Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cand si cum ati reusit sa intarcati copilul?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Salutare!
Eu pe tema asta am auzit numai povesti de groaza sau care m-au ingrozit...crema de ghete pe tzatze, perii de sarma bagate in san, trimis copilul la mama sau cel mai inspaimantator sa pleci tu de acasa...ceea ce vine la pachet cu dureri ingrozitoare, te umfli, iti curg si trebuie sa te legi ( strans) si sa aplici comprese cu diverse porcarii ( gen nisip), sau sa recurgi la pastile...desigur am auzit si varianta care am zis io asa o sa fac sa il intarci treptat ii dai din ce in ce mai raretc...da cu cine sa te intelegi cand el vrea sa te suga nonstop??? Am zis ma duc la munca mai repede sa stea fara tzatza macar juma de zi, si sa manince si ceva solid macar o masa ca lumea, dar de unde, jumatea ailalta recupeteaza...iar io plec pe la 2 si pe la 6 incep sa ma umflu si sa ma doara...aud mame care mai au problema asta si dupa cateva luni dela intarcare...iar cu strasul am.avut o experienta traumatizanta cand a intarcat mama pe fratemiu ca dupa ce s-a strans 2-3 zile a ramas fara tzatze....
Desigur am auzit si variante usoare : pus un leucoplast si tzitzi are buba si copilul ok;dormit in alta camera cu tati sau altcineva ( ai mei tipa dupa mine amandoi si daca ma duc la pipi) sau cum a fost la mine ca aveam 3 ani ( probabil " deaias asa de proasta" :D ), murise bunicul si a zis mama ca pleaca si ea la tataie si se pare ca am inteles (???) dar la fratemiu de frica sa nu ajunga iar la 3 ani a  cedat la presiunile din jur si l-a dus la bunicamea cateva zile pe la 1 an si 7-8 luni...iar io a dracului m-am bucurat ca il intarca si o sa stea numai cu mine cateva zile dar acum cand realizez mie atat de mila de bietul copil ca nu mai pot:(...deja ma gandesc ca asta ar fi putut pune bazele problemelor pe care le-a avut ulterior in copilarie si in viata :(...
Asadar eu as lasa-o pe fii-mea sa suga cat vrea ea atata doar ca am inceput sa ma ingrijorez grav pentru sanatatea ei pt ca maninca din ce in ce mai putin si mai prost ( calitativ) deja nu o mai pot pacali sau determina sa manince ce si cat zic io ca ar trebui, afica din toate grupele ( maninca foarte disociat : o zi doar fructe ( din pacate mai rar in ultimele zile) alta doar carne /branza/ paine/  prostii) sau o pun la masa cu farfuria in fata cu n produse pe ea sa isi aleaga iar ea se intoarce la mine si alege tzatza...iar asta vine la pachet cu carenta de fier pe care l-as pitea siplimenta dar trebuie sa stiu cat iar anul asta i-au luat sange de 2 ori odata in ianuarie ca tot asa nu a mancat vreo  saptamana-doua si a doua prin martie a facut o gastroenterita virala dar nu i s-a facut si sideremia ( hemoleucograma arata ceva mai multe eritrocite mici si tinere ceea ce inseamna ca incearca sa compenseze o pierdere sau o carenta). Iar o alta chestie de care ma tem este posibilitatea  aparitiei cariilor.
Nu in ultimul rand ma tem de intarcare ca recomandare medicala ( deja medicul ei mi-a propus-o de anul trecut pe motiv ca nu maninca) iar unei vecine i-a recomandat-o tot asa la 2 ani pt ca facuse sinuzita copilul si cica laptele favorizeaza secretiile nazale in exces...(,in fine eu credeam ca doar laptele de alta specie ar putea face ceva de genul...)...
Consilierul in alaptare cu care am.vorbit pe un site m-a certat ca nu am stiut sa diversific copilul intre 6 luni si 1 an pt ca ar fi trebuit de atunci sa ii raresc mesele de san si sa ajung doar la 1/zi acun e prea tarziu si cica tre sa merg cu ea la nutritionist...am scris pe un alt site sa vedem dar ma indoiesc ca ma poate ajuta gratuit...
Dvs ce experiente mai mult sau mai putin inspaimantatoare puteti impartasi le tema asta???

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Doamne, daca se intelege ceva din textul tau...

#3
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Barbatii oricum nu ma astept sa inteleaga

#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Ar intelege, amaratii, daca ai folosi si semnele de punctuatie unde trebuie si te-ai limita la fraze mai scurte.

#5
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
CAND VREA COPILU

 delores, on 07 iunie 2017 - 17:00, said:

Eu pe tema asta am auzit numai povesti de groaza sau care m-au ingrozit...crema de ghete pe tzatze, perii de sarma bagate in san, trimis copilul la mama sau cel mai inspaimantator sa pleci tu de acasa...ceea ce vine la pachet cu dureri ingrozitoare, te umfli, iti curg si trebuie sa te legi ( strans) si sa aplici comprese cu diverse porcarii ( gen nisip), sau sa recurgi la pastile...
...masochism in stare pura Posted Image . pana la tine n-am mai auzit draciile astea

Edited by bogdan181180, 07 June 2017 - 17:22.


#6
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Copil apraoape 2 ani. Stop.
Disperat dupa tzatza. Stop
Nu maninca . Stop.
Toata lumea inclusiv doctor recomanda intarcarea. Stop
Lu' nebuna de ma-sa ( cu cratima) ii e frica de povestile de groaza si experientele traumatizante auzite si vazute la alte mame ( inclusiv la nebuna ailalta de ma-sa actuala bunica). Stop.
Mamicile stiu mai bine: sani umflati, durerosi,  curg, necesita bandaje, comprese, pastile, etc...
Plus reactiile posibile si eventuale traume ale copilului...
Desi cu toti(i) am trecut prin asta si am supravietuit, se pare ca fie mama sufera mai mult decat copilul, fie constientizeaza ( dramatizeaza) mai mult..

Asadar domnilor tatici,  voi cum ati oprit lactatia si ati gestionat durerea de tzatze ??? ( raspuns favorit: nevasta- mea nu a avut nici pe dracu :D)

Pofta de mancare ( foamea) le-a mai trecut de la sine ( sotiilor) , sau au mincat la fel si s-au ingrasat mai rau pana ati luat dvs sotii masuri punitive ( si care au fost acelea eficiente) ??? Sau sotiile dvs sunt toate modele si nu au mancat si nu s-au ingrasat nici un gram in plus nici in sarcina nici pe urma?

Cu puradelul urlator ce ati facut l-ati dus la bunici sau ati trimis-o pe ma-sa de acasa ( la ma-sa) si ati stat voi cu el ( taticii)? Adica cei cu copii normali nu dinaia geniali care au inteles din prima ca au alte lucruri mai bune de facut decat tzatzele lu' ma-sa  :D ???

Better :)?


 bogdan181180, on 07 iunie 2017 - 17:21, said:

CAND VREA COPILU


...masochism in stare pura Posted Image . pana la tine n-am mai auzit draciile astea

Soacra-mea mi le-a spus pe cele mai ingrozitoare

#7
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Dar stiti ceva pana la urma una si una fac doua m-am saturat sa dau explicatii poate are cineva ceva obiectiv de spus si la subiect...


Si io as lasa copilu sa suga cat vrea dar ma tem sa nu apara probleme grave de sanatate. Mai ales ca si in privinta mancarii propriuzise a inceput sa manince doar cand vrea si ce vrea si daca vrea ceea ce iarasi parerile sunt impartite si nu stiu pana la ce punct un copil face alegerile cele mai bune  atata timp cat nici noi nu le facem ( nici chiar atunci cand zicem.ca "ne cere organismul"...)

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Altele pling ca nu mai vrea copilul sin. Eu zic sa te bucuri si sa lasi natura sa-si faca treaba. Daca te hranesti sanatos, laptele de mama e cel mai bun aliment pentru copil.
In plus, daca fortezi natura, e posibil sa generezi un dezechilibru hormonal, si ala e un loc tare sensibil la voi.
Unii inteleg...fiica noastra a fost intarcata la 7 luni si nu i-a fost deloc usor sotiei....

LE. am postat asta mai devreme dar n-a trecut, net de kko.
Tot esti stresata, vad... dar macar ai inceput sa scoti ghearele! E de bine, esti pe drumul cel bun, zic.
Hai si bine ai revenit.

LE2. Nici fiica-mea nu voia sa manince cind era mica. A mincat fortat... Acu ne injura. Se lupta rau cu kilogramele. Puiul tau ca orice pui isi ia ce are nevoie...

Edited by viotl, 07 June 2017 - 18:06.


#9
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Stiu si io ce sa zic...nici eu nu fac cele mai bune alegeri in privinta propriei alinentatii si probabil nici a copilului. Daca nu am consuma nici noi si nu am.avea in casa si nu am manca nici pe strada alimente nesanatoase atunci ar fi mult mai simplu nu ar avea cu ce sa isi faca rau. Si daca nu am avea nici pareri contradictorii si chiar conflicte legate de mancare poat ar manca si copilul si nici nu am fi unul prea gras altul prea slab.

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
nu zi nimic  si fa ce-ti spune inima, aia are niste setari de la Doamne-Doamne...

#11
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 usrnm, on 07 iunie 2017 - 17:09, said:

Doamne, daca se intelege ceva din textul tau...
Eu am inteles ca si-ar pune si crema de ghete pe tzatze numai sa n-o mai suga ala.

#12
elephantul

elephantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2015
Reactiile depind in functie de copil sau mama, nu sant standard, este o etapa normala a vietii si nu trebuie dramatizata, iti pot expune doar cazul meu, care a fost surprinzator de simplu. Copilul avea 2,5 ani cand am hotarat intarcarea, o alerga peste tot prin casa dupa san, eu am ramas acasa cu copilul, sotie s-a dus la mama. Surpriza maxima, asta micu nu a schitat nici o figura, era deja invatat cu laptele la cana, eu imi luasem liber o saptamana pt a sta cu el, m-am descurcat de minune, nici macar nu intreba de mama, la sotie nici nu ii venea sa creada cand ii spuneam la telefon, il duceam zilnic pe la mama si il vedea doar din alta camera. Pt ea a fost putin mai greu, sani umflati etc, dar cu ceva pastile si muls a trecut relativ bine peste moment, acu plange dupa sanii aia ....

#13
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Pe la 1,5 ani a dus copchilu la soacra-sa si ea a plecat cu barbac-su in vacanta.
De la 1 an manzu tatea doar dimineata si seara.

#14
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Doamnee fereste...ce-i stricat la tine femeie. Sarme in sani, crema de ghete pe sfarcPosted Image
Daca asa decurge primu an de crestere al unui copil, mai bine ma lipsesc. Toate zic ca au avut sarcina usoara si copilu e cuminte, dar intre 4 pereti doar ele stiu ce fac.

#15
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 delores, on 07 iunie 2017 - 17:36, said:

Soacra-mea mi le-a spus pe cele mai ingrozitoare
Si te iei dupa toate "nebunele".

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
delores, ca sa nu ai probleme cu sanii, mulgi surplusul de lapte si il poti congela. te hidratezi mai putin in perioada asta, ca sa-ti scada productia de lapte. pe copil il alaptezi sarind intai peste o masa, apoi doua si tot asa. treptat iti va scadea lactatia.
poti inlocui mesele de lapte matern, daca refuza copilul sa manance mancare, cu lapte praf sau cereale care se dizolva in lapte praf reconstituit.
e dificil sa vezi cum copilul refuza sa pape si vrea doar san. dar pentru binele tau si al ei, rezista cateva zile, la un moment dat tot va manca, de foame.
da, e adevarat ca nu ai facut diversificarea ca la carte, dar asta este acum, nu poti da timpul inapoi.
fetita mea s-a intarcat singura pe la 6 luni, ii iesea primul dintisor si nu putea sa suga pentru ca avea dureri. i-am dat lapte praf, pentru ca la biberon laptele curgea mai usor, nu trebuia sa suga cu putere in conditiile in care o dureau gingiile. usor-usor mesele de lapte din timpul zilei au fost inlocuite cu lapte praf, o mai alaptam doar seara si peste noapte. in paralel am inceput si diversificarea. as fi vrut s-o alaptez macar pana la 1 an, dar nu a mai vrut ea.

Edited by corinadaniela, 08 June 2017 - 08:46.


#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Vezi ca exista pompe pentru muls sanul. Sotia a folosit asa ceva. Pui la frigider si dai copilului cand vrea. Ideea e sa il dezobisnuiesti sa stea la san, nu neaparat sa il dezveti de lapte.

L.E. Am vazut ca si @corinadaniela a spus cam acelasi lucru.

L.L.E:

Quote

Asadar domnilor tatici,

Quote

Cu puradelul urlator ce ati facut
Si nu mai crede ca noi barbatii nu intelegem ce se intampla cu voi cand aveti astfel de "probleme" ( defapt in cazul tau nu e nici o problema ).
Eu am doi, la o diferenta de  doar1 an si doua luni...crede-ma ca stiu cum e in conditia in care eram doar eu si sotia, fara mama, fara ma-sa si nu il lasam nicaieri. Eu le-am si dat sa manance, i-am si spalat, schimbat si cam tot ce facea si sotia si nu m-am mai plans.
Dar se pare ca nu stii sa genstionezi o situatie simpla...
Poate puradel ai tu, eu am copii...

Edited by tehnics, 08 June 2017 - 09:13.


#18
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Nu mai asculta toate tampele si tampeniile!


Eu n-am intarcat-o inca :roflmao:. Dar nu prea mai suge asa des, de vreo luna doua nu prea mai mananca efectiv decat rar, e mai mult de confort. In ultimul timp am inceput sa o mai duc cu zaharelul cand vrea ea si n-am chef eu, mai incolo, nu acum, etc. Da' n-am de gand sa o "intarc" eu, o las pe ea sa decida.

Cred ca n-ai inca nici un motiv sa te opresti. Sunt destui copii care nu mananca bine in primii ani, da' nu e din cauza alaptatului. Ba chiar as zice, pentru ca alaptezi, poti sa stai linistita ca macar mananca ceva.
Dar daca chiar vrei, sunt aproape sigura ca n-o sa ai tatele umflate, cam dupa un an, un an si ceva se stabilizeaza productia si este "on-demand", nu se mai fac stocuri :). Deci nu mai suge copilul, nu mai e nici lapte.
Fiind suficient de mare, ii poti explica. O sa se dea cu fundul de pamant da' pana la urma o sa inteleaga.

Dar inca o data iti zic, te opresti daca vrei tu (si copilul), nu ca debiteaza soacra prostii.

Hai ca am reusit sa iti citesc si restul postului.

 delores, on 07 iunie 2017 - 17:00, said:

cica laptele favorizeaza secretiile nazale in exces...(,in fine eu credeam ca doar laptele de alta specie ar putea face ceva de genul...)...
Exact, lactatele favorizeaza secretiile nazale da' nu laptele de la muma-sa. Ba chiar pe vremuri (si acum de catre unii) se folosea laptele de la san pentru decongestionarea nazala.

 delores, on 07 iunie 2017 - 17:00, said:

Consilierul in alaptare cu care am.vorbit pe un site m-a certat ca nu am stiut sa diversific copilul intre 6 luni si 1 an pt ca ar fi trebuit de atunci sa ii raresc mesele de san si sa ajung doar la 1/zi acun e prea tarziu si cica tre sa merg cu ea la nutritionist...
Consilier de alaptare auto-intitulat probabil, de la LLL nu cred ca ai primi asa sfaturi :lol:.


 delores, on 07 iunie 2017 - 17:00, said:

Asadar eu as lasa-o pe fii-mea sa suga cat vrea ea atata doar ca am inceput sa ma ingrijorez grav pentru sanatatea ei pt ca maninca din ce in ce mai putin si mai prost ( calitativ) deja nu o mai pot pacali sau determina sa manince ce si cat zic io ca ar trebui, afica din toate grupele ( maninca foarte disociat : o zi doar fructe ( din pacate mai rar in ultimele zile) alta doar carne /branza/ paine/  prostii) sau o pun la masa cu farfuria in fata cu n produse pe ea sa isi aleaga iar ea se intoarce la mine si alege tzatza...iar asta vine la pachet cu carenta de fier pe care l-as pitea siplimenta dar trebuie sa stiu cat iar anul asta i-au luat sange de 2 ori odata in ianuarie ca tot asa nu a mancat vreo  saptamana-doua si a doua prin martie a facut o gastroenterita virala dar nu i s-a facut si sideremia ( hemoleucograma arata ceva mai multe eritrocite mici si tinere ceea ce inseamna ca incearca sa compenseze o pierdere sau o carenta). Iar o alta chestie de care ma tem este posibilitatea  aparitiei cariilor.
Faptul ca mananca disociat nu e o problema. Da' poate fi o problema faptul ca ii dai prostii in loc de mancare ca sa o convingi sa manance ceva. Asa se pervertesc gusturile si-ajungi sa manance doar prajituri.
Din fericire n-am avut problema asta da' cred ca daca as avea-o as incerca sa ma calmez si sa o iau usor. Eventual chiar de la zero cu diversificarea. Si doar produse proaspete si intregi nu amestecuri si nici biscuitei, ciocolatele, cereale, prajiturele etc.

Legume, fructe, carne, branza, unt, smantana, iaurt. Si apa. Si relaxat, fara avioane in gura si ia o gurita pentru mama, una pentru tata, una pentru matusa Veta. 3 chestii in fata, mananci, ok, nu mananci, incercam mai tarziu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate