, said:

prin '90 cand a inceput sa se extinda rcs-ul asa era, teoretic veneau prin casa sa se uite cate tv-uri erau,
pana nu de mult pentru antena de satelit tot asa era, un decodor un abonament... acum poti avea mai multe decodoare pe acelasi abonament...


nu am maxpack....
atunci preturile alea la care faceai referire de 50-60 de lei SIGUR o sa se refere la abonamentul maxim cu toate extraoptiunile.

PS- deja deviem de la subiectul topicului. pentru mine subiect inchis

Edited by bogdan181180, 12 June 2017 - 10:21.


#32
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,061
  • Înscris: 20.06.2009
Subiectul era închis încă de la primul răspuns primit de inițiator...Posted Image

#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 07.11.2006

 cammelia08, on 11 iunie 2017 - 21:08, said:

Buna.
Detin mai nou un al doilea tv (samsung 49k7502) compatibil CI+ si as sa stiu ce metoda ar fi indicata pentru a intra in posesia acestui card. Dat fiind faptul ca nu retine canalele digitale (dupa 2-3 zile trebuie sa ii dau din nou scanare) sunt nevoita sa iau un astfel de card. Acesta costa 100 ron sau 3ron/luna. Credeti ca in viitorii 4 ani se va schimba aceasta tehnologie intrucat sa nu merite achizitionat? Tv-ul sigur il voi tine 8-10 ani.
Va multumesc pentru sugestie.

Incerc sa readuc la tema propusa aceste comentarii,care au luat-o raznaPosted Image
Eu am trei televizoare.La unu' am cam-ul inchiriat,la al doilea il am gratis si la al treilea am decis sa-l cumpar.La acest ultim televizor nu mai este cu card.
Chestiile aste se numesc Digi Smart Cam CI+.
Facand un calcul,3 lei x 12 luni = 36 e lei/an.Pentru mine a rentat faptul ca l-am cumparat,eu neavand de gand sa parasesc DIGI.
Exact asa m-am gandit si eu cand l-am primit pe primul in chirie.Dar asta a fost demult.Si ma gandesc sa-l cumpar si pe asta.

#34
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 catalinman, on 11 iunie 2017 - 21:12, said:

Nu merita cumparat. Cel mai bine este sa il ai custodie (gratis) sau daca ai deja un decodor HD sau alt card in custodie sa il iei cu chirie lunara.

Faptul ca TV-ul nu retine canalele digitale nu are de a face cu lipsa cam-ului. Altundeva e problema, daca nu o rezolvi la fel o sa iti faca si dupa ce primesti CAM-ul.

CAM-ul  doar te ajuta cu decriptarea posturilor criptate. TV-ul tau este responsabil cu scanarea si receptionarea grilei digitale.
Grila digitala la Digi e cam cu probleme, comparat cu UPC

Ora pe EPG este defazata cu o ora dupa trecerea la ora de vara, si mai nou, EPG nu mai functioneaza deloc...

Am CI+, am facut reclamatie, degeaba... ca sa setez ora manual din TV. Mai oamenilor de la ?Digi, nu intelegeti ca tine de voi sa setati ora ca lumea si sa transmiteti EPGul ala cum trebuie?

Chiar nu puteti vedea cum fac cei de la UPC?

 loock, on 11 iunie 2017 - 22:52, said:

Chiar sunt curios daca sunt canale codate in pachetul Digi fara optionale.
N-am observat sa fie codate decat cele din pachetele optionale.
E drept ca n-am analizat foarte mult.
Am instalat TV-ul la sora-mea cu digi.
Eu am UPC cu Ci+.

Ce am observat insa e ca multe canale sunt SD si comprimate ridicol de mult.
Nu se vad toate la fel nici la SD.
La Discovery e doar un canal SD....
Au hotarat sa codeze BBC Earth de exemplu... au zis sa nu cumva sa se culturalizeze lumea pe gratis!
Ca asa e la digi... ei mai greu cu posturile de cultura. Discovery Science nu exista la ei nici ca optiune... Iar Discovery a aparut abia din Decembrie.

 arg, on 12 iunie 2017 - 09:41, said:

politica rcs e sa atraga clineti nu sa-i goneasca cu codari inutile....
e discutabil, eu de ex sint de parere ca incearca sa goneasca clientii, altfel nu imi explic cum au ajuns sa fie singurii de pe piata unde nu ai Discovery Science (pana nu de mult nici Discovery)
si nici cum s-au hotarat sa codeze BBC Earth...

#35
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Deci pana la urma ce ofera in plus acest CI+? Semnal digital sau doar 2-3 canale in plus?

#36
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,846
  • Înscris: 07.07.2009

 ronuquet, on 11 iunie 2017 - 23:06, said:

TV 1000, Viasat History, Viasat Nature, BBC Earth, Digi Film SD/HD, History Channel SD.
Ai în plus canalele astea.
Digital ai și fără CI+.

Edited by Kalman2007, 12 June 2017 - 22:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate