Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Lucrator gestionar - plecare din firma cu minus in gestiune

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Mai da ce o tii tot pe a ta.
Tribunalul Comercial este Tribunal Specializat cf art.37 din legea 304/2004.
Litigiile de munca se solutioneaza de complete/sectii specializate ale Tribunalelor.
Spune tu care Tribunal Comercial judeca litigii de munca.
Da te rog un exemplu.
Poate mai exista in tara o alta forma de organizare, e drept nu toate instantele sunt organizate la fel, dar maca sa stim si noi ceilalti de asa ceva.
iar la Cluj iti garantez ca litigiile de munca sunt judecate de Secţia mixtă de contencios administrativ şi fiscal, de conflicte de muncă si asigurări sociale
Aberezi la greu.

Edited by paznicmare, 31 May 2017 - 11:13.


#20
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Mai omule, el sa-si ia un avocat, merge la registratura si inregistreaza, de acolo in colo nu mai e treaba lui , ca deja deraiem de la subiectul pe care-l intereseaza .

#21
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Deraiem din moment ce dai informatii pe langa.
Momentan care va fi obiectul chemarii in judecata?
El are deja constituita garantie, eu nu de dragul florilor de cires am atasat intreg actul normativ.
Sa studieze si sa vada in ce situatie se afla.
Isi da demisia si pleaca. Daca nu semneaza fisa de lichidare pierde garantia.
Daca o sa aiba diferenta de achitat angajatorul va trebui sa il dea in judecata.
Pleaca unde vrea, angajatorul va trebui sa inchida contractul si in revisal, nu il poate tine angajat cu forta.

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Daca o sa aiba diferenta de achitat angajatorul va trebui sa il dea in judecata."
De aici e diferenta de opinii la noi ...
Eu sustin pe aia cu "nepreluarea gestiunii cu p.v. la "0"
Tu ti cu ursul ...
Na, apoi cum sa ne intelegem ?
Atentie , ce sustin eu e foarte important in fata instantei dar repet, trebuie acte , dovezi, martori !

Edited by ldpe, 31 May 2017 - 11:27.


#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 ldpe, on 31 mai 2017 - 11:25, said:

Eu sustin pe aia cu "nepreluarea gestiunii cu p.v. la "0"
Ce înțelegi tu prin asta? Că tot ce a zis paznicmare e corect.

#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Ce înțelegi tu prin asta?"
Cum poti invinui pe cineva care a preluat ceva pe vorbe din NECUNOASTERE si neaducere la cunostiinta de legile privitoare la gestiune si predare/primire gestiune?
Nu contest ceea ce spune colegul .
Judecam cazul nu discutam legea !
Dar da, trebuie dovezi...


Altele : multa lume nu pricepe ca omul din lipsa de bani accepta un anume post, la repde i se baga pe gat gestiune dupa aproximativ 30 zile de la angajare , el habar nu are ce semneaza fiind bucuros ca are un servici si o sursa de bani DAR nimeni nu-l instiinteza ce inseamna gestiune , deabia la predare"apar" probleme ... DAR angajatorul stie ca e lipsa si cauta "tap ispasitor" - in mare asta e practica la firme mici, depozite , etc . Nu va mai suparati cand se spune ca 'romanul e neam de hoti !" , asa apar ferarri si alte masini din bani nemunciti, noi dupa '89 nu asta am vrut !
Omul acesta trebuie ajutat , nu purtat prin legi !

Edited by ldpe, 31 May 2017 - 11:52.


#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Acum am înțeles ce vrei să spui, recitind. Ai dreptate aici   :

 ldpe, on 31 mai 2017 - 09:58, said:

Ai preluat fara inventar pe "0" - corect
Predai fara inventar pe "0"
dar mai departe nu-i așa:

 ldpe, on 31 mai 2017 - 09:58, said:

Trebuie sa exista acte doveditoare, nu vor sa le scoata, nici o problema , avocat si mers la ...- pierd in avans !
Nu e treaba lui să înceapă o acțiune decât dacă nu-i plătesc salariul, așa-zisul minus firma trebuie să-l ceară și să-l demonstreze în instanță.
Sau altfel spus, ce are el de făcut e să aștepte să-l dea în judecată, altfel n-au cum să scoată legal bani de la el decât dacă e de acord să plătească.

#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"să aștepte să-l dea în judecată"
Se vede ca nu ai trecut prin asemenea "sentimente"  care POATE reusesti sa le depasesti in 10 ani ...
Din acest motiv am cerut sa-l ajutam , pote e unii care au trecut, cu bine dar stiu ce inseamna .
99% vor sa scoata furturile pe spinarea lui , dar vad ca nu mai da semn de viata sa spuna ce si cum .
Cel mai duresros este sa fi acuzat pe nedrept ! la noi e "practica nationala" si nu unul a facut puscarie din acest motiv ... esti vinovat - plateste ! NU taci in aia a asta de dobitoc si cine ti-a dat diploma.


"dar mai departe nu-i așa:"
Gestiunea spune asa : la fiecare x zile se face INVENTAR , daca la inventar se iese bine e ok - s-a facut inventar conform opisului ?
Daca la inventar totul e ok se ia de la data ultimei inventarieri pana la data acuzata , se verifica intrari/iesiri , cine a fost de servici, cine a intrat in depozit infara gestionarului , ce s-a manevrat, acte .
Daca nu s-a facut inventariere conform graficului atunci ca la nunta " cine are de spus ceva sa spuna acum cine nu sa taca pe vecie " ! cam asa suna legea .
Daca 40 zile calendaristice gestionarul lipseste se reia inventarul , nu mai are raspundere juridica asupra inventarului !

Edited by ldpe, 31 May 2017 - 12:15.


#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 ldpe, on 31 mai 2017 - 12:02, said:

"să aștepte să-l dea în judecată"
Se vede ca nu ai trecut prin asemenea "sentimente"  care POATE reusesti sa le depasesti in 10 ani ...
Nu de-aia am zis, ci pentru că el nu are motiv să-i dea în judecată acum. Nu i-au oprit bani pentru așa-zisul minus, ce să ceară? Daune morale sau ce?

#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Corect !
Acum nu are ce sa faca decat sa astepte ...
Important e sa nu se lase intimidat, el este acum in stres maxim si nu stie ce sa faca , trebuie ajutat in pasii ce urmeaza .
Voi cauta personal tot ce exista lege in gestiune si voi pune aici, sa vada ca nu e chiar asa simplu pentru patron...am condus gestiune 10 ani , m-am batut de multe dar era sa platesc pentru cu toul altceva , asta e viata . La nervi bag 300 de cognac si-mi trece Posted Image .

Edited by ldpe, 31 May 2017 - 12:22.


#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
De acord cu ce ai spus: să nu se lase intimidat și să semneze, dacă e posibil, numai un inventar al stocului  - câte bucăți/metri/kg etc. sunt.  
Uite ce bine ne înțelegem :D

#30
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
" să nu se lase intimidat și să semneze"
Primul sfat demn de lauda - sa nu semnezi nimic !
Ete , daca faci putin "scandal" se poate - tine minte , nu te lasa intimidat .Posted Image


initiator - ce fac eu aici , ma cert cu mine insumi pentru problemele tale ? am cerut detalii , nimic, esti la partea cu cognacul ?

Edited by ldpe, 31 May 2017 - 12:33.


#31
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Am zis

Quote

să semneze, dacă e posibil, numai un inventar al stocului
I-ar putea folosi și lui, poate sunt 10 bucăți de nu-știu-ce dar pe inventarul lor apar 9. Sau una.

#32
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
E, na c -am fost si gesionar la brutarie.1 luna.Pe 33 leipe zi cca.La primire am semnat ca boieru)de la boi)pe ambalaj,navete.Pe nevazute,da scriptic erau.Dupa I luna ies gaura 120 navete ori 10 lei-tot salarul.Amiabil,am renuntat ,banii nu-I iam luat,da mai bine asa ca o luam pe cai neortodoxe.Culmea ca la produse eram oki.JOBU l-am luat la insistentele fustelor din familie.Nu va mai zic programul.Mai bine asa,oricum nu stateam in banii aia.

#33
msearts

msearts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.06.2012
Salut!
Multumesc tuturor pentru raspusuri si sugestii.
Intr-un final mi-am calcat pe orgoliu si am semnat acea foaie.
O zi buna!

Edit: Ok, am citit documentul atasat de @paznicmare, am gasit o portita, aceea at fi ca atunci cand m-am angajat nu mi s-a predate niciun inventor, cu toate astea ultimul inventor fusese facut cu 2 luni inainte sa ajung eu in firma. Am spus acest lucru DM-ului, a fost de accord cu mine, insa mi-a tot spus alte cai prin care banii imi pot fi opriti si asa am luat decizia de a semna. Buna, rea.. o sa aflu in curand.
O sa-mi fie invatatura de minte. A fost primul job ca si gestionar, cine doreste pe viitor sa se aganjeze pe in post asemanator "sa cereti ca inventarul sa fie pe 0".
PS: Este o companie destul de mare din Romania.

Edited by msearts, 05 June 2017 - 18:54.


#34
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Nu ai spus totusi despre ce valoare discutam.

#35
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Nu esti prea clar in declaratii.
Spui ca ai luat un inventar care nu era pe 0 dar si ca nu ti s-a predat nici un inventar.
Ai facut la angajare inventar de primire doar la raionul tau ,banuiesc. Doar aici faci si la predare. Nu te lua dupa aburelile directorului. Daca ti se retine vreo suma te duci frumusel la tribunal,nu te costa nimic si castigi sigur.

#36
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

 ldpe, on 31 mai 2017 - 11:13, said:

Mai omule, el sa-si ia un avocat, merge la registratura si inregistreaza, de acolo in colo nu mai e treaba lui , ca deja deraiem de la subiectul pe care-l intereseaza .
help : in ce conditii poate pleca gestionarul , astfel incat sa si lase loc de Buna -ziua /

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate