Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Eligibilitate credit nevoi personale

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postinuyashakagomex, on 07 iunie 2017 - 00:29, said:

-salariu net de 1400 de lei;
-studii superioare;

Nu-i cam putin ?

#20
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Din moment ce a spus ca lucreaza ca lucrator comercial la un supermarket, cam pe acolo incep salariile.

Studii superioare are toata lumea in Romania, sunt si ieftine diplomele pe la noi, ba mai mult gratis de la stat care ofera ajutoare financiare.

Si sa mai raspund la o intrebare, nu, nu are nimeni treaba cu parintii tai atata timp cat nu ii faci cotitulari la contractul tau de creditare.

#21
inuyashakagomex

inuyashakagomex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.06.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 07 iunie 2017 - 10:11, said:



Nu-i cam putin ?

Adevărul e ca e cam puțin. Dar momentan asta am găsit si am prins vechime.
La cei 1400 ar mai fi 300 lei in bonuri si decontarea tranaportului de 100 lei,deci undeva la 1800.

View Postsamebo, on 07 iunie 2017 - 10:17, said:

Din moment ce a spus ca lucreaza ca lucrator comercial la un supermarket, cam pe acolo incep salariile.

Studii superioare are toata lumea in Romania, sunt si ieftine diplomele pe la noi, ba mai mult gratis de la stat care ofera ajutoare financiare.

Si sa mai raspund la o intrebare, nu, nu are nimeni treaba cu parintii tai atata timp cat nu ii faci cotitulari la contractul tau de creditare.

Pe aproape : lucrez intr-un call center aka relatii clienți.
Facultatea terminată pe bune la stat, dar nu am găsit in domeniu si m-am reprofilat si apoi plafonat.

#22
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006

View Postinuyashakagomex, on 07 iunie 2017 - 10:03, said:

Va mulțumesc pentru timpul acordat in raspunsurile oferite!

Să-mi spuneți va rog daca istoricul negativ bancar al părinților ar afecta scoring-ul.

Din ce stiu eu, nu, doar daca ii pui coplatitori.

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
intra si tu pe site-urile principalelor banci si afli de acolo criteriile de eligibilitate pentru acordarea unui credit de nevoi personale.
daca esti deja clienta unei banci, avand acolo contul de salariu, fa o vizita in cea mai apropiata agentie a bancii respective, sa-ti faca un consilier o simulare/un prescoring.
istoricul parintilor nu are importanta, pentru ca nu-i pui codebitori la creditul tau.

o alta varianta, folosita de cumnatul meu, atunci cand si-a facut renovari in locuinta : deoarece avea un credit in derulare, iar prin refinantare obtinea o suma prea mica in plus, a facut un card de cumparaturi in rate, parca la practiker, conditiile de acordare sunt mult mai relaxate in comparatie cu cele de la banca pentru creditul de nevoi personale.
si-a cumparat cumnatul meu toate materialele si obiectele sanitare, robineti, calorifere si ce-a mai avut nevoie, si apoi a platit 12 rate fara dobanda, timp de un an.
daca spui ca ai deja niste bani pusi deoparte, poti plati "mana de lucru", iar materialele prin metoda descrisa mai sus.
https://www.praktike...cii-financiare/

Edited by corinadaniela, 07 June 2017 - 11:26.


#24
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Incearca sa obtii un card de credit si sa iti cumperi ce ai nevoie cu dobanda 0% asa iesi cel mai bine.

#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dobanda aia 0 nu e doar pentru o foarte scurta perioada de timp ?

#26
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Nu.

Faceti un bine comunitatii si renuntati la acest obicei, acela de a abera.

#27
inuyashakagomex

inuyashakagomex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.06.2007

View Postcorinadaniela, on 07 iunie 2017 - 11:25, said:

intra si tu pe site-urile principalelor banci si afli de acolo criteriile de eligibilitate pentru acordarea unui credit de nevoi personale.
daca esti deja clienta unei banci, avand acolo contul de salariu, fa o vizita in cea mai apropiata agentie a bancii respective, sa-ti faca un consilier o simulare/un prescoring.
istoricul parintilor nu are importanta, pentru ca nu-i pui codebitori la creditul tau.

o alta varianta, folosita de cumnatul meu, atunci cand si-a facut renovari in locuinta : deoarece avea un credit in derulare, iar prin refinantare obtinea o suma prea mica in plus, a facut un card de cumparaturi in rate, parca la practiker, conditiile de acordare sunt mult mai relaxate in comparatie cu cele de la banca pentru creditul de nevoi personale.
si-a cumparat cumnatul meu toate materialele si obiectele sanitare, robineti, calorifere si ce-a mai avut nevoie, si apoi a platit 12 rate fara dobanda, timp de un an.
daca spui ca ai deja niste bani pusi deoparte, poti plati "mana de lucru", iar materialele prin metoda descrisa mai sus.
https://www.praktike...cii-financiare/


Multumesc pentru sfat, am luat in considerare si varianta unui card de cumpărături, insa suma acordata este mică, insa voi apela si la aceasta soluție dacă nu reușesc sa iau creditul dorit.

View Postbaribalu, on 07 iunie 2017 - 11:33, said:

Incearca sa obtii un card de credit si sa iti cumperi ce ai nevoie cu dobanda 0% asa iesi cel mai bine.


Suma este cam micuța din ce am urmărit, undeva la 5000-6000 ron, insa este de luat in calcul si varianta asta.

#28
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
Regula generala e cam 30% grad de indatorare maxim, pe 5 ani la 20k o sa ai o rata de maxim 450 lei, asa ca te incadrezi fara probleme (parerea mea)

#29
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postbaribalu, on 07 iunie 2017 - 11:33, said:

Incearca sa obtii un card de credit si sa iti cumperi ce ai nevoie cu dobanda 0% asa iesi cel mai bine.
Asta ar fi varianta cea mai ok in cazul ei care vrea materiale de la magazine de bricolaj care majoritatea au astfel de campanii cu diverse banci si carduri. Insa de obicei cardurile de credit au o limita de 5 salarii, ceea ce inseamna ca mai mult de 7000 lei nu o sa ii acorde, mai ales la prima cerere. Sa mai mentionez ca unele carduri nu ofera plata in rate decat pe maxim 12 luni. Depinde de conventiile incheiate intre comerciant si banca. Trebuie sa se documenteze temeinic inainte sa vada care banca si ce comerciant e cel mai ok pentru perioade mai mari.

#30
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 27.11.2007
Încearcă și la Unicredit eu am avut o surpriză plăcută cu ei. Mi-au dat credit plus un card de cumpărături când restul mi-au dat la "mumu".

#31
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu nu prea inteleg de unde apar toti refuzatii astia de banci... ca daca nu esti un nou angajat pe salariul minim si contract determinat, toate bancile iti ofera credite la prima vedere Posted Image
Desigur, in limitele legale si a normelor interne.

Edited by samebo, 08 June 2017 - 08:14.


#32
inuyashakagomex

inuyashakagomex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.06.2007

View PostRealThing, on 07 iunie 2017 - 12:33, said:

Regula generala e cam 30% grad de indatorare maxim, pe 5 ani la 20k o sa ai o rata de maxim 450 lei, asa ca te incadrezi fara probleme (parerea mea)

Asa am înțeles si eu, auzisem chiar de un maxim de 50%.

View Postmarcgm, on 07 iunie 2017 - 23:52, said:

Încearcă și la Unicredit eu am avut o surpriză plăcută cu ei. Mi-au dat credit plus un card de cumpărături când restul mi-au dat la "mumu".

Thanks.

View Postsamebo, on 08 iunie 2017 - 08:13, said:

Eu nu prea inteleg de unde apar toti refuzatii astia de banci... ca daca nu esti un nou angajat pe salariul minim si contract determinat, toate bancile iti ofera credite la prima vedere Posted Image
Desigur, in limitele legale si a normelor interne.

Așa am zis si eu, la prima vedere, insa dupa ce m-am documentat se pare ca sunt mai multe criterii in spate, sau poate peste ani sau mai asprit condițiile.

#33
str999

str999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.04.2012
Nu ar trebui sa ai probleme la BCR. Dobanda e posibil sa fie putin mai mare decat in alte parti, dar e fixa si nici nu ai vreun comision. Mai ai si avantajul ca iti iau ei direct rata din cont, nu mai umbli prin oras...

E o suma destul de mica, dar ai putea sa incerci sa negociezi la BCR daca o alta banca iti face o oferta mai avantajoasa fiindca se tine cont ca esti clienta de mult timp si primesti salariul la ei ;)

#34
inuyashakagomex

inuyashakagomex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.06.2007

View Poststr999, on 08 iunie 2017 - 14:09, said:

Nu ar trebui sa ai probleme la BCR. Dobanda e posibil sa fie putin mai mare decat in alte parti, dar e fixa si nici nu ai vreun comision. Mai ai si avantajul ca iti iau ei direct rata din cont, nu mai umbli prin oras...

E o suma destul de mica, dar ai putea sa incerci sa negociezi la BCR daca o alta banca iti face o oferta mai avantajoasa fiindca se tine cont ca esti clienta de mult timp si primesti salariul la ei ;)

Sincer, negociatul a fost ultimul lucru la care m-am gândit, eu deschizând topicul in urma a tot ceea ce am citit si câți s-au lovit de refuzuri, care mai de care cu diferite criterii. ☺️



#35
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006

View Postinuyashakagomex, on 08 iunie 2017 - 11:43, said:

Asa am înțeles si eu, auzisem chiar de un maxim de 50%.

Cu cat ai venituri mai mari, cu atat se "ïndulcesc" conditiile.

#36
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postinuyashakagomex, on 08 iunie 2017 - 22:12, said:



Sincer, negociatul a fost ultimul lucru la care m-am gândit, eu deschizând topicul in urma a tot ceea ce am citit si câți s-au lovit de refuzuri, care mai de care cu diferite criterii. ☺️
Nu e o regula, dar, de obicei , pe PF se negociaza garantatele (ipotecar).

In functie de profil (venituri, angajator etc)  se ajunge si la 65% grad de indatorare. :harhar:

Nu cred ca vei avea probleme in obtinerea creditului. Gudluc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate