Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Arme pentru autoaparare fara aprobare de la Politie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Fane, on 31 mai 2017 - 13:58, said:

poate toporul nu-mi incape in portbagaj de soacra!

Te-a suparat rau soacra :) .

#38
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

 Fane, on 31 mai 2017 - 14:01, said:

in plus ca la vaslui esti rusinea satului cu ala...
La vasului, in restul tarisoarei este chemata politia si se lauda ca te-au prins prin oras cu un topor si poate te trimit si la spitalul 9 sa iti faca un control la cap.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Lenevo, on 31 mai 2017 - 14:01, said:

Bastonul telescopic este acolo la castetului.

Legea cuprinde cam toate chestiile care taie, lovesc, crapa, rachete nucleare, etc....asa ca oricum o dai esti la "mila organului" ..

Edited by bumpocbum, 31 May 2017 - 14:05.


#40
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

 bumpocbum, on 31 mai 2017 - 14:04, said:

Legea cuprinde cam toate chestiile care taie, lovesc, crapa, rachete nucleare, etc....asa ca oricum o dai esti la "mila organului" ..
Omul intreaba ce poate sa foloseasca sa se protejeze, din fericire sunt variante care pot sa fie pastrate in masina.
Apoi in propria casa lucrurile se schimba si poti folosi sprai paralizant, parca asa sa zic ca este legea.
Legea face referire in locurile publice, dar la tine acasa te poti apara folosind orice, orice in limita legala, ca te alegi cu dosar penal daca ai folosit o arma pentru care nu ai permis sau alte astea interzise de lege.

Pe strada naiba stie? Legal te poti plimba cu o cazma pliabila.
Te poti plimba legala cu o teava de fier. Nu are ce sa imi zica politia ca mi-am cumparat o https://www.artsport...tiuni-p10015349 pentru tractiuni si ma duc sa o duc acasa.

Discutam legal si pentru autoaparare.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Personal ma indoiesc ca poti sa te plimbi cu bara aia in carca pe unde vrei tu. Chiar si in drum spre casa. Daca striga unu ca vrei sa il omori ce faci ?

A devenit periculos si sa faci o poza in parc dar sa umblii cu asa ceva dupa tine....

Edited by bumpocbum, 31 May 2017 - 14:17.


#42
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

 bumpocbum, on 31 mai 2017 - 14:16, said:

Personal ma indoiesc ca poti sa te plimbi cu bara aia in carca pe unde vrei tu. Chiar si in drum spre casa. Daca striga unu ca vrei sa il omori ce faci ?
Au la vanzare in decatlon, ca din cauza asta mi-am si adus aminte de ea, este o bara de fier.
Daca eu nu am masina personala o sa o transport cu autobuzul ca nu este arma alba.

Si la capitolul autoaparere legislatia de la noi este ca dracu, legea zice sa dai si sa fugi, sa nu stai pe loc sa il omori pe ala, sa ii dai tu cu obiecte in cap, pietre, orice ai gasi pe langa tine.

Chiar si "sa dai si sa fugi" suna dubios, legea zice sa respingi atacul, atat.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu unde ai vazut tu ca legea zice sa dai si sa fugi....A fost parca si un proces cu unu care a tras cu pusca in casa lui proprie, intr-un hot,  si s-a ales cu dosar penal... Avea si arma legala...

Asa ca mai bine fugi daca mai ai timp pana sa dai. Eventual din propria casa si rogi hotu sa lase ordine in urma lui.

Edited by bumpocbum, 31 May 2017 - 14:28.


#44
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Totusi...am discutat hibele legii si interetarile noastre.

Si da, ai zis dosar penal bumpo, dar asta nu inseamna direct condamnare, esti la mana judecatorului , iar el, cu ratiunea lui, trebuie sa decida daca tu te-ai aparat in urma anchetei politistilor.

Dar sincer nu cred ca ma trimite in judecata daca ii muiez cu spray lacrimogen pe atacatori. Trebuie sa aflu daca necesita autorizatie, iar Politia de la noi nu ofera astfel de informatii, sunt prea tampiti.Vorbesc doar generalizand, iar eu nu ma poat lua dupa ce generalizeaza ei. Poate apare vreun avocat sa ne lamureasca cum sta treaba, care e regimul sprayurilor paralizante si al bastoanelor telescoppice sau electrosocurilor montate pe baston.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru spray nu ai nevoie de autorizatie. Asta e sigur. Dar daca il "parfumezi" pe unu si nu reusesti sa demonstrezi ca de fapt erai in legitima aparare ai pus-o... Si martorii baiatului care acum miroase frumos s-ar putea sa declare ca .....nu e cazul sa mai continui. Ai grija doar.

#46
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

 alexandrualexww2, on 31 mai 2017 - 14:28, said:

Totusi...am discutat hibele legii si interetarile noastre.

Si da, ai zis dosar penal bumpo, dar asta nu inseamna direct condamnare, esti la mana judecatorului , iar el, cu ratiunea lui, trebuie sa decida daca tu te-ai aparat in urma anchetei politistilor.

Dar sincer nu cred ca ma trimite in judecata daca ii muiez cu spray lacrimogen pe atacatori. Trebuie sa aflu daca necesita autorizatie, iar Politia de la noi nu ofera astfel de informatii, sunt prea tampiti.Vorbesc doar generalizand, iar eu nu ma poat lua dupa ce generalizeaza ei. Poate apare vreun avocat sa ne lamureasca cum sta treaba, care e regimul sprayurilor paralizante si al bastoanelor telescoppice sau electrosocurilor montate pe baston.
Aici este o chestie pe care voi tineretul poate nu o intelegeti, adica nu intelegeti cat de grav este sa te alegi cu dosar penal, cat o sa iti dauneze, cate joburi nu o sa mai ai voie sa le faci din cauza dosarului penal si asa mai departe.
Cine stie ce iti mai apare cand iti cer cazierul pe undeva.

Nu are ce info sa ofere politia din moment ce legea zice ca nu ai voie cu ele.

Cred ca daca mergi prin locuri dubioase mai bine ti-ai cumpara o lanterna mica, ca din cate stiu sunt vandute si in scop de autoaparere pe aliexpress, cam asta pare mai legal.
Asa gasesti tactical pen, doar ca este destinat special pentru autoaparere si cred ca legea se aplica mai mult asupra ta ca in cazul unei lanterne care are cu totul alt scop.

 bumpocbum, on 31 mai 2017 - 14:26, said:

Asa ca mai bine fugi daca mai ai timp pana sa dai. Eventual din propria casa si rogi hotu sa lase ordine in urma lui.
Stiu, din cauza asta mi-am citit mesajul si am scris ceva.

Discutia in caz ca vine un hot si il omori, ii faci ceva. Oricum iti deschide politia dosar de cercetare, chiar sa ai tu filmare... politia deschide un dosar de cercetare.

Edited by Lenevo, 31 May 2017 - 14:41.


#47
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
Cel mai bun:[ https://www.comenzi.ro/image/cache/data/pistoltasez-600xauto_0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Duce maxim 5 metri,asta pentru apărare (legal).
Ilegal exista si alte metode mult mai ieftine.

#48
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
taser. daca-i original costa o galagie de bani, daca-i chinezesc te rogi sa nu dea rateu atunci cand ai nevoie de el si sa iei bataie cu el in gura.

#49
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Poti tine sprayul , la purtator si folosit in regim de autoaparare nu se va supara nimeni.

#50
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cu ustensilele alea te poti angaja gardian public Posted Image
Ti-ai mai luat polo ala ?

#51
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 TruculMagic, on 31 mai 2017 - 15:21, said:

Cu ustensilele alea te poti angaja gardian public Posted Image
Ti-ai mai luat polo ala ?
Nu, cand am fost sa vad masina era o pasare la poarta,era de stol,deaia de scapa nuci pe asfalt sa le sparga.Si mi-am facut un juramant sa nu le hranesc :). Deci prefer sa mai caut, chiar daca masina era buna etc etc

#52
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Imi aduceti aminte http://observator.tv...rada-94193.html
Daca un nebun suna la politie te legitimeaza pentru orice.

#53
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017
"Arme pentru autoaparare fara aprobare de la Politie":

A. Bucatarie

- cutit;
- tigaie;
- satar;
- ciocanu de batut snitele;
- rola cu zimti pentru taiat aluatul;
- sucitorul pentru aluat;
- sticla de bulion rupta in 2 bucati (a se folosi partea cu gatlej);
- furculita;
- blender stick.


B. Debara

- tocul de la pantof (de preferat cel feminin)
- batatorul de covor;
- perie radacini.


C. Baie & WC

- clorul;
- domestos amestecat cu apa de gura;
- coada de la mop.


D. Dormitor & Camera de zi

- tijele de inox de la coturile patului;
- leturile din interiorul patului (recomand bucatile semi-lungi cu cuie);
- vasele de portelan cu varfuri;
- cantarul de tip analogic (recomand cele elvetiene, sunt rezistente la impact);
- acele ceasornice (tot tipurile elvetiene);
- fibra optica (fii atent sa nu fie mufate caci te vor incurca la infascare).


E. Garaj

- surubelnita;
- chei (cat mai mari 50+);
- sagetile pentru darts;
- spitele de la bicicleta sau motocicleta;
- cutter;
- ciocan;
- fierastrau;
- drujba;
- coasa mecanica;
- sapa;
- topor;
- furca;
- bata de baseball;
- lantul de la bicicleta;
- ranga;
- cric.


F. Hol

- cheia;
- briceagul de la breloc.


G. Camara/Balcon

- piatra si leturile din butoiul cu varza murata;
- bucati crapate din borcane;
- coada de la matura;
- farasul (doar daca e metalic);
- bucati ceramice din ghiveci;
- tulpina de la trandafir;
- pioneze.

#54
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
alexandre ....esti pe o directie gresita . O sa argumentez ...si daca tu esti de alta parere , dai contra-argumete punctual .
1) un spray , un baston , un pistol cu bile nu te apara de borfasi . Te pot apara de cetateni ( lumea se imparte in cetateni  si smecheri/ borfasi / interlopi / etc ) , dar nu de oameni care traiesc din frica ta cetateaneasca . Dupa cum ai constatat singur , cetatenii nu te ataca .
2) folosirea unei astfel de unelte , indiferent care este ea , te expune mai rau decat fuga sau incasarea unui sut in dosul tau moale de cetatean , pentru ca nu va indeparta un agresor experimentat dar sigur il va infuria .
3) de probleme te apara pregatirea ta, inteligenta  si atitudinea . Daca esti un soarece fricos cu un spray in mana ...au sa rada aia de tine si au sa te si filmeze ca sa te puna pe FB  sa vada o tara intreaga ca esti figurant in timp ce te buzunaresc . Nu iti imagina ca scoaterea unu baston sau a unui dispozitiv cu electrosocuri , sau un spray cu piper au sa puna pe fuga niste bataci care te-au identificat ca victima sigura. Dimpotriva .
4) faptul ca pui problema astfel arata de ce parte a baricardei te afli. Daca vine cineva si arunca vorbe intr-un domeniu pe care tu il stapanesti ...dar acel cineva nu , il desconsideri . La fel te priveste un borfas daca incerci sa te dai altceva decat esti .

Cand eram mic , la scoala , niste baieti mai mari se distrau pe seama mea , pentru ca eram singur si mai mic . Prinsesem ceva morcov ...sincer , si ma temeam. Intr-o zi , m-au fugarit pana acasa si m-a vazut tatal meu. M-a intrebat ce s-a intamplat ...eu plans tot si isteric m-am caulit ca aia sunt mari si multi si ca nu pot face fata ca iau bataie . Si tatal meu a zis cam asa : aia sunt niste cacaciosi care sunt tari doar pentru ca sunt in gasca , asa ca rupe tu cand mergi la scoala un par dintr-un gard si lasa-l razmat de forma de unde l-ai rupt  ...si cand te fugaresc aia pune mana pe el si rupe-le cocoasa. In prima zi nu am facut asa  , in a doua zi m-au fugarit iar ...si in a treia mi-am luat la mine o coada de tarnacop si am ascuns-o dupa un colt ...si cand i-am vazut pe pretenii mei , nu am mai stat sa ma fugareasca , am luat parul si le-am dat pana am obosit . Nu am apucat sa ii bat pe toti pentru dupa primii doi intinsi pe jos ceilalti au fugit . Asa am inteles eu ce inseamna atitudinea pe la 9 ani . De atunci nu am mai luat bataie . Am mai pierdut lupte in ring , in cusca , pe saltea ...dar bataie nu am mai luat .  Se schimbase attudinea si nu mai eram o victima , eram o potentiala sursa de probleme . Siguranta aia pe care o etalam indiferent unde mergeam , pentru ca stiam ce aliat bun este coada de tarnacop ...m-a ferit de orice problema . Cand calcam intr-un bar , calcam de parca era al meu . Cand ,mergeam pe strada , mergeam de parca eram proprietarul orasului . Nu mai aveam teama in privire si nici capul plecat .
Poate te ajuta .
Du-te la un sport de contact . Invata , intreaba , fa-ti prieteni printre luptatori . Fii respectuos cu cei experimentati si invata de la ei si e te vor aprecia. Tu vei castiga siguranta , vei deveni mai sigur pe tine . Eu , la elevii mei schimb intai mentalitatea . Abia dupa aceea vin bagajul tehnic si experienta de lupta .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate