Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Zgomote deranjante. A/C vecin instalat pe peretele dormitorului meu.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#55
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 17.04.2015
Ion@
Nu cred, dar ce sa zic, nustiu. Pur si simplu unitatea aia e foarte galagioasa, o "chinezarie" de fapt, care si probabil odata cu trecerea timpului a mai capatat plus valoare in db, ca doar este stiut ca orice ventilator, odata cu trecerea timpului si multor ore de functionare incepe sa faca zgomote mai accentuate. totul cumulat cu peretii astia subtiri din beton, of! Mama lui de bloc, aparent e lux si miere, dar de fapt e vai de capul lui, e mult mai prost (cel putin dpcdv al izolatiei fonice) decat orice bloc din placi comunist.

Edited by AroundYou, 09 June 2017 - 23:53.


#56
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Pe vecinul de deasupra il deranjeaza? E aproape si de el, precum si de patul lui din dormitor. Vorbeste cu el si poate ti-l faci aliat.

Apropo, in ce oras e?


Lucrurile astea sunt motivele pentru care nu imi doresc sa-mi cumpar vreun apartament vreodata.

Edited by TheShen, 09 June 2017 - 23:59.


#57
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ce conteaza vecinul de deasupra ? Poate e surd. Important e ca-l deranjeaza pe initiator. Dreptatea nu se imparte la numar, la kilogram

 jobist, on 09 iunie 2017 - 23:53, said:

Toþi pereþii sunt proprietate comunã, chiar ºi cel dintre 2 camere ale unui proprietar

Sa fii tu sanatos cati si-au spart peretii aia comuni, mai ales cei din BCA. Dar nu numai. In blocurile pe unde am stat, multi si-au spart lojele (sau cum se numesc) si si-au largit camerele. Si nu erau din BCA.

 TheShen, on 09 iunie 2017 - 23:57, said:

Lucrurile astea sunt motivele pentru care nu imi doresc sa-mi cumpar vreun apartament vreodata.

Vecini mizeri se pot intampla si la casa. Sint topicuri cu neintelegeri cu gardul, cu cainele, cu gainile, cu mizeria aruncata peste gard, etc.

Numai daca nu ai o hacienda izolata. Sau vreo ferma a la familia Ewing.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AUyYjWR4zUY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ion_de_la_Raion, 10 June 2017 - 00:07.


#58
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 17.04.2015

 TheShen, on 09 iunie 2017 - 23:57, said:

Pe vecinul de deasupra il deranjeaza? E aproape si de el, precum si de patul lui din dormitor. Vorbeste cu el si poate ti-l faci aliat.
A fost unul dintre primele lucruri la care m-am gandit. De cateva ori, in diversi timpi, il cautasem. Apoi am aflat ca vecinul de deasupra nu mai sta acolo de cateva luni, chiar de dinainte de a achizitiona eu pe al meu; S-a mutat in alt oras (mi-a zis administratorul) si cica apt sau probabil e de vanzare acum.

#59
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Poate de asta s-a mutat. :D

#60
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 17.04.2015
Nope. probabil nu de asta. Ca cica acum e in alt oras, departe. Se mai muta omu din cauza zgomotelor dar nici chiar asa. Posted Image
Apropo, vorbeam cu o vecina mai alaltaieri, in parcul de joaca cu copii fiind, si-i povesteam patania. Imi zice ca cica si ea e absolut terorizata de zgomotele de deasupra. Mai vad eu cum o fi si cand s-or muta careva deasupra mea. Pana acum credeam ca masinile de spalat, aspiratoarele, dupaielile de pasi "pe calcai", muzica, etc, se aud de sus; dar se pare ca erau doar a celor din lateralele celor de sus (indestul de aiurea incat sa ma fi facut sa cred ca erau direct din apartamentul de deasupra mea). E de jale frate cu prostia asta de bloc, ce sa zic Posted Image
Crezi ca nu m-am gandit deja la izolatii fonice, etc? Am facut-o. Cand citesti ce zice lumea patita ca si mine, mai ales cu frecvente dintr-astea produse de motoare etc, te ia crucitul. Cumulat cu cat afli pretul materialelor fonoizolatoare, cumulat ca nimeni nu-ti garanteaza nimic decat cu "camera in camera", deja o iei pe campii.

Edited by AroundYou, 10 June 2017 - 00:23.


#61
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 21.04.2007

 alexpet, on 09 iunie 2017 - 21:27, said:

nu stiu ce principii ai tu legat de astfel de indivizi, dar eu fix acolo as da o gaura, asa cum zicea colegul de mai sus, fix prin unitatea de AC.
Corect. Ai vrut sa montezi un tablou si ai dat gaura. Dar cum nu te pricepi a iesit burghiul afara
Si ghinion. Ai grezut ca nu este nimic pe peretele tau.

#62
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007

 AroundYou, on 09 iunie 2017 - 23:53, said:

Mama lui de bloc, aparent e lux si miere, dar de fapt e vai de capul lui, e mult mai prost (cel putin dpcdv al izolatiei fonice) decat orice bloc din placi comunist.
Pai..daca v-ati cumparat locuinta ieftina, trebuie sa va suportati reciproc. E un compromis, face parte din ecuatie.

Viata in comun inseamna si niste compromisuri. Mai putin zgomot, dar si mai multa toleranta.
Eu nu sunt asa de sensibil la zgomot. Un frigider in camera nu ma deranjeaza absolut deloc. Cat timp am stat la garsoniera, aveam frigiderul in camera.
E drept ca de-atunci am mai imbatranit, nu mai sunt asa de tolerant ca pe vremea studientiei cand dormeam in galagie monstruoasa.
Zici ca zgomotul e cam ca un frigider. Mi se pare putin.
Ma rog.. admit ca nu sunt toti la fel ca mine. Nevasta-mea era intoleranta si la greieri. Dupa ce am avut copii insa i-a mai scazut din pretentii, acum doarme si cu galagie.

Treaba e ca.. depinde de persoana, dar eu sunt mai degraba pro-toleranta decat anti-zgomot.
Avem studenti deasupra, mai dau chefuri, ce naiba sa le fac? O singura data "i-am deranjat" pentru ca injurau pe-acolo foarte tare si auzeau copiii.
Cand fata avea cam 2 ani, alerga prin casa si.. s-a simtit o cotofana de dedesupt sa vina la mine la usa.
Cica sa nu mai las copilul sa alerge.
- Pai n-am cum doamna, Alearga! Eu nu fac militarie cu un copil de 2 ani.
I-am zis ca n-am ce-i face, sa cheme politia daca vrea sa ne prinda in flagrant.
Alergatul face parte din dezvoltarea normala a unui copil. Iti dai seama ca nu era cine stie ce zgomot greu de tolerat. Alerga un copil.. plm.. da-o dracului de treaba. Mai plangea, mai alerga, mai rostogolea cate un obiect pe parchet. Mi se pare de bun simt sa tolerezi asa ceva, chiar daca se aude. Copilul de 2 ani nu intelege ca deranjeaza.
Vecina aia a mai venit de cateva ori la usa la mine. Mi-a batut destul de tare in usa si cand deschideam sa vad cine e, cobora pe scari deja, mai bodoganea cate ceva.
Plm.. m-am mutat de-acolo, nu din cauza ei, dar.. am scapat de ea aniway.
Politia nu avea ce sa constate. Nu dadeam muzica tare, nu faceam zgomote aiurea. Doar aveam copil mic, nu-mi permiteam sa fac balamuc prin casa.
Dar.. unii se simt deranjati, eu nu contest ca se auzea zgomot insa.. facea parte din activitatea normala a unui vecin.
Nu cunosc legea dar daca ar fi chemat politia sau sa ma dea in judecata, n-ar fi avut niciun castig de cauza.
Deci.... trebuia doar sa-si ridice nivelul de toleranta, atata tot! Sau sa-si cumpere o casa izolata, sa-si izoleze fonic. Confortul se plateste., face parte din ecuatie.
Situatia si mai absurda e ca .. de regula era destul zgomot de fond de la masinile de treceau pe strada,
In fine.. parerea mea e  ca trebuie toleranta. Asta-i viata, locuim pe aceiasi planeta, tre sa ne suportam.

#63
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 17.04.2015

 maccip, on 10 iunie 2017 - 00:34, said:

Pai..daca v-ati cumparat locuinta ieftina, trebuie sa va suportati reciproc. E un compromis, face parte din ecuatie.
Numai ieftina nu e, e mult, indestul de mult peste pretul mediu, n-are rost acum sa intram in discutii dintr-astea despre imobiliare.

 maccip, on 10 iunie 2017 - 00:34, said:

Un frigider in camera nu ma deranjeaza absolut deloc. Cat timp am stat la garsoniera, aveam frigiderul in camera.
Iar eu, ce-i drept, recunosc ca nu as putea adormi cu un frigider in camera

#64
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Pai e ieftina. Daca era izolata fonic, era mai scumpa.
:D
Daca zici ca se aude si masina de spalat de sus din diagonala.. nasol totusi.

Ah,. am uitat, de multe ori nevasta-mea pune masina sa spele inainte de culcare. Deci.. se aude, e la 3metri de mine, usa o tin deschisa de regula. Dar cine o baga in seama?
Spala, clateste, centrifugheaza la 1000rpm si apoi usuca. Programul dureaza peste 4 ore, deci nu prea avem cum sa evitam noaptea, mai ales daca-si aduce aminte tarziu.
Zgomote diferite la fiecare program, cine le baga in seama? hahaha

#65
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 17.04.2015

 maccip, on 10 iunie 2017 - 00:34, said:

Zici ca zgomotul e cam ca un frigider. Mi se pare putin.
Nu e putin deloc. Apropo, cica legea zice ca limita maxima ar fi de vreo 25db noaptea; nu precizeaza insa si de frecvente, etc.

 maccip, on 10 iunie 2017 - 00:34, said:

Ma rog.. admit ca nu sunt toti la fel ca mine. Nevasta-mea era intoleranta si la greieri. Dupa ce am avut copii insa i-a mai scazut din pretentii, acum doarme si cu galagie.
Ai vazut?
Macar te apreciez ,sa stii, spre deosebire de cei care cred ca poate sunt vreun nebun ceva caruia i se nazareste poate :)

 maccip, on 10 iunie 2017 - 00:34, said:

In fine.. parerea mea e  ca trebuie toleranta. Asta-i viata, locuim pe aceiasi planeta, tre sa ne suportam.
Asta si tot ce altceva ai mai zis mai sus. Desigur, si la noi exista destula toleranta. Insa e o mare diferenta in a tolera o gramada de zgomote ocazionale, mai multe sau mai putine, si a nu mai putea dormi deloc din cauza unui rahat de unitate de a/c ce-ti nenoroceste cu frecvente joase intr-una fiecare nervisor.

#66
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007

 AroundYou, on 10 iunie 2017 - 00:41, said:

Iar eu, ce-i drept, recunosc ca nu as putea adormi cu un frigider in camera
Stai sa vezi ce-o sa patesti cand o sa ai copii. Nevasta-mea s-a lecuit de sensibilitati d-astea. Dar totusi aude imediat cand incepe unu sa planga. Ala micu mai viseaza urat noaptea, sau .. cand se prinde ca a ramas singur in camera. Incearca sa-l obisnuiasca sa doarma singur.

 AroundYou, on 10 iunie 2017 - 00:47, said:

Nu e putin deloc. Apropo, cica legea zice ca limita maxima ar fi de vreo 25db noaptea; nu precizeaza insa si de frecvente, etc.
25db e destul de putin. Te avantajeaza in cazul asta. Cam atat ai in camera cand nu e niciun zgomot si ferestrele inchise. :D
25dB chiar n-are cum sa deranjeze, mai jos de-atat numai in cavou o sa ai.

#67
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 17.04.2015

 maccip, on 10 iunie 2017 - 00:45, said:

Daca zici ca se aude si masina de spalat de sus din diagonala.. nasol totusi.
Ah,. am uitat, de multe ori nevasta-mea pune masina sa spele inainte de culcare. Deci.. se aude, e la 3metri de mine, usa o tin deschisa de regula. Dar cine o baga in seama?
Spala, clateste, centrifugheaza la 1000rpm si apoi usuca. Programul dureaza peste 4 ore, deci nu prea avem cum sa evitam noaptea, mai ales daca-si aduce aminte tarziu.
Zgomote diferite la fiecare program, cine le baga in seama? hahaha
Exact. Astea-s "parfum"! Sunt zgomote care nu te "innebunesc" la modul absolut; chiar de unele pot fi deranjante sau deosebit de deranjante, stii ca la un moment dat vor mai inceta.
Cu zgomotul unitatii de care zic eu e altfel. Ziua, da-l naibii, nici nu ma duc sa vad ce-i cu el. Mergi si tu obosit sa te culci in zumzetul ala care poate tine si permanent. Faptul ca stii ca nu va inceta, te innebuneste inca si mai tare.

 maccip, on 10 iunie 2017 - 00:52, said:

Stai sa vezi ce-o sa patesti cand o sa ai copii.
Ce te face sa crezi ca n-am? Sau ca n-am avut.

#68
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
La naiba, nu te mai inteleg, pune-ti muzica noaptea atunci sa te obisnuiesti cu zgomot.
Eu ma bag la somt ca-mi tiuie urechile deja de atata liniste. Ma gandesc ca or sa inceapa motanii sa miorlaie dupa femele pe-afara, stii ce frumos fac? Artisti!
Dar eu sunt de partea lor, stiu ce nasol e sa-ti gasesti femela. Si la fel.. de partea greierilor. Cauta si astia femele. Artisti si astia! hahah!
Hai..noapte buna!

#69
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 17.04.2015
Stiu, avem si noi pe-aici... pe-afara...si motani, si catei, si copaci in veselie, si liniste foarte mare uneori, si tot ce vrei, chiar de e bloc... dar cand incepe ac-ul ala e belea :))))))
Hai, noapte buna si tie.

#70
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
e mult prea complicat sa te gandesti la cai legale, reclamatii, procese. timpul, nervii si stresul tau valoreaza mult mai mult!!! acum nu stiu ce fel de om esti, cred ca ai mers mult prea departe cand ai ales deja sa consulti un avocat pe problema asta. waw.

ai 2 variante, ori uiti de problema ori scoti xxx lei si apelezi la bunavointa vecinului astfel incat sa fie de acord sa mute aparatul. orice alta varianta in afara de astea 2 exista doar pe hartie, nu si in realitate.

Edited by bossake, 10 June 2017 - 01:36.


#71
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
ce am observat eu pe softpedia. Aproape la orice intrebi, majoritatea indeasa penisul in tine cu satisfactie aproape maladiva, cu alte cuvinte vezi ce patesti daca esti bou ca ti-ai luat apartament?? cine te-a pus? de ce nu ti-ai lua in alta parte? de ce nu ai fost atent? de ce nu te-ai mutat la vila? nu ai nici o sansa, esti terminat. Daca puneai intrebarea invers - Am un AC montat pe peretele vecinului care face zgomot. Azi a venit cu ochii punga la usa mea sa-mi spuna ca nu se poate odihni din cauza asta etc etc. Cum fac sa scap de gura fraierului? atunci primeai raspunsuri cu adevarat folositoare.....
on, acel AC este montant pe proprietate comuna. ori Art. 39 din Legea nr. 230/2007 prevede că proprietatea comună poate fi utilizată de către terţi, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majorităţii proprietarilor membri ai asociaţiei şi al proprietarilor direct afectaţi de vecinătate.
HOTĂRÂRE nr.400 din 2 aprilie 2003
pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari
4.6. Orice instalaţie suplimentară faţă de cele cuprinse în cartea tehnică a construcţiei pe proprietatea comună, în favoarea unuia sau a mai multor proprietari (fire electrice, elemente de calorifer, antene de televiziune, maşini şi echipamente, dispozitive de aer condiţionat, instalaţii telefonice şi altele asemenea), pe pereţii exteriori ai clădirii, precum şi pe pereţii interiori ai spaţiilor comune sau străpungerea acoperişului se poate realiza numai cu acordul asociaţiei de proprietari şi după obţinerea aprobărilor legale.
Aveti Asociatie de Proprietari?

Edited by alexpet, 10 June 2017 - 03:49.


#72
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Problema zgomotului unitatilor exterioare pentru AC este reala mai ales atunci cand vibratiile se transmit prin peretii din beton.
Eu sunt surd, vorba vine, insa am o deficienta de auz in sensul ca in anii mei mici am abuzat de castile audio si volumul mare la care mi-au supus timpanele. Ca atare, sunt frecvente pe care nu le aud, insa sunt frecvente pe care le aud iar altii nici macar nu le percep.
Una dintre frecventele pe care le aud in special cand sunt cu urechea pe perna este cea a compresorului unitatii pentru AC, culmea, a vecinului cu doua etaje mai sus de mine.
Am observat ca daca ridic capul de pe perna zgomotul tinde sa "dispara". Probabil se creaza o "incinta acustica" mai speciala cand stau in acea pozitie.
Prin urmare ce pot sa spun este ca pentru unii acel zgomot este ca si inexistent, sau cel putin "ceva foarte indepartat". In timp, pur si simplu m-am obisnuit, il aud, il ignor si adorm....
In cazul de fata, asa cum pare a se vedea in foto din prima postare, unitatea nu are montate intre ea si console acele saibe din cauciuc. "Doreii" care monteaza AC-uri evita sa le mai puna, cu toate ca aparatele vin cu ele in punguta, pe motiv ca "Oricum se crapa si dupa aia vibreaza mai rau". La ambele aparate montate am  insistat sa fie montate pe raspunderea mea si asa au facut. Dupa mai bine de 12 ani de utilizare nu a pleznit niciun element de amortizare.
Prin urmare, ca prima varianta trebuie montate acele amortizoare sub unitate si vazut care este efectul. Daca nici asa nu se imbunatateste situatia, se merge mai departe cu amortizoare in spatele partii verticale a consolei, spre perete.
Cine va face toate acestea? Greu de spus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate