Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Indosariat

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MarianIntreaba

MarianIntreaba

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2017
Salut, am o oferta de a ma angaja la ceva firma sa indosariez ceva intr-o arhiva, nu am facut nici o munca in viata mea Posted Image)
In ce consta aceasta indosariere ? nu am habar, si prorgamul de munca ca de obicei este 8 ore, dar cat doamne sa indosariez in 8 ore Posted Image)
Ma poate ajuta cineva cu ceva detalii in domeniu ?

Edited by MarianIntreaba, 08 June 2017 - 21:08.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Cred ca e destul de usor de inteles: Indosariezi.

FIsa clientului Yvan.

Deschizi biblioraftul intre T si V X si Z, m-am tampit de cand cu touchscreenul, cauti partea cu litera Y, mai pe la sfarsit, YV, YVA, IVAN si pui acolo ce ai de pus.

Edited by Lex404, 08 June 2017 - 21:25.


#3
MarianIntreaba

MarianIntreaba

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2017

 Lex404, on 08 iunie 2017 - 21:24, said:

Cred ca e destul de usor de inteles: Indosariezi.

FIsa clientului Yvan.

Deschizi biblioraftul intre T si V X si Z, m-am tampit de cand cu touchscreenul, cauti partea cu litera Y, mai pe la sfarsit, YV, YVA, IVAN si pui acolo ce ai de pus.

Asta e tot, asa simplu ?
Multumesc frumos

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
Cred că mai trebuie să și coși pe ici pe colo.

Să mai indexezi file, să le pui în ordine etc.

#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Greu nevoie mare.
Știu o secretară care zilnic trimite la o arhivă particulară zeci de pagini de tabele, memorandumuri, anumite e-mailuri, fiecare filă trebuie să aibă cod de bare unic generat, imprimat, lipit, introdus în bază de date electronică, registru manual etc. Nu vreau să știu cine e la celălalt capăt al firului, dar cred că e o muncă foarte minuțioasă, repetitivă dar care trebuie tot timpul executată cu grijă și atenție.

Dar e bine la arhivă, că-i tot timpul răcoare.

#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,296
  • Înscris: 08.11.2016
Iti trebuie o bormasina si o macheta din lemn unde sa pui foile care trebuie indosariate. Cred ca bormasina si macheta exista, deci tu doar trebuie sa le potrivesti in macheta, sa le gauresti si dupa aceea sa le cosi intr-un dosar. Nu e greu dar, dupa cateva saptamani cred ca te vei plictisi, sau nu.

Poate trebuie facut si un opis si atunci munca se complica. Dureaza mai mult. Trebuie sa inregistrezi fiecare pagina.

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Stiu pe unude al lucrat la LA STAMPA in To vre-o 2 ani pe treaba asta.Era relax total zicea el.Si dupa 3 ani "plangea"ca sa terminat.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MarianIntreaba, on 08 iunie 2017 - 21:08, said:

Salut, am o oferta de a ma angaja la ceva firma sa indosariez ceva intr-o arhiva, nu am facut nici o munca in viata mea Posted Image)
In ce consta aceasta indosariere ? nu am habar, si prorgamul de munca ca de obicei este 8 ore, dar cat doamne sa indosariez in 8 ore Posted Image)

E o buna oferta sa incepi de undeva...E o munca monotona, repetitiva dar relaxanta (nu te foote un sef idiot la cap).
Decat la sapa in camp deschis, in arsita soarelui, impartit pliante la metrou sau promoter de biscuiti prin mall-uri, eu zic ca e mai bine la indosariat.
Munca n-a omorat pe nimeni... (e adevarat ca nici lenea).

Edited by rosix, 09 June 2017 - 06:27.


#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,592
  • Înscris: 08.03.2017
Daca doar indosariezi : aranjat pagini, pus in cadru de lemn cum s-a mentionat mai sus, gaurit, legat cu sfoara intr-un anume fel , asa incat capetele sa ajunga in spate si sa se poata sigila, coperti de carton taiate la ghilotina , lipit eticheta, eventual scris . Atentia se refera la pagini, aranjare , coperta - toate trebuie sa fie la "dunga"
Daca este munca de arhivar implica muuult mai multe .

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
cu siguranta la inceput n-o sa faci munca propriu-zisa de indosariere. ti se vor da sarcini mai simple, pana inveti tot fluxul de indosariere/arhivare. gen desfacut capse, scos agrafe, numerotat pagini sau alte activitati de genul acesta.
retine un lucru foarte important : o sa-ti treaca prin fata ochilor fel de fel de informatii (depinde si ce indosariezi, de la ce firme sunt documentele). fii discret si nu comenta cu nimeni, nici la munca, nici acasa, in legatura cu ce scrie prin acele documente. nu e treaba ta.

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
Chiar așa. Dacă e vorba de SIPA scoate-mi și mie dosarul de-acolo, please..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate