Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Zgomote deranjante. A/C vecin instalat pe peretele dormitorului meu.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#73
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sunt convins de faptul ca initiatorul are dreptate. Hardughia aia vibreaza la un moment dat probabil la frecvente joase si nu numai zgomotul cat si vibratia in sine cred ca este foarte deranjanta.
Singura solutie e sa stai de vorba cu el, chiar daca v-ati certat. Explica-i ca nu e chestie de fita ci te deranjeaza pur si simplu vibratia aia. Inventeaza un sistem de montaj care sa nu mai transmita vibratia, si remediaza de asemenea si izolatia - desi nu pare mare chestie - ciudat cum e temperatura foarte scazuta in camera respectiva.
Scapi de cateva zeci de lei si de deranj.

Lasa chestiile cu datul in judecata ca o sa cheltui multi bani si nervi si tot nu cred ca il vei putea obliga pe vecin sa mute chestia aia. Il montezi pe banii tai asa cum trebuie si gata

#74
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 AroundYou, on 10 iunie 2017 - 00:47, said:

cica legea zice ca limita maxima ar fi de vreo 25db noaptea

In niciun caz. 25 dB cam e considerata linistea la oras. Mai greu poti cobori sub, poate cu 2-3 dB. Cand stai in camera ta si nu auzi nimic, ai undeva in jur de 20-22 dB.

 exceswater, on 10 iunie 2017 - 09:06, said:

numai zgomotul cat si vibratia in sine cred ca este foarte deranjanta.

E acelasi lucru. Aer miscat, unde mecanice pe frecvente joase.

#75
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 17.04.2015

 bossake, on 10 iunie 2017 - 01:35, said:

ai 2 variante, ori uiti de problema ori scoti xxx lei si apelezi la bunavointa vecinului astfel incat sa fie de acord sa mute aparatul. orice alta varianta in afara de astea 2 exista doar pe hartie, nu si in realitate.
In aceasta dimineata, in urma inclusiv a sfaturilor multora de-aici, in urma inclusiv a faptului ca si sotia imi spune intr-una ca nu merita nervii, ca ar trebui mai bine sa-mi incalc si eu acele principii care uneori pot costa mai mult, etc, etc, desi am consultat si alt avocat (la care am ajuns la sfatul unui prieten) adineaori telefonic care mi-a propus o alta abordare a situatiei, desi pare ca sunt sanse absolut reale ca in urma unei actiuni anume sa pot la un moment dat sa-l "pun la punct" pe vecin, am incercat iar sa-l sun pe acesta, in scop impaciuitor, nu-mi raspunde. I-am trimis inclusiv un sms in care ii spun ca i-am inteles absolut inclusiv punctul sau de vedere, ca nu e normal sa lasam situatia sa escaladeze, ca imi pare deci rau ca nu ne-am inteles, etc. Nu-mi raspunde, cum ma cam asteptam dealtfel. Nu, sa nu va ganditi cumva ca atunci cand nu ne inteleseseram au fost si injuraturi, nicidecum, doar ca a fost ceva sec, probabil si chestiuni egoistice din partea amandurora.

 Ion_de_la_Raion, on 10 iunie 2017 - 09:18, said:

In niciun caz. 25 dB cam e considerata linistea la oras. Mai greu poti cobori sub, poate cu 2-3 dB. Cand stai in camera ta si nu auzi nimic, ai undeva in jur de 20-22 dB.
Conform OMS 536/'97, pentru apartamente, nivelul acustic echivalent continuu (Leq), măsurat în interiorul camerei cu ferestrele închise,
Nu trebuie să depăşească 35 dB (A) şi curba de zgomot 30 în timpul zilei; în timpul nopţii (orele 22,00-6,00), nivelul
echivalent continuu trebuie redus cu 10 dB (A) faţă de valorile din timpul zilei.


#76
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Eu am raspuns scurt si la obiect cateva posturi mai jos. Ii scriu si acum initiatorului.
Asa cum au spus si alti colegi, nu ai nicio sansa in instanta. Sunt sigur ca ti-ai dat si singur seama dar nu vrei sa recunosti pt ca esti prea orgolios. Si sunt sigur ca la urmatorul post imi vei spune ca il vei da in judecata oricum (nu o vei face, doar vei spune asta aici pe forum ca sa nu pici tu de ..). A da in judecata pe respectivulinseamna multi bani aruncati , timp pierdut pt ca in final sa pierzi.

Solutia pe care o vei adopta va fi: ori platesti sa muti chestia aia, ori te impaci cu ideea si nu mai faci nimic.

Pariu ca nu vei face nimic. Parerea mea.

Ca sfat, eu zic sa vorbesti cu administratorul, ca acesta la randul sau sa vorbeasca cu vecinul si sa mute pe banii tai centrala.

#77
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
AroundYou, fa pariu cu banii de judecata. Cu banii luati de la andrei_ionut platesti cheltuielile de judecata. :)

#78
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Fara niciun dubiu as face pariu ca pierde in instanta. Posted Image Acum sa fim seriosi, o sa ii masoare cati db scoate centrala din interiorul camerei. Cu siguranta nu depaseste cei 25 legali sau cati erau. Si in ceea ce priveste frecventa...treaba e subiectiva. Colegul de mai sus putea auzi aparatul vecinului cu 2 etaje mai sus sau mai jos.

le: Sa vedem cine plateste expertizele care nu sunt deloc ieftine ;) Avocatul ala isi ia banii chiar daca castiga sau pierde.

Edited by andreiMembruAnonimut, 10 June 2017 - 12:22.


#79
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Am citit comentariile si propun o alta abordare, varianta la o idee de acum cateva posturi, #72. De ce sa izolezi fonic emitatorul de vibratii cand poti izola fonic receptorul. Adica, se monteaza cauciuc la picioarele patului pentru ca se pare ca de fapt aceste vibratii se transmit prin tablia si picioarele patului de la podea. Cauciuc, carpe, polistiren extrudat, material fonoabsorbant pentru parchet, orice material suficient de flexibil care sa atenueze vibratiile. Tinand cont de suprafata redusa a picioarelor care duce la o presiune de contact mai mare, o sa trebuiasca sa folositi multe straturi daca materialul este subtire.
Daca abordati varianta legala atunci postul  #71 este calea de urmat. Adica fortarea asociatiei de proprietari ca sa il cheme in judecata pe proprietarul care a facut o modificare neautorizata la fatada, care este proprietate comuna, condominium, si trebuie sa demonstrati asociatiei, cerere la presedinte de eliberare copie dupa tabelul cu semnaturile necesare montajului acelui A.C.,  ca acest proprietar nu are acordul dv. scris pentru instalarea acelui A.C.. Daca in planurile blocului figureaza balcon loja deschis atunci si acel perete cu acea portiune unde este A.C. face parte din fatada.
PS: puteti sa abordati o varianta mai "speciala". Anuntati-i pe ceilalti proprietari care au astfel de A.C.-uri amplasate asemanator ca va cereti scuze fata de ei ca vor deveni victime colaterale cand deschideti proces cu vecinul dv. si veti castiga, si atunci, si ei vor fi obligati sa-si desfiinteze aparatele de pe fatada blocului. Metoda este o inginerie sociala pentru ca ii fortati pe ceilalti vecini sa ia atitudine impotriva vecinului dv fortandu-l sa rezolve problema pana se ajunge la proces. Conteaza cum expuneti problema ca sa pozati in victima iar vecinul in monstru insensibil la rugamintile dv.. Nu incercati sa-i luati direct cu "asa zice legea" ca efectul va fi contrar. Metoda are sanse de castig cu un procent invers proportional cu IQ-ul vecinilor.

Edited by The Stressmaker, 10 June 2017 - 13:07.


#80
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Ca si in cazul multor altor probleme legate de locuitul la bloc, variantele de rezolvare nu sunt chiar legale, am citit subiectul si am asteptat sa citesc mesaje, intuiam ca este ca in alte sute de mii de subiecte de pe internet.
Chiriasul este indiferent ca nu el este proprietar.
Proprietarul este indiferent ca el nu mai sta acolo si pentru el este o afacere. Si fie vorba intre noi... oricine se muta din bloc pleaca cu ceva bagaje, gen nu il intereseaza de vecini.

Este genul de faza care te deranjeaza doar pe tine, seful de scara se uita la tine ca la un reclamagiu, presedintele de asociatie are alte lucruri mai importante si restul vecinilor vor sa pastreze o relatie de "salut", adica esti singur.
Te pune sfantul sa lovesti AC-ul? Te-ai ales cu plangere la politie, dosar penal, pagube de platit.

Aveam un prost care si-a pus un fel de scurgere pe bloc, practic a montat un burlan si de la ultimul etaj curgea apa la fiecare ploaie de nu puteai trece prin fata blocului, iarna se facea gheata, asta din cauza la o familie cretina. O familie cu care toti pastram o relatie de "buna ziua" ca nu ne interesa scurgerea de pe bloc.
Prostul de deasupra apartamentului meu si-a montat AC si l-a montat cat de jos a putut el, fix cam prin dreptul geamului meu, gen cand montezi un AC il montezi langa geamul vecinului.
Mai zic de vecina idioata care imi suna la usa sa ii dau si ei ce lucruri i-a mai picat de pe patura in timp ce o scutura pe geam la bucatarie, trebuia sa fiu atent sa nu tin sita deschisa ca pica in mancare.
Si mai sunt, tinutul adidasilor pe geam este un sport national in Romania.
Sicane dragute.

Deci ce poti face tu cu AC-ul ala? Trebuia de la inceput sa iti bagi picioarele in el, cand au venit sa il monteze trebuia sa zici ceva, acum trebuie sa astepti sa crape din cauze naturale, AC-ul sau vecinul tau.
Ca si in cazul celor care vor sa faca firme in bloc, la parter, mansarde pe bloc, ziceti NU, ca daca apuca sa construiasca... ce mai poti face? te apuci de reclamatie si te gandesti cum faci sa strici ala fara sa te alegi cu dosarul penal...

Edited by Lenevo, 10 June 2017 - 16:39.


#81
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 17.04.2015

 andrei_ionut, on 10 iunie 2017 - 12:15, said:

Eu am raspuns scurt si la obiect cateva posturi mai jos. Ii scriu si acum initiatorului.
Asa cum au spus si alti colegi, nu ai nicio sansa in instanta. Sunt sigur ca ti-ai dat si singur seama dar nu vrei sa recunosti pt ca esti prea orgolios. Si sunt sigur ca la urmatorul post imi vei spune ca il vei da in judecata oricum (nu o vei face, doar vei spune asta aici pe forum ca sa nu pici tu de ..). A da in judecata pe respectivulinseamna multi bani aruncati , timp pierdut pt ca in final sa pierzi.
Andrei_ionut, incerc sa respect intotdeauna orice opinie, astfel ca iti raspund si tie (precum si oricarei alte persoane care are o opinie identica cu a ta). Aici pe forum nu e vorba de a recunoaste, orgolii, sau ca pic eu (la urma urmei un anonim pe-aici) de fraier ori ba, etc, nu e vorba de vreun, stiu eu?!, prestigiu pe care ar trebui sa mi-l apar in fata ta sau a oricui nu este de acord cu mine Posted Image
As fi putut sa-ti raspund in multe moduri, insa nu aceasta este problema mea.
Ceea ce se poate ori nu face, nustiu, voi vedea care vor fi alternativele mele, indiferent care vor fi ele.
Si-ti mai spun ceva: pentru unul ca mine, a da in judecata pe altcineva inseamna cunoasterea, precum si posibilitatea, a tot ce implica chestiunea aceasta. Si daca poate imi doresc o reconciliere si o cale de recomunicare cu omul respectiv, o voi face nu deoarece mi-ar fi teama ca, vai doamne, as putea eu pierde doar niste bani ori timp. Acestea exista. Ceea ce nu-mi doresc insa sunt nervii pe care, vreau nu vreau, mi-i fac si mi-i voi face cu o situatie ce foarte probabil ar dura un timp oarecare. Si da, implicit si teama ca, desi cu siguranta se pare ca tot pot sa-l fac sa piarda si el diverse, desi mi-e absolut clar in acest moment ca mai devreme sau mai tarziu il voi putea obliga intr-un fel ori altul sa mute hardughia de pe peretele ala, deloc nu sunt convins ca daca nu gasesc o alta cale (poate de impaciuire sa zicem) totul va fi roz in continuare. Nervii in primul rand. Unde mai pui ca nervii nu sunt doar ai mei! Si a gasi o alternativa, as face-o acum fie si doar fiindca ma simt responsabil si de nervii pe care si altor persoane (familia in primul rand) situatia provoaca. Acestea deja sunt lucruri ce conteaza mult mai mult in acest moment la care scriu, poate mai mult chiar si decat anumite principii. Imi gasesc poate si mie o vina din prisma faptului ca nu am incercat niciun moment (la timpul discutiei cu vecinul) sa inteleg si cum vede el lucrurile, sa nu plec numai si numai de la premisa ca e doar egoism si rea-vointa din partea sa. Nustiu, sincer, nustiu. Sau nu mai stiu, caci sunt atat de suparat cu toate acestea incat imi pare deja ca nimic nu mai are vreun sens, ca nu merita energia pe care o aloc.
Imi pare rau insa ca citesc aici diverse ale unor colegi, lucruri din care imi dau seama ca probabil nici nu au inteles totalmente introducerea mea initiala si poate nici alte lucruri ce s-au mai spus in aceste pagini. Cum, de exemplu, este si ce spui tu Andrei, din care deduc ca ai impresia (eronata) ca eu de fapt am de-a face cu vreo centrala termica a vecinului. Nu. E vorba, repet, de o unitate exterioara de aer conditionat amplasata direct pe peretele exterior al dormitorului meu, inainte de a achizitiona eu apartamentul meu (deci nicidecum nu puteam sa ma fi opus) cu un montaj initial precar, unitate ce, prin zgomotul puternic si vibratiile induse prin perete imi face, mie si sotiei, imposibil somnul acolo. Pentru cei ce poate nu au fost atenti si nu au urmarit toate postarile de aici, repet (multumind inca odata celui ce mi-a dat ideea sa compar zgomotul maxim produs de frigiderul meu), zgomotul resimtit si reverberatiile produse in interiorul dormitorului meu de acea unitate a vecinului depasesc un alt zgomot ce macar il pot compara. Deci da, depasesc acei 41 db ai frigiderului. Asta deja m-a incurajat sa cred inca si mai mult ca si o expertiza (in caz de va fi vreodata cazul sa o fac) nu va fi in van. Cat despre bani, crede-ma ca nu e problema. Sunt un om ce a si pierdut multe in viata dar si care a castigat, deasemeni, mult. Te asigur ca valorile mele sunt altele. Si altele sunt si lucrurile ce cu adevarat conteaza pentru mine.

Nimic altceva. Multumesc pentru toate parerile. Desi deschisesem acest topic doar in speranta ca voi gasi in primul rand si sfaturi de specialitate. Pe acelea insa le-am gasit deja. In alta parte. Toate parerile de aici au fost insa utile, unele mai mult, altele mai putin. Gasesc utilitate inclusiv in pozitiile celor care poate nu mi-au inteles problema si care poate ma considera, cine stie cum, caci si acele pareri au contribuit la imaginea de ansamblu pe care o am acum asupra faptelor. Caci urmare a acelor pareri ale voastre am decis, asa cum spuneam ceva mai sus, sa caut inca vreo posibilitate de intelegere cu vecinul respectiv. Pana atunci, vom vedea.

Va multumesc deci. Din acest moment, din partea mea, declar topic inchis si ma retrag de pe acest fir. Numai bine tuturor.

Edited by AroundYou, 10 June 2017 - 17:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate