Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cand si cum ati reusit sa intarcati copilul?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postviotl, on 07 iunie 2017 - 18:41, said:

nu zi nimic  si fa ce-ti spune inima, aia are niste setari de la Doamne-Doamne...

O avea dar se strica pe drum ca isi tot baga coada stim noi cine : D

View PostdaniMMM, on 07 iunie 2017 - 18:44, said:


Eu am inteles ca si-ar pune si crema de ghete pe tzatze numai sa n-o mai suga ala.

Inteles de-a 'n p**lea ( sper ca am scris corect gramatical😁)...asa facut soacra-mea...
Eu am plans si am bocit aproape 3 luni dupa ce am nascut-o ca nu imi ajungea laptele, cei de aici stiu asta au fost martori, si cand a inceput sa creasca productia si sa se stabilizeze necesarul copilului incepuse sa se adune si sa doara...si atunci mi s-a zis cu sadism ce " misto" va fi cand o sa intarc...
Deci dupa ce m-am chinuit atata pentru laptele asta , acum sa fie nevoie de pastile si bandaje stranse cu saci de nisip sau mai stiu io ce mizerii, No thanks !!! Mai bine mai infiez inca un bebelus si il hranesc...

View Postelephantul, on 07 iunie 2017 - 20:13, said:

Reactiile depind in functie de copil sau mama, nu sant standard, este o etapa normala a vietii si nu trebuie dramatizata, iti pot expune doar cazul meu, care a fost surprinzator de simplu. Copilul avea 2,5 ani cand am hotarat intarcarea, o alerga peste tot prin casa dupa san, eu am ramas acasa cu copilul, sotie s-a dus la mama. Surpriza maxima, asta micu nu a schitat nici o figura, era deja invatat cu laptele la cana, eu imi luasem liber o saptamana pt a sta cu el, m-am descurcat de minune, nici macar nu intreba de mama, la sotie nici nu ii venea sa creada cand ii spuneam la telefon, il duceam zilnic pe la mama si il vedea doar din alta camera. Pt ea a fost putin mai greu, sani umflati etc, dar cu ceva pastile si muls a trecut relativ bine peste moment, acu plange dupa sanii aia ....

Pai si eu o sa plang dupa ei...ca doar nu is vreo vedeta sa ii pun la loc ...

#20
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postcorinadaniela, on 08 iunie 2017 - 08:45, said:

delores, ca sa nu ai probleme cu sanii, mulgi surplusul de lapte si il poti congela. te hidratezi mai putin in perioada asta, ca sa-ti scada productia de lapte. pe copil il alaptezi sarind intai peste o masa, apoi doua si tot asa. treptat iti va scadea lactatia.
poti inlocui mesele de lapte matern, daca refuza copilul sa manance mancare, cu lapte praf sau cereale care se dizolva in lapte praf reconstituit.
e dificil sa vezi cum copilul refuza sa pape si vrea doar san. dar pentru binele tau si al ei, rezista cateva zile, la un moment dat tot va manca, de foame.
da, e adevarat ca nu ai facut diversificarea ca la carte, dar asta este acum, nu poti da timpul inapoi.
fetita mea s-a intarcat singura pe la 6 luni, ii iesea primul dintisor si nu putea sa suga pentru ca avea dureri. i-am dat lapte praf, pentru ca la biberon laptele curgea mai usor, nu trebuia sa suga cu putere in conditiile in care o dureau gingiile. usor-usor mesele de lapte din timpul zilei au fost inlocuite cu lapte praf, o mai alaptam doar seara si peste noapte. in paralel am inceput si diversificarea. as fi vrut s-o alaptez macar pana la 1 an, dar nu a mai vrut ea.

Noi am trecut de faza cu lapte praf si biberon, aia mergea pe la 6 luni ca in cazul dvs...acun ar fi aiurea sa o invat la biberon care creste riscul de carii si de dependenta si mai indelungata decat sanul...
Lapte muls nu stiu daca ar mai vrea pentru ca se face amar chiar si in cateva ore am observat asta cand era bebelus. Atunci il consuma fara probleme dar acum nu stiudaca ar mai face-o.
As putea sa ma mulg ( ipotetic vorbind) doar cat sunt la munca dupaamiaza daca produc prea mult dar nu am nici conditii nici frigider si nici nu am de ce sa il duc acasa atata timp cat ma duc personal...de la 2 la 8 poate sta bine mersi fara lapte poate bea apa de sete mancare de foame si daca totusi vrea lapte poate bea lapte obisnuit  ( cu toate ca ala are si mai putin fier decat al meu). In fine o sa analizez oportunitatea de a ma mulge in cursul dupa-amiezii de azi cum ar veni si sa il pasyrez pentru maine dupa-amiaza...( putin probabil caci tocmai am dat pompa unei mamici care a nascut de curand si se angorjase)
Oricum laptele cu care ajung seara acasa nu e deloc statut sau stricat e chiar foarte bun si cred ca eo mare prostie sa crezi ca se strica ca doar nici in vaca nu se strica toata ziua pe camp 😁...

#21
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View PostDev, on 08 iunie 2017 - 09:32, said:

Nu mai asculta toate tampele si tampeniile!


Eu n-am intarcat-o inca :roflmao:. Dar nu prea mai suge asa des, de vreo luna doua nu prea mai mananca efectiv decat rar, e mai mult de confort. In ultimul timp am inceput sa o mai duc cu zaharelul cand vrea ea si n-am chef eu, mai incolo, nu acum, etc. Da' n-am de gand sa o "intarc" eu, o las pe ea sa decida.

Cred ca n-ai inca nici un motiv sa te opresti. Sunt destui copii care nu mananca bine in primii ani, da' nu e din cauza alaptatului. Ba chiar as zice, pentru ca alaptezi, poti sa stai linistita ca macar mananca ceva.
Dar daca chiar vrei, sunt aproape sigura ca n-o sa ai tatele umflate, cam dupa un an, un an si ceva se stabilizeaza productia si este "on-demand", nu se mai fac stocuri :). Deci nu mai suge copilul, nu mai e nici lapte.
Fiind suficient de mare, ii poti explica. O sa se dea cu fundul de pamant da' pana la urma o sa inteleaga.

Dar inca o data iti zic, te opresti daca vrei tu (si copilul), nu ca debiteaza soacra prostii.

Hai ca am reusit sa iti citesc si restul postului.


Exact, lactatele favorizeaza secretiile nazale da' nu laptele de la muma-sa. Ba chiar pe vremuri (si acum de catre unii) se folosea laptele de la san pentru decongestionarea nazala.


Consilier de alaptare auto-intitulat probabil, de la LLL nu cred ca ai primi asa sfaturi :lol:.



Faptul ca mananca disociat nu e o problema. Da' poate fi o problema faptul ca ii dai prostii in loc de mancare ca sa o convingi sa manance ceva. Asa se pervertesc gusturile si-ajungi sa manance doar prajituri.
Din fericire n-am avut problema asta da' cred ca daca as avea-o as incerca sa ma calmez si sa o iau usor. Eventual chiar de la zero cu diversificarea. Si doar produse proaspete si intregi nu amestecuri si nici biscuitei, ciocolatele, cereale, prajiturele etc.

Legume, fructe, carne, branza, unt, smantana, iaurt. Si apa. Si relaxat, fara avioane in gura si ia o gurita pentru mama, una pentru tata, una pentru matusa Veta. 3 chestii in fata, mananci, ok, nu mananci, incercam mai tarziu.

Ei uite eu la asta cu on demand nu reusesc sa ajung...si stiu si de ce: toata noaptea suge, toata dimineata ...suge ( printre alte treburi) si acum.normal.ca dupa-amiaza in 4-6:ore se aduna...dar tot e bine ca nu asa mult ca in primele zile. Ceva mai mult lunea ( dupa weekend). Bine Dummnezeului ca nu lucrez cum voia taicasu o zi da o zi nu ca era naspa rau asa...

Da si eu stiam.ca laptele matern intranazal ar face bine ( pt ca are imunoglobuline)...dar poate doar pana la un punct cine stie si alea in exces pot duce la hipersensibilizare...

Cu alimentatie asa cred si eu ca ar trebui doar ca e cam greu sa exclud complet din frigider si din casa painea, mezelurile, dulciurile de orice fel ...cu toate ca am.observat ca nu e atrasa intodeauna sau exclusiv de ele. Sunt zile cand nu se uita nici la prajituri sau inghetata. Sau in loc de fructe ia carne sau branza. Sau masline sau muraturi...azidim de ex i-am pus oua branza si carne (rosii si castraveti puneam dar nu am mai avut) dar ea a vrut morcov ras....ma deranjeaza insa ca de cateva zile nu mai vrea fructe ( de duminca a mai mancat doar cateva capsuni afara de la alti copii si banana in conditiile in care anul trecut manca capsuni, cirese, piersici intregi ,zmeura, mure, iar peste iarna kiwi, mango, portocale, mandarine mere pere nu mai zic...). Acum daca fac si mancare gatita si vrea si ii place, doamne ajuta, nu pot decat sa ma bucur...ieri de ex a mancat carne de curcan si orez ( pilaf); la fel nu s-a atins de ciorba vreo 3-4 saptamani dupa care si-a revenit cat de cat dar daca inainte manca toate legumele din ciorba ( selectiv o zi morcovii alta fasolea alta mazarea) acum a mancat doar zeama si cartofii...
Problema cu copiii e ca daca ii tii numai pe racituri si nu mai vor te gandesti ca poate ar manca si ei o ciorbita sau o mancarica; daca le gatesti mai multe mancarici si vezi ca vor branza si castraveti...te cam apuca nervii 😂

#22
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Bine ai revenit, @delores!

Primul pas ar fi sa nu te mai stresezi tu. Pentru ca te simte, te aude (cum te dai de ceasul mortii ca nu mananca X, Y, Z) si mai arbitir te refuza.
2. lasa-i fructe la indemana. 24/7
3. mancati impreuna micul dejun, pranzul si cina. Cat timp esti in preajma va prefera si cere sanul (ca de dorit .... hehe, nu trece curand). Asta nu-i bai, doar ca o sa te boscorodeasca unii-altii (de rit vechi Posted Image)
4. Redu reprizele de alaptat (ca numar si timp) dar nu brusc, in decurs de saptamani. Astfel se vor adapta si sanii dar si copilul.

Edited by shiva, 08 June 2017 - 18:16.


#23
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Servus!
Fructe are la dispozitie doar ca alea mai pricopsite ( mango kiwi ananas) care tre' taiate si curatate se strica dupa un timp de stat asa...
Cu orele nu prea ne sincronizam in sensul ca eu is rupta de foame de cum na scol pecand ea e satula de supt iar cand venim de afara sau vin eu de la munca ei ii e foame de tzitzi mie de orice altceva...
Si nu stiu cum sa procedez mai bine: daca ii pun ei sa manince acum si nu vrea, trebuie sa ii las poate vrea mai incolo, eu eventual gust din mamcare sa ii fac pofta, ca daca ar fi sa maninc eu dupa foamea mea nu i-ar mai ramane nimic ( nu am resurse nelimitate de delicatese iar mancare gatita nu are cine sa ii incalzeasca mai tarziu cand plec la munca), asa ca ma vad nevoita sa imi amagesc foamea cu ce am mai disponibil la momentul respectiv chiar daca nu e tocmai sanatos si eventual sa termin ce nu a mancat ea la sfarsitul zilei sau "valabilitatii" ( pana nu se strica) si e putin probabil sa mai vrea ( nu ca nu m-ar fi pacalit ca vrea papa la 10 noaptea dupa ce  strans si spalat vasele doar ca sa mai mergem la bucatarie sa ne jucam prin frigider si prin dulapuri..iar eu chiar am pus botul si am mai pus ceva la incalzit...😂)
Si inca ceva: de ce exemplul patern e mai strong? Daca tati zice ca ciorba lu'mami nu e buna, apai e kk, si tot ce maninca tati e bun si ce maninca mami nu? Chiar daca mami maninca cu pofta in fata noastra?( cel putin pana inceoe sa aiba si ea indoieli in privinta calitatii mancarii gatite de ea, ca daca ti se spune ca ar fi asa si pe dincolo, prwa grasa prea acra prea nustiucum parca incepe sa ti se para si tie...)

#24
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Of.
Sa-mi fie cu iertare, dar poate ii dai prea multa importanta lu' tati.
Apropo, sint un el, si ciorba lu' "mami" mea e cea mai buna.... Am avut probleme cu ""mamitele", si a mea si a ei, pe chestia asta.
Totusi, pentru linistea casei, daca tot ai de gind sa stai acolo o vreme, poate ai putea sa incerci sa gasesti o cale sa faci ciorba si pe gustul lui...nici nu visezi ce multe poate rezolva chestia asta!

View Postdelores, on 08 iunie 2017 - 16:17, said:

O avea dar se strica pe drum ca isi tot baga coada stim noi cine : D
Daca il lasi, isi baga...oricum, stai linistita, nu esti singura...

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Delores, schimba stilul. Nu mai lasa fructe si mancare la indemana, incearca sa faci un orar de masa mai strict, daca nu papa atunci, nu mai papa deloc pana la urmatoarea masa, fara gustari sau rontaieli intre mese. Inca nu a murit nici-un copil de foame daca a sarit peste 1-2 mese intr-o zi. Probabil copila nici nu simte cum trebuie senzatia de foame, pentru ca nu are o rutina a orelor de masa si a felurilor de mancare. Iar pe tati il poti disciplina foarte rapid, sa invete sa se abtina de la comentarii despre mancarea gatita de tine, de fata cu copila. Daca vrea o luna hrana rece, poate comenta. Daca nu, sa se abtina, ba chiar sa laude fiecare fel si sa manance cu pofta de fata cu fetita. Ba chiar ar fi mai bine sa mancati cu totii la aceeasi masa, ori de cate ori aveti ocazia. Pofta vine mancand.

#26
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postdelores, on 08 iunie 2017 - 19:25, said:

[...]Si inca ceva: de ce exemplul patern e mai strong? Daca tati zice ca ciorba lu'mami nu e buna, apai e kk, si tot ce maninca tati e bun si ce maninca mami nu? Chiar daca mami maninca cu pofta in fata noastra?[...]
Il iei in particular pe masculul feroce si-i zici pe un ton autoritar ca de-acum inainte toata mancarea facuta in casa e foarte buna. Iar parerile proprii sa si le tina pentru el insusi. Regula valabila oricand e pitica in preajma (si asa de bine aud copiii, mama-mama!).
Si neaparat mese luate impreuna. Chiar daca nu mananca, ci se joaca - sa va vada pe voi ca mancati si o sa ceara ea o lingura si inca o lingura.

#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postshiva, on 08 iunie 2017 - 22:39, said:

Il iei in particular pe masculul feroce si-i zici pe un ton autoritar ca de-acum inainte....
...nici pixda nu o sa vada daca nu se conformeaza :).
Scuze, dar nu m-am putut abtine.
Nu stiu de ce dar voi femeile credeti ca detineti adevarul absolut in familie....lasati omul sa isi spuna punctul de vedere. Daca ii pui laturi in farfurie, tu vrei sa te aplaude si sa spuna ca sunt cele mai gustoase bucate...hai sa fim seriosi.

#28
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Ei ce-as mai vrea sa iasa toate ciorbele pe placul lui...culmea ea ca cele care mi se par mie ok adica au gust de ceva si consistenta cat de cat potrivita ( adica seamana in linii mari cu ale mamelor noastre) nu ii plac ( prea deasa prea acra prea grasa prea putina etc) ci prefera mai zeama chioara...ma stradui sa le fac mai zeama chioara si nici atunci nui bine ca e zeama chioara nu ne mai place la nici unul...pana la urma bietul copil a mancat si cand era prea chioara si cand era prea deasa si cand noua nu ne placea ( impreuna sau separat). Nu e problema ca zice ca oricum nu intelege copilul dar nu maninca si nici ei nu ii scoate din cratita daca nu ii scot eu...pe de o parte il inteleg ca mai are si alte treburi si cand se apuca copilu sa manince ciorba face dezastru...aseara au vrut sa manince amandoi dovlecei umpluti dar a mancat doar ea ca el a trebuit sa spele si sa stranga ; inca nu l-a doborat foamea asa rau incat sa incerce sa manince si el stand "la prindere" langa un copil care maninca in picioare pe un scaun care se misca ba mai incearca sa faca si spagatul ca VanDame intre 2 scaune...sa experimenteze pe proproa piele efectele stresului si inghitirii de aer in timpul mesei asupra stomacului si colonului cum am experimentat eu in ultima vreme....eu ma gandeam de vreme ce nu mai accepra de multisor scaunul de masa pt bebelusi sa incercam sa ii facem o masuta mica si un scaunel la care sa sada sa manince ca un copil botezat ( scaunel are deja dar e foarte rasturnabil ) ca atfel ma tem.ca risca sa dezvolte si copilul colon iritabil doamne fereste...( si apoi de la masuta mica poate nu mai ajunge ada usor nici la tatele lu ma-sa ;)
Odata nu mai stiu ce am mancat cu toti la masa ea tot asa in picioare pe scaun si eu in picioare langa ea, dar ne-a plecut la toti trei, si ea baga in gura cate o lingura sau furculita, ne dadea si noua cate una, si pe urma ne pupa...dar de obicei nu prea se intampla sa ne sincronizam cu masa ca mie imi e foame prima de obicei , ei ceva mai tarziu si lui tati si mai tarziu ( el ia micul dejun abia cand vine de la munca, si in cazul cel mai bun maninca amandoi masa principala undeva spre seara pana sa vin eu...)

#29
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Cati ani are fetita ta?

Te invidiez, eu mai mult de 6 luni nu am putut alapta, si alea cu pompa (groaznic a fost).

Cum arata o zi culinara din viata ei? Tudor are 11 luni + si nu ar manca legume si fructe nici torturat.

#30
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
mie mi se pare ca delores este abuzata de catre sotul ei. abuz psihic 100%, poate si fizic (aici o rog pe ea sa ne lamureasca). delores, daca stai cu un barbat care te abuzeaza copilul o sa creasca avand impresia ca e normal asa. o sa caute la randul ei un sot care sa o abuzeze. asa ca ar trebui sa iei masuri. Posted Image

#31
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Posttehnics, on 09 iunie 2017 - 17:21, said:

[...]Nu stiu de ce dar voi femeile credeti ca detineti adevarul absolut in familie....lasati omul sa isi spuna punctul de vedere. Daca ii pui laturi in farfurie, tu vrei sa te aplaude si sa spuna ca sunt cele mai gustoase bucate...hai sa fim seriosi.

Nu, dar macar sa taca, cat e copilul in preajma.

In zilele noastre, cand abunda internetul de retete culinare cu poze si video, nu poti face laturi decat daca esti ... nu stiu, extraterestru, si nu stii limba romana/engleza. Chestii de genul: legume razalite si nu bucati sunt mofturi.
Iar cand e vorba de un copil mic - orice contra a parintilor pe tema mancarii se poate transforma in refuz. Consider ca aceste contre / discutii in contradictoriu / critici nu ar trebui sa aiba loc in prezenta copilului iar daca vorbim de un cuplu care se intelege - sigur pot gasi o solutie convenabila ambelor parti.

#32
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View PostPurpura, on 10 iunie 2017 - 01:53, said:

Cati ani are fetita ta?

Te invidiez, eu mai mult de 6 luni nu am putut alapta, si alea cu pompa (groaznic a fost).

Cum arata o zi culinara din viata ei? Tudor are 11 luni + si nu ar manca legume si fructe nici torturat.

Da, te inteleg...daca era sa ma iau dupa dr ei si a mea era pe biberon de la 1 luna... bine si acum la 1 an si 9 luni mai sunt momente dureroase la propriu cand sr urca pe scaun sa ajunga la tine si topaie si se agita pana iti rastoarna scaunul pe picioare si ramane atarnat in dinti...😂
Ea manca fructe vara trecuta bine de tot mai ales cu taica-su ( cirese, nectarine, capsuni); si acum mai maninca dar nu in fiecare zi. Cred ca le-a uitat...i-a taiat piersica feliute ca pe mar si a pacalit-o ...
O zi culinara: ne sculam.dimineata imi fac cafea ( decof) si ciugulesc ceva( eu) ; uneori ne apucam.imediat sa preparam md dar nu e ideal pt ca sunt sanse mici la prima ora ; facem impreuna omleta dar uneori nu mai avem rabdare si ciugulim o bucata de branza; alteori gustam si din omleta sau din cafeaua lui mami ( ii pun lapte in ea daca vad ca insista) dar sunt si zile cand nu o inteteseaza nimic sau doar putina paine sau o bucata de castravete. A avut si zile cand a mancat cu mare pofta  icre sau  ( din pacate) salam...
Apoi iesim afara sau iese doar cu mama cand am eu treaba. Cand era mai mica am facut greseala sa ii dau in carucior pufuleti, biscuiti etc sa stea cuminte. Sau fructe cubulete sa manince cu copiii in parc. Acum tre sa le car dupa mine pt orice eventualitate dar rar mai vrea. In schimb daca cumpar paine invatiabil cere. Cand cumpar branza iarasi obisnuieste sa manince pe drum, odata i-a si cerut luo taica-su cand au trecut pe la magazin.
Cand venim la pranz acasa as vrea sa mai manince ceva insinte sa se culce dar...aici nu prea mai coopereaza...tzitzi si atat...daca nu adoarme pana plec poate mai bea putin lapte din cutie
Cand se scoala ii da taoca-su banana si incearca si cu mancare dar de obiceo nu vrea. Apoi ies afara si masa principsla o iau pe la 7 seara....uneori vrwa si mancare gatita alteori doar paine, branza, iaurt...ieri nu a vrut nici cremsnit...apoi cand vin eu din nou vrea doar tzitzi. Aveam aseara un barni primit de la cineva, l-a cerut sa il desfac apoi l-a iubit si l-a pupat de imi era si frica sa il rup sau sa musc din el sa nu planga, dupa care mi l-a indesat in gura 😂( ea a muscat si nu prea i-a placut ca i se lipeau firmituri de limba)...

#33
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postshiva, on 10 iunie 2017 - 11:11, said:



Nu, dar macar sa taca, cat e copilul in preajma.

In zilele noastre, cand abunda internetul de retete culinare cu poze si video, nu poti face laturi decat daca esti ... nu stiu, extraterestru, si nu stii limba romana/engleza. Chestii de genul: legume razalite si nu bucati sunt mofturi.
Iar cand e vorba de un copil mic - orice contra a parintilor pe tema mancarii se poate transforma in refuz. Consider ca aceste contre / discutii in contradictoriu / critici nu ar trebui sa aiba loc in prezenta copilului iar daca vorbim de un cuplu care se intelege - sigur pot gasi o solutie convenabila ambelor parti.

Alea din reviste nu sunt laturi ci "ozeneuri"😂
Legunele razalite in ciorba au, ca sa incercam sa o ajutam si pe Purpura sa il faca pe Tudor sa manince, un dublu rol : sa dea consistenta si gust , sa faca ciorba mai deasa si mai gustoasa, si posibil sa pacaleasca si copilul mofturos sa le inghita sau macar zeama in care s-au dizolvat...desigur este si efectul advers ca ciorba are un aspect mai dizgratios, mai putin curat, iar rasatura ramane pe limba omului sau copilului si poate fi scuipata cu bolta...ca sa nu mai zic de verdeata 😆...a mea nu suporta nimic ras pana de curand cand am ras in fata ei si a mancat direct din razatoare ( dupa care a incercat si ea manevra destul de periculoasa de altfel pt degete...)

Acum un an manca si broccoli, singura, buchetele...ar fi mancat si spatanghel dar nu am stiut eu sa il gatesc a iesit o ata pe care o invartea; acum am sita pt gatit la abur dar nu a mai intetesat-o; manca si stevie direct din cratita cu lingura de lemn; acum am facut omleta cu brocoli ( facut la abur cu o zi inainte si pisat cu furculita, inflorescenta), a iesit super buna, a luat cateva guri dar cred ca nu prea avea chef la ora aia...cotoarele le-am facut pane la cuptor dar nu au interesat-o la fel nici chipsurile de cartof resp cartof dulce la cuptor ( am eu o reteta sa vad daca o pot pune), in schimb in parc a "talharit" happy-meal-ul altui copil ( dupa ce a zis te rog) a luat cati cartofi a putut, mi-a bagat si mie in gura vreo doi ( o sa zica lumea ca nu am ce manca si o trimit la furat/ cersit ) dar cand a gasit un nuggets l-a aruncat in iarba 😈(,si inca unul parca mi-a mai bagat mie in gura - si cand o face, nu prea si drept de apel); afara everithing is better, cand ii mai scapa cate o baba vreo ciocolata, bomboana, eugenie, musca din ambalaj...acasa nu o mai intereseaza, doar daca vede vreun ambalaj interesant prin frigider...


#34
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Citat :"
idem am patit SI eu
medicul NU mi-a recomandat "faza" cu gheata, zicand ca.pot sa am frisoane..sa racesc.
Nu a fost de acord- NICI cu medicamente.
CE? am facut...
ASA cum mi-a recomandat:
1. m-a legat sotul fffffffffffffffffffffff strans cu o esarfa pe sani, cu nodul in spate;
2. am baut DOAR cate o gura de apa, la 1-2 ore...desi mi-era sete.am prins si o vara..
p.s.in 2-3 zile...totul a fost ok
deci Nu lichide... "

Deci io ieram aia masochist , daaa? ??

"Io nici nu am mancat. Am pus soțul sa mă lege și la gura și dacă mă apropii de frigider sa mă și bata. "
( ăsta a fost comentariul meu  😅)

#35
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
În orice caz e super naspa
Copilul a stat la mama vreo 5 zile a fost bine merși nu ia trebuit nimic. Mie stăteau sa-mi explodeze. Cu tratament (.homeopat) sau de la sine s-ai mai liniștit pana la urma. Când am fost la copil guess uat?  Vreau titi! !!! Acasă nu voia sa vina cu noi însă.  Pana la urma tați a vrut sa îl luam. Am reușit sa îl adormim la prânz fără titi.  Sa vedem.diseară cred ca va trebui sa plec sa dorm în strada...
Eu ias mai fi dat dar nu ne mai înțelegeam toată ziua era calare pe mine. A mai rămas o.noapte la mama ăsta iarna ca nu a avut cine sa o.ia și tot așa m-am umflat rău.  Atunci am luat niște pastile lactosyop cu salvie. Ziceau ca scade laptele și nu îi mai place gustul.la copil. Aiurea. Laptele a scăzut dar copilul tot vroia. Plus ca mai sunt și estrogenice cică Îți revine ciclul. Nu țineam neapărat ăsta.  Nu a venit dar în schimb a început sa mă enerveze pe mine când sugea  mai ales ca trăgea în gol nu se simțea ca mai e lapte decât seara când veneam dea serv și dimineață devreme în rest doar mă gâdilă rău.  De ăsta am.fost de acord sa încercăm înțărcat.  A și 2 dinți distruși "carie de biberon" cică se face și de la supt. Cu toate ăsta nu sunt convinsa ca e bine ce fac. Mintea mea asociază lactația persistenta cu pierderea copilului.  Pt ca ăsta li sa întâmplat la 2 femei cunoscute a căror povesti mau im presionat

Iar în ce privește masochismul nu știu ce sa zic : este atunci când îți faci tu atât rău cât vezi ca poți sa suporti ? Sau când accepți oricât vrea sa Îți facă altcineva?
Adică dacă îmi impun eu un anume tratament mi se pare mai acceptabil.decât dacă îl pune altcineva ( îmi cere sa nu maninc  sa nu beau sa mă strâng sa mă leg etc ăsta mi se pare inacceptabil)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate