Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vicioșii - Poveri sociale sau selecție naturală ?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Ti-e atat de frica sa pierzi controlul ca nici macar un viciu nu-ti permiti?

#74
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View Postjeffy86able, on 01 iunie 2017 - 14:18, said:

Ti-e atat de frica sa pierzi controlul ca nici macar un viciu nu-ti permiti?
Ok, explic încă o dată, mai clar : viciu este când nu mai ai disciplină, când un lucru ajunge să te dirijeze ca pe o marionetă.
Exemplu :  a fuma un trabuc/o țigară ocazional fără să fii dependent de el nu este un viciu - dar să fumezi zilnic pentru că țigara nu îți mai cade din mână este viciu.
Practic viciul începe atunci când ai vrea să lași acel lucru, dar nu poți.

Eu am fumat mai demult și nu mi-a plăcut după o perioadă această senzație continuă de a vrea să mai trag un fum în 30 de minute, și apoi iar și iar, după job, după înot, după sex, etc. - așa că am decis că de acum încolo nu mai fumez în mod vicios, pentru că nici nu mai este așa de plăcut. De atunci fumez ocazional un trabuc sau chiar o țigară, fără să existe dependența aceea față de lucrul respectiv. Dacă simt că începe să devină dependență, din nou elimin acel lucru pentru o perioadă.
Am putea să zicem că am în psihologia mea această trăsătură că nu suport să depind de un anumit lucru.

Așa că așa am procedat și cu celelalte vicii.
Este profit din toate punctele de vedere.

Edited by Chillax, 01 June 2017 - 14:37.


#75
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Crezi tu ca nu esti dependent de tutun..

#76
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View Postdon_dannielo, on 01 iunie 2017 - 14:43, said:

Crezi tu ca nu esti dependent de tutun..
Eu știu mai bine decât tine dacă sunt sau nu sunt Posted Image
Și nu, la 1-2 trabucuri/lună nu mă consider vicios. Pot să merg și jumat de an fără ele și n-am nimic ( am testat ).
La fel cu toate celelalte lucruri pe care le practic, atâta timp cât nu sunt dependent de ele.

Am zis, n-am pretenția să fiu sfânt, mie îmi place viața.

Dar e greu, că vicioșii nu mă plac că nu sunt de-ai lor, iar sfinții nu mă plac că nu sunt nici de-ai lor :D

Edited by Chillax, 01 June 2017 - 15:07.


#77
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Păi,dacă afirmi că nu este cum am zis eu,explică te rog,de ce consideri că vicioșii(fumătorii,cafengii-că pe ăștia i-ai dat ca exemplu în primul post) sunt poveri ale societății?

#78
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,574
  • Înscris: 15.06.2007

View Postxmanyacs77, on 30 mai 2017 - 20:24, said:

In toate firmele de stat sau multinationale sunt asemenea oameni......Posted Image
Nu este nimic nou sub soare.
Avand in vedere salariile "atractive"..  la ce sa te astepti. Altceva cred ca este undeva unde se fac selectii peste preselectii si e coada la angajari.. probabil la o multinationala de genu' google.

View Postpasilla, on 30 mai 2017 - 20:44, said:

Eu stiu unii, care daca nu merg la "sala" se simt bolnavi. Altii care au greturi daca primesc la micul dejun omleta, in loc de.... quinoa.
Treaba misto, inca, este ca noi oamenii suntem diferiti si asta e tot farmecul vietii de om..
Pentru ca mersul la sala da dependenta. Dupa exercitiile fizice, corpul este inundat de "endorfine" parca,  ceea ce da o senzatie de bine/placere.

View Postxcit, on 30 mai 2017 - 21:17, said:

Prefer sa bag o tigara de foi, sa trag ceva pe facalet de cate ori am ocazia pt ca nu se stie cand iti cade un ghiveci in capatana si te trezesti ca in afara de "cariera" de care spui n-ai facut nimic in viata....nu te mai da tu judecator ca n-ai nici un drept, fiecare alege cum isi traieste viata. Asa cum tu ti-ai tocit coatele pe bancile scolii ca sa iti faci cariera, altii s-au bucurat de viata, ca timpul e scurt si nimeni nu stie cand se termina ata, in loc sa il pierzi aici, pune mana si traieste-l
Mai era o vorba: fiecare om are motivele lui. Sau pana nu stai in papucii altuia nu-l judeca.
Si la final, fiecare om isi merita soarta..

#79
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostChillax, on 01 iunie 2017 - 15:06, said:

...
Am zis, n-am pretenția să fiu sfânt, mie îmi place viața.
Dar e greu, că vicioșii nu mă plac că nu sunt de-ai lor, iar sfinții nu mă plac că nu sunt nici de-ai lor Posted Image
Normal că e greu! Deoarece tu -sigur- ai un viciu(nu ştiu cum să-l numesc) pe care nu-l conştientizezi: aduci în discuţie subiectul acestui topic şi în compania vicioşilor te dai virtuos, iar între sfinţi te dai vicios.

#80
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostASCENDED, on 01 iunie 2017 - 18:24, said:

Păi,dacă afirmi că nu este cum am zis eu,explică te rog,de ce consideri că vicioșii(fumătorii,cafengii-că pe ăștia i-ai dat ca exemplu în primul post) sunt poveri ale societății?
Pentru că dacă înțelegi definiția viciului, atunci realizezi că viciul are un efect psihologic asupra persoanei respective, care cu timpul duce la ruinarea sa și nu neapărat în mod absolut și fatal ( adică moarte ) , ci la o ruinare psihică, pentru că formează un caracter slab.

A menționat fightclub25 că există profesioniști vicioși, nu contest acest fapt, dar aceia sunt excepția, nu majoritatea.
Altcineva l-a dat exemplu pe Picasso : da , omul bea, fuma și era afemeiat. Și ? Picasso este 1 într-un milion.

Dar nu este surpriză că vin toți cu exemple grandioase, pentru că vicioșii de fel sunt genul de oameni care visează la niște idealuri pe care ei nu le vor atinge niciodată, nu pentru că n-ar putea neapărat, ci pentru că au în ei această atitudine defensivă care distorsionează realitatea și astfel au o imagine de sine cât se poate de falsă, ori dacă nu ești realist cu tine însuți, atunci nu poți evolua.
De fapt ei nu vor să își ”modeleze” viciul în jurul vieții, ci vor să își ”modeleze” viața în jurul viciului, de asta nu ajung nici Picasso, și nici Thackery.

View Postjobist, on 01 iunie 2017 - 20:01, said:

Normal că e greu! Deoarece tu -sigur- ai un viciu(nu ştiu cum să-l numesc) pe care nu-l conştientizezi: aduci în discuţie subiectul acestui topic şi în compania vicioşilor te dai virtuos, iar între sfinţi te dai vicios.
Eu conștientizez faptul că discut despre un subiect, iar tu vii aici și îți dai cu presupusul.
Zici că mă dau într-un fel X față de unii și în alt fel Y față de alții - întrebare : tu realizezi că am scris și aici exact cum sunt, în mod transparent ? Atunci care este neînțelegerea ta ? N-am fost ipocrit, v-am zis exact ce fac și eu și ce atitudine am față de ceea ce fac, și am specificat și faptul că nu mă interesează fiecare ce face, ci doar fenomenul în sine, la modul obiectiv, fără a intra în chestii personale, în care a trebuit să intrăm totuși pentru că unii s-au simțit printre rânduri.
Uite și acum ce frumos faci tu off-topic și apoi te vei plânge că am zis ceva de tine.
Stai chill, că n-am nimic cu tine. Atâta timp cât nu îți mai dai cu presupusul despre ce fac eu și cum sunt eu, etc. - pe scurt, lucruri pe care nu le știi.

#81
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostChillax, on 02 iunie 2017 - 08:32, said:

Pentru că dacă înțelegi definiția viciului, atunci realizezi că viciul are un efect psihologic asupra persoanei respective, care cu timpul duce la ruinarea sa și nu neapărat în mod absolut și fatal ( adică moarte ) , ci la o ruinare psihică, pentru că formează un caracter slab.

A menționat fightclub25 că există profesioniști vicioși, nu contest acest fapt, dar aceia sunt excepția, nu majoritatea.
Altcineva l-a dat exemplu pe Picasso : da , omul bea, fuma și era afemeiat. Și ? Picasso este 1 într-un milion.

Dar nu este surpriză că vin toți cu exemple grandioase, pentru că vicioșii de fel sunt genul de oameni care visează la niște idealuri pe care ei nu le vor atinge niciodată, nu pentru că n-ar putea neapărat, ci pentru că au în ei această atitudine defensivă care distorsionează realitatea și astfel au o imagine de sine cât se poate de falsă, ori dacă nu ești realist cu tine însuți, atunci nu poți evolua.
De fapt ei nu vor să își ”modeleze” viciul în jurul vieții, ci vor să își ”modeleze” viața în jurul viciului, de asta nu ajung nici Picasso, și nici Thackery.
Cred că încep să pricep(înțeleg) unde "vrei să bați".

Fiecare alege ce vrea.
Unii aleg să încerce să atingă perfecțiune,sau măcar să se "îmbunătățească".
Și apoi mai e chestia că fiecare se "îmbunătățește" cum crede el de cuviință.
Fiecare are standardele și valorile lui.Pe care fiecare și le-a ales.Conform binele și răul individual.

Însă nu toți au acest țel.
De fapt,probabil o mică parte.
Acești oameni vor face(probabil) utopia.
Când vor reuși să se perfecționeze pe toate planurile.
Dar până acolo mai este foarte mult.
Și posibil să trebuiască să se înceapă cu altceva.


Concluzia:
Vicioșii sunt o povară într-o lume utopică.
Ceea ce nu e cazul în lumea asta.
Așa consider eu.

Edited by ASCENDED, 02 June 2017 - 11:58.


#82
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostChillax, on 02 iunie 2017 - 08:32, said:

Eu conștientizez faptul că discut despre un subiect, iar tu vii aici și îți dai cu presupusul.
...
Scuză-mă! Îmi pare rău că nu m-am făcut înţeles, dar nu mai insist de teamă că voi fi înţeles şi mai rău.Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate