Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Lucrator gestionar - plecare din firma cu minus in gestiune

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
msearts

msearts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.06.2012
Salut!
Doresc sa stiu daca exista vreo lege care stipuleaza faptul ca la angajare ca lucrator gestionar trebuie sa ti se predea inventarul pe 0.
La mine nu s-a intamplat asta iar in cateva zile urmeaza sa plec si magazinul a iesit cu inventarul pe minus. Mi se cere de catre angajator sa semnez inventarul care este pe minus, amenitand ca nu in imi va semna foaia de lichidare.

Ce pot face in cazul de fata?

#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016
Daca inventarul a iesit in realitate pe minus, nu vad de ce nu ai semna. Este o nota de constatare. De acolo si pana sa ti se puna in carca minusul, ei mai au pasi de urmat.

Edited by StickyFingaz, 31 May 2017 - 09:25.


#3
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Poti sa demisionezi si fara foaie de lichidare .
Daca ai lipsa in gestiune nu ai alternativa, va trebui sa platesti.
Cat este gaura de mare ? Depasestesuma pe care o ai de incasat la data demisiei ?

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Daca nu ai semnat de primire, nu ai de ce sa semnezi de predare, reclamatie la ITM.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

View Posttiupedix, on 31 mai 2017 - 09:25, said:

Cat este gaura de mare ? Depasestesuma pe care o ai de incasat la data demisiei ?
N-are voie să-i oprească banii dacă el nu semnează un acord în sensul ăsta. Trebuie să-l dea în judecată pentru recuperarea minusului pe care zice că-l are, și să-l dovedească.

View Postmsearts, on 31 mai 2017 - 09:09, said:

Doresc sa stiu daca exista vreo lege care stipuleaza faptul ca la angajare ca lucrator gestionar trebuie sa ti se predea inventarul pe 0.
Nu există, trebuie să se facă inventar și atât.

#6
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Nu am zis ca firma are voie sa-i opreasca automat banii, am vrut doar sa stabilesc dimensiunea minusului in gestiune .
Daca-i vorba de una, doua sute de lei, parerea mea este sa semneze, sa-si ia adio de la ei si sa-i salute din mers .
Duca-se pe pustii, ce-am avut si ce-am pierdut .
Nepretuita este experienta de viata .

Edited by tiupedix, 31 May 2017 - 09:35.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

View Posttiupedix, on 31 mai 2017 - 09:34, said:

Nu am zis ca firma are voie sa-i opreasca automat banii, am vrut doar sa stabilesc dimensiunea minusului in gestiune .
Așa e, contează și cât e minusul.

#8
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Pe timpu' meu era o chestie:
Atât gestionarului,cât și celor ce lucrau cu gestiunea,li se oprea din salariu un procent mic,până se ajungea la o anumită sumă,astfel încât,în caz de lipsă la inventar din vina lor(a gestionarului și a celor din subordine) "prejudiciul era recuperat din acea sumă oprită.

#9
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Daca minusul iti convine, accepta-l.

E usor pentru ei sa-l mareasca si dificil pentru tine sa demonstrezi ca nu e asa.

#10
msearts

msearts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.06.2012
Pe raionul meu nu este nimic in minus. Este pe un alt raion al magazinului, iar gestiunea fiind la comun, trebuie sa "platim" toti. Eu nu doresc sa platesc pentru prostiile/greselile lor.
Ei mi-au oprit o garantie din fiecare salariu, iar ca sa-mi pot recupera acesti bani plus pe zilele de concediu, trebuie sa mi semneze fisa de lichidare.

#11
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Depinde de ce scrie în acte,dar dacă gestiunea este la comun,o să-ți cam iei adio de la garanție.

Însă,dacă este cum spui,nu e corect să fii implicat în lipsa din raionul lor.

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

View Postmsearts, on 31 mai 2017 - 09:09, said:

inventarul pe 0.
La mine nu s-a intamplat asta
Ce pot face in cazul de fata?
Aici este cheia !
Ai preluat fara inventar pe "0" - corect
Predai fara inventar pe "0"
Trebuie sa exista acte doveditoare, nu vor sa le scoata, nici o problema , avocat si mers la Tribunalul Comercial - pierd in avans !
Dar corect , despre ce suma este vorba ??? sub 1000 lei nu merita deranjul .
Este o metoda des folosita de micile depozite, judecatorii stiu , pierd din start dar trebuie dovezi, martori.

#13
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
De ce Tribunalul comercial?

Attached Files



#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"De ce Tribunalul comercial?"
Pentru ca ei se ocupa de litigii de munca
daca dai ceva da punctual nu da legi de miliarde de pagini sa le citeasca cineva , cand tu ma intrebi ce ulei e bun la motorul diesel x nu te trimit la Mobil 1 pe site sa-ti alegi...
Omul are nevoie de raspuns rapid si la obiect !
Sub 10 mil lipsa NU merita daraua ca face mai mult ca ocaua , peste avocat- T.C. - liniste !
legile sunt ambigue , un om de rand nu le stie interpreta , angajatorul EXACT pe aceasta se bazeaza si te sperie ! din acest motiv am spus avocat, dar e pe bani.
Ca omul in situatie nu e nimeni, restul dirijeaza de la butoane, el are un stres imens - numai cine s-a ars cu ciorba sufla si in iaurt ! personal il inteleg .

Edited by ldpe, 31 May 2017 - 10:53.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postldpe, on 31 mai 2017 - 10:45, said:

Sub 10 mil lipsa NU merita daraua ca face mai mult ca ocaua , peste avocat- T.C. - liniste !

10 mil = 10 milioane?
Vrei sa zici ca sub 10 milioane nu merita daraua?Daraua merita si pentru o mie de lei,daramite pentru 10 milioane.

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
1000 lei - asta e suma, avocatul costa , sub aceasta suma o faci DOAR pentru orgoliu si a-ti demonstra nevinovatia - nu stiu in ce sens merita ....
Personal am avut probleme pentru o piesa ce costa 2 mild (50 mii $) si am cerut expertiza de laborator - s-a confirmat desi a durat 1 an , am recuperat tot ce am platit .

Edited by ldpe, 31 May 2017 - 10:59.


#17
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
Maestre
INCURCI rau de tot competentele materiale ale instantelor judecatoresti
Mai bine te-ai abtine.
Tribunalul Comercial nu se ocupa cu litigiile de munca
Eventual completele/sectiile specializate ale Tribunalelor

#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Tribunalul Comercial este o sectie specializata a Tribunalului Judetean care se ocupa exact de parte firmelor private/litigii de munca etc .Posted Image
Ca exemplu , sunt mai multe in Tara : http://portal.just.r...px?id_inst=1285

Edited by ldpe, 31 May 2017 - 11:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate