Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

BCR solicita dobanda la nimic! Si are angajati care nu stiu nimic!

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Inca o dovada a profesionalismului celor de la BCR. Am un card de cumparaturi de la ei. Limita de credit era de 5000 de lei. In aprilie am facut ceva cumparaturi ... mai multe. Pe 11 mai ma duc la BCR Pitesti si cer unei angajate sa imi spuna cat am de plata ca sa achit toate datoriile de pe card, inclusiv dobanda. Fcae niste calcule si imi spune sa platesc 4268 de lei. Ii platesc, iau chitanta... si gata. Inainte de asta o mai intreb inca o data, daca am achitat toate datoriile, si imi comfirma. Cand ajung acasa, ma uit pe internet banking, pe cardul meu de cumparaturi erau peste 5000 de lei ( cu 15, 20 de lei, nu mai tin minte).
Astazi primesc un SMS de la BCR. Extrasul cardului tau BCR .... suma minima de plata 33,49 lei! Intru pe internet banking, cica e dobanda datorata!!! Iar pe cardul de cumparaturi nu mai am peste 5000 de lei, am 4966,51 lei. Dar tot pe net banking NU APARE NICI O TRANZACTIE care sa arate ca am cheltuit banii din card. Nu se poate. Sun la serviciul clienti. Astept 25 de minute, apoi ma preia o operatoare. Ii explic clar situatia. Imi spune sa astept, sa verifice si ea. Mai stau vreo 10 minute, apoi SURPRIZA. NU STIE DE CE MI S-AU LUAT ACEI BANI: Cica sa fac eu o sesizare, si imi dau ei raspuns in 30 de zile. Ca ea nu stie de ce mi s-au luat banii ...Ii explic ca data scadenta e 26-06, deci nu mai am la dispozitie 30 de zile. Eu pana pe 26 trebuie sa platesc suma minima de plata. Ea, ca ii pare rau dar asta e procedura ....
Ma urc in masina si ma duc la BCR Arges unde am platit. Ma preia un consilier de credite. Ii explic situatia, ii arat chitanta. Se uita si ea in PC si ... incepe sa rada ca .... sa nu spun ca ce! Ca nici ea nu stie de ce mi s-au luat acei bani. Ca o sa sune si ea la Bucuresti si sa revin marti la banca!!! Ii explic ca daca mai fac 3 drumuri la banca, dau banii aceia pe benzina. Imi spune ca nu are ce sa imi faca.
Am facut si o mica escala la Politie. Acolo, cica nu e de competenta lor, sa ii dau in judecata. Cine naiba se judeca cu banca pentru 33,49 lei?!? In ce tara traim?!?
Ce angajati are BCR? Cum de nu pot sa te lamureasca din care motiv banca ti-a luat banii? Inebunesc, creierul meu refuza, nu poate sa priceapa acest lucru.

Edited by XL700VA, 03 June 2017 - 11:08.


#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Da' la politie ce vroiai sa reclami? Talharie? :D

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
banca de tot rahatul, romaneasca cu apucaturi si reminiscente comuniste. nu ai gasit si tu o banca din vest, cu oameni hipersuperextrapregatiti, dare nu se caliceste la trei'j da lei .. astia or avea calculatoare pe lampi si isi trimit datele cu porumbeii...

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 baliosss, on 03 iunie 2017 - 11:10, said:

Da' la politie ce vroiai sa reclami? Talharie? Posted Image
Personal chestia asta eu o consider furt. Iar de furturi se ocupa Politia din cate stiu. Dar na, traim in Romanica. Ca sa ii dau in judecata, numai la o consultatie imi ia avocatul 100 de ron. Asa ca e o gluma de prost gust chestia cu da-i in judecata.

Edited by XL700VA, 03 June 2017 - 11:15.


#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

 r_murphy, on 03 iunie 2017 - 11:12, said:

banca de tot rahatul, romaneasca cu apucaturi si reminiscente comuniste. .

bcr si cec bank....din pacate am lucrat cu ei ca si colaboratori intr un domeniu comun si ii stiu destul de bine. Pacat ca inca nu i-a ingropat concurenta dar cu mentalitatea asta nu or sa ajunga departe

Edited by A10, 03 June 2017 - 11:20.


#6
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Nu o fi cumva comisionul de administrare? Zic.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ANPC?

#8
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Eu la Banca Transilvania nu am avut niciodata probleme cu cardul de cumparaturi. Prompti si seriosi. Si totusi BCR inseamna Banca Comerciala Romana, un nume greu pentru o banca de 2 lei!

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@XL700VA

In general, cand iti faci card de credit e bine sa pastrezi chitantele si sa-ti tii singur socotelile intr-un Excel. Asa e cel mai corect, ai o evidenta la cat ai cheltuit, Apoi, ai internet banking si poti verifica si singur cum stai cu soldul.

Idee e ca, in functie de POS-ul si de banca magazinului la care faci cumparaturile  nu toate sumele platite intra in extras in aceeasi zi (unele zac si 3-4 zile, pana sa apara in extras). Apoi, la cumparaturile in rate, incompetentii de la Banca Transilvania, baga toate ratele lunare fix la sfarsitul lunii (in 30 sau 31) deci practic tu nu vezi sumele alea in extras decat dupa 1 ale lunii urmatoare. La Raiffeisen apar in extras fix in data la care ai facut achizitia, in fiecare luna.

un card de credit cere un pic de disciplina a platilor si o evidenta... altfel se duce drk totul de rapa...

Edited by rosix, 03 June 2017 - 11:31.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 XL700VA, on 03 iunie 2017 - 11:06, said:

Inebunesc, creierul meu refuza, nu poate sa priceapa acest lucru.
Daca e o greseala de operare o sa-ti returneze banii.

#11
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 ticusor, on 03 iunie 2017 - 11:22, said:

Nu o fi cumva comisionul de administrare? Zic.
La cardul de cumparaturi exista un singur comisoin de administrare (vreo 40 de ron) care se ia o data pe an. La mine acest comision s-a luat in februarie. Iar in netbanking scrie clar Dobanda datorata, nicidecum comision. Numai ca nici un angajat BCR nu a putut sa imi explice ”la ce mi s-a luat aceea dobanda”!?!?!?

 rosix, on 03 iunie 2017 - 11:30, said:

@XL700VA

In general, cand iti faci card de credit e bine sa pastrezi chitantele si sa-ti tii singur socotelile intr-un Excel. Asa e cel mai corect, ai o evidenta la cat ai cheltuit, Apoi, ai internet banking si poti verifica si singur cum stai cu soldul.

Idee e ca, in functie de POS-ul si de banca magazinului la care faci cumparaturile  nu toate sumele platite intra in extras in aceeasi zi (unele zac si 3-4 zile, pana sa apara in extras). Apoi, la cumparaturile in rate, incompetentii de la Banca Transilvania, baga toate ratele lunare fix la sfarsitul lunii (in 30 sau 31) deci practic tu nu vezi sumele alea in extras decat dupa 1 ale lunii urmatoare. La Raiffeisen apar in extras fix in data la care ai facut achizitia, in fiecare luna.

un card de credit cere un pic de disciplina a platilor si o evidenta... altfel se duce drk totul de rapa...
Am internet banking. Acolo vad clar toate tranzactiile. Chiar si cele facute cu 5 minute in urma. Apar in decontari in curs.
Si inca ceva: din momentul in care am achitat datoria, eu nu am mai facut nici o cheltuiala. Se vede clar asta in internet banking.

Edited by XL700VA, 03 June 2017 - 11:35.


#12
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Incercati sa renuntati la prostiile lor cu webcard-uri, carduri de cumparaturi, etc.
Toti, dar absolut toti, au tot felul de mici chestii pe care omit sa le explice in clar, si risti sa ai surprize.

Va trebui sa platesti suma respectiva, sa faci o sesizare si sa astepti raspunsul lor. Te vor despagubi ulterior, daca este cazul.

#13
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Va fi o cale lunga. Nu e prima patanie cu BCR-ul. Am mai patit si alta data. Copy/paste de pe un alt post de-al meu, cu alta patanie de la BCR;

Merg la benzinarie si alimentez de 100 de ron. Merg la casa dau cardul, bag pinul ... tranzactie esuata. Incerc a doua oara. Tranzactie esuata. Incerc a treia oara. Tranzactie esuata. Apoi ma caut prin toate buzunarele si reusesc sa gasesc 100 de lei si sa platesc cash. Acasa intru pe net banking. Surpriza. In contul meu apareau 3 tranzactii de cate 100 de ron. Sun la banca, relatii clienti. A, pai trebuie sa mergeti la banca, nu se poate prin telefon. Ajung la banca. A, pai trebuie sa intrati in audienta la directorul sucursalei. Dar acum nu e la banca, cautati-l pana in ora 15. Inebunesc. Dar nu am incotro. Ma duc in audienta. Directorul: scrieti pe o hartie tot ce s-a intamplat. Sunt la mana lor, deci fac si asta. Le dau copii dupa bonurile scoase cu tranzactie esuata. Si copie dupa bonul care arata ca am platit cu cash.  Apoi imi spune ca trebuie sa astept sa ancheteze. ”Ancheta” dureaza doua luni. Dupa aceea directorul ma cheama din nou la banca. Cica sa fiu fericit ca au anchetat si au vazut ca am dreptate. Dar ca sa imi dea banii trebuie sa ma duc sa semnez alte hartii. Erau trei milioane in joc ... asa ca ma duc din nou. Semnez hartiile, mi se dau banii inapoi. Cash. Directorul ma intreaba ”de ce nu sunt fericit”? Cum ma vazusem cu banii in mana rabufnesc si ii zic tot ce imi scapa din gura. ii fac incompetenti, ca isi bat joc de clienti, ca ma pun pe drumuri, si apoi imi cer sa fiu fericit ca mi-am recuperat banii munciti de mine.

Asa ca, daca va trebui sa fac inca 5 drumuri la banca (si cum eu locuiesc la 9 km de banca) ... s-ar putea sa renunt. Dau mult mai mult pe benzina.

Edited by XL700VA, 03 June 2017 - 11:48.


#14
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Scapa de ei. E un semn. :)

#15
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Cașu-i sfânt!
Domnia și prostia costă!

Si ar mai fi cateva maxime si cugetari de care sa tina cont cei ce se incred in mijloacele moderne de plata si economisire.

Edited by radu2014, 03 June 2017 - 11:53.


#16
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
O sa mai merg marti la banca, cum mi-a zis angajata BCR. Daca imi comunica ceva bine. Daca nu, platesc cei 33,49 de ron si renunt la BCR. De tot!

#17
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Ai descoperit apa calda?. Cand vorbesti de banci trebuie sa te gandesti la niste camatari cu acte in regula controlati de BNR (camatarul SEF). Daca te duci la ORICE banca sa-ti deschizi cont si card pentru "gaura din cur" sa fii SIGUR100% ca or sa-ti ceara DOBANDA si COMISIOANE

Edited by bogdan181180, 03 June 2017 - 12:04.


#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
inca o dovada clara ca nu voi folosi in veci cardul pt plati la pos-uri
cash e sfant
naspa cand banutii se evapora si tre sa te rogi de ei

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate