Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

SAMSUNG Galaxy A5/A3 sau HUAWEI P10 Lite

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postmaxb2000, on 11 iunie 2017 - 15:12, said:

Bateria pe S7 abia ma tine 3-4 ore cu screen on time si pe P10 Lite prind 6-7 ore lejer folosind acelasi aplicatii. Dar hai sa zicem ca S7 are 4 nuclee puternice are o scuza dar mai sunt faze cand prind abia 2-3 ore unde chiar doare avand in vedere ca stau cam mult afara pe 4G. Pe P10 lite exclusiv pe 4G prind 4.5 ore sau 5 in functie daca ma joc sau nu.
De ce nu setezi ecranul pe FHD?

#38
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postshymano, on 11 iunie 2017 - 15:00, said:

Tu vorbesti ca sa nu te plictisesti sau care-i spilul ??
Ai tinut vreodata in mana un Huawei din seria P (de la 6 in sus) sau Mate (7-8-9) ??
De la P6, Huawei a cam batut la cur de la distanta concurenta Samsung, in comparatiile de telefoane din aceeasi gama (fiecare, la vremea lui).
Pentru dezvoltarea cunostintelor unora, Huawei produce in aceeasi fabrica (de pe acelasi gang neiluminat) cu iphone.
Deci nu mai cumparati nici iphone, luati decat Samsung. Pe care, apropo, scrie tot "made in China" (!!!), chiar mai mare decat pe Huawei, care sunt chinezi originali.
Personal, m-as uita dupa P9, in loc de P10 lite.
Eu l-am luat alegand intre P9 si S7/Edge. Ma uitam si dupa Mate8, inca nu aparuse Mate9, dar mi s-a parut prea mare pentru mine.
Pentru astia care tot laudati un produs fara a sti prea multe despre el, mai cititi si topicurile dedicate, poate realizati cate probleme sunt la unele modele ... eventual in comparatie cu altele.
Ca fapt divers, ESD-ROM e service-ul oficial al Samsung, Huawei si Allview.
Aveti idee cine "conduce" in "topul" listei cu echipamente intrate in service ?? Pentru predarea caror telefoane este coada mai mare ??...
LE: P9 e pe la aceiasi bani cu A5 ... asa ca te poti orienta direct catre el.

Personal nu ma intereseaza nici unul dintre cele 2 telefoane (de aceea am pus un link pentru comparare)!

Daca tot vorbeai de fapt divers nu mai face reclama la ce ai ci doar spune ce crezi ca are "puncte forte" pentru a putea cel ce a pus intrebarea sa se dumireasca in ceea ce va alege.

Cat despre ce tin in mana (acum) am ceva mai bun/a ca un haingang!

Edited by breitner, 11 June 2017 - 15:27.


#39
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
.

Edited by sSorsy, 11 June 2017 - 15:28.


#40
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostsSorsy, on 11 iunie 2017 - 15:27, said:

.
Ai pus punctul pe I.
Si eu am lentile zeiss pe niste rame chinezesti din piata (glumesc)!

#41
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 15:22, said:

Personal nu ma intereseaza nici unul dintre cele 2 telefoane (de aceea am pus un link pentru comparare)!

Daca tot vorbeai de fapt divers nu mai face reclama la ce ai ci doar spune ce crezi ca are "puncte forte" pentru a putea cel ce a pus intrebarea sa se dumireasca in ceea ce va alege.

Cat despre ce tin in mana (acum) am ceva mai bun/a ca un haingang!
Fara virgule in tot ce ai scris, cred ca si tie ti-e greu sa intelegi ceva ... stiu ca e greu, dar macar incearca sa spui/scrii ceva inteligibil.
In primul rand, n-am facut nicio reclama. Era reclama daca eu produceam sau vindeam asa ceva ...
In al doilea rand, asa cum am mai afirmat, hai sa comparam problemele fiecarui telefon in parte, dintre cele pe care vrem sa le comparam.
Din ce am inteles eu in cativa ani de prezenta pe acest forum (si nu numai), oamenii intra aici mai mult pentru a gasi eventuale solutii de rezolvare la problemele aparute ... ca sunt unii care vor sa se si laude aiurea, asta e partea a doua. Ca sunt si unii care habar n-au despre produsul pe care il detin, ca stiu decat ca asa e la moda, asta iar este o certitudine ...
Foarte multi aleg un produs, in speta un telefon, doar pentru ca are un nume si doar pentru ca "asa da bine" cand il scot pe masa ... aici cred ca nu mai trebuie sa detaliem, prostia si fudulia se platesc, si inca greu ...
In cazul de fata, daca tot se face comparatie cu A5, eu cred ca ar trebui luat in calcul direct P9, nu P10 lite, care este cu jumatate din pret mai ieftin ...
Despre P9 pot spune ca:
- arata bine, are un aspect de telefon bine inchegat;
- are o camera mai mult decat decenta pentru un smartphone - daca stii sa si umbli cu ea (si da, cred ca in privinta camerei Samsung sta, in general, poate cel mai bine, comparatie facuta la telefoane din aceeasi gama);
- se misca foarte bine, fara pic de lag;
- bateria tine destul pentru un telefon (4-4.5 ore SOT, cu Nougat parca tine usor de tot mai putin fata de MM);
- in general, Huawei a pus softuri destul de stabile pe telefoanele lor, ceea ce nu se poate spune despre Samsung ... in afara de telefoanele de top, gen S7/Edge sau cele din seria Note, restul prezinta un Touchwizz care iti scoate peri albi;
- vorbind de aspectul interfetei, cea de la Samsung mi se pare mai intortochiata, mai incarcata (si nu numai mie mi se pare asta).
- in caz de probleme cu softul, la Huawei se rezolva mult mai simplu cu resoftarea decat la Samsung (in caz ca vrei sa pui alt firmware); pentru un neinitiat, lucrul cu Odin e mult mai complicat decat flash-uirea unui terminal Huawei (pui un fisier pe card si restartezi telefonul apasand 3 butoane sau tastand un cod).
- in aceeasi gama de telefoane (ca performanta), Samsung are preturi cu cel putin jumatate mai mari fata de Huawei; de cele mai multe ori diferenta asta nu se reflecta si in performante.
LE: uitasem un aspect legat de update-uri - la cat timp scot cei de la Samsung, in ultima vreme, update-uri ?? Cam rar, este ??
Prefera sa scoata un alt model de telefon, decat sa asigure un suport decent telefoanelor pe care le-au scos/vandut deja ... asta inseamna bataie de joc fata de consumator.

Edited by shymano, 11 June 2017 - 16:58.


#42
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View PostsSorsy, on 11 iunie 2017 - 15:19, said:

De ce nu setezi ecranul pe FHD?
Pai pe Full HD a și mers by default. După Android 7.0 se baga pe default și nu am stat sa schimb.

#43
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
shymano

La cat ti-a trebuit sa scrii ditamai epistola catre mihai viteazul nu ma mira ("fara virgule") de cat de "atasat" esti si adoratia fata de un simplu dispozitiv pe care il porti in buzunar sau la brau!

Edited by breitner, 11 June 2017 - 17:08.


#44
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Spre deosebire de sfaturile date de tine inițiatorului (apropo, n-am înțes foarte bine, să-și ia doar lentile Zeiss sau și rame chinezești...?), unii am venit și cu argumente, nu doar cu „strîmbe” personale!Posted Image   Nici măcar alea demne de luat în considerare...Posted Image

#45
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Nu nu prea intelegi nimic asa ca este greu pentru mine ati explica!

#46
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
+1 P10 Lite, e mai ieftin si are o interfata mai light.

La Samsung platesti mai mult pt. marketing (taxa de fraier), iar TouchWiz-ul are ceva mai mult bloatware.

#47
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Nu este vorba decat de "respectul" fata de banii dati ...
Cand am vrut sa iau S4, am ales P6; cand am vrut sa iau S7, am luat P9.
De ce ?? E simplu: raportul pret/calitate a fost in favoarea celor alese.
Nu s-a p[us problema ca nu am bani de Samsung, am ales ce mi s-a parut mai bun la momentul respectiv, in functie de ceea ce am nevoie, de ceea ce fac eu cu telefonul.
Daca aveam nevoie de o camera excelenta, de cea mai buna camera, fara a putea lua in calcul un DSRL, da, alegeam Samsung.
Neavand nevoie de camera in acest fel, nu mi s-a parut mai ok sa platesc cu mult mai mult pentru ceva la care singurul plus e camera.
Stiind si de problemele cu Touchwiz-ul, mi-a fost extrem de simplu in alegere.
+ In general, Huawei-urile nu prind lag dupa cateva luni, asa cum se intampla cu Samsung-urile ...

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 17:14, said:

Nu nu prea intelegi nimic [ , ] asa ca este greu pentru mine a[-]ti explica!
Fara suparare, dar tie ti-e greu sa te exprimi, daramite sa mai si explici ceva altuia ...

Edited by shymano, 11 June 2017 - 17:20.


#48
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postshymano, on 11 iunie 2017 - 17:17, said:

.....................
Fara suparare, dar tie ti-e greu sa te exprimi, daramite sa mai si explici ceva altuia ...

Si ce ar trebui sa-ti explic tie (lasand la o parte lipsa cratimei) pentru a pricepe ca ar trebui sa dai un sfat cuiva care l-a cerut, nu sa insiri o gramada de cuvinte in afara subiectului?
Exista si betia cuvintelor (nu numai a alcoolului)!

#49
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Cativa dintre noi am spus cam cate ceva in favoarea unuia dintre telefoane.
Tu ai adus vreun argument, in afara faptului ca pentru tine exista decat Samsung si atat ??
Am inteles, esti unul dintre cei care vor sa aibe "telefon cu nume" si atat ... in rest, ai vreun alt argument ?? Ca nu l-am sesizat pana acum.
Macar zi si tu ceva despre telefon, "in apararea" lui ... nu doar "e Samsung"; nu mai e de-ajuns argumentul asta, in 2017.

#50
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 12:18, said:

A intrebat de Samsung sau Huawei!
Asa pot si eu sa recomand Mi5 (Xiaomi sau Shiaomi, cum doriti sa pronuntati).

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 12:53, said:

Am "uitat" sa raspund la intrebare: ce poti sa alegi intre un telefon facut de o firma cu ceva traditie (Samsung) si garantie pusa la punct si una (care nici in China nu este cine stie ce, sub One, Xiaomi si probabil altele de care nu stim) care isi promoveaza produsele agresiv (reclamele le platesc tot cumparatorii, lui Lewandoski i-ar fi dat (zvon) 1 mil.$ si tot nu se cumpara in Germania) mai ales ca este "lite" (cam totul de la ei este lite).
P.S. Nu sunt fan samsung (din ce "produc" (adica xerox sau fotocopiere) asiaticii ma intereseaza doar de la japo).
P.P.S. Asa la o prima vedere si allview nu stiu care X este foarte bun (dar tot un gionee este).

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 13:35, said:

Daca tot razi ce spui de Nokia (si ei nu mai fac telefoane)? Parca ei sunt nr.1 in telecomunicatii!
Dar pe aici se "vorbeste" de telefoane (si Hyundai facea telefoane dar de tot rahatul)!
La fabricat  "echipamente" nr. 1 este China (indiferent de nume) asta nu inseamna ca sunt si bune!
La telecomunicatii Nokia "bate" pe oricine (mai putin SUA) dar nu face telefoane.
Procesoarele facute de Huawei (in fabrica proprie pe undeva in China in cine stie ce hala) sunt sub licenta MediaTek! Ce preferati: Snapdragon (din China capitalista, cu conducere americana) sau o copie MediaTek?
P.S. Subiectul era altul: Samsung A5 sau Huawei P10 lite, dar se pare ca fiecare isi lauda ce are (nici macar ce vinde)!

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 13:55, said:

Ce sa caut, Samsung A5 sau Haingang P10?
Alcatel este TCL (Hong Kong) in nici un caz Nokia!
Si ce preferi tu nu are importanta decat daca poti sa dai un sfat celui ce a cerut vis-a-vis de A5 sau P10 lite!

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 14:08, said:

Daca nici nu stai si nici nu lucrezi intr-un oras mare se explica lacunele din posibilitati!
Nu are absolut nici o importanta (si relevanta) ce ai expus mai sus in ceea ce priveste alegerea unui telefon.

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 14:30, said:

Stimate coleg bigf2,
discutiile astea contradictorii nu te ajuta cu nimic, de aceea mi-am permis sa-ti dau un link cu o comparatie intre cele 2 telefoane plus (bonus) o "chinezarie" romaneasca (cu un procesor mai bun decat cel de la haingang):
http://www.gsmarena....8&idPhone3=8570
Acum compara, cantareste (banii) si cumpara.

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 14:34, said:

Oile (la cat de multe sunt la stana) folosesc un sistem gratis (android) nu unul scump.

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 15:22, said:

Personal nu ma intereseaza nici unul dintre cele 2 telefoane (de aceea am pus un link pentru comparare)!
Daca tot vorbeai de fapt divers nu mai face reclama la ce ai ci doar spune ce crezi ca are "puncte forte" pentru a putea cel ce a pus intrebarea sa se dumireasca in ceea ce va alege.
Cat despre ce tin in mana (acum) am ceva mai bun/a ca un haingang!

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 16:26, said:

Ai pus punctul pe I.
Si eu am lentile zeiss pe niste rame chinezesti din piata (glumesc)!

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 17:07, said:

shymano
La cat ti-a trebuit sa scrii ditamai epistola catre mihai viteazul nu ma mira ("fara virgule") de cat de "atasat" esti si adoratia fata de un simplu dispozitiv pe care il porti in buzunar sau la brau!

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 17:14, said:

Nu nu prea intelegi nimic asa ca este greu pentru mine ati explica!

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 17:28, said:

Si ce ar trebui sa-ti explic tie (lasand la o parte lipsa cratimei) pentru a pricepe ca ar trebui sa dai un sfat cuiva care l-a cerut, nu sa insiri o gramada de cuvinte in afara subiectului?
Exista si betia cuvintelor (nu numai a alcoolului)!

View Postbreitner, on 11 iunie 2017 - 18:18, said:

Ai invatat sa citesti doar pe sarite?
Mai "clar" decat link-ul ce l-am pus e putin probabil sa fie altceva. Doar experienta personala a posesorilor (in nici un caz "laudelele" a ce poseda).
Astea sunt posturile tale de pe acest topic ... in niciunul nu ai adus vreun argument, solid sau nu, pentru a-l convinge asupra unuia dintre telefoane sau pentru a combate constructiv argumentele celorlalti.
Ai bajguit ceva despre garantia wooow de la Samsung (care, intre noi fie vorba, e mai mult praf in ochi si marketing, decat realitate) si atat.
So ...??? Cine pe cine invata sa citeasca ??...

Edited by shymano, 11 June 2017 - 18:37.


#51
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
TouchWiz-ul este vai de capul lui, dar emui-ul este si mai rau.

View Postcatalin_petrescu, on 11 iunie 2017 - 17:15, said:

La Samsung platesti mai mult pt. marketing (taxa de fraier)
La Huawei cum este?

#52
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Ce e rău la EMUI? Punctual, dacă se poate...

#53
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Probabil n-are de unde sa stie, asa a auzit de la vreun fan Samsung ...

#54
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Categoric HUAWEI P10 Lite Posted Image ... Samsung nu mai este ce a fost Posted Image . In afara de telefoanele de top restul smartphone-urilor Samsung sunt niste caramizi butucanoase Posted Image

Edited by bogdan181180, 12 June 2017 - 06:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate