Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Prinsă între soț și parinti ...

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cel mai simplu e sa nu te bagi si sa-i pui sa negocieze orice cu sotul...
vor constata repede ca banii sunt de la el si ca depind de el.

Edited by arg, 30 May 2017 - 14:30.


#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Fără ''sfaturi'' aiurite, vă rog.

#39
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
mai, nu zice nimeni sa nu-ti ajuti parintii, daca o poti face. dar orice lucru. orice situatie pe lumea asta are niste limite.
asa si initiatoarea, trebuia inca de la inceput sa spuna clar care sunt termenii ajutorului pe care il ofera parintilor, sa impuna limite, sa stabileasca ce subiecte sunt tabu si nu se pot discuta sau negocia.
ira, sunteti 4 adulti maturi, chiar nu puteti sa va asezati la o masa si sa discutati calm, civilizat, sa va spuneti punctul de vedere, tot ce va nemultumeste si sa incercati impreuna sa gasiti o solutie, indiferent ca aceea va insemna mutarea in locuinte separate, intoarcerea parintilor in tara sau retragerea definitiva a ambasadelor ? nu va certati, nu incepeti cu reprosuri si acuzatii, spune fiecare ce are de spus si ceilalti il asculta fara sa-l intrerupa si sa-i sara la gat.
le multumesti parintilor ca te-au crescut, dar ii rogi sa inteleaga ca familia ta este alcatuita acum din sot si fetita, si ca pe prim plan pentru tine este fericirea lor si linistea/armonia in familia ta.

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 corinadaniela, on 30 mai 2017 - 14:34, said:

..... sunteti 4 adulti maturi....
nu inteleg de unde ai dedus tu asta...
inteleg ca esti o persona optimista, dar in cazul de fata esti prea optimista....

Edited by arg, 30 May 2017 - 14:44.


#41
Ira18

Ira18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.05.2017
Nu înțeleg de ce unii tind numai sa batjocorească  problemele altora..dacă unii s au născut învățați ,cu experiența de viața ,știu absolut totul ,asta nu înseamnă ca toți suntem la fel.Cred ca uitam ca in viața greșim și din greșeli învățam.sunt la începutul drumului in viața și nu am pierdut încă nimic..îmi voi rezolva problemele intr un fel sau altul ..însă voiam sa aud și păreri ale unor persoane care au trecut sau au auzit de cineva care a trecut prin ceva asemanator..

#42
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sau stai sub papuc sau stai deasupra. Sa lasm copilariile Parintii vor pretinde partea leului.. Ce dracu, e in firea lucrurilor sa fie asa..

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Prien, on 30 mai 2017 - 15:02, said:

Sau stai sub papuc sau stai deasupra. Sa lasm copilariile Parintii vor pretinde partea leului.. Ce dracu, e in firea lucrurilor sa fie asa..
si din pacate trebuie sa li se explice ca nu este asa, ca lucrurile s-au schimbat....

uneori pricep (rar), alteori nu si iese cu balamuc....

Edited by arg, 30 May 2017 - 15:12.


#44
Ira18

Ira18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.05.2017

 arg, on 30 mai 2017 - 15:04, said:


si din pacate trebuie sa li se explice ca nu este asa, ca lucrurile s-au schimbat....

uneri pricep (rar), alteori nu si iese cu balamuc....

Scuze,încă ma obișnuiesc cu pagina și mai apăs aiurea...așa este ,părinții spun ca ți vor binele ,dar poate nu binele ce ți l vor ei este cel pentru tine..cel mai bine este sa rezolvam situația in singurul mod care exista și acela separându ne de ei ..

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
parinti te considera tot timpul un copil si iti baga o gramada de gogosi pe gat....

sfatul meu e simplu, ia-ti copilul si sotul la o plimbare, departe de cunoscuti si urechi, si stabiliti de comun acord ce si cum.

exista doua variante de comunicare a deciziei de evacuare:
-le spuneti cu prima ocazie pur si simplu
-asteptati primul scandal il exagerati intentionat si mergeti pe provocarea lor si by by.

Edited by arg, 30 May 2017 - 15:21.


#46
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 Ira18, on 30 mai 2017 - 15:13, said:

Scuze,încă ma obișnuiesc cu pagina și mai apăs aiurea...așa este ,părinții spun ca ți vor binele ,dar poate nu binele ce ți l vor ei este cel pentru tine..cel mai bine este sa rezolvam situația in singurul mod care exista și acela separându ne de ei ..
  Deci parintii nu spun ca iti vor binele. In 99% din cazuri chiar iti vor binele. Problema e de fapt ca ei nu isi dau seama ca iti fac rau, ei traiesc cu impresia ca te ajuta si ca iti fac bine.  Si cumva trebuie sa le transmiti ca procedeza gresit. Si oricum o faci nu o sa reusesti cu frumsosul. Adica va trebuii sa fi destul de hotarata si directa. Sa stai tu tampon intre ei si sot nu face decat sa ai o relatie tensionata cu ambele tabere. Sa ii lasi sa isi dea in cap e mai grav. Sunt parintii tai, trateaza-i cu respect dar nu iti ingropa viitorul incercand sa impaci pe toata lumea.

Edited by PoeOvidiu, 30 May 2017 - 15:27.


#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ba da, le spui frumos, macar prima data.....

#48
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si mama mi-a vrut bine cand mi-a zis sa ma duc la ASE, unde ea predase o viata.
Sunt convins ca as fi avut o studentie minunata, cu fete dragute si vesele.. Si cu fosti asistenti sau colegi ai lui mama..Sunt tare curios care m-ar fi frecat asa cum au facut-o profii din Electronica..
In locul asteai am avut iadul pe pamant, ca student la Electronica si la seral..
Dar azi am avut de facut doar cateva tabele pt job. Nu scriu ce am spus pe gura....pt ca hartiile ma omoara..
Asa ca ma bucur ca nu am ascultat-o pe mama si mi-am urmat drumul MEU.

Edited by Prien, 30 May 2017 - 15:43.


#49
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 Ira18, on 30 mai 2017 - 15:13, said:

Scuze,încă ma obișnuiesc cu pagina și mai apăs aiurea...așa este ,părinții spun ca ți vor binele ,dar poate nu binele ce ți l vor ei este cel pentru tine..cel mai bine este sa rezolvam situația in singurul mod care exista și acela separându ne de ei ..
Întreabă-i:"Care bine?"
Binele tău sau binele lor?

Le mai poți spune că tu trăiești viața ta(nu a lor),deci,by default,trebuie să o trăiești cum vrei tu(cum îți place,cum îți dorești,etc.)
Și apoi gândește-te la ce vrei tu:
Să-ți trăiești viața alături de soțul și fetița ta(familia ta cea nouă),sau alături de ei(familia veche)?

În rest,cum au spus colegii:
Pe primul loc fetița,apoi soțul,apoi tu.
Se subînțelege că este valabil și pentru cealaltă parte aceeași chestie.

#50
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Vorbește frumos cu părinții, să nu te cerți cu ei. Explică-le că tu ai familia ta și deciziile familiei tale nu îi privește pe ei, spune-le respectuos că îi ajuți să își găsească o locuință separată de voi și că e momentul ca fiecare să meargă pe drumul lui. Mai spune-le că de asta depinde și căsnicia ta pentru că, îți spun sigur, soțul tău se va sătura de ai tăi și vă va părăsi pe toți. Îți găsește imediat înlocuitoare, bărbații vor liniște și armonie în familie. Îți dai seama cum se simte el în fiecare zi după ce vine de la muncă și după ce intră în casă încep ai tăi să îl sufoce cu sute de sfaturi "înțelepte". Condu-i tacticos către ușă și vezi-ți de familia ta.

#51
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 Ira18, on 30 mai 2017 - 14:19, said:

Așa este ,aveți dreptate Prien !Doar ca eu in egoismul meu ,mi am dorit sa fac tot posibilul sa i fac sa se înțeleagă ,dar greu am realizat ca nu se poate ..mama crede ca eu sunt prea moale și accept orice ,nu am niciun cuvânt de spus in fata lui ,soțul crede ca pe ei ii feresc de orice și nu am putere sa le spun in fata adevarul..și asa s a ajuns la acest cerc vicios din care vreau sa ies cât mai repede..pentru ca doar eu am de pierdut.Dar vedeti lipsa de experiența și a spus cuvântul la mine...chiar am crezut ca i pot împăca..dar clar nu se poate !
Era un citat  care zicea : calea sigura spre esec este sa incerci sa-i multumesti pe toti ceilalti.  NU SE POATE.  Este pur si simplu vorba despre ORGOLII si personalitati incompatibile.

#52
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Vad ca marea majoritate suntem cantam cam aceiasi melodie, desi pe alte voci, dupa cum e temperamentul fiecaruie..Dar ideea principala e respectuoasa, dar decisa..
Ca sa fiu amuzant, te intreb cand faci dragoste cu sotul tau, parintii asista?
Intrebarea mea e tampita, cretina si idioata..Stiu ca sunt un porc. Dar daca te "inghesuie"prea tare, si te simti in corzi, nu ezita sa o folosesti...Pana la urma esti femeie maritata, cu plod...
PS. Sotia mea fumeaza.. Dar nu a avut curajul sa fumeze nici in fata tatalui ei si nici a mamei ei, dupa ce tatal ei a murit..Si nici in fata mamei mele...Mama a mirosit-o, ca nici nu era prea greu. Cand mi-a zis ca. SI CE DACA. E strict treaba mea, adica a ei..
Cand a insistat  nu face bine la sanatate, m-am ridicat si am iesit din camera...Daca Eu o accept asa cum e..
Morala.
Curaj, pt ca iti va fi greu.

Edited by Prien, 30 May 2017 - 19:11.


#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Greu? De ce?
Greu e doar sa ia decizia....
P.s. E suficient sa foloseasca o pozitie explicita si sa "uite" usa descuiata....

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Din pacate sunt parinti care nu stiu sa devina prieteni cu proprii lor copii cand acestia devin adulti, si isi intemeiaza propria familie la randul lor.  
Nici eu nu fumez de fata cu ai mei. Ei stiu ca eu fumez, dar as fi ipocrit , din moment ce toata copilaria mea eu le ziceam sa nu mai fumeze..  prefer sa nu fumez toata ziua, dar sa sudez tigari in masina, sau acasa la mine unde nu ma deranjeaza nimeni si nu deranjez pe nimeni. Cu socrii am ajuns la o relatie foarte spirituala : buna ziua si la revedere.  Ultima data nici nu am coborat din masina, mi "s-a ivit" o urgenta de aiurea si vizita de duminica am amanat-o, m-am intors mai tarziu sa-mi recuperez copilul si nevasta.  Englezeste, ce pana mea.

 ursu_zapacit, on 30 mai 2017 - 19:49, said:

si cum va futeti cu parintii in casa? nasol
Mai ales cand ii zice sa o plesneasca peste fese, si intra babacu' de teama ca o palmuieste...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate