Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 

Scanner foto

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004
Mno, am multe filme de digitizat și consider că e mai ieftin să cumpăr la s.h. un scanner decât să mă duc la un studio foto... la câte filme am de scanat mă costă cel puțin 700 Lei scanarea.
Deocamdată am găsit așa ceva? E ceva de capul lor?
https://www.olx.ro/o...html#9c23edc050

https://www.olx.ro/o...html#9c23edc050

https://www.olx.ro/o...html#9c23edc050

https://www.olx.ro/o...html#405fc42e23


Sau să caut mai degrabă ceva de genul? https://www.olx.ro/o...html#9c23edc050

https://www.olx.ro/o...html#9c23edc050

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Alea "A4" sint prostii, poti sa uiti. Ultimele doua dedicate poate or face ceva treaba desi cred ca tot destul de prost. Ideal gaseste pe cineva care are un scaner dedicat ok gen Minolta sau Nikon si te lasa sa-l imprumuti (daca nu e pro sa primeasca ceva de scanat pe bani doar stringe praful prin dulap dupa ce si-a terminat de scanat filmele). Am si eu unul dar sint mult prea departe de tine.

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004
Din alea nu am găsit pe la noi. Nici măcar la 700-800 lei. Puţin îmi pasă că pe SCSI, numai să fie scanner foto.
Dar unul mai mare, gen "Epson" A3 cu un adaptor de transparenţă e bun?   :huh:

#4
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Cel cu 249lei (penultimul) il am si sunt multumit.
L-am luat de la lidl cu 150lei.
Pozele care prezinta interes deosebit le duci la un scanat profesional daca e cazul.

Edited by bitiro, 09 June 2017 - 18:26.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
@djl "Nici macar"? Ma scuzi, dar alea sint scule de 500-1000 euro :-)
Pe scurt despre adaptoarele de transparenta: NU. Cel putin daca ma intrebi pe mine. Ca dau o imagine oarescum folosibila, da, sigur. Serios, poate e cineva de pe forum sa te ajute cu o scula buna pentru citeva saptamini, ce naiba pe mine m-a ajutat cineva inainte de 2000 si nu l-am gasit pe internet ci "din vorba in vorba". Dupa aia mi-am luat si eu unul pe care l-au folosit toate rudele si prietenii si acum sta de citiva ani nefolosit si serios ca ti l-as da cit sa-ti faci treaba fara nici o problema dar logistica e imposibila. Si chiar pentru chestiile posibile la mine lenea e mare (am un director cu "poze noi" din decembrie 2007...).

Poate versiunile noi de Lidl cum zice colegul chiar fac treaba buna totusi. Putem avea citeva exemple (evident din poze nu foarte personale, cred ca nu e imposibil)?

#6
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Caut si eu un scanner de asta de mult timp, tot ce am vazut trebuia sa tai filmul in nu stiu cate bucati...ma calca pe nervi treaba asta. Le pastrez zeci de ani in sul si le tai pentru ca am scanner ieftin...

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,129
  • Înscris: 30.04.2007
daca ai un dslr, iti recomand ceva de genul asta ..

https://www.olx.ro/o...ti-ID3MuyC.html

#8
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postr_murphy, on 09 iunie 2017 - 18:37, said:

daca ai un dslr, iti recomand ceva de genul asta ..

https://www.olx.ro/o...ti-ID3MuyC.html
Acela nu e pentru diapozitive?

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostErwin_Rommel, on 09 iunie 2017 - 18:32, said:

Le pastrez zeci de ani in sul si le tai pentru ca am scanner ieftin...

In sul oricum e o idee destul de proasta (desi la indemina) sa le pastrezi: orice ai vrea sa faci cu ele (legat de fotografie evident) necesita sa fie cit mai drepte, plus ca atunci cind le faci sul in mod sigur se freaca o suprafata de alta, cu efecte dezastruoase la cel mai mic fir de praf ce o sa-ti genereze zgirieturi. Si asta cu taiatul nu tine de scannerele ieftine, mai tot ce am vazut ca scanner de film dedicat (ma refer la de-astea de consumer dar scumpe, chiar si de mii de euro) necesita impartirea in 6 (?) frame-uri.

#10
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Astea sunt 2 poze scanate.
Tinand cont ca aparatul cu care au fost facute, un Kodak la care nu aveai ce regla,
eu sunt multumit de rezultate.

Attached Files



#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,129
  • Înscris: 30.04.2007

View PostErwin_Rommel, on 09 iunie 2017 - 18:41, said:

Acela nu e pentru diapozitive?
ala da, strict pentru diapozitive, dar exista si cu adaptor pentru rolfilm, neaikon stiu ca are ceva asemanator, cu burduf textil parca.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am tăiat nişte filme când le-am dus la studio...  :(
Oricum, acasă vreau să le scanez doar pe alea tăiate în bucăţi de câte şase sau capete de film.
500-1.000 Euro noi sau s.h.?    :huh:
@ f300 : tu din ce oraş eşti?   :huh:

#13
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Eu am scanat niste diapozitive la cel mai mare studio foto din Ploiesti ; nu am fost deloc multumit de ce-a iesit (rezolutie mica) . Din ce-am vazut ,foloseau ceva in genul ultimului link pus de tine.
Intr-o discutie pe un alt forum cineva mi-a recomandat pe un prieten de-al sau, care si-a cumparat un scanner pro ( a dat pe el 2-3000 de euro) ; spunea ca i-a copiat perfect filmele.
L-am sunat pe respectivul si mi-a cerut 3 sau 4 euro de fiecare cadru - intr-adevar avea scula pro, dar parea confuz cand l-am intrebat daca le poate scoate in fisier RAW , asa ca am renuntat. (verificasem modelul si se putea).

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004
Alte păreri?   :huh:

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
RAW in contextul unui scanner? Ce urmareai in afara de un format necomprimat si eventual pe mai mult de 8biti/canal?

Edited by dani.user, 11 June 2017 - 11:01.


#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca in orice context fotografic obtinerea exact a datelor de la CCD (sau ce tehnologie se mai foloseste in ziua de azi).

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
N-are sens in cazul unui scanner. Filtru Bayer n-are, lumina e mereu constanta/controlata. Un tiff necomprimat la 16bits/canal si avand color management adecvat ar trebui sa fie suficient.

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Lumina nu e constanta (sau expunerea nu e). Sint destule camere smechere care n-au filtru bayer si tot dau raw-uri. Argumentul ca doar un tiff (sau orice alt format cu destui biti pe canal si fara compresie lossy) e suficient merge la fel de bine pentru orice fel de camera.

Practic RAW-ul te ajuta sa ai toata informatia si daca ai nevoie de post-procesari sa poti sa "scanezi din fisier" fara sa mai trebuiasca sa mai ai acces la film, scanner, etc. Mai ales post-procesari cind programele au avansat, gen sa procesezi acum ce ai scanat in 2000.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate