Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Zgomote deranjante. A/C vecin instalat pe peretele dormitorului meu.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#37
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 17.04.2015

 pasilla, on 09 iunie 2017 - 22:20, said:

Eu te-as intreba ce varsta ai si unde ai locuit pana acum.
Nu, nu e ce crezi.
Si eu as putea zice, daca ai fi aici langa mine, ai vedea cu ce ma confrunt si mi-ai da dreptate.
Dar totusi sa raspund, asta doar ca sa incerc sa evit alte dintr-astea: 44. Pana la mutarea aici unde sunt acum am locuit in multe locuri, si in strainatate si aici in tara, doar in apartamente de bloc, inclusiv in apartamente "comuniste", tot din beton (caci probabil la asta incercai sa faci aluzie ca poate n-oi sti eu cum e). Aici unde am problema asta, nici nu se compara cu zgomotele alea de care poate credeai ca nu le stiu...alea poate le mai induri cumva, ca daca se cearta vecinii iti zice ca la un moment dat o sa mai si taca, daca produc diverse zgomote suparatoare, mai speri ca la un moment dat or dormi si ei, etc, etc. aici e vorba de o frecventa joasa, continua, un bazait/zumzait care te innebuneste la propriu daca vrei sa dormi asa...  e de jale, crede-ma, nu sunt vreun ciudat, nici eu, nici nevasta-mea, nici cine s-a mai intamplat sa fie prin casa.

#38
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 Ion_de_la_Raion, on 09 iunie 2017 - 22:08, said:





Si ce castiga cu gaura aia ? OK, strica aparatul vecinului dar acum se alege cu o gaura. Si ? E mai bine cu gaura ?
si nu se mai poate astupa cu adeziv sau ciment cu nisip?

#39
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Esti cumva din Brasov sau Iasi?

Edited by samebo, 09 June 2017 - 23:02.


#40
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Nu-mi dau seama cat de mult poate sa se-auda aparatul ala sa fie asa de deranjant.
Se aude mai mult decat un frigider in dormitor sa zicem?

Ideea e ca.. te-apuci tu sa deschizi procese pe tema asta, insa. judecatorul in final va cere o expertiza. Si daca ala constata ca zgomotul e mai mult la tine in cap, pierzi cu mult mai mult decat 250 lei.

Si .. daca e vorba doar de-acei 250 lei... muta-i ma aparatul si gata, ce-o mai zgudui cu procese and shit?
Pierzi timp, nervi, bani, ti-l faci dusman si pe el si pe chirias eventual. Pentru 250 lei.. nu merita toate astea, dar.. tu stii mai bine cat merita timpul si nervii tai.

Daca ar fi sa judec eu cu ce am citit pe-aici.... nu ti-as da dreptate. Sincer. Eu inteleg ca e o ambitie prosteasca intre voi. Probabil ca ati facut din tantar armasar, ati escaladat un conflict aiurea si acum tu privesti problema de genul "care pe care".. Dar ai noroc, nu sunt judecator si nici n-am studii juridice. Sunt insa si eu om care convietuiesc la bloc, cu tot ce implica treaba asta.

Edited by maccip, 09 June 2017 - 23:01.


#41
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 samebo, on 09 iunie 2017 - 22:22, said:

Nu e pe dinafara, el isi poate inchide balconul cu termopan

Nu cred ca are voie. Strica aspectul si fatada blocului.

 andrei_ionut, on 09 iunie 2017 - 22:42, said:

Nu vei avea castig de cauza. Si ti-om spunem ca niste colegi de forum ce suntem. Noi oricum nu avem niciun interes.

Imi place ca ne bagi pe toti la gandirea ta. Eu, de ex. nu gandesc ca tine. Sustin omul sa-si caute dreptatea.

#42
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Problema e ca el cauta dreptatea unde nu o poate gasi :D

#43
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Si eu. Dar macar noi vedem problema fara sa avem supararea omului si astfel gandim mai limpede si vedem ce poate el nu vede

 Ion_de_la_Raion, on 09 iunie 2017 - 23:20, said:




#44
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 17.04.2015
maccip@
Nustiu cum as putea sa descriu mai bine, insa, ca tot mi-ai zis de frigider, am mers acum in bucatarie, unde am frigiderul. L-am deschis ca sa piarda temperatura si sa inceapa sa faca zgomot. Zgomotul resimtit pare mai mic decat cel cu pricina (alalalt din pereti). Am cautat datele tehnice ale frigiderului si zice: Nivel de zgomot: 41 dB(A) re 1 pW.

#45
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asta cu nivelul de zgomot in dB e apa de ploaie. Depinde si frecventa. Frecventele joase produc trepidatii, sint enervante. De ex. un sunet de 50 KHz poate sa aiba si 90 dB, te doare undeva, nu il auzi. Dar se plang liliecii. :)

#46
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
poate sa fie si mama AC-urilor.. daca e instalat prost.. sanatate bucurii si nervi la vecini
exista suport pentru AC special pentru blocurile izolate cu dibluri antivibratie.. cine l-a montat evident nu a stiut de asa ceva
@initiator: cineva ti-a recomandat sa-i faci instalarea unitatii pe banii tai ca la carte.. eu alta solutie nu vad

#47
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu nu stiu ce AC zgomotoase exista pe piata, ca am si eu si au si vecinii, insa nicidecum zgomotoase. Iar unele din ele erau firme de care nu am auzit niciodata, pareau asiatice dupa nume, nici nu stiu prin ce pestera le gasesc ca prin magazinele mari nu prea gasesti decat branduri.
La firme si institutii inteleg ca sunt tot felul de no-nameuri ca acolo iau ce e mai ieftin ca sa le iasa profitul gros la contract, ca in contracte nu impun o marca anume asa ca fac import din China la ce e mai ieftin.

#48
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 17.04.2015
mikaell@
Am descris si in postul initial cumva. Treburile au ajuns intr-un stadiu, cum sa zic? cam avansat din punct de vedere al comunicarii; comunicare care oricum nu mai este posibila acum. Si sa vreau sa-i fac un montaj corect, eventual jos, cu suporti speciali antivibratii, tot nu mai am acum cu cine vorbi.

#49
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
eee..acum o dai la intors ca nu mai ai cu cine vorbi etc.

#50
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 17.04.2015

 samebo, on 09 iunie 2017 - 23:37, said:

Eu nu stiu ce AC zgomotoase exista pe piata, ca am si eu si au si vecinii, insa nicidecum zgomotoase. Iar unele din ele erau firme de care nu am auzit niciodata, pareau asiatice dupa nume, nici nu stiu prin ce pestera le gasesc ca prin magazinele mari nu prea gasesti decat branduri.
La firme si institutii inteleg ca sunt tot felul de no-nameuri ca acolo iau ce e mai ieftin ca sa le iasa profitul gros la contract, ca in contracte nu impun o marca anume asa ca fac import din China la ce e mai ieftin.
Am locuit in bloc comunist (placi de beton) in care aveam si eu direct pe peretele meu in dormitor. Cu el dormeam. De fapt, cam peste tot pe unde am mai locuit aveam a/c-uri, si eu si altii. Avea si vecinul inca o unitate pusa exact langa a mea (ambele erau practic la limitele fiecarui apartament). Si nu ma deranjau. Da, uneori resimteam o enorm de mica vibratie, enorm insa departe cu ce ma confrunt acum.

#51
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 AroundYou, on 09 iunie 2017 - 23:39, said:

mikaell@
Am descris si in postul initial cumva. Treburile au ajuns intr-un stadiu, cum sa zic? cam avansat din punct de vedere al comunicarii; comunicare care oricum nu mai este posibila acum. Si sa vreau sa-i fac un montaj corect, eventual jos, cu suporti speciali antivibratii, tot nu mai am acum cu cine vorbi.

Si daca ai avea, apoi te iau de moale. Te vor folosi pe viitor.

#52
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 17.04.2015

 andrei_ionut, on 09 iunie 2017 - 23:41, said:

eee..acum o dai la intors ca nu mai ai cu cine vorbi etc.
De ce crezi asta? Oare chiar nu stiu eu unde s-a ajuns?!

#53
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 AroundYou, on 09 iunie 2017 - 23:44, said:

enorm insa departe cu ce ma confrunt acum.

Nu cumva e slabita prinderea ?

#54
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 Ion_de_la_Raion, on 09 iunie 2017 - 22:08, said:

 alexpet, on 09 iunie 2017 - 21:27, said:

nu stiu ce principii ai tu legat de astfel de indivizi, dar eu fix acolo as da o gaura, asa cum zicea colegul de mai sus, fix prin unitatea de AC.
Si ce castiga cu gaura aia ? OK, strica aparatul vecinului dar acum se alege cu o gaura. Si ? E mai bine cu gaura ?
Eu zic că "E mai bine cu gaura" dar să nu dea gaură în aparatul acela, ci lângă; să aducă o carotă pentru o gaură de 125  prin care să scoată tubul de hotă chiar alături!

 Ion_de_la_Raion, on 09 iunie 2017 - 22:13, said:

... Peretii exteriori sint proprietate comuna, ...
Toți pereții sunt proprietate comună, chiar și cel dintre 2 camere ale unui proprietar; ce-ar fi dacă ăla de la parter își ia pereții și-i duce la țară să-și facă o casă? Cumpărătorul/proprietarul deține pe persoană fizică/juridică  doar spațiul(camerele) de locuit!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate