Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

SAMSUNG Galaxy A5/A3 sau HUAWEI P10 Lite

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postcrislacor, on 11 iunie 2017 - 13:17, said:

Hihihi, vorbești de Huawei, monstrul numărul 1 în lume în materie de echipament de telecomunicații?Posted Image
nr.1 in telecomunicatii Posted Image

Edited by sSorsy, 11 June 2017 - 13:26.


#20
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Si daca faci abstractie de telecomunicatie, la ce folosim "smartfonurile? ă?

#21
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
La telefoane sunt pe locul 3, si vor veni pe locul 2.

#22
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postcrislacor, on 11 iunie 2017 - 13:17, said:

Hihihi, vorbești de Huawei, monstrul numărul 1 în lume în materie de echipament de telecomunicații?Posted Image
Daca tot razi ce spui de Nokia (si ei nu mai fac telefoane)? Parca ei sunt nr.1 in telecomunicatii!
Dar pe aici se "vorbeste" de telefoane (si Hyundai facea telefoane dar de tot rahatul)!

La fabricat  "echipamente" nr. 1 este China (indiferent de nume) asta nu inseamna ca sunt si bune!
La telecomunicatii Nokia "bate" pe oricine (mai putin SUA) dar nu face telefoane.
Procesoarele facute de Huawei (in fabrica proprie pe undeva in China in cine stie ce hala) sunt sub licenta MediaTek! Ce preferati: Snapdragon (din China capitalista, cu conducere americana) sau o copie MediaTek?

P.S. Subiectul era altul: Samsung A5 sau Huawei P10 lite, dar se pare ca fiecare isi lauda ce are (nici macar ce vinde)!

Edited by breitner, 11 June 2017 - 13:38.


#23
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 13:35, said:

Daca tot razi ce spui de Nokia (si ei nu mai fac telefoane)? Parca ei sunt nr.1 in telecomunicatii!
Dar pe aici se "vorbeste" de telefoane (si Hyundai facea telefoane dar de tot rahatul)!

La fabricat  "echipamente" nr. 1 este China (indiferent de nume) asta nu inseamna ca sunt si bune!
La telecomunicatii Nokia "bate" pe oricine (mai putin SUA) dar nu face telefoane.
Procesoarele facute de Huawei (in fabrica proprie pe undeva in China in cine stie ce hala) sunt sub licenta MediaTek! Ce preferati: Snapdragon (din China capitalista, cu conducere americana) sau o copie MediaTek?

P.S. Subiectul era altul: Samsung A5 sau Huawei P10 lite, dar se pare ca fiecare isi lauda ce are (nici macar ce vinde)!
Nu stiai ca Nokia=Alcatel-Lucent? Mai cauta. Si as perfera orice in locul unui Snapdragon care se incalzeste chiar si cand te uiti la el.

#24
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
A5 pt. ecran si pt. carcasa si pt. interfata.

#25
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostAl3xandru35, on 11 iunie 2017 - 13:44, said:

Nu stiai ca Nokia=Alcatel-Lucent? Mai cauta. Si as perfera orice in locul unui Snapdragon care se incalzeste chiar si cand te uiti la el.
Ce sa caut, Samsung A5 sau Haingang P10?
Alcatel este TCL (Hong Kong) in nici un caz Nokia!
Si ce preferi tu nu are importanta decat daca poti sa dai un sfat celui ce a cerut vis-a-vis de A5 sau P10 lite!

Edited by breitner, 11 June 2017 - 13:59.


#26
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 13:35, said:

Daca tot razi ce spui de Nokia (si ei nu mai fac telefoane)? Parca ei sunt nr.1 in telecomunicatii!
(...)
Vezi că au trecut vreo 15 ani, mai fă și tu un update...Posted Image
Și apropo, servere, antene, amplificatoare, repetitoare, cam tot ce ține de telefonia mobilă și pe care le folosești tu în mod curent, toate astea sînt Huawei (70-75%) și Ericsson. De ce crezi că telefoanele Huawei sînt cele mai bune la capitolul semnal? Pentru că au o foarte bună compatibilitate cu celelalte echipamente interconectate! Și chestiile astea nu se văd în zonele cu semnal bun, în care orice praștie poate funcționa, ci în cele cu semnal mai slab, unde telefoanele se chinuie să prindă o liniuță sau două... nu și Huawei, care au un sistem propriu (un pic energofag, e drept) ce te ține online acolo unde altele dau chix cu brio...
Așa cum am scris mai sus, am Huawei și nu stau într-un buric de oraș mare (de lucrat nici atît), așa că am avut destule posibilități de a testa ce telefon funcționează în condiții mai „vitrege” de semnal, iar alegerea brandului a fost făcută strict pe acest motiv. Nici unul din modelele avute pînă acum nu m-a dezamăgit la acest capitol!Posted Image
Cît despre celelalte chestii care îl interesau pe inițiator, cred că am răspuns foarte clar în prima postare...

Edited by crislacor, 11 June 2017 - 14:02.


#27
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Daca nici nu stai si nici nu lucrezi intr-un oras mare se explica lacunele din posibilitati!
Nu are absolut nici o importanta (si relevanta) ce ai expus mai sus in ceea ce priveste alegerea unui telefon.

#28
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Posted Image  Decît dacă poți sau nu poți să-l folosești...Posted Image  Ce-i drept, la Samsung ai mai multe jocuri, asta pentru atunci cînd nu poți să-l folosești ca telefon...Posted Image

P.S. N-am prea înțeles chestia aia cu „lacunele din posibilități”. Fii bun și dezvoltă ideea...

Edited by crislacor, 11 June 2017 - 14:17.


#29
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postnicu131, on 11 iunie 2017 - 13:30, said:

La telefoane sunt pe locul 3, si vor veni pe locul 2.
Primele doua poziții sunt ocupate autoritar de Apple si Samsung. Inițiatorul spune ca nu știe multe despre Huawei, lucru încă întâlnit la foarte multe persoane. Este destul de greu pentru ei sa ajungă pe locul doi, sunt foarte mulți care nu au încredere in telefoanele chinezești, chiar daca acestea sunt produse de al treilea producător de telefoane din lume.

#30
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View Postnicu131, on 11 iunie 2017 - 13:30, said:

La telefoane sunt pe locul 3, si vor veni pe locul 2.
Niciodată.

#31
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Stimate coleg bigf2,
discutiile astea contradictorii nu te ajuta cu nimic, de aceea mi-am permis sa-ti dau un link cu o comparatie intre cele 2 telefoane plus (bonus) o "chinezarie" romaneasca (cu un procesor mai bun decat cel de la haingang):
http://www.gsmarena....8&idPhone3=8570

Acum compara, cantareste (banii) si cumpara.


Edited by breitner, 11 June 2017 - 14:33.


#32
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postjegmihai, on 11 iunie 2017 - 14:15, said:

Primele doua poziții sunt ocupate autoritar de Apple si Samsung. Inițiatorul spune ca nu știe multe despre Huawei, lucru încă întâlnit la foarte multe persoane. Este destul de greu pentru ei sa ajungă pe locul doi, sunt foarte mulți care nu au încredere in telefoanele chinezești, chiar daca acestea sunt produse de al treilea producător de telefoane din lume.
La cate oi sunt, nu-i de mirare ca Apple e nr.1

p.s. macar pe a5 ai corning gorilla glass 4, pe huawei p10 ai ciuciu.

Edited by sSorsy, 11 June 2017 - 14:33.


#33
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostsSorsy, on 11 iunie 2017 - 14:32, said:

La cate oi sunt, nu-i de mirare ca Apple e nr.1
Oile (la cat de multe sunt la stana) folosesc un sistem gratis (android) nu unul scump.

Edited by breitner, 11 June 2017 - 14:35.


#34
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 14:34, said:

Oile (la cat de multe sunt la stana) folosesc un sistem gratis (android) nu unul scump.
Marketing-ul incepe sa dea roade.

#35
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 14:08, said:

Daca nici nu stai si nici nu lucrezi intr-un oras mare se explica lacunele din posibilitati!
Nu are absolut nici o importanta (si relevanta) ce ai expus mai sus in ceea ce priveste alegerea unui telefon.
Tu vorbesti ca sa nu te plictisesti sau care-i spilul ??
Ai tinut vreodata in mana un Huawei din seria P (de la 6 in sus) sau Mate (7-8-9) ??
De la P6, Huawei a cam batut la cur de la distanta concurenta Samsung, in comparatiile de telefoane din aceeasi gama (fiecare, la vremea lui).
Pentru dezvoltarea cunostintelor unora, Huawei produce in aceeasi fabrica (de pe acelasi gang neiluminat) cu iphone.
Deci nu mai cumparati nici iphone, luati decat Samsung. Pe care, apropo, scrie tot "made in China" (!!!), chiar mai mare decat pe Huawei, care sunt chinezi originali.
Personal, m-as uita dupa P9, in loc de P10 lite.
Eu l-am luat alegand intre P9 si S7/Edge. Ma uitam si dupa Mate8, inca nu aparuse Mate9, dar mi s-a parut prea mare pentru mine.
Pentru astia care tot laudati un produs fara a sti prea multe despre el, mai cititi si topicurile dedicate, poate realizati cate probleme sunt la unele modele ... eventual in comparatie cu altele.
Ca fapt divers, ESD-ROM e service-ul oficial al Samsung, Huawei si Allview.
Aveti idee cine "conduce" in "topul" listei cu echipamente intrate in service ?? Pentru predarea caror telefoane este coada mai mare ??...
LE: P9 e pe la aceiasi bani cu A5 ... asa ca te poti orienta direct catre el.

Edited by shymano, 11 June 2017 - 15:15.


#36
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Am eu tot Huawei P10 Lite, si pe parte de semnal bate Galaxy S7. Am ambele telefoane cu acelasi cartele de Orange am efectuat un test si la mine in camera pe S7 abia prind 1-2 linii de semnal uneori 3 si pe Huawei am 4-5 linii tot timpul. Pe S7 doar daca sunt langa geam am 4-5. Samsung fail. Pe parte de semnal sunt total de acord cu ce a spus @crislacor. In metrou nu mai zic same shit intre S7 si P10 Lite, P10 Lite castiga prin mentinerea convorbirii fara sa pice...

Second thing. Sticla de pe S7 (de pe spate) nu stiu ce naiba are dar fata de P10 Lite strange mai multe amprente. I don't know why dar asta se intampla.

Nu zic ca acum Huawei is the best dar pentru mine e perfect fata de Samsung la anumite capitole. Software-ul pe Samsung de la 7.0 a devenit cam complicat sincer meniuri peste meniuri in Settings.

Bateria pe S7 abia ma tine 3-4 ore cu screen on time si pe P10 Lite prind 6-7 ore lejer folosind acelasi aplicatii. Dar hai sa zicem ca S7 are 4 nuclee puternice are o scuza dar mai sunt faze cand prind abia 2-3 ore unde chiar doare avand in vedere ca stau cam mult afara pe 4G. Pe P10 lite exclusiv pe 4G prind 4.5 ore sau 5 in functie daca ma joc sau nu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate