Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Arme pentru autoaparare fara aprobare de la Politie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#1
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Salut, am cateva intrebari pentru cei care au avut o oarecare experienta cu "uneltele" de autoaparare. Legea e ambigua, si nu gasesc un paragraf sa ma faca sa inteleg exact.

Doresc sa-mi achizitionez unul dintre urmatoarele: spray iritant/lacrimogen ,popular numit "paralizant", un baston telescopic, poate si un aparat cu electrosoc.

Imi puteti spune care este regimul celor trei expuse mai sus? Necesita autorizatie toate inainte sa le cumpar de pe website? Trebuie mers la Politie, se cere autorizatie inaintea cumpararii, exista vreun cost la Politie pentru asta?

Detin deja un spray anti hund, anti animale (caini), nu am autorizatie la el, am inteles ca nu e nevoie pentru cele anti animal.

Din ce stiu eu, pentru toate trebuie autorizatie si trebuie luate in evidenta Politiei inainte sa le cumpar, apoi sa merg la Politie sa le arat cu factura/chitanta, si pe viitor sa declar cand le-am folosit si in ce imprejurare.
Nu este permisa detinerea si folosirea lor in locuri publice ,parcuri, transport in comun si zone de interes turistic si de agrement zone unde se afla adunari publice si in institutiile statului/publice (asta e exclus de pe lista oricum), deci de aici inteleg ca pe strada pur si simplu le pot detine si utiliza, sau in automobilul personal, in propria casa. Aici e putin neclar, deci nu am voie sa il detin si sa-l FOLOSESC, in transportul in comun sau in parcuri? Sau nu am voie sa-l am deloc la mine? Caci aici se poate evita folosirea lui in zona interzisa, pot sa-l detin la adunari parcuri etc, dar sa ies din zona respectiva pentru a l utiliza,dar daca nu am voie sa-l detin decat pe drumul catre casa si in casa, care mai e rostul auto apararii daca ma pot apara doar conditionat de locatie?Ce doreste legiuitorul de la mine,e foarte derutant....asta da prilejul oricarui infractor sa actioneze si sa-si creeze mediul perfect pentru a ataca pe cineva.

P.S Nu doresc sa atac pe nimeni sau alte chestii de genul asta,pur si simplu nu-mi convine faptul ca eu ca roman, sunt singur si in pericol contra oricarei minoritati, iar romanasii mei filmeaza cu telefoanele, dupa cum stiti , minoritatile se aduna, e specific lor sa aiba statutul de stol......romanii se uita si filmeaza cu telefoanele sa puna pe facebook.Ganditi bine,s-ar putea sa fiti in situatia asta, oricat de bad ass ai fi, cand e stol, e stol.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ia un caine....

daca circuli prin zone cu probleme cea mai buna rasa e un dog argentinian....

p.s. un simplu cutit de bucatarie extrem de ascutit consider ca este suficient.....

Edited by arg, 31 May 2017 - 12:46.


#3
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Lol.. vrei sa echipezi polo ala de l-ai luat? Sau ce ai luat pana la urma?
Ia lacrimogen si un electrosoc d-ala de tragi in ei, ca americanii, mama lor de hoti...
Nu e chiar asa vestul salbatic pe sosele sa stii...

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De aceea avem art. 1indice1alin. (1) din Legea 61/1991 care spune: " Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă, următoarele fapte:
1. portul, fără drept, în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publică, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurări a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bază de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"

Citeste si asta:

http://obiectivbr.ro...cte-periculoase

Edited by bumpocbum, 31 May 2017 - 12:52.


#5
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View Postarg, on 31 mai 2017 - 12:44, said:

ia un caine....

daca circuli prin zone cu probleme cea mai buna rasa e un dog argentinian....

p.s. un simplu cutit de bucatarie extrem de ascutit consider ca este suficient.....


nu pot tine un caine, si cutitu? ce dracu frate tocmai am scris de "legal"....aprobari , politie, tu imi zici cutit...nu vreau sa fac eu puscarie pt suboamenii astia, asta e ideea.

View Posttybanu, on 31 mai 2017 - 12:45, said:

Lol.. vrei sa echipezi polo ala de l-ai luat? Sau ce ai luat pana la urma?
Ia lacrimogen si un electrosoc d-ala de tragi in ei, ca americanii, mama lor de hoti...
Nu e chiar asa vestul salbatic pe sosele sa stii...


Aia  r fi o masina de incepator, am si altceva momentan, dar nu o stric umbland cu ea zi de zi,deasta vroiam un polo, sa -l frec zi de zi, si da, vreau sa ma echipez, am spus, nu vreau sa fiu alta victima pe lista caraitorilor sau altora.Stiu unde stau, stiu ce sub oameni umbla pe aici.

View Postbumpocbum, on 31 mai 2017 - 12:50, said:

De aceea avem art. 1indice1alin. (1) din Legea 61/1991 care spune: " Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă, următoarele fapte:
1. portul, fără drept, în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publică, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurări a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bază de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"

Citeste si asta:

http://obiectivbr.ro...cte-periculoase


si unde spun ca se poate folosi asa ceva?

cum de se vand in draci pe website-uri de profil? trebuie ca legea asta sa spuna clar si in ce imprejurari se pot folosi.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Legea e destul de clara, "în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publică".

Deci in orice loc unde sunt 2 persoane..... daca e la extrem si una, poti sa iti dai si singur o bata in freza daca te supara propria persoana.

Edited by bumpocbum, 31 May 2017 - 12:59.


#7
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View Postbumpocbum, on 31 mai 2017 - 12:57, said:

Legea e destul de clara, "în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publică".

Deci in orice loc unde sunt 2 persoane.....


NU chiar, ordinea si linistea publica e tulburata de atacul lui, nu de apararea mea.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Citeste cu atentie fraza, dupa care te pui in locul "organului".  Ai sa vezi ca ai calcat legea. NU comentam daca e buna sau facuta pe genunchi.

"în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor"

Vezi ca Legea spune:

s-ar putea primejdui
si nu
ai primejduit ....

Edited by bumpocbum, 31 May 2017 - 13:08.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Nu e permis niciodata, nicaieri, fara exceptie.
Ai sanse sa scapi daca ai imunitate diplomatica.
Legal nu ai voie nici atunci, si in practica fortele de ordine te pot impusca in flagrant inainte sa dovedesti imunitatea diplomatica.
E adevarat insa ca nici fortele de ordine nu prea au voie sa foloseasca arme...
In Romania este ilegal sa te aperi prin orice metode, chiar si fara arme, cu exceptia ringului sportiv in timpul unor meciuri omologate si respectand strict regulamentul acceptat.
Neoficial, si fara permis, te poti apara doar prin puterea mintii...

Edited by loock, 31 May 2017 - 13:17.


#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
spray lacrimogen. arma pur defensiva, nu lasa urmari permanente. nu are de la ce-si scoate certificat medico-legal, ca viermii astia dupa ce ca te agreseaza, daca patesc ceva, in secunda doi incearca sa traga banii de pe tine. il tii in buzunar, nu-l scoti decat cand ajung in raza ta de actiune si cand l-ai scos l-ai si parfumat.

#11
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Nu ai voie cu nimic, ca daca ai avea ceva, poate l-ai putea folosi si impotriva unui politist care te-a prins trecand pe rosu. Astfel politistul ar trebui sa fie antrenat si echipat ceea ce ar duce la cresterea costurilor. Daca vrea vreunul sa iti faca felul, ti-l face chiar daca ai la spate un AK47, doar nu te anunta ca vrea sa iti faca buzunar in spate.

#12
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View Postbumpocbum, on 31 mai 2017 - 13:04, said:

Citeste cu atentie fraza, dupa care te pui in locul "organului".  Ai sa vezi ca ai calcat legea. NU comentam daca e buna sau facuta pe genunchi.

"în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor"

Vezi ca Legea spune:

s-ar putea primejdui
si nu
ai primejduit ....

Codul Penal prevede, la art. 372, faptul că portul sau folosirea fără drept a obiectelor periculoase la adunările publice, la manifestările cultural-sportive, în locurile special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloacele de transport în comun se pedepseşte cu închisoare de la şase luni la doi ani sau cu amendă. De asemenea, portul sau folosirea acestor obiecte în instituţii publice se pedepseşte cu închisoare de la unu la trei ani sau cu amendă. Prin obiecte periculoase se înţelege cuţit, pumnal, arme neletale care nu sunt supuse autorizaţiei, dispozitive pentru şocuri electrice sau cu substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant”, a precizat Bogdan Păduraru, purtător de cuvânt al Poliţiei Constanţa.
Altfel spus, atât spray-ul paralizant, cât şi bastonul telescopic, dar şi dispozitivul cu electroşocuri sau alte dispozitive asemănătoare nu trebuie să le aveţi în poşetă sau în buzunar dacă vă aflaţi într-un mijloc de transport în comun, ori la teatru, restaurant, club, târg, spectacol sau orice altă adunare publică. În schimb, este perfect legal să le aveţi în poşetă ori în buzunar atunci când vă îndreptaţi de la muncă spre casă şi invers.
Folosite în legitimă apărare
Ce se întâmplă, însă, în momentul în care le folosiţi? Nu veţi fi traşi la răspundere dacă le utilizaţi în legitimă apărare, au explicat poliţiştii. Şi, „este în legitimă apărare acela care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, îndreptat împotriva sa, a altuia sau împotriva unui interes public şi care pune în pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul public”. „Se prezumă că este în legitimă apărare şi acela care săvârşeşte fapta pentru a respinge pătrunderea fără drept a unei persoane prin violenţă, viclenie, efracţie sau prin alte asemenea mijloace, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ori delimitat prin semne de marcare”, se subliniază în Codul Penal.

Oamenii legii atrag însă atenţia asupra faptului că, folosind aceste dispozitive, există riscul să ajungeţi subiectul unei anchete a Poliţiei, dacă agresorul este rănit.
„Aceasta este procedura în ţara noastră, inclusiv poliţiştii care folosesc armamentul din dotare, pentru prinderea hoţilor, sunt anchetaţi. La fel, Justiţia nu este unitară, doi magistraţi vor avea două interpretări diferite ale legislaţiei. Dar, cu toate acestea, este de preferat să apelăm la bunul simţ şi logica unui judecător pentru că ne-am apărat, decât să fim răniţi!”, este sfatul poliţiştilor constănţeni.

#13
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Este legal sa le detii dar e ilegal sa le folosesti. Ca la noi la nimeni...

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu zic ca te duci prea departe. Precizarile si alte declaratii verbale nu au nici o valoare legala. Din cate ai vazut mai sus la un control de rutina doar simplul fapt ca s-a gasit un baston telescopic intr-o masina a generat un dosar penal.

Cum doresti, eu unul am ramas doar la un spray....

"Poliţie Rurală Brăila au efectuat un control de rutină la un autoturism aflat în zona discotecii din localitatea Latinu şi au găsit în portbagaj un baston telescopic metalic, interzis de lege.
Poliţiştii au ridicat obiectul în vederea continuării cercetărilor şi i-au întocmit dosar penal proprietarului maşinii, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de port fără drept de obiecte periculoase."

E doar un exemplu.

Edited by bumpocbum, 31 May 2017 - 13:24.


#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postalexandrualexww2, on 31 mai 2017 - 12:30, said:



Din ce stiu eu, pentru toate trebuie autorizatie si trebuie luate in evidenta Politiei inainte sa le cumpar, apoi sa merg la Politie sa le arat cu .
Stii prost !
Spray lacrimogen ( vad ca s-a zis deja ) nu are urmari ca punerea in primejdie a vietii  , ia linistit de ala cu piper , jet  ( mai bun ca si cu dispersant de " ceata " ) .
O lanterna electrosoc de minim 1500 kv  face " minuni " in lupta corp la corp ( plus ca sperie javrele la o simpla descarcare .
Astea is absolut legale n-ai treaba cu politia .


P.S. Oricum daca is mai multi agresori ai pus-o original deci mai bine ocoleste zona sau muta-te !

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Fals, peste tot sunt persone si pot sa fie adunari publice mai mici sau mai mari, mai mult sau mai putin inopinate.
De altfel ironic sau nu s-a aratat mai sus ca persoana poate sa fie si propria ta persoana asupra careia nu ai voie sa atentezi si iti este interzis dreptul de arma pt. a reduce chiar riscul potential sa atentezi si asupra propriei persoane.
Strazile, drumurile sunt locuri publice, pe care se intalnesc persoane. De altfel asta si ai in vedere...

Edited by loock, 31 May 2017 - 13:23.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Era o ironie dar plina de adevar Posted Image .

Oricum te alegi cu dosar penal daca te prinde.

Mai trebuie sa tii seama de o treaba, un baston e inutil, acu s-a trecut la bile....Legale !.

Edited by bumpocbum, 31 May 2017 - 13:28.


#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
daca ai nevoie de electrosoc si sa-l tii la masina eu recomand baston cu electrosoc, il ajungi de la distanta mai mare, nu-i nevoie sa intri in raza lui de actiune ca sa-l curentezi, dar eu zic sa ramai la spray lacrimogen, eventual unul marime xxl daca-l porti in torpedou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate