Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Prinsă între soț și parinti ...

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Sa va spun cum sta treaba, parintii astia trebuiau sa aiba grija de copii fara sa scoata un sunet, atunci era ok, dar in schimb un parinte daca nu este platit are si el pretentie la o opinie proprie, simplificat, acceptati un parinte pe post de ingrijitor copii, gratuit dar sa mai faca gargara din cind in cind sa angajati pe cineva contra cost, care si ala va face gargara dar mai putin banuiesc, ca este platit, de voi depinde, restul e cancan.

#56
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@bila1000
mai scrie o data ca vorbesti in contradictoriu....

#57
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Astea de va maritati si tot cu parintii trageti, ar fi cazul sa scutiti barbatii de chin si sa muriti in singuratate. E mai usor pt toata lumea. Cele mai enervante femei is astea de nu te intelegi cu ele ca pun botu la tot ce zice al de ma-sa si de tasu.

#58
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 bila1000, on 30 mai 2017 - 20:46, said:

Sa va spun cum sta treaba, parintii astia trebuiau sa aiba grija de copii fara sa scoata un sunet, atunci era ok, dar in schimb un parinte daca nu este platit are si el pretentie la o opinie proprie, simplificat, acceptati un parinte pe post de ingrijitor copii, gratuit dar sa mai faca gargara din cind in cind sa angajati pe cineva contra cost, care si ala va face gargara dar mai putin banuiesc, ca este platit, de voi depinde, restul e cancan.
N-ai inteles. Tatal ei a venit primul in Anglia, ca ramasese fara job in Romania. Atunci au inceput primele contre cu ginerele. Pe urma a venit mama, care a fost de acord sa aiba grija de nepoata, n-a fortat-o nimeni. Daca parintii initiatoatei isi vedeau de viata lor si nu se bagau in viata copiulor, in educatia nepoatei, puteau trai linistiti cu totii sub acelasi acoperis. Probabil isi spune cuvantul si faptul ca nu s-au adaptat si nu s-au integrat in noua viata din Anglia, nu au cu cine sa vorbeasca, le-o fi dor de casa, devin morocanosi si nemultumiti si de aceea li se pare ca totul e pe dos acolo si ca stiu ei ce-i mai bine, ca tinerii de azi sunt vai si amar...conceptii din astea. E foarte dificil pentru niste oameni trecuti de prima tinerete sa lase totul in urma si sa inceapa o noua viata in alta tara, unde se simt stingheri, marginalizati, nu se pot integra nicicum.
Nu le caut scuze acestor parinti, parerea mea este ca mutarea in Anglia i-a debusolat total si de aici schimbarile de atitudine si idei. A spus initiatoarea ca atunci cand erau cu totii in tara, parintii ei se intelegeau bine cu ginerele, nu aveau astfel de probleme.

#59
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@corinadaniela
si un pic de invidie....

#60
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
A cui, a parintilor fata de situatia copiilor ? Pai ar trebui sa se bucure, nu sa fie invidiosi. Si sa multumeasca celui de sus ca uite ce copil bun au crescut, le poarta de grija si ii vrea aproape, nu ca altii care isi uita parintii cu anii.
In fine, lipsesc foarte multe elemente din acest puzzle, nu avem o imagine de ansamblu completa, ci una fragmentata. Pana de mai da initiatoarea alte detalii, daca mai vrea sa scrie la subiect, nu putem decat sa facem exercitii de imaginatie, crosetand tot felul de scenarii pe marginea acestei povesti,in functie de experientele si situatiile cu care s-a confruntat fiecare dintre noi de-a lungul vietii...

#61
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
o sti pe aia cu sa moara capra vecinului?

#62
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Mai eu am stat intr-o tara straina mai precis Germania, dar nu am invatat o boaba de germana si mai stateam multi ani acolo dar aveam un servici cu munca grea in Germania si de aceea am venit in Romania, in rest daca cond. erau favorabile mie mai stateam mult si bine acolo, ca si dobitoci de teapa mea incepusem sa cunosc in Germania deci totul era ok, in afara de servici care era cam greu.

 corinadaniela, on 30 mai 2017 - 22:29, said:

N-ai inteles. Tatal ei a venit primul in Anglia, ca ramasese fara job in Romania. Atunci au inceput primele contre cu ginerele. Pe urma a venit mama, care a fost de acord sa aiba grija de nepoata, n-a fortat-o nimeni. Daca parintii initiatoatei isi vedeau de viata lor si nu se bagau in viata copiulor, in educatia nepoatei, puteau trai linistiti cu totii sub acelasi acoperis. Probabil isi spune cuvantul si faptul ca nu s-au adaptat si nu s-au integrat in noua viata din Anglia, nu au cu cine sa vorbeasca, le-o fi dor de casa, devin morocanosi si nemultumiti si de aceea li se pare ca totul e pe dos acolo si ca stiu ei ce-i mai bine, ca tinerii de azi sunt vai si amar...conceptii din astea. E foarte dificil pentru niste oameni trecuti de prima tinerete sa lase totul in urma si sa inceapa o noua viata in alta tara, unde se simt stingheri, marginalizati, nu se pot integra nicicum.
Nu le caut scuze acestor parinti, parerea mea este ca mutarea in Anglia i-a debusolat total si de aici schimbarile de atitudine si idei. A spus initiatoarea ca atunci cand erau cu totii in tara, parintii ei se intelegeau bine cu ginerele, nu aveau astfel de probleme.
Cum s-ar zice decit mama era utila la cresterea copilului, tata nu era folositor gata incep sa inteleg...

Dar ce sa-i faci mama vine la pachet cu tata nu ai cum sa-i diseci, ca si vagaboanta cu cu pestele,  
sint inseparabili.

#63
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

 Serafim606, on 30 mai 2017 - 22:23, said:

Astea de va maritati si tot cu parintii trageti, ar fi cazul sa scutiti barbatii de chin si sa muriti in singuratate. E mai usor pt toata lumea. Cele mai enervante femei is astea de nu te intelegi cu ele ca pun botu la tot ce zice al de ma-sa si de tasu.


doar baietii au dreptul sa asculte orbeste de mamica lor, dupa ce se casatoresc.



poate unii parinti chiar ofera sfaturi folositoare. este indoielnic faptul ca tinerii stiu ei mai bine despre tot si toate si nu au nevoie de parinti.
daca nu sunt agasanti, parintii sunt utili si necesari.
O famile poate sa cuprinda trei generatii foarte usor. daca foarte multi nu au o astfel de famile mare si unita asta nu inseamna ca nu exista.

#64
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Nea... Si aia intra in aceeasi categorie. Ce te face sa crezi ca un barbat e mai bun daca isi lasa casnicia infuentata de aberatiile ma-sii?

#65
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Da' barbatu-tau chiar nu are un cuvant de spus in casa aia?
Ca el plateste, deocamdata.

#66
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Ira18, on 30 mai 2017 - 11:54, said:

Ba de ce se implica in orice facem și nu ne lasa nici un pic de intimitate și putere de hotărâre in ceea ce privește fetița  pt ca tot timpul spune dacă e bn sau nu e bn ce vreau sa fac in legătura cu ea ,și multe altele .mama pe de alta parte vede și simte schimbările la el și mi spune tot mie ca nu i baga in seama ca ei sunt zero pt el și nu ii respecta ,dar eu tot timpul am încercat sa ameliorez situația evitând mai multe discuțiile și aici am greșit eu.trebuia sa fiu mai directa când a trebuit dar acum e târziu și sotul nu prea mai vrea sa încerce sa repare relația cu ei.Nu mi a cerut niciodată sa aleg între el ai mei dar cred ca nu se simte bine in situația asta..ma simt prinsă la mijloc și as vrea sa fim toți ca înainte dar nu știu dacă s ar mai putea face ceva...se evita total in casa și ma simt foarte prost ...sfaturi va rog??

Cred ca trebuie sa va separati de socrii si fiecare sa-si vada de ale lui. E mai greu  ca nu va mai avea cine sa se ocupe de fetita dar e mai corect asa - fiecare cu treburile lui.. Apoi va vizitati si asta e.

 superior, on 30 mai 2017 - 23:53, said:

poate unii parinti chiar ofera sfaturi folositoare. este indoielnic faptul ca tinerii stiu ei mai bine despre tot si toate si nu au nevoie de parinti.
daca nu sunt agasanti, parintii sunt utili si necesari.

N-am intalnit pana acum parinti care sa ofere sfaturi folositoare.  Care sa mai ajute cu una-alta, da, am intalnit, dar, in materie de sfaturi parintii sau socrii sunt praf. Nu recomand.

#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 rosix, on 31 mai 2017 - 06:54, said:

N-am intalnit pana acum parinti care sa ofere sfaturi folositoare.  Care sa mai ajute cu una-alta, da, am intalnit, dar, in materie de sfaturi parintii sau socrii sunt praf. Nu recomand.
mai sunt, problema e apare cand sunt amestecate sfaturi bune cu sfaturi proaste si cu insistenta lor te fac sa le ignori si pe cele bune, mie asta mi se pare cel mai periculos.
asa ca tot ce spun parinti trebuie filtrat si refiltrat dar consuma timp si cand ai un copil mic numai timp de filozofii nu ai...

#68
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,609
  • Înscris: 15.06.2007
Ar fi misto sa vina sa stea in acelasi apartament si cuscrii- adica parintii lui, ca sa contrabalanseze  situatia, sa fie echilibru corect.   Ce gluma proasta.. ar iesi material de stiri

#69
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 tfmercedez, on 31 mai 2017 - 08:07, said:

Ar fi misto sa vina sa stea in acelasi apartament si cuscrii- adica parintii lui, ca sa contrabalanseze  situatia, sa fie echilibru corect.   Ce gluma proasta.. ar iesi material de stiri
nu ar mai avea nevoie de tv, ar avea reality show zi de zi.....

#70
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 LouisCyphre, on 31 mai 2017 - 01:09, said:

Da' barbatu-tau chiar nu are un cuvant de spus in casa aia?
Ca el plateste, deocamdata.

Ba da. "Ne vedem la divort" :lol:

#71
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Serafim606, on 31 mai 2017 - 09:08, said:

Ba da. "Ne vedem la divort" Posted Image
esti prea agresiv,
p.s.
tata scocru poti sa te duci sa platesti chiria uite juma din bani, partea mea si a nevesti mele, restu-l pui tu.
sa vezi cum se albeste la fata cand trebuie sa scoata din buzunar 700lire/luna

@Ira18
cum aveti impartite cheltuielile in casa? chiria, utilitatile si mancarea?

Edited by arg, 31 May 2017 - 09:18.


#72
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca vrei sa fie bine fa-le vant la parintii tai de urgenta , sa se autogospodareasca in baza propriilor " sfaturi " . Ori te impui si le spui " zat " in casa mea ori ii lasi sa-ti f**a creierii ...
Cat timp stau la voi , traseaza-le sarcini  si limite clare , daca nu respecta , aut !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate