Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Vicioșii - Poveri sociale sau selecție naturală ?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017
Știți persoanele alea care dacă nu beau cafea au ochii îngropați în față, de îți vine să le prinzi fața și să o smotocești, ca un aluat de pizza, să vezi dacă nu au dispărut ochii lor din orbite ? Pe lângă asta, se mișcă cu o lentoare și o greutate al unuia de 115 de ani , cu reumatism și distrofie musculară.

Știi pe omul acela căruia îi tremură mână, dacă nu are pauză de fumat ?
” Vaaaai, vaai nu mai pot de nervi, nu mă pot controla, simt că explodez, ah ahh !!!! ” Posted Image

Și nu în ultimul rând, persoanele care așteaptă weekend-ul precum Vikingii trecerea în Vallhala, iar programul lor s-ar putea rezuma în felul următor :
  • luni este ziua după weekend - trebuie să își revină, deci să nu ai pretenții de la ei să comunice sau să se gândească într-un ritm care să nu fie zombie
  • marți și miercuri sunt zile acceptabile - aici se dă randament cât-de-cât
  • joi este ziua când toate gândurile sunt ocupate deja de bere, mici, tv, clubăreală Posted Image
  • vineri - este vineri, pana mea ! toată lumea să-și seteze standardele pe 0 , creierul nu mai este în servici începând de  joi 23:59
Acum, ideea este că nu e greu de observat cum astfel de persoane încurcă nu doar spațiul pe care îl ocupă ei, ci și restul lumii. Sunt iuți la temperament, dar lenți în gândire Posted Image , anxioși, labili și extrem de limitați în zona lor de comfort.

Apropo, discuția asta este cea pe care am avut-o cu un amic, care este sociolog, și viziunea lui este că aceste persoane vor avea cel mai mult de pierdut și de suferit în următorii zeci de ani care vor veni, având în vedere că dificultatea de supraviețuire crește, iar un caracter vicios nu se asociază bine cu caracterul de supraviețuitor, care necesită o atenție constantă și un control psihic complet, o capacitate de auto-conservare și guvernare, independență fizică și mentală de anturaj, și de substanțe, plus evident un efort intelectual deosebit pentru avansarea în viață, având în vedere că automatizarea și tehnologia a schimbat lumea destul încât efortul fizic este deja prea puțin și prea primitiv pentru vremurile în care trăim Posted Image

Așa că, let's debate : dacă vă recunoașteți voi printre rânduri, atunci dezbaterea va fi problematică Posted Image , dar indiferent cum sunteți, let it rock Posted Image

Edited by Chillax, 30 May 2017 - 20:21.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
In toate firmele de stat sau multinationale sunt asemenea oameni......Posted Image
Nu este nimic nou sub soare.

Edited by xmanyacs77, 30 May 2017 - 20:25.


#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
La mine , cafea ...po' sa nu mi se dea , nu-i problema , dar sa nu se atinga nimeni de tigarile mele . Cafea ....ce-i aia ?? Beau si eu , 2 cesti la zi , da de nu ar fi , tot aia e . In schimb , la tigari , asta da , e un viciu de care nu pot scapa . (

#4
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View Postxmanyacs77, on 30 mai 2017 - 20:24, said:

In toate firmele de stat sau multinationale sunt asemenea oameni......Posted Image
Depinde , dacă te referi la faptul că sunt vicioși funcționali pe post de angajați, atunci sunt de acord, dar cei care sunt pe vârful iceberg-ului sunt făcuți din alt material, îți zic eu.

#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
I-ai uitat pe viciosii aia care fac sex tata noaptea si dimineata is obositi.

Acu`, serios ce e de dezbatut aici? Oamenii sunt diferiti, fiecare are placerile lui...

Ce ai descris tu acolo probabil ca is oameni de lucreaza prin birouri, ceva.

Iar week-end-ul il asteapta oricine munceste.

Ia vina tu si baga, o luna de munca cu je - doar vreo 8000km de condus si vreo 4-6 ore/zi de munca efectiva cu cheia(de la 6 la 64) si psihica(putina fizica, hidraulica, electrica, mecanica+interactiuni dintre ele). Ia sa vezi ca n-o sa mai ai parte de viciosi.

Edited by florinel, 30 May 2017 - 20:33.


#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postflorinel, on 30 mai 2017 - 20:29, said:

Iar week-end-ul il asteapta oricine munceste.
Cine are...

Edited by YourFan, 30 May 2017 - 20:32.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pauzele de mancare/cafea/tigara sunt deja ceva banal la orice job, dar prin lume deja apar pauze ciudate de genul pauza de somn, sport si chiar sex, daca se considera ca cresc randamentul.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu stiu unii, care daca nu merg la "sala" se simt bolnavi. Altii care au greturi daca primesc la micul dejun omleta, in loc de.... quinoa.
Treaba misto, inca, este ca noi oamenii suntem diferiti si asta e tot farmecul vietii de om..

Edited by pasilla, 30 May 2017 - 20:46.


#9
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
1)Eu îl știu pe cel care fără fiolă(sticla de băutură) îi "chilibardește" membrele.
Dar,după ce a servit din licoarea vieții lui,este "Picaso".
2)Probabil inițiatorul este perfect,adică fără nici un viciu.
3)Am văzut de curând un clip pe youtube,în care se spune că,peste 10 la puterea 100 ani,nu va mai exista absolut nimic(dacă dorește cineva,pot pune linkul-doar la solicitare).
Deci,la ce ar folosi nemurirea?
4)Weekendu' ca weekendu',dar ce te faci cu minivacanța de rusalii care urmează?

#10
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
eu propun ca initiatorul sa ne spuna pt ce traieste, ca inteleg ca el nu are vicii

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View PostASCENDED, on 30 mai 2017 - 20:44, said:

1)Eu îl știu pe cel care fără fiolă(sticla de băutură) îi "chilibardește" membrele.
Dar,după ce a servit din licoarea vieții lui,este "Picaso".
2)Probabil inițiatorul este perfect,adică fără nici un viciu.
3)Am văzut de curând un clip pe youtube,în care se spune că,peste 10 la puterea 100 ani,nu va mai exista absolut nimic(dacă dorește cineva,pot pune linkul-doar la solicitare).
Deci,la ce ar folosi nemurirea?
4)Weekendu' ca weekendu',dar ce te faci cu minivacanța de rusalii care urmează?
Acea minivacanta este bine venita pentru toti cei care vor sa isi incarce bateriile.....Posted Image

#12
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
@Manyacs,eu nu am nimic cu ea,însă tot ce am înțeles eu din postul inițial este că angajații au prea multe pauze.

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View PostASCENDED, on 30 mai 2017 - 20:54, said:

@Manyacs,eu nu am nimic cu ea,însă tot ce am înțeles eu din postul inițial este că angajații au prea multe pauze.
Pauzele lungi si dese....cheia marilor succese!Posted Image
*Cred ca este inca actuala.

Edited by xmanyacs77, 30 May 2017 - 20:57.


#14
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View Postflorinel, on 30 mai 2017 - 20:29, said:

1. I-ai uitat pe viciosii aia care fac sex tata noaptea si dimineata is obositi.

2. Acu`, serios ce e de dezbatut aici? Oamenii sunt diferiti, fiecare are placerile lui...

3.Ce ai descris tu acolo probabil ca is oameni de lucreaza prin birouri, ceva.

4. Iar week-end-ul il asteapta oricine munceste.

5. Ia vina tu si baga, o luna de munca cu je - doar vreo 8000km de condus si vreo 4-6 ore/zi.....
1. De fapt, am vrut să scriu la capăt că sunt și alte categorii, dar am considerat că este evident.

2. Te invit să recitești topicul până când îți poți răspunde la întrebare Posted Image

3. Nu, n-are legătură.

4. Nu era vorba de weekend, ci de atitudine. Nu faci diferența dintre nuanțe.

5. Eu am învățat pe rupte când tu probabil făceai altceva, așa că nu mă duc cu tine, pentru că mi-am construit cariera, dar mersi Posted Image
Te-aș invita și eu să muncești unde muncesc eu, dar trecerea asta nu ar fi atât de simplă precum invers.

Edited by Chillax, 30 May 2017 - 21:03.


#15
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
"vicios" e un termen imbecil care nu inseamna absolut nimic altceva decat faptul ca niste retardati au probleme cu preferintele si obiceiurile unor oameni... insa acei retardati nu se uita niciodata la ei... caci si la ei in mod inevitabil se gasesc lucruri pe care le fac in mod repetat (fie ca consuma ceva, fie ca desfasoara o activitate, samd)... cand prostilor nu le place o activitate repetitiva a cuiva, ii spun "viciu" ;)

#16
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View Postxmanyacs77, on 30 mai 2017 - 20:57, said:

Pauzele lungi si dese....cheia marilor succese!Posted Image
*Cred ca este inca actuala.
Nu este și n-a fost niciodată :lol:

#17
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
o vorba zice ca succesul devine obisnuinta si esecul tot la fel. initiatorul crede cu tarie in ea.
pe langa ca nu cred asta, cred ca orice viciu, cand nu te omoara, naste o virtute. dar nu, nu, vine omu nost si-ti zice ca ai nevoi care trebuie satisfacute. ai la fel de mult drept ca cel maret sau bogat. sa nu eziti in a le satisface, dezvolta-le si creeaza altele noi. alearga de le fa pe toate. si ei cred ca asta-i libertate.
la fel de important pentru populatia moderna e faptul ca nimeni nu barfeste o virtute. concluzia-i simpla, orice viciu luate cate doua bat orice virtute.
doar o minte puternica se pierde in viciu si se regaseste in virtute, restul, cei care nu au cunoscut, nu au gustat tentatia, nu poti avea incredere in ei.

#18
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View Postpasilla, on 30 mai 2017 - 20:44, said:

Eu stiu unii, care daca nu merg la "sala" se simt bolnavi.
Sala nu e un viciu, cei care merg acolo doar să își consume energia obsesiv-compulsivă n-au nicio legătură cu sportul, pentru că sportul adevărat este Mens sana in corpore sano, în rest ceilalți aduc reputație proastă.

Edited by Chillax, 30 May 2017 - 21:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate