Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Arme pentru autoaparare fara aprobare de la Politie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#55
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La 9 ani erai superman cu coada de tarnacop si aia stateau sa-i pocnesti tu , hahahaha ,  no' da-i pace viteazule !

#56
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View PostJurasikMan, on 31 mai 2017 - 20:02, said:

alexandre ....esti pe o directie gresita . O sa argumentez ...si daca tu esti de alta parere , dai contra-argumete punctual .
1) un spray , un baston , un pistol cu bile nu te apara de borfasi . Te pot apara de cetateni ( lumea se imparte in cetateni  si smecheri/ borfasi / interlopi / etc ) , dar nu de oameni care traiesc din frica ta cetateaneasca . Dupa cum ai constatat singur , cetatenii nu te ataca .
2) folosirea unei astfel de unelte , indiferent care este ea , te expune mai rau decat fuga sau incasarea unui sut in dosul tau moale de cetatean , pentru ca nu va indeparta un agresor experimentat dar sigur il va infuria .
3) de probleme te apara pregatirea ta, inteligenta  si atitudinea . Daca esti un soarece fricos cu un spray in mana ...au sa rada aia de tine si au sa te si filmeze ca sa te puna pe FB  sa vada o tara intreaga ca esti figurant in timp ce te buzunaresc . Nu iti imagina ca scoaterea unu baston sau a unui dispozitiv cu electrosocuri , sau un spray cu piper au sa puna pe fuga niste bataci care te-au identificat ca victima sigura. Dimpotriva .
4) faptul ca pui problema astfel arata de ce parte a baricardei te afli. Daca vine cineva si arunca vorbe intr-un domeniu pe care tu il stapanesti ...dar acel cineva nu , il desconsideri . La fel te priveste un borfas daca incerci sa te dai altceva decat esti .

Cand eram mic , la scoala , niste baieti mai mari se distrau pe seama mea , pentru ca eram singur si mai mic . Prinsesem ceva morcov ...sincer , si ma temeam. Intr-o zi , m-au fugarit pana acasa si m-a vazut tatal meu. M-a intrebat ce s-a intamplat ...eu plans tot si isteric m-am caulit ca aia sunt mari si multi si ca nu pot face fata ca iau bataie . Si tatal meu a zis cam asa : aia sunt niste cacaciosi care sunt tari doar pentru ca sunt in gasca , asa ca rupe tu cand mergi la scoala un par dintr-un gard si lasa-l razmat de forma de unde l-ai rupt  ...si cand te fugaresc aia pune mana pe el si rupe-le cocoasa. In prima zi nu am facut asa  , in a doua zi m-au fugarit iar ...si in a treia mi-am luat la mine o coada de tarnacop si am ascuns-o dupa un colt ...si cand i-am vazut pe pretenii mei , nu am mai stat sa ma fugareasca , am luat parul si le-am dat pana am obosit . Nu am apucat sa ii bat pe toti pentru dupa primii doi intinsi pe jos ceilalti au fugit . Asa am inteles eu ce inseamna atitudinea pe la 9 ani . De atunci nu am mai luat bataie . Am mai pierdut lupte in ring , in cusca , pe saltea ...dar bataie nu am mai luat .  Se schimbase attudinea si nu mai eram o victima , eram o potentiala sursa de probleme . Siguranta aia pe care o etalam indiferent unde mergeam , pentru ca stiam ce aliat bun este coada de tarnacop ...m-a ferit de orice problema . Cand calcam intr-un bar , calcam de parca era al meu . Cand ,mergeam pe strada , mergeam de parca eram proprietarul orasului . Nu mai aveam teama in privire si nici capul plecat .
Poate te ajuta .
Du-te la un sport de contact . Invata , intreaba , fa-ti prieteni printre luptatori . Fii respectuos cu cei experimentati si invata de la ei si e te vor aprecia. Tu vei castiga siguranta , vei deveni mai sigur pe tine . Eu , la elevii mei schimb intai mentalitatea . Abia dupa aceea vin bagajul tehnic si experienta de lupta .


tati, apreciez povestea, sincer, dar eu nu accept sa stau cu frica minoritatilor, iti dai seama ca nu o sa dau cu spray inainte sa imi mentin pozitia, nu sunt vreun pirpiriu de 1.50, dar tu nu pricepi ca ciorile au un avantaj, umbla in stol, iar daca vreodata am probleme, vreau sa iau cat mai multi cu mine. Posted Image Nu am chef de V from vendetta cu ei, desi as face-o.

Atitudinea ta care e? Vrei sa fii victima? sau sa iti aperi principiile ? Plus ca eu la momentul de fata am 0 probleme,nu stau cu frica in san ca e vreo gasca pe la bloc,  am intrebat pentru ca stiu in ce stadiu e societatea si vreau sa fiu pregatit in situatia asta, nu accept sa iau bataie miseleste de la romulani sau alte combinatii genetice ,alogeni etc.

Daca romanii mei stau indiferenti la ce mi se poate intampla mie, lor, sau oricarui alt cetatean roman, eu nu am de gand sa stau pasiv *haha a zis pasiv g@@@@y*.... Posted Image

Vreau sa fiu bocancul care ii calca pe cap si le arata ca ei nu conduc nimic daca umbla cativa sau sunt de o minoritate anume. Intelegi? Nu vreau sa fiu pe lista celor care fug sau ajung la TV batuti rupti si se impaca cu agresorii pe 1000 de lei platiti in 10 rate.

Edited by alexandrualexww2, 31 May 2017 - 21:12.


#57
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pentru masina?

Un levier, o cheie de roti, una franceza, chestii d'astea. :)

#58
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Raman la parerea mea ca ai o abordare gresita. Tu chiar esti convins ca " armele " de autoaparare inseamna ceva. Eu sunt trecut prin tot felul de evenimente si stau printre tot felul de oameni. Nu am vazut niciodata ca o astfel de ustensila sa faca diferenta dar am vazut de multe ori cum folosirea ei a adus mari probleme utilizatorului. Cam fierbinte sangele ...cam scurt fitilul . Daca ai auzi o alta persoana spunand " vreau sa iau cat mai multi dupa mine - in caz ca... " cum ti-ar suna ? Genul acesta de conflicte nu se castiga cu armele, se castiga cu creierul si cu atitudinea .  
Imi aduc aminte de isteriile lui Mircea Badea cand vroia arme la liber ca sa se poate apara el de aia pe care  injura in direct . Era prea aprins ca sa inteleaga ca daca isi face  100 de dusmani  si toata lumea are voie sa aiba arme ...atunci va fi o arma ( a lui ) impotriva la 100 de arme ( ale dusmanilor ) Posted Image . Armele de autoaparare au ca scop socarea temporara a unui atacator ipotetic , pana la venirea  ajutoarelor ( aka angajati ai institutiilor care apara ordinea publica )  .  Nu inseamna ca ai pistol cu bile si iei toate natiunile conlocuitoare la tinta pentru ca nu-ti place culoarea lor sau pentru ca tu te simti neplacut in preajma lor .
De obicei persoanele inadaptate au astfel de idei ( nu zic ca tu ai fi asa ). Tu nu poti impune respect prin prezenta sau prestatia ta , dar ti se pare  idee buna sa poti impune respect cu ajutorul unei arme . Cu alte cuvnte ...nu ai cu ce dar vrei si cauti solutii .
Ce sa zic ...sa ai multa bafta ! Posted Image

Edited by JurasikMan, 31 May 2017 - 23:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate