Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Eligibilitate credit nevoi personale

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
inuyashakagomex

inuyashakagomex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.06.2007
Doresc sa aplic pentru un credit de nevoi personale in valoare de 20.000 lei pe 5 ani cu rate fixe(undeva la 420 de lei la BCR pe lună)
Sa-mi spuneți va rog daca am sanse:
-salariu net de 1400 de lei;
-vechime loc de muncă 18 luni;
-necasatorita;
-studii superioare;
-contract de muncă perioadă nedeterminat;
-vechime pe piața muncii 4,5 ani cu pauza de 2 luni intre cele 2 locuri de muncă;
-firma la care lucrez este un lant gigant de magazine in țară;
-nu am avut credite, nu am facturi pe numele meu(nu prea am cum sa fac, nu am acte propietate);
-același card de salariu la BCR pe care ruleaza bani din facultate de când aveam bursa(poate conteaza)

Din ce am citit prin forum, nu prea sunt candidatul ideal, însă oare m-ar ajuta un credit mai mic de început, pe care sa-l acopăr in scurt timp sau dacă aveți alte îndrumări pentru a creste șansă unui credit.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pentru ce ai nevoie de acel credit de 20.000 toti deodata ?  nu se pot imparti in sume mai mici ?

#3
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
uita de BCR mai ales cand vorbim de credite dar si in general. Sugerez sa treci pe la ING. De fapt poti sa treci si pe la BCR si pe la ING, o sa vezi singura diferenta.

Edited by alexpet, 07 June 2017 - 05:59.


#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postinuyashakagomex, on 07 iunie 2017 - 00:29, said:

Doresc sa aplic pentru un credit de nevoi personale in valoare de 20.000 lei pe 5 ani cu rate fixe(undeva la 420 de lei la BCR pe lună)
Sa-mi spuneți va rog daca am sanse:
-salariu net de 1400 de lei;
-vechime loc de muncă 18 luni;
-necasatorita;
-studii superioare;
-contract de muncă perioadă nedeterminat;
-vechime pe piața muncii 4,5 ani cu pauza de 2 luni intre cele 2 locuri de muncă;
-firma la care lucrez este un lant gigant de magazine in țară;
-nu am avut credite, nu am facturi pe numele meu(nu prea am cum sa fac, nu am acte propietate);
-același card de salariu la BCR pe care ruleaza bani din facultate de când aveam bursa(poate conteaza)

Din ce am citit prin forum, nu prea sunt candidatul ideal, însă oare m-ar ajuta un credit mai mic de început, pe care sa-l acopăr in scurt timp sau dacă aveți alte îndrumări pentru a creste șansă unui credit.
Ca sa iei un credit in Romania,trebuie sa demonstrezi bancii ca tu ai deja banii aia,asa merge pe aici

#5
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postalexpet, on 07 iunie 2017 - 05:57, said:

uita de BCR mai ales cand vorbim de credite dar si in general. Sugerez sa treci pe la ING. De fapt poti sa treci si pe la BCR si pe la ING, o sa vezi singura diferenta.

Valabil si invers, oricand.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
fa comparatie la toate bancile si ia de la banca ce iti cere cel mai putin sa rambursezi. eu am luat de la banca romaneasca, cu dobanda fixa. fa o comparatie intre mai multe banci.

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Te incadrezi fara nici o problema. Asa am luat eu. Cel mai simplu e la ING, exact ca in reclama, mergi cu mana in buzunar, fara nici o hartie in plus si pleci cu banii in punga. Eu am ales sa iau de la Raiffeisen unde a fost nevoie de o adeverinta de salariat si atat. La BRD e extrema opusa, cer un dosar imens de acte, cu hartii din contabilitatea angajatorului, etc.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
@initiatoare, daca noi iti spunem ca esti eligibila si banca zice ca nu, te incalzeste cu ceva?
Fa o vizita intr-o sucursala si vezi ce zic ei.

Ca sa cresti sansa unui credit trebuie sa iti cresti venitul si vechimea in munca in primul rand. Pentru creditele de nevoie personale nu e necesar, in general, sa ai girant sau sa aduci garantii imobiliare.

#9
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Te incadrezi fara probleme la orice banca in principiu.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postinuyashakagomex, on 07 iunie 2017 - 00:29, said:

rate fixe, undeva la 420 de lei
Esti sigura ca te descurci sa traiesti din nici 1000 lei/ luna, cu cat mai ramai?

#11
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postdenky, on 07 iunie 2017 - 07:31, said:

Valabil si invers, oricand.
eu am incercat si....nu a fost valabila reciproca

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View PostKarhu, on 07 iunie 2017 - 08:23, said:

Esti sigura ca te descurci sa traiesti din nici 1000 lei/ luna, cu cat mai ramai?

Asta.

Nu stiu ce faci cu banii dar sper ca nu iei masina, la acel salariu te incadrezi doar la pieton sau transp in comun.

Si personal as schimba banca.

#13
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Te duci la banca si iti face acolo scoringul, parerile noastre sunt fix 0. Si alege ceva cu dobanda fixa, robor-ul ala nu se stie pe unde aterizeaza in ceva timp.

#14
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
garanti. de departe cea mai mică rată și asigurare inclusă

#15
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Buna,

Eu am facut a.c. credit la ING in valoare de 25.000 lei pe 5 ani cu asigurare. Rata lunara este 518 lei plus 34 de lei asigurarea. Salariu meu net difera de la o luna la alta iar cand am fost sa fac o simulare mi s-a spus ca ma incadrez cu o medie de 1900 lei. Am fost intr-o sambata, am intrat in agentie singur si am iesit, in 30 de minute, legat la cap 5 ani cu banca.
Si la mine a fost primul meu credit. Eu incasez salariul la ING si am semnat doar 2 acorduri, pentru verificare in bazele de date ale ANAF-ului si biroului de credit.
Dobanda este fixa, 8,95% cu asigurare, iar valoarea asigurarii lunare scade o data cu ratele platite.
Daca te ajuta, ti-am atasat draftul contractului de imprumut. Poti intra pe site-urile bancilor sa faci simulari in functie de criteriile lor, exemplu la ing https://www.ing.ro/p...g-personal.html

Attached Files


Edited by crazyalex86, 07 June 2017 - 09:46.


#16
inuyashakagomex

inuyashakagomex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.06.2007
Mulțumesc mult pentru pareri.

@keta: am nevoie pentru renovari la casa

@alexpet: m-am gandit la BCR ca am contul de mult timp la ei 7-8 ani;

@daniMMM: dacă așa o fi si ma lovesc de refuzuri, o sa imi pun pofta in cui;

@rich1974: am sa incerc la mai multe bănci, avand in vedere ca nu se mai ia comision de analiza;

@kronghy: o sa încerc si la ING, mulțu pentru experiența împărtășită;

@AlexEn: ai dreptate, insă căutăm un sfat ce as mai putea face pentru a creste scoring-ul la Biroul de credite, avind in vedere ca nu am istoric bancar;

@samebo: in principiu am vazut ca ma incadrez, dar cand am inceput sa citesc in consta scoring-ul ala, am vazut cate criterii pot fi in spate;

@karhu: avantajul e ca traiesc momentan cu un parinte ce incă lucrează și nu stau in chirie, stiu ca nu e saraiul mare dar mai adaugam si 300 lei in bonuri de masa pe langă aia 1000 de lei care rămane;

@sirgoofy : nu este pentru masina, este pentru a aduce renovari la casa; Nu am schimbat banca pentru ca nu am avut probleme momentan;

@RealThing: așa am de gând cu dobânda fixa sa aleg;

@bobalex18: am sa iau in calcul si Garanti.


@crazyalex86: mulțumesc mult pentru experiența împărtășită si pentru toate detaliile.

@samebo: ai fost pe aproape, cu masa si casa asigurată, insa nu la spart banii, inncerc sa-i strang momentan pentru aceleași proiect, avandnd aproximativ 10.000 stranși din acel salariu mic :)



Inca o intrebare: dacă părinții au istoric negativ oare influențează?

Edited by inuyashakagomex, 07 June 2017 - 10:15.


#17
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Vezi ca la scoring se iau si bonurile de masa in considerare, ca si ele sunt venituri impozabile :D
Iti garantez ca te incadrezi, am vazut date credite asemanatoare la unii cu salariul minim si vechime mai putina :D
Cel mai important e sa ai contract de munca nedeterminat.

#18
inuyashakagomex

inuyashakagomex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.06.2007
Va mulțumesc pentru timpul acordat in raspunsurile oferite!

Să-mi spuneți va rog daca istoricul negativ bancar al părinților ar afecta scoring-ul.

Edited by inuyashakagomex, 07 June 2017 - 10:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate