Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Zgomote deranjante. A/C vecin instalat pe peretele dormitorului meu.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#1
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Am achizitionat asta toamna un apartament intr-un bloc relativ nou (2009). Beton... coloane si ziduri toate de beton...
Acum, odata cu venirea verii acesteia, am inceput sa avem enorme probleme cu zgomotul provocat de unitatea exterioara a unui aparat de aer conditionat al apartamentului vecin, unitate care este montata direct pe peretele exterior al dormitorului nostru. Aparatul respectiv este o "chinezarie" foarte galacioasa. Montajul este facut fara a fi fost folosite prinderi antivibratii (de cauciuc), ca sa nu mai zic ca a fost taiat si polistirenul termoizolatiei si pus direct pe beton, provocand nu numai vibratiile sonore de care ziceam ci, mai mult, o punte termica (abia acum am inteles noi poate si de ce asta iarna aveam asa o mare diferenta de temperatura ambientala in camera respectiva care, desi pe est, era mai rece decat alta ce o am pe nord)... In sfarsit...zgomotul este de asemenea fel incat, desi nu deosebit de mare, e ca un zumzet, nu numai ca nu putem dormi acolo ci pur si simplu ne distruge psihic! E ca si cum am avea un tractoras care merge langa perete.
Apartamentul respectiv (al vecinului) e inchiriat. Am vorbit cu proprietarul la telefon, inca de la primul contact mi-am dat seama ca e o persoana cu care nu mi-as fi dorit vreodata sa am de-a face... mi-a zis ca va veni el sa vada ce si cum. A venit, l-am dus in dormitorul nostru si se facea ca nu aude...sau mai bine zis ca cica parca aude el ceva-ceva dar ca oricum nu e o chestiune pentru care sa-l fi "deranjat". Mi-a zis ca nu-l intereseaza pe el, ca e problema doar a mea, ca daca vreau sa-l mute sa suport eu toate costurile, etc. Pentru cateva momente, vazand cu ce soi de om am de-a face, mai-mai ca ma gandeam sa accept insa, vazand in continuare cum vorbeste, cu cat tupeu nesimtit si "marlanie" se comporta, etc, n-am mai putut sa suport iar principiile mele mi-au "dictat" ca nu trebuie sa mai stau de vorba cu asemenea om, sa-i spun doar ca el e cel care imi provoaca mie probleme, deci tot el trebuie sa faca in asa fel incat acestea sa nu mai existe, altfel vom merge pe singura cale ce ne mai ramane, cea legala. A inceput sa vorbeasca si mai urat, mi-a zis ca oricum nu am ce cauta la usa sa (mai bine zis a chiriasului), sa fac ce ma duce capul.
Am contactat un avocat. Mi-a zis, printre altele, ca deocamdata nu putem introduce actiunea, peretele exterior al blocului (fie si ca e cel al dormitorului meu) este considerat proprietate comuna, asa ca, prima data trebuie sa se faca un proces verbal din partea presedintelui asociatiei si administrator, care sa sustina in primul rand cele doua elemente pe care le invoc eu: poluarea fonica si deteriorarea prin montajul A/C-ului a termosistemului. Problema e acum ca chiriasul (un student strain care, apropo, mai mult ca sigur e si fara contract caci pare si ca a fost instruit bine de proprietar caci zice acum si fara sa-l fi intrebat cineva ca el nu e chirias ci doar fiul unui prieten al proprietarului) nu a vrut sa dea drumul la A/C atunci cand presedintele asciatiei si administratorul au venit ca sa constate, zicand ca orice se doreste sa se faca doar in prezenta proprietarului, proprietar care nu vrea sa vina acolo sau nu mai raspunde la telefon. Si nici pe cei doi (administrator si presedinte) nu-i pot gasi oricand si sa-i am la dispozitie oridecateori aud eu a/c-ul aluia, cu precadere seara mai ales.
Ce as putea sa fac?

Atasez foto. Balconul cu A/c ul vecinului. Zidul alaturat (fara fereastra) este cel al dormitorului meu. Cu sageata rosie am delimitat exact unde este delimitarea zidurilor interioare a celor doua apartamente.

Attached Files


Edited by AroundYou, 09 June 2017 - 21:07.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Apoi incearca intr-o noapte sa il aranjezi sa nu mai scoata nici un zgomot, decat la remat :)))))

#3
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
cum ? ca nu are acces la aparat .

#4
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.12.2004
roaga-l pe vecin sa rezolve problema, daca nu rezolvi tu cu un burghiu lung de 60 de cm si o rotopercutanta

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 banculescu, on 09 iunie 2017 - 21:12, said:

cum ? ca nu are acces la aparat .


Improvizeaza...

#6
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

 TruculMagic, on 09 iunie 2017 - 21:09, said:

Apoi incearca intr-o noapte sa il aranjezi sa nu mai scoata nici un zgomot, decat la remat Posted Image))))
:)
1, Nu prea am cum ca n-am acces si nici stiinta cum sa-l "aranjez";
2, Deja stie lumea...daca se intampla ceva cu aparatul, stie lumea cine ar fi avut direct interes ca el sa nu mai "cante";
3, N-as face eu asa ceva, ca n-as face de felul meu lucruri care sa nu fie in concordanta cu principiile si educatia mea;
etc

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,450
  • Înscris: 24.02.2017

 dragosh82, on 09 iunie 2017 - 21:16, said:

roaga-l pe vecin sa rezolve problema, daca nu rezolvi tu cu un burghiu lung de 60 de cm si o rotopercutanta


Nu e un sfat bun. Se va incadra la distrugere de bunuri si e bun de plata.

Eu zic ca decat un proces care poate dura ani de zile, mai bine scoti din buzunar 250 de lei si il muti pe alt perete pe banii tai. Problem solved !

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Asa se monteaza aparatele, pe beton ca sunt grele si nu tine varianta cu intepare de dibluri de suport ca nu mai au rezistenta. Nu se pun cauciucuri la unitatea exterioara, ar fi stupid sa puna pentru ca nu ajuta cu nimic. Cauciucurile sunt la compresor, in numar de 4 de regula.
In plus, daca-l pune pe peretele lui daca are unde evident ca eu nu vad in poza unde... tot o sa-l auzi ca asa se transmit vibratiile prin betoane.

Edited by andreic, 09 June 2017 - 21:25.


#9
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

 dragosh82, on 09 iunie 2017 - 21:16, said:

roaga-l pe vecin sa rezolve problema, daca nu rezolvi tu cu un burghiu lung de 60 de cm si o rotopercutanta
Poate nu ai apucat sa citesti in lunga me descriere de introducere...
Vorbit deja cu vecinu', n-ai cu cine...

#10
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 AroundYou, on 09 iunie 2017 - 21:04, said:


Iniante sa vad poza credeam ca exista o solutie, imi imaginam altfel montata centrala a/c. Insa acum analizand pozitionarea centralei... cu parere de rau iti spun..nu poti face nimic. Doar sa se constate ca acel aparat scoate un zgomot de peste xx decibeli. Dar cu siguranta nu intruneste conditia asta.

N'ai ce face. Doar sa platesti tu din buzunarul propriu sa muti centrala.

Edited by andreiMembruAnonimut, 09 June 2017 - 21:25.


#11
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
nu stiu ce principii ai tu legat de astfel de indivizi, dar eu fix acolo as da o gaura, asa cum zicea colegul de mai sus, fix prin unitatea de AC.

Edited by alexpet, 09 June 2017 - 21:31.


#12
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

 andreic, on 09 iunie 2017 - 21:23, said:

Asa se monteaza aparatele, pe beton ca sunt grele si nu tien varianta cu intepare de dibluri de suport ca nu mai au rezistenta. Nu se pun cauciucuri la unitatea exterioara, ar fi stupid sa puna pentru ca nu ajuta cu nimic. Cauciucurile sunt la compresor, in numar de 4 de regula.
http://hvacstore.ro/...er-Conditionat/

#13
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017

 Bogotta, on 09 iunie 2017 - 21:22, said:



Nu e un sfat bun. Se va incadra la distrugere de bunuri si e bun de plata.


aiurea! ar putea sa spuna ca a vrut sa agate un tablou mai greu pe perete si ca l-a luat valul cand dadea gaura.

#14
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

 alexpet, on 09 iunie 2017 - 21:27, said:

nu stiu ce principii ai tu legat de astfel de indivizi, dar eu fix acolo as da o gaura, asa cum zicea colegul de mai sus, fix prin unitatea de AC.
Pai, sa zicem ca as face eu astfel... dupa aia nu ma taraste el prin tribunale ca i-am distrus lucrul sau? Va rog... lucruri de genul asta, excludem acum din ce s-ar putea face...

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,450
  • Înscris: 24.02.2017

 alexpet, on 09 iunie 2017 - 21:27, said:

nu stiu ce principii ai tu legat de astfel de indivizi, dar eu fix acolo as da o gaura, asa cum zicea colegul de mai sus, fix prin unitatea de AC.


Voi ganditi mult cand faceti astfel de sugestii ?  Mai ramane sa coboare in parcare si sa ii zgarie si masina vecinului ca sa fie razbunarea completa si apoi sa ajunga pe bune in tribunal .....

 ljngbx, on 09 iunie 2017 - 21:29, said:

aiurea! ar putea sa spuna ca a vrut sa agate un tablou mai greu pe perete si ca l-a luat valul cand dadea gaura.

Ete fleosc.  Ar fi clar ca a fost rea vointa. Nu poti invoca un astfel de motiv pueril, ca ai vrut sa agati un tablou, asta dupa ce deja ai facut scandal ca te deranjeaza zgomotul de la aparat.

Edited by Bogotta, 09 June 2017 - 21:32.


#16
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
baga bormasina in el , nu mai sta pe ganduri , si cand vine la tine la usa zii si tu ca esti chirias si sa vorbeasca cu proprietarul care e plecat in canada

Edited by adicontakt, 09 June 2017 - 21:33.


#17
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
inghesuie-l pe chirias in lift si da-i cateva sa te tina minte.

#18
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

 Bogotta, on 09 iunie 2017 - 21:22, said:

Eu zic ca decat un proces care poate dura ani de zile, mai bine scoti din buzunar 250 de lei si il muti pe alt perete pe banii tai. Problem solved !
In faza in care suntem acum, deja nu se mai poate... Deja s-a spus ce s-a spus, s-au terminat toate vorbele...singura varianta mai e judecata. Alalalt o face pe-a smecherul, oricum nu mai raspunde, etc, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate