Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

Vreau sa imi construiesc casa si nu stiu cum ! Toate casele sa apeleze la mine : ))

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
sinervo

sinervo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2017
Buna ziua oameni buni , in primul vreau sa va salut si sa va multumesc anticipat pentru sugestii/sfaturi sau orice ajutor din partea voastra si imi cer scuze daca nu am postat in sectiunea corecta.
Cunosc forumul softpedia de foarte mult timp , intotdeauna am gasit raspunsuri la diferite intrebari pe acest forum...  niciodata nu am deschis un topic, insa dupa atatia ani deschid unul si am nevoie de sfaturi/sugestii de la "batranii" forumului ( cei care au construit o casa sau care au habar cum se construieste una).
NU am mai "construit" niciodata , nu am nici foarte multe cunostinte despre constructie/casa/ asa ca o sa va explic exact ce as dorii sa construiesc pe viitor.
Am un teren de 512 mp cu deschiderea de 18 mp si lungime 27mp , toate utilitatile la strada , canalizare , gaz , lumina , apa iar terenul se afla la iesire din orasul Pitesti panta Trivale ( pt. cine cunoaste zona ) spre Zmeura.
Vreau ca in anul 2018 sa construiesc o casa pe max. 200 mp fara etaj care sa contina beci ,garaj , camara , bucatarie , 2 dormitoare , dressing , 2 bai , living iar bugetul este undeva la 50 mii euro +/-.
Cum sa fac , la ce firma sa apelez , arhitect etc. ?!
Stiu ca nu v-am spus foarte multe insa altceva chiar nu stiu sa va zic asa ca va spun doar atat : daca ar fi sa construiti aceasta casa pt. voi cum ati proceda , care sunt pasii de urmat ?!

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Fa-ti un plan, o schita. Apoi neaparat mergi la un arthitect sa-ti retuseze ca sa arate a casa si nu a stana.
La calculele tale ies 200 euro pe metru patrat. In bugetul asta iesi la rosu lejer sau la gri daca faci mici reduceri si compromisuri insa la cheie nu iesi in banii astia.
Minim 320 euro pe metru patrat la cheie, preferabil 380, asta cu materiale cat mai ieftine pt. ca la materiale bune trebuie sa pui 450-500 euro pe metru patrat. Asta la spatiul locuit. La garaj pui jumatate. Vezi cat iese.

Edited by Kroghy, 30 May 2017 - 20:44.


#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 sinervo, on 30 mai 2017 - 20:31, said:

Vreau ca in anul 2018 sa construiesc o casa pe max. 200 mp fara etaj care sa contina beci ,garaj , camara , bucatarie ,...
Fa mai intai niste sapaturi pe teren si vezi la ce adancime ai apa freatica si daca-ti permite beci.

#4
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007

 Hunor_66, on 30 mai 2017 - 20:56, said:


Fa mai intai niste sapaturi pe teren si vezi la ce adancime ai apa freatica si daca-ti permite beci.

Sau poate dai de beciurile domnesti si te-ai scos. Altfel, 200mp construiti incluzand beci, chiar daca ai si un garaj care crezi ca-ti mai scade costurile (desi nu e chiar asa) vs 50kEur nu prea sunt convergente. Deloc.


@initoator - eu zic sa te duci la un arhitect bun cu tema de proiectare de mai sus, dar fara garaj si cu maxim 120mp construiti. Un arhitect bun ar putea ea scoata ce vrei tu in suprafata asta daca nu vrei ceva extraordinar, adica bucatarie de peste 15 mp, living peste 30mp, etc.

Edited by the_lion, 30 May 2017 - 21:06.


#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Banii ajung pentru ce vrei tu dar nu si daca lucrezi cu firma la orice. O mare parte dintre lucrari le poti face in regie proprie , angajand zilieri sau chiar punand mana pe lopata. Daca firma sapa fundatia ...vei avea adaugat TVA la fiecare tarnacop si fiecare lopata bagate in pamant. Daca ai planul si cotele si chemi un prieten care intelege desenul la un gratarel ...puteti trasa impreuna linia fundatiei si cu cativa zilieri termini in doua trei zile . Daca cumperi o betoniera pe la 250 euro , salvezi o gramada de bani , nefiind dependent de cifa si pompa decat la chestiile mari. Daca esti genul care ajunge la casa cand se sapa fundatia si mai te intorci cand este gata acoperisul ...nu iti ajunge nici un buget dublu . important este sa pui acoperisul si geamuri/usi ...  dupa aceea avansezi treptat , camera cu camera . Negociaza fierul beton , caramida , tigla , lemnul pentru acoperis ca daca dai cat se cere nu ajung nici de un cotet .

Edited by JurasikMan, 30 May 2017 - 21:22.


#6
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Te gandesti ce vrei de la casa, cate dormitoare, bai, etc, apoi cu listuta asta mergi la un arhitect si il lasi pe el sa vina cu propuneri.
Un alt pas, ar fi sa mergi sa scoti un certificat de urbanism, ca sa vezi ce si in ce conditii poti construi.
Poate cel mai important, ar fi sa citesti cateva jurnale mai spre gata, ca sa vezi cu ce probleme s-a mai confruntat lumea cand a construit.
Recomandarea mea ar fi sa nu iti faci o casa peste nevoile tale, ci mai degraba una suficienta, dar mai bine realizata. Iar calitatea in constructii pleaca de la proiectare.

#7
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007

 JurasikMan, on 30 mai 2017 - 21:21, said:

Banii ajung pentru ce vrei tu dar nu si daca lucrezi cu firma la orice. O mare parte dintre lucrari le poti face in regie proprie , angajand zilieri sau chiar punand mana pe lopata. Daca firma sapa fundatia ...vei avea adaugat TVA la fiecare tarnacop si fiecare lopata bagate in pamant. Daca ai planul si cotele si chemi un prieten care intelege desenul la un gratarel ...puteti trasa impreuna linia fundatiei si cu cativa zilieri termini in doua trei zile . Daca cumperi o betoniera pe la 250 euro , salvezi o gramada de bani , nefiind dependent de cifa si pompa decat la chestiile mari. Daca esti genul care ajunge la casa cand se sapa fundatia si mai te intorci cand este gata acoperisul ...nu iti ajunge nici un buget dublu . important este sa pui acoperisul si geamuri/usi ...  dupa aceea avansezi treptat , camera cu camera . Negociaza fierul beton , caramida , tigla , lemnul pentru acoperis ca daca dai cat se cere nu ajung nici de un cotet .

Iti dau doar un citat din mesajul initial: "NU am mai "construit" niciodata , nu am nici foarte multe cunostinte despre constructie/casa..."

In plus...au crescut iarasi preturile de manopera in Bucuresti cel putin. Se construieste in draci si asta se simte...

Edited by the_lion, 30 May 2017 - 21:34.


#8
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,490
  • Înscris: 18.06.2007
buget foarte mic planificare deficitară:
- beci: necesită o investiție foarte mare pentru bugetul tău.
- garaj: bani cheltuiți complet inutil. mașina poate să stea și în aer liber

SFAT: încearcă să identifici cele mai economicoase li eficiente metode de a construi încă din faza de proiectare

#9
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Incearca sa creionezi cam cum ai vrea sa arate casa ca si impartire interioara, apoi ca si orientare fata de punctele cardinale. Daca tii neaparat sa fie parter, OK. Dar este mai economicos sa construiesti pe verticala. Si eu sunt din Pitesti, am trecut prin experienta constructiei unei case si pot sa-ti spun ca ``firma ´´ te jupoaie! Indiferent ca e constructor, instalator sau finisari. Daca doresti sa-ti impartasesc din experienta mea, cu placere! De exemplu si eu am garaj facut in casa, dar acum nu as mai face la fel, l-as face lipit de casa, doar cu acoperis!

#10
sinervo

sinervo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2017
Va multumesc tuturor pentru sfaturi , am citit pana acum fiecare post in parte si am inteles in mare cam cum "merge" treaba ca sa zic asa...astept in continuare sfaturile/sugestiile voastre.

#11
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Primul sfat: revizuiesti fie bugetul fie mp construiti. Garaj in casa nu iti recomand nici eu apar niste complicatii cheltuieli care nu se prea pot justifica.  Contrar a ce se spune (ca poti economisi foarte multi bani daca faci tu unele operatiuni) eu cred ca mare branza nu faci. Spre exemplu in cazul meu manopera la rosu nu reprezinta decat maxim un sfert din costul total, deci si daca prin absurd sa zicem faci tu toata casa de unul singur si nu platesti manopera deloc tot te va costa 75% din acel total. E adevarat ca la unele operatiuni manopera poate fi egala cu materialul sau chiar mai mult, dar nu la toate. Si mai e ceva - nu degeaba se spune unde nu te pricepi nu te bagi - pentru ca pe langa timp pierdut s-ar putea sa iti iasa ceva de care nu esti multumit si sa platesti apoi si pretul intreg plus ce ai dat sa faci singur.

Daca faci un mic calcul vei vedea ca nu este rentabil sa faci beton la betoniera - iesi doar cu putin mai ieftin dar pierzi timp infinit mai mult plus ca nu ai cum sa scoti acasa un beton de aceeasi calitate cu cel de la statie. Oricum sunt putine ocaziile cand ai putea proceda asa: nu ai cum sa torni fundatia in felul asta pt ca vorbim chiar si la o casa mica de 20 mc, 20 000 de litri de beton adica 50 de betoniere de 400 de litri. In cat timp le faci? In cat timp le cari? O torni pe bucati? Apoi ai elevatie la fel ai volum maricel. Placa nici nu se poate concepe sa o torni pe bucati. La stalpi ai putea face asa pentru ca e volum mic, dar sunt o parte cruciala a rezistentei - chiar vrei sa risti pe retete de tipul x lopeti de y la z galeti de w?



Un mod viabil de a evita costurile este intr-adevar sa lucrezi cu echipa in regie proprie ( adica la negru mai pe romaneste).  Si alt mod este sa ai un proiect corect, complet si optimizat, de acolo de fapt controlezi costurile.

La modul raelist si prietenesc iti spun - o casa de 200mp construiti e minune daca o scoti la 80 000 €, mai jos de 70 efectiv nu ai cum sa o duci decat daca pui toate ieftiniturile posibile in ea (ceea ce se va dovedi cel mai probabil o cheltuiala mult mai mare pe termen mediu). Evident ca atunci cand spun asta ma refer la o casa care respecta totusi un proiect, nu case cu pereti "portanti" de BCA, cu 4 stalpisori pe nivel "armati" cu 4 bare fi 8 si fundatii sapate la 50 cm in pamant.

LE: sfatul meu e sa gasesti un arhitect cu picioarele pe pamant si sa pleci de la buget catre necesitati (daca bugetul nu e flexibil). Spun cu picioarele pe pamant pentru ca si aici pe forum am vazut acum catIva ani pe cineva caruia arhitectul ii facuse un proiect de vreo 3500€ cu o casa pe 3 niveluri, erau vreo 360 mp scd si cu fantezii gen terase pe semirotund balcoane tot asa rotunde si il asigura ca o poate construi la cheie cu 100 000 de euro...

Edited by Bylly00, 30 May 2017 - 22:34.


#12
sinervo

sinervo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2017

 Bylly00, on 30 mai 2017 - 22:31, said:

Primul sfat: revizuiesti fie bugetul fie mp construiti. Garaj in casa nu iti recomand nici eu apar niste complicatii cheltuieli care nu se prea pot justifica.  Contrar a ce se spune (ca poti economisi foarte multi bani daca faci tu unele operatiuni) eu cred ca mare branza nu faci. Spre exemplu in cazul meu manopera la rosu nu reprezinta decat maxim un sfert din costul total, deci si daca prin absurd sa zicem faci tu toata casa de unul singur si nu platesti manopera deloc tot te va costa 75% din acel total. E adevarat ca la unele operatiuni manopera poate fi egala cu materialul sau chiar mai mult, dar nu la toate. Si mai e ceva - nu degeaba se spune unde nu te pricepi nu te bagi - pentru ca pe langa timp pierdut s-ar putea sa iti iasa ceva de care nu esti multumit si sa platesti apoi si pretul intreg plus ce ai dat sa faci singur.

Daca faci un mic calcul vei vedea ca nu este rentabil sa faci beton la betoniera - iesi doar cu putin mai ieftin dar pierzi timp infinit mai mult plus ca nu ai cum sa scoti acasa un beton de aceeasi calitate cu cel de la statie. Oricum sunt putine ocaziile cand ai putea proceda asa: nu ai cum sa torni fundatia in felul asta pt ca vorbim chiar si la o casa mica de 20 mc, 20 000 de litri de beton adica 50 de betoniere de 400 de litri. In cat timp le faci? In cat timp le cari? O torni pe bucati? Apoi ai elevatie la fel ai volum maricel. Placa nici nu se poate concepe sa o torni pe bucati. La stalpi ai putea face asa pentru ca e volum mic, dar sunt o parte cruciala a rezistentei - chiar vrei sa risti pe retete de tipul x lopeti de y la z galeti de w?

Un mod viabil de a evita costurile este intr-adevar sa lucrezi cu echipa in regie proprie ( adica la negru mai pe romaneste).  Si alt mod este sa ai un proiect corect, complet si optimizat, de acolo de fapt controlezi costurile.

La modul raelist si prietenesc iti spun - o casa de 200mp construiti e minune daca o scoti la 80 000 €, mai jos de 70 efectiv nu ai cum sa o duci decat daca pui toate ieftiniturile posibile in ea (ceea ce se va dovedi cel mai probabil o cheltuiala mult mai mare pe termen mediu). Evident ca atunci cand spun asta ma refer la o casa care respecta totusi un proiect, nu case cu pereti "portanti" de BCA, cu 4 stalpisori pe nivel "armati" cu 4 bare fi 8 si fundatii sapate la 50 cm in pamant.
Multumesc Bylly00 pt. sfaturi... o sa tin cont, cred ca am exagerat cand am spus 200 mp ... zic ca undeva la 100-130 mp se incadreaza toata constructia iar daca nu as putea sa optez pentru un P+1 si sa renunt la beci iar garajul separat de casa.

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Mai bine faci un garaj decat beci... Eu p-asta cu beciul n-am inteles-o niciodata..  Vorba lui Buhnici de la Pro Tv ( care-si face casa acu' si el )  Tot ce construiesti in pamant costa de 3 ori cat deasupra..

O varza murata e 3 lei in mijlocul iernii..  Va mai trebuie beci in 2017?  Ca tatal meu...umple beciul cu toate prostiile si primavara arunca 3 sferturi. Sau ''se milogeste'' pe la noi sa mai scape de borcane cu tot felul de dulceturi si mai stiu eu ce muraturi...

Initiator, mai taie din suprafata casei sa te incadrezi in bani. Un 100 de mp parter + garaj  e mai realist.

#14
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 sinervo, on 30 mai 2017 - 20:31, said:

Stiu ca nu v-am spus foarte multe insa altceva chiar nu stiu sa va zic asa ca va spun doar atat : daca ar fi sa construiti aceasta casa pt. voi cum ati proceda , care sunt pasii de urmat ?!

batranii ariei au facut incantatii toata noaptea in cort langa foc, au fumat ce-au gasit prin padure, au invocat spiritele padurii si ale constructiilor, si, intr-un tarziu, Zeul IPAT, adica Zeul Caldurii La Picioare, a vorbit":
"tu fa casa, pune poze cu fazele, iara batranii iti vor spune unde ai gresit, inclusiv la pret."

iar Zeul Cititului si a Intelegerii a Ce Citesti, a tunat si el cu limbi de foc:
"Priveste, Citeste, Intelege si Intreaba, ca de nu, vai de tine va fi, si vei plange in pumni, cu lacrimi de crocodil, suduind doreii, dupa bani si dupa lucrul prost facut!"

Edited by casuta_papusilor, 31 May 2017 - 05:55.


#15
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
@mariovrs - de acord in multe privinte, mai putin in privinta pretului. Beciul mi-a iesit ca pret per mp tot pe la nivelul restului casei. E destul de aberanta estimarea lui bufnici - adica un mp de beci costa la rosu cat un mp de casa la cheie? Hm...

Edited by Bylly00, 31 May 2017 - 08:43.


#16
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,490
  • Înscris: 18.06.2007
50k îți ajung pentru un apartament de 100 mp (jumătate din suprafața pe care o dorești la casă) cu 3 camere renovat în pitești? așa îți dai seama de posibilitatea să te încadrezi în buget....

#17
ggaby76

ggaby76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.10.2008

View Postsinervo, on 30 mai 2017 - 20:31, said:

Buna ziua oameni buni , in primul vreau sa va salut si sa va multumesc anticipat pentru sugestii/sfaturi sau orice ajutor din partea voastra si imi cer scuze daca nu am postat in sectiunea corecta.
Cunosc forumul softpedia de foarte mult timp , intotdeauna am gasit raspunsuri la diferite intrebari pe acest forum...  niciodata nu am deschis un topic, insa dupa atatia ani deschid unul si am nevoie de sfaturi/sugestii de la "batranii" forumului ( cei care au construit o casa sau care au habar cum se construieste una).
NU am mai "construit" niciodata , nu am nici foarte multe cunostinte despre constructie/casa/ asa ca o sa va explic exact ce as dorii sa construiesc pe viitor.
Am un teren de 512 mp cu deschiderea de 18 mp si lungime 27mp , toate utilitatile la strada , canalizare , gaz , lumina , apa iar terenul se afla la iesire din orasul Pitesti panta Trivale ( pt. cine cunoaste zona ) spre Zmeura.
Vreau ca in anul 2018 sa construiesc o casa pe max. 200 mp fara etaj care sa contina beci ,garaj , camara , bucatarie , 2 dormitoare , dressing , 2 bai , living iar bugetul este undeva la 50 mii euro +/-.
Cum sa fac , la ce firma sa apelez , arhitect etc. ?!
Stiu ca nu v-am spus foarte multe insa altceva chiar nu stiu sa va zic asa ca va spun doar atat : daca ar fi sa construiti aceasta casa pt. voi cum ati proceda , care sunt pasii de urmat ?!
acum ca suntem in anul 2020 ne poti spune ce ai facut pana la urma?daca ai construit ,cu cine ?ce costuri?ca si eu as dori sa construiesc o casa cam in acelasi model ca si tine loc sub toata casa pana in 80 mp.Sper ca ai reusit sa iti indeplinesti planul.Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate